Во времето на СФРЈ подобро се живееше... Мит или вистина?

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.394
Поени од реакции
7.564
Кој авион не паѓа од ПВО ракети? Србите со ПВО систем од 60тите оборија стелт авион на американците, летај ти што сакаш ако те фати на нишан ништо не те спасува.
Србите урнаа еден авион и тоа со ангажирање на цел разузнавачки потенцијал за да ја лоцираат траекторијата на стелтот кој поради некоја глупа причина се движел неколку пати низ иста маршута. Зошто не го повторија уште еднаш тој "успех"?

Авионите на ЈНА паѓаа насекаде низ Хрватска и Босна.
 
Член од
15 ноември 2014
Мислења
324
Поени од реакции
314
За други српски устанак :coffee:
Оружани сукоби са турском војском нису имале онај интензитет и оне размере као у Првом устанку. Доста је утицала и ситуација на руском фронту и Наполеонов пораз; постојала је могућност руске интервенције на основу осме тачке Букурешког уговора, па је Порта започела преговоре са Србима.[DOUBLEPOST=1437664715][/DOUBLEPOST]

:pos:

Петтата најјака армија во светот хрватите лом ја направија со оружја кои датираат од втората светска војна (види фотос):vozbud:
Po tvojata logika Americhkite avioni se s*anje. Proveri shto srushija Srbite 1999 god.

http://www.telegraf.rs/vesti/politika/1496317-nevidljivog-vise-nema-evo-kako-su-srbi-oborili-bombarder-f-117a-ponos-amerike-i-udarili-najjaci-samar-nato-u-foto-video
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.990
Поени од реакции
39.622
Србите урнаа еден авион и тоа со ангажирање на цел разузнавачки потенцијал за да ја лоцираат траекторијата на стелтот кој поради некоја глупа причина се движел неколку пати низ иста маршута. Зошто не го повторија уште еднаш тој "успех"?

Авионите на ЈНА паѓаа насекаде низ Хрватска и Босна.
Во прошлиот цитат ти дадов одговор на тоа зошто паѓале, ме мрзи да се повторувам. А тоа со стелтот може било среќа може не, штом му ја знаеле траекторијата не бил толку невидлив за радар.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.715
Поени од реакции
6.908
А што има врска паднатиот Стелт со подоброто или полошото
живеење во времето на СФРЈ?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.990
Поени од реакции
39.622
А што има врска паднатиот Стелт со подоброто или полошото
живеење во времето на СФРЈ?
тролови, почнаа од тоа дека јна била аматерска војска и стигнавме до стелтот :) :)
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.394
Поени од реакции
7.564
И што кажа сеа?[DOUBLEPOST=1437674167][/DOUBLEPOST]
А што има врска паднатиот Стелт со подоброто или полошото
живеење во времето на СФРЈ?
Има врска со пропагандата и лагите во кои живееја народите во југославија, лаги кои толку многу се повторувани и длабоко врежани во главите на луѓето, што кога некој ќе ја каже вистината одма се сатанизира од рајата. Нешто што денес го има само во Северна Кореа.

Тука не можеш да го обвинуваш народот кој го фали Ким Јонг бидејќи тој нема појма како е надвор од границите на државата.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
Србите не беа војници на ЈНА или сум грешка?
Вуковар беше местото каде ЈНА го извади најдоброто што го има и покрај тоа "жутите мрави" и смачкаа 50 тенка за 2 часа, додека авиончињата ("наше производње је најбоље") паѓаа ко глинени голуби од ракети кои се со краток дострел. :гомце:
Во рамки на СФРЈ и ЈНА беа и тие Хрвати кои се бореа после против српската војска. Во ЈНА се обучуваа и од ЈНА магацини им беше оружјето, Со ова што го кажа испаѓа дека во рамките на СФРЈ Хрватите биле најјаки борци и можеа да уништат германска оклопна дивизија и соборат ескадрила амерички бомбардери и да заробат 4 англиски подморници. Со тоа потврдуваш дека ЈНА беше на времето европска и светска воена сила.
 

Ciudad Juarez

rothschild
Член од
18 март 2015
Мислења
385
Поени од реакции
403
И што кажа сеа?[DOUBLEPOST=1437674167][/DOUBLEPOST]
Има врска со пропагандата и лагите во кои живееја народите во југославија, лаги кои толку многу се повторувани и длабоко врежани во главите на луѓето, што кога некој ќе ја каже вистината одма се сатанизира од рајата. Нешто што денес го има само во Северна Кореа.

Тука не можеш да го обвинуваш народот кој го фали Ким Јонг бидејќи тој нема појма како е надвор од границите на државата.
Дали знаеш што напиша човече ?

АРМ е посилна него ЈНА на времето?
Е,ова е прашање на место.
Ајде да видиме што ќе одговорат сега Kadaif,Evo,Mandrak...
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.990
Поени од реакции
39.622
И што кажа сеа?[DOUBLEPOST=1437674167][/DOUBLEPOST]
Има врска со пропагандата и лагите во кои живееја народите во југославија, лаги кои толку многу се повторувани и длабоко врежани во главите на луѓето, што кога некој ќе ја каже вистината одма се сатанизира од рајата. Нешто што денес го има само во Северна Кореа.

Тука не можеш да го обвинуваш народот кој го фали Ким Јонг бидејќи тој нема појма како е надвор од границите на државата.
која вистина? твојата? цел народ те демантира а ти контраш. Кој е у право ти како единка која благе везе нема или луѓето кои живееле во тоа време?
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
Токму така. Темата е дали порано подобро се живеело или не. Треба ли да чепкам по интернет за да ти одговорам? Можеби графиконите ќе ми го сменат мислењето? Вие „реалистите“ кажувате дека сега ви е убаво. Го почитувам тоа. Ама, како можете да правите споредба за период кој скоро сите вие не го знаете?
И уште нешто: мора ли да се навредуваме кога си ги разменуваме мислењата?
Тоа врз база на предпоставки или од сигурни извори тврдиш,а?

Да не испадне јас го знам поубаво тој систем а ти не си ни бил во најава ниту си бил планиран да постоиш кога јас сум учел средно во тој период,или во најмала рака сум работел,а?

Значи еве ако ти нешто значи дебатираш со човек кој е 50+ и можеби со татко ти ако сме генерација сме киснеле пред Ванила у Центар.

Сум поминал поголем дел во тој систем и во таа држава и затоа ги кажувам работите како стоеле во тој систем.

Пак ке повторам.Мојата фамилија е бележана од тој период и затоа имам огромна омраза кон тој систем и кон таа држава....

И за крај,не мора да си партиски обележан за да си ја сакаш државата онаква каква што е.Јас еве веке 7 години сум надвор од МК со прекини ама пак се вракам назад,зошто каква и да е таа е......

А за државата која не ми понуди ама баш ништо освен тортура на мојата фамилија и не сакам да помислам на неа.

Камо срека да се распаднеше порано,можеби ке беше подобро за цел Балкан.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
Значи еве ако ти нешто значи дебатираш со човек кој е 50+ и можеби со татко ти ако сме генерација сме киснеле пред Ванила у Центар.
Имаш 50+ заедно собрани годините со другарчињата од улицата
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
На голи оток оделе осудени од страна на суд ради нкои сторени дела спротвно закон и устав. Тоа го прави секоја држава и земја освен Македонија каде оние кои се кренале против поредокот и уставот на земјата се сега потпретседатели министри началници....
Во 1948 Коминтерната под директива на СССР ја осуди власта во Југославија и повика на нејзино сменување. Сите кои ја подржаа таа резолуција а нарочно оние кои биле на високи функции, офицери, генерали... беа осудени и пратени во затвор. За секој случај имаш судск одлука/ Тебе ти е криво оти не сме послушале и подпаднале под СССР. Па ние, дете, тогаш му рековме НЕ на стаљинизмот и се доближивме кон Америка и Запад. А тебе тоа ти пречи
Ти не ни знаеш ѕа шо беше голи оток.... еххххх деца
Панко Брашнаров ако бил сталинист, тогаш што биле Тито и Темпо? Трајко Попов експресно суден заради идејата за независна Македонија и стрелан од УДБА што бил? Злосторник, нели? Ченто го спомнуваш, а во неговата влада седеше мојот дедо, татко на мајка ми. Мене ќе ми кажуваш за Ченто??? Ако така гледаш на нештата, тогаш целата плејада Македонски револуционери од пред Втората Светска Војна биле злосторници и ние треба ни „М“ од Македонци да не носиме во нашето име! Не ти е ли срам ова да го пишуваш?[DOUBLEPOST=1437678792][/DOUBLEPOST]
Хахахахахахахаха.а бе ај не заебавај сега.Па тако ми мораше скапан 101 83 та да го плати во долари и тоа по некој си безвезен курс на Југобанка зошто таа држава снема девизи не заебавај.Голфовите од ТАС ги продаваа само за ДМ и тоа ја памтам цената беше 14 650ДМ со уплата во Југобанка....

Се чекаше со редици за гориво,се воведе пар непар,рафтовите на Славија зјаеа празни.За едно никакво кафе се одеше до Грција.

Кои долгови кои глупости.Банкнотираше 83-та ама тогаш никој од нас немаше поим што е тоа.Почнаа да се штампаат пари без покритие за да не додје до хаос во таа држава која почна да пука на секое коше.....

Приказните твои можеш да им ги продаваш на децава од форумот што не знаат за таа земја,но не и на оние кои живееле и еден поголем дел од животот го поминале во таа држава

Не ја величи многу зошто беше скапана држава од самото со[DOUBLEPOST=1437515122][/DOUBLEPOST]
  • 12. 2. - U Beogradu uvedeni bonovi za ulje, prašak za veš i kafu - Ustavni sud kaže da je to nelegalno (neke gradske opštine ih uvele 31. 1., bonovi za benzin uvedeni u celoj zemlji prošlog oktobra).
  • Predstavnici 15 stranih vlada preporučili srednjoročni kredit od 1,3 milijarde dolara Jugoslaviji; 90-dnevna suspenzija vraćanja glavnice bankama.
    • 2/3. 7. - Predsednica SIV-a Milka Planinc na noćnoj sednici predstavila stroge ekonomske mere kako bi se izbegao bankrot zemlje[6][7] - "moraju se prihvatiti oštri uvjeti za paket podrške stabilizacionom programu"; "alternativa je bila proglasiti moratorijum s ozbiljnim posledicama".
    • 11. 7. - Komisija za međunarodne odnose CK SKJ poziva na rešenje pitanja autokefalnosti Makedonske pravoslavne crkve (zbog "unutrašnjih i spoljnih... negativnih posledica" nepriznavanja iste od strane SPC).
    novembar, druga polovina - Zbog letošnje suše i hladnog vremena u SFRJ elektro-sistem na ivici raspada, npr. većem delu Beograda struja se isključuje po osam sati[
  • Да вадам уште од Википедиа или доста е мислам
  • еве линк https://sh.wikipedia.org/wiki/1983
Рестрикциите на струја и бензин, кафе, зејтин, шеќер, брашно....ги паметам многу убаво и добро и алал да ти е што ги спомна! Жално беше и тоа што ако едно претпријатие сакаше да увезе опрема или трговски стоки, мораше да бара дозвола од „Савезно Извршно Веќе“ која често и не ја добиваше, а ако ја добиеше условите беа стоките да се дистрибуираат низ цела СФРЈ или ако е опрема тогаш олаќањето да не биде во ефективни пари туку со стокова размена. И повеќе од 70% од целиот меѓународен промет со стоки и услуги на СФРЈ се одвиваше со стокова размена, натурална трговија која му припаѓа на првобитното општество, зашто СФРЈ беше напредна држава, нели? Знам многу добро зашто работев долго во едно од тогашните според реализираниот промет, врвни увозно-извозни претпријатија во СФРЈ.[DOUBLEPOST=1437679876][/DOUBLEPOST]И најпосле, СФРЈ не ја создаде ниту Тито и СКЈ, не ја создаде ниту Сталин туку Американците. Додека беше Тито жив, имаа во него добар послушник маскиран под Движењето На Неврзаните, а со цел за реализација на мирна и тивка доминација на Балканот. Кога умре ќопавиот загорец, немаше таков послушник кој успешно би го заменил па оние што ја создадоа СФРЈ, тие и ја растурија. Е сега, некои медиокритети неспособни да се борат во животот сами и со свој ум и раце да создаваат, ќе плачат по СФРЈ во која работел - не работел секако ќе имаш за да живееш или преживееш. Арно ама, толку беше. Се поарчи тоа што имаше и сега треба да се создава ново.
 
Последно уредено:
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.715
Поени од реакции
6.908
Тоа врз база на предпоставки или од сигурни извори тврдиш,а?

Да не испадне јас го знам поубаво тој систем а ти не си ни бил во најава ниту си бил планиран да постоиш кога јас сум учел средно во тој период,или во најмала рака сум работел,а?

Значи еве ако ти нешто значи дебатираш со човек кој е 50+ и можеби со татко ти ако сме генерација сме киснеле пред Ванила у Центар.

Сум поминал поголем дел во тој систем и во таа држава и затоа ги кажувам работите како стоеле во тој систем.

Пак ке повторам.Мојата фамилија е бележана од тој период и затоа имам огромна омраза кон тој систем и кон таа држава....

И за крај,не мора да си партиски обележан за да си ја сакаш државата онаква каква што е.Јас еве веке 7 години сум надвор од МК со прекини ама пак се вракам назад,зошто каква и да е таа е......

А за државата која не ми понуди ама баш ништо освен тортура на мојата фамилија и не сакам да помислам на неа.

Камо срека да се распаднеше порано,можеби ке беше подобро за цел Балкан.
Постар сум од тебе 10-тина години. Жал ми е за неприликите што ги имала твојата фамилија и донекаде ја разбирам твојата омраза. Ама, тоа е недоволно да ме убеди дека сега ми е подобро, а тоа беше темата, нели?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom