Во Србија нападнат актерот и водител на А1 ТВ и Супер радио Жанко Голабоски

Кајганеро

Немој не ме радуј!
Член од
3 јули 2010
Мислења
2.861
Поени од реакции
2.730
Охрид, 31. август 2010 (ИНПРЕС)
Минатонеделното грозоморно убиство на српскиот турист, белграѓанецот Дејан Новаковиќ, во центарот на Охрид, за жал не остана без реакција со физички напад над Македонци, во Србија.
Во саботата, на 28 август, нападнати се двајца македонски државјани, во српскиот град Смедеревска Паланка.

Нападнати се познатиот актер и радио водител Жанко Зш Голабоски и Саше Робески, двајцата од Охрид, кои биле на свадба во Смедеревска Паланка, кај свои пријатели.

Робески го извлекол подебелиот крај и се здобил со потешки телесни повреди во пределот на главата. Повредени му се едното око и устатата. Бил пренесен во болницата во Смедревска Паланка, каде му е укажана помош и му е издадено лекарско уверение за природата на повредите.

- Без никаква причина, два пати бев удрен во пределот на главата. Повикавме полиција која дојде дури утрото и бевме на болница каде ми ги санираа повредите, изјави за охридското Радио Супер Саше Робевски.
Нападот се случил во сендвичара во Смедеревска Паланка, од лице по име Максим кој работел како судски извршител во ова српско градче, на 80 километри од Белград.

Двајцата нападнати охриѓани биле во друштво на своите пријатели. Случајот е пријавен во полицијата, каде на повредените им се земени изјави.

Повредените, за охридското Радио Супер, изјавија дека случајот со убиството на српскиот турист во Охрид, во тамошните медиуми добил нагласен публицитет, со интонација - „Македонци убија Србин во Охрид“.

- Ние седевме во сендвичарата со пријатели и со напагачот немавме никаков контакт. Одеднаш почувствував удар во главата. Веднаш потоа го удри и Саше со кого седевме заедно со пријателите од Србија. Настана мешаница во која Саше беше удрен уште еднаш по што падна на земјата и ја повреди главата при ударот, вели Голабоски, познат актер, радио и ТВ. водител, моментно ангажиран во Радио Супер во Охрид и на А1 Телевизија, во емисијата на „Браво Шоу“. (Крај)



--- надополнето ---

Дали се работи за освета поради смрта на српскиот турист?
 
Член од
1 мај 2008
Мислења
300
Поени од реакции
8
ова секако дека има врска со убиството на српскиот турист во охрид .. НО ТРАГЕДИЈАТА Е ТОА ШТО МНОГУ МАКЕДОНЦИ ПОГОТОВО од СКОПЈЕ ПЛУКААТ НА ОХРИД , А ТОЈ СРБИНОТ НЕ ГО НАПАДНАЛЕ 20 ДУШИ ЗА НИШТО ТАКА РАДИ РЕДА .. НАПРАВИЛ НЕШТО ПА СИ ИЗЕДОЛ ЌОТЕК И СИ УМРЕЛ .. ГОЛЕМ КУР СЕКОЈ ДЕН УМИРААТ ЛУГЕ .. СЕГА МЕ ЗАБОЛЕЛ МЕНЕ ЗА СРБИНОТ . А ОВИА МАКЕНДОНЦИТЕ НИ КРИВИ НИ ДОЛЖНИ НАПАДНАТИ .. СМРТ ЗА СИТЕ БЕЕЕ ГОВЕДААА ..

ајт поз
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.743
Поени од реакции
12.194
Ништо чудно. Затоа стопати у темата зборев (па дигнав раце) против тој национализам кој го пират воглавно српските медиуми. Нам треба да ни е срам/жал ако нешто овде напишеме, а на тие уредници на блиц, политика...не им е срам што потенцијално може да направат долгорочен проблем. Како сето ова да било добро инсценирано (мирно момче-оженет со семејство, во 3 часот наутро во кафеана се тепа за девојка, фитенс тренер во Охрид-негов пријател без скоро никакви повреди, занемарување од тој пријател дека во тепачката учествувале и српски гости, трчање со километри низ градот, случајно закачување со српски криминалец кој требало да е во тој период во затвор ради друга пљачка, а шета низ Македонија...и негов пријател македонски кафеанџија...). Македонци убили србина...ебате медиумите глупи и сведоците...како лесно се пали народ.

Ај да не замарам со теории ама...не ми се чини дека е сето ова невино и случајно.

Ајт позз и од мене
 
F

FilipMacedon

Гостин
И треба ли сега кога ке видиме србин да шета по Македонија да го претепаме/убиеме??
 

~DaRko

Поштен лопов
Член од
29 март 2009
Мислења
5.888
Поени од реакции
2.481
па што се сега виновни овие?
бог да чува.
стварно е жалосно тоа што беше претепан до смрт млад човек, ама нека размислат малку што се виновни жанко или робевски за тоа.
виновни си се тие во тепачката што учествувале, а не цело охрид.
ај сега нека дојдат и нека го потпалат охрид
нема смисла ова што го прават.
 

Il Fenomeno

non mollare mai
Член од
14 март 2007
Мислења
3.226
Поени од реакции
707
Многу прос народ се собрал на овие простори.
Ако се сеќавате пред некој месец имаше македонски државјанин ограбен и убиен во Србија.Го киднапирале и ограбиле некои од автопатот.
Имаше и тема отворено овде но не се коментираше многу бидејќи беше човекот албански гастербајтер.

Ај да видиме нашите медиуми дали берем ќе го пренесат овој настан.
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.428
Поени од реакции
6.073
Еве ти што ти прават медиумите за да бидат читани,гледани или слушани...
Се надевам дека ќе се опоравет брзо двајцава.
 
Член од
1 мај 2008
Мислења
300
Поени од реакции
8
И треба ли сега кога ке видиме србин да шета по Македонија да го претепаме/убиеме??
не да се убие напротив да се затворат сите такви дебили .. а зборот ми беше на мене некое рандом македонци шо плукаат на охрид со коментари од типот лани бугари сега срби .. ц.ц.ц .. жално е не викам дека не е .. али и татко ми лично татко ми беше два пати ограбуван во србија и тепан али никој ништо .. полицијата нишо не направи .. а вие шо го жалите многу србинот абе рода да не ви е ?? .. не дека имам нешо против срби али ај .. нема веке шо да се коментира тука ..

ајт позз
 
P

PewDiePie

Гостин
ееее јас кога зборев во темата за србинот бан ми ставија. Еве ви какви се србите-гадови!!!!!!!
 

Nik20

Неверификуван член од немаштија
Член од
13 јули 2009
Мислења
5.447
Поени од реакции
6.728
жанко е сељак тежок, неможете одма да судите, како што во охрид србинот провоцирал, може и овој сељаков провоцирал.
како и да е, не е убаво, комшии сме, наместо да си помагаме, си одмагаме.
 
Д

Дамјан_Amstaff

Гостин
Што веднаш правите драма , веднаш ги кривите србите ?! Во Охрид беше убиен србин , и знаете што беа коментарите на нив (коментари на страната на РТС) Државата е крива (Србија не Македонија) ,нека му е лесна земјата и ништо повеќе во ниеден пост не видов да не обвинуваат. Бидете малку фер и не мешајте веднаш омраза и одмазда
 
Член од
1 јуни 2010
Мислења
28
Поени од реакции
1
Вкупната свадба тепачка. Напили се људи па се потукли.
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Jas uste koga izleze naslovot vo toj nivniot press "Makedonci ubili Srbina" kazav deka toa moze da donese do nepriliki...A znaeme deka vo Srbija ima dovolno iskopleksirani facki koi nebrojat do dva a i ne im sece do tolku da razmislat deka mozat da predizvikat domino efekt.Za sreka vo normalnite mediumi kako sto e BLIC (za koj navistina imam samo pofalni zborovi) najpoveketo komentari se vo pozitivna nasoka, pa taka se nadevam deka vakvi incidenti nema da ima vo idnina iako kako sto rekov mislam deka vo momentov ne e bas najpogodna situacija da se odi vo Srbija kako Makedonec.Za sreka ovie dvajca se izvlekole samo so povredi...
Tuku me interesira sega kako ke reagira nivnata policija.Mislam deka tokmu vo toj element lezi najgolemata razlika pomegu Srbija i Makedonija.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom