Во врска со WinXP (tips&tricks)

Член од
23 април 2005
Мислења
622
Поени од реакции
14
ми треба некој предлог што да направам со некои програми што ми се важни а не ми ги прифаќа на XP,???при самата инсталација добивам прозорец на кој отприлика ми вика дека прогарамата не е валидна MS-DOS програма, ме разбра некој/а????фала
 

Mesaja

Dot.
Член од
14 јуни 2005
Мислења
5.532
Поени од реакции
16
Типац......темава треба да иде у Оперативни системи и програми....а не у Општи муабети.......гледај малце......
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.180
Поени од реакции
34.386
Ja преместувам во ОПЕРАТИВНИ СИСТЕМИ. :arrow:
 
Член од
23 април 2005
Мислења
622
Поени од реакции
14
Mesaja напиша:
Типац......темава треба да иде у Оперативни системи и програми....а не у Општи муабети.......гледај малце......
tipac vo pravo si ..kasno vidov:)
 
Член од
10 јуни 2005
Мислења
413
Поени од реакции
145
Пробај

А проба ли под дос емулација на хп-то да ги работиш Start-->Run-->cmd и најди си кај ти епрограмот и повикај ехето
 
Член од
6 јули 2005
Мислења
2.932
Поени од реакции
9
Пробај со десен клик врз програмата (EXE) или врз Setup.exe па Propertes и Compatibility. Мене вака некои програми ми се инсталираат некои не. Е сега ако се инсталира добро е ама после па може самата програма да ти направи проблем бидејќи не го подружува Windows XP. Се тоа зависи до програмата.

 
Член од
23 април 2005
Мислења
622
Поени од реакции
14
Re: Пробај

oxygenne напиша:
А проба ли под дос емулација на хп-то да ги работиш Start-->Run-->cmd и најди си кај ти епрограмот и повикај ехето
да прбав али пак си излегва истиот проблем...исто како да си пробвал најобично во Windows.....
за малку повеќе да ве упатам да ви кажам дека програмите се именици(телефонски плус авто именик), и порано имав слични проблеми така да чуваа два windowsi така што именикот го стартував и можев само таму ов Win98, а се друго во XP
 
Член од
23 април 2005
Мислења
622
Поени од реакции
14
vardarce напиша:
Пробај со десен клик врз програмата (EXE) или врз Setup.exe па Propertes и Compatibility. Мене вака некои програми ми се инсталираат некои не. Е сега ако се инсталира добро е ама после па може самата програма да ти направи проблем бидејќи не го подружува Windows XP. Се тоа зависи до програмата.

пробав и вака, ништо пак си кажва исто, дај кажи ми во XP кај да ги барам тие од print screen сликите да видите за шо се работи
 

Eko1

Форум Џедај
Член од
20 мај 2005
Мислења
1.579
Поени од реакции
29
Re: ПомоШ, во врска со WinXP..

zocipro напиша:
ми треба некој предлог што да направам со некои програми што ми се важни а не ми ги прифаќа на XP,???при самата инсталација добивам прозорец на кој отприлика ми вика дека прогарамата не е валидна MS-DOS програма, ме разбра некој/а????фала
Zoci ako se stari programi na MS-DOS bazirani a navistina ti se vazni togash najdobro ke ti bide da si imash dve particii na diskot (C:/ i D:/) na pa edna particija instaliraj si XP na drugata Win98 (ili operativniot sistem na koj najdobro ti rabotat programite)
 
Член од
23 април 2005
Мислења
622
Поени од реакции
14
Re: ПомоШ, во врска со WinXP..

Eko1 напиша:
zocipro напиша:
ми треба некој предлог што да направам со некои програми што ми се важни а не ми ги прифаќа на XP,???при самата инсталација добивам прозорец на кој отприлика ми вика дека прогарамата не е валидна MS-DOS програма, ме разбра некој/а????фала
Zoci ako se stari programi na MS-DOS bazirani a navistina ti se vazni togash najdobro ke ti bide da si imash dve particii na diskot (C:/ i D:/) na pa edna particija instaliraj si XP na drugata Win98 (ili operativniot sistem na koj najdobro ti rabotat programite)
да важни ми се ама имав таак порано сега проблемот е што исите програми работат на друг XP.....
 

Eko1

Форум Џедај
Член од
20 мај 2005
Мислења
1.579
Поени од реакции
29
Shtom rabotat na drug XP togash vidi sporedi ja razlikata so tvoeto XP... moze treba SP2 da stavish....ako toj drugiot ima a ti nemash i obratno.... ovaa greshka shtom ti ja pokavuza samo na tvoeto XP togash sigurno ti e do XP-to.... i jas imav taka nekolku problemi so Scannerot.... pa intalirav 3 razlicni XP-ja..... i na kraj 4-toto Xp mi se pogodi taman... :pos:
 
Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.460
Поени од реакции
43
zocipro напиша:
http://sr1.mytempdir.com/158019
ajde be hackeri
Не ги прочитав постовите...Ама дали знаеме за кој програм се работи?
Ако мислиш дека не можеш да го пуштиш овде јавно, тогаш пушти им информација на оние кои се трудат да ти помогнат :wink:
 
Член од
23 април 2005
Мислења
622
Поени од реакции
14
humanoid напиша:
zocipro напиша:
http://sr1.mytempdir.com/158019
ajde be hackeri
Не ги прочитав постовите...Ама дали знаеме за кој програм се работи?
Ако мислиш дека не можеш да го пуштиш овде јавно, тогаш пушти им информација на оние кои се трудат да ти помогнат :wink:
abe vi kazav programite se telefonski imenici, edniot od AMSM a drugiot obicen telefonski regionalen imenik.....!!!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom