Војска

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.297
Поени од реакции
7.253
Не ти држи вода муабетов. Ефективниот домет не зависи од калибарот, туку од полнењето и тежината на самото зрно. Русија го нема откажано 7.62 калибарот, само некои единици користат 5.45. Иначе 7.62х39 е најкористен калибар за лично вооружување во светот. И реално не сум баш сигурен дека лавовите имаа 5.45 муниција, тоа беа ремонтирани калаши со сменети дрвени делови, најчесто такви користеше посебната единица на МВР, па после кога лавовите станаа дел од посебната само ги презедоа.

Слично и САД, нивниот стандарден калибар е 7.62х51 додека некои единици користат 5.56.

Од лично искуство, во војна би избрал автоматска или полуавтоматска пушка со што е можно поголем магацин и што е можно постандарден куршум и никако не би избрал 5.45 или 5.56. Не ми е важно дали ефективниот домет е 400 или 500 метри, реално човек на 500 метри можеш да погодиш само на среќа. Надвор од град пушката се користи 200-300 групно гаѓање, 100-200 метри фронтална пресметка. Во урбана средина, потребно ти е нешто за брзо нишанење и брза и лесна реакција, пошто таму меѓусебното растојание со непријателот може да биде и 10 метри.
Значи постирав слики со калаши 5.45 како држат лавовите. Ако не знаеш како изгледа еден калаш со 5.45, еве ќе ти кажам еден хинт. Значи секундарната цевка која е како "вентил" поврзана со главната цевка (тука кај тромблонскиот нишан на заставата), кај 7.62 е под агол од прилика 45 степени. Додека кај 5.45 е речиси 90 степени. (Гледај фото)

Рамката на мунуциија кај 7.62 е подолга и поискривена поради поголемите зрна, додека кај 5.45 е со помалку искривена рамка.

Работиве што ги кажа за се неточни. Најди ми една слика од руски војник на нет па дури и војник од варшавски договор после 1974 како држи пушка 7.62?

А ако не знаеш колку е домет и зошто преминаа на тој калибар двете супер сили после виетнамската војна. Тогаш жална и мајка на таа држава со тие старешини што вака те воспитале.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.786
Поени од реакции
4.432
Не ти држи вода муабетов. Ефективниот домет не зависи од калибарот, туку од полнењето и тежината на самото зрно. Русија го нема откажано 7.62 калибарот, само некои единици користат 5.45. Иначе 7.62х39 е најкористен калибар за лично вооружување во светот. И реално не сум баш сигурен дека лавовите имаа 5.45 муниција, тоа беа ремонтирани калаши со сменети дрвени делови, најчесто такви користеше посебната единица на МВР, па после кога лавовите станаа дел од посебната само ги презедоа.

Слично и САД, нивниот стандарден калибар е 7.62х51 додека некои единици користат 5.56.

Од лично искуство, во војна би избрал автоматска или полуавтоматска пушка со што е можно поголем магацин и што е можно постандарден куршум и никако не би избрал 5.45 или 5.56. Не ми е важно дали ефективниот домет е 400 или 500 метри, реално човек на 500 метри можеш да погодиш само на среќа. Надвор од град пушката се користи 200-300 групно гаѓање, 100-200 метри фронтална пресметка. Во урбана средина, потребно ти е нешто за брзо нишанење и брза и лесна реакција, пошто таму меѓусебното растојание со непријателот може да биде и 10 метри.
Се супер, ама 7,62х51 е зрно за снајпер или пушкомитралез. Скроз друга категорија и намена
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.553
Поени од реакции
26.065
Се супер, ама 7,62х51 е зрно за снајпер или пушкомитралез. Скроз друга категорија и намена
7,62х51 е НАТО стандард за формациско вооружување. Точно се користи и за некои снајпери и ПМ-и но се користи и за јуришни пушки. Но генерално снајперите и лесните ПМ-и исто така спаѓаат во формациско вооружување, за што и зборам

Според мене 7.62х51, Руските 7.62х54 и нели легендарните 7.9х57, па ајде и солидниот 7.62х39 се најдобрите калибри извадени за формациско вооружување, за борба вон урбани средини. Без разлика дали се користи за јуришна пушка, снајпер или лесен ПМ.
Автоматски споено мислење:

Значи постирав слики со калаши 5.45 како држат лавовите. Ако не знаеш како изгледа еден калаш со 5.45, еве ќе ти кажам еден хинт. Значи секундарната цевка која е како "вентил" поврзана со главната цевка (тука кај тромблонскиот нишан на заставата), кај 7.62 е под агол од прилика 45 степени. Додека кај 5.45 е речиси 90 степени. (Гледај фото)

Рамката на мунуциија кај 7.62 е подолга и поискривена поради поголемите зрна, додека кај 5.45 е со помалку искривена рамка.

Работиве што ги кажа за се неточни. Најди ми една слика од руски војник на нет па дури и војник од варшавски договор после 1974 како држи пушка 7.62?

А ако не знаеш колку е домет и зошто преминаа на тој калибар двете супер сили после виетнамската војна. Тогаш жална и мајка на таа држава со тие старешини што вака те воспитале.
Многу теорија, слабо пракса.
На сликата со лавовите, само за еден неможам со сигурност да потврдам дека е 7.62, за другите сите до еден и на двете слики се со рамки 7.62. На сон ги познавам рамките.
Еве како изгледа АК74 во споредба со стандарден калаш: (Горе 7.62, средина 5.45)
AK-47Accessories1-600x510.jpg

Види ги сликите што си ги постирал и кажи ми кој од тие полицајци има пушка кај која рамката е како АК74?

Каков облик е предниот нишанот, каков е крајот на цевката, дали има компензатор за трзај, скривач на пламен, додаток за тромблони, тоа зависи од која варијанта на калашников е. А калибарот барем на калашот може да се познае по рамката.

А и не е вистина дека се откажале од 7.62 пошто серија модерни оружја (понови од 1974) на Руската Армија се направени во 7.62 варијанта.
А91, АЕК971, АК12, АК100 (можеш тука точно да ги видиш разликите во калибрите и како изгледаат рамките), АК107, АКМСУ
а АК103, АК104, ги има само варијанта на 7.62.

Но еве да речеме хипотетички дека калашите биле Бугарски (за што чисто се сомневам, но неможам да тврдам), да ти кажам искрено, јас незнам дека постои Бугарска варијанта на Калашников, кој користи 5.45х39 муниција. Де ако сакаш образовај ме и најди ми ја таа бугарска пушка што го користи тој калибар. Знам дека одкако влегоа во НАТО направија модификација на калашите на 5.56, но 5.45 не сум слушнал. Може грешам, просветли ме.

И би те посоветувал да не ја користиш quora како извор на информации, најчесто таму има лични ставови на луѓе, па можеш да се обрукаш. Поарно држи си се за википедија за вакви работи.
 
Последно уредено:

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.297
Поени од реакции
7.253
Не ти држи вода муабетов. Ефективниот домет не зависи од калибарот, туку од полнењето и тежината на самото зрно. Русија го нема откажано 7.62 калибарот, само некои единици користат 5.45. Иначе 7.62х39 е најкористен калибар за лично вооружување во светот. И реално не сум баш сигурен дека лавовите имаа 5.45 муниција, тоа беа ремонтирани калаши со сменети дрвени делови, најчесто такви користеше посебната единица на МВР, па после кога лавовите станаа дел од посебната само ги презедоа.

Слично и САД, нивниот стандарден калибар е 7.62х51 додека некои единици користат 5.56.

Од лично искуство, во војна би избрал автоматска или полуавтоматска пушка со што е можно поголем магацин и што е можно постандарден куршум и никако не би избрал 5.45 или 5.56. Не ми е важно дали ефективниот домет е 400 или 500 метри, реално човек на 500 метри можеш да погодиш само на среќа. Надвор од град пушката се користи 200-300 групно гаѓање, 100-200 метри фронтална пресметка. Во урбана средина, потребно ти е нешто за брзо нишанење и брза и лесна реакција, пошто таму меѓусебното растојание со непријателот може да биде и 10 метри.
Значи постирав слики со калаши 5.45 како држат лавовите. Ако не знаеш како изгледа еден калаш со 5.45, еве ќе ти кажам еден хинт. Значи секундарната цевка која е како "вентил" поврзана со главната цевка (тука кај тромблонскиот нишан на заставата), кај 7.62 е под агол од прилика 45 степени. Додека кај 5.45 е речиси 90 степени. (Гледај фото)

Рамката на мунуциија кај 7.62 е подолга и поискривена поради поголемите зрна, додека кај 5.45 е со помалку искривена рамка.

Работиве што ги кажа за се неточни. Најди ми една слика од руски војник на нет па дури и војник од варшавски договор после 1974 како држи пушка 7.62?

А ако не знаеш колку е домет и зошто преминаа на тој калибар двете супер сили посме виетнамската војна. Тогаш жална и мајка на таа држава со тие старешини что вака те вос
Но еве да речеме хипотетички дека калашите биле Бугарски, да ти кажам искрено, јас незнам дека постои Бугарска варијанта на Калашников, кој користи 5.45х39 муниција. Де ако сакаш образовај ме и најди ми ја таа бугарска пушка што го користи тој калибар. Знам дека одкако влегоа во НАТО направија модификација на калашите на 5.56, но 5.45 не сум слушнал. Може грешам, просветли ме..
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.553
Поени од реакции
26.065
The SAM7SF
Arsenal, Inc., the premier American importer and manufacturer of semi-auto rifles, is proud to offer to American shooters the SAM7SF. This 7.62x39 caliber rifle combines authentic, high-quality features rarely seen in the American market. From its unique right-side folding tubular buttstock to its 24x1.5mm muzzle threads with muzzle brake, every component of the SAM7SF is engineered to provide decades of dependable and accurate service. The SAM7SF rifle is bound to become a sought-after shooter and collectible firearm.


Еве ти линк од увозникот во САД
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.297
Поени од реакции
7.253
The SAM7SF
Arsenal, Inc., the premier American importer and manufacturer of semi-auto rifles, is proud to offer to American shooters the SAM7SF. This 7.62x39 caliber rifle combines authentic, high-quality features rarely seen in the American market. From its unique right-side folding tubular buttstock to its 24x1.5mm muzzle threads with muzzle brake, every component of the SAM7SF is engineered to provide decades of dependable and accurate service. The SAM7SF rifle is bound to become a sought-after shooter and collectible firearm.


Еве ти линк од увозникот во САД
Видеото е од америка сега видов, но тоа е цивилна употреба полуавтоматска пушка.

Побарај на нет бе, ти пишува.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.553
Поени од реакции
26.065
Видеото е од америка сега видов, но тоа е цивилна употреба полуавтоматска пушка.

Побарај на нет бе, ти пишува.
Што да побарам на нет? Ете побарав, Бугарски калаш кој користи муниција 5.45.... НЕ ПОСТОИ.

Може јас незнам да пребарам точно, де помогни ми.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.297
Поени од реакции
7.253

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.553
Поени од реакции
26.065
Значи пишува:
All that was a premise for perfecting the licenced production, design and serial production of new products:
- 1971-72 - 9x18 mm pistol cartridges;
- 1971-73 - 7,62 mm machine gun;
- 1972-74 - 9 mm "Makarov" pistol;
- 1976-78 - 7,62 mm tank machine gun;
- 1983 - 23 mm anti-aircraft system;
- 1984-86 - 5,45 mm assault rifles;
- 1985-87 - 5,45x39,5mm cartridges;
- 1986-87 - 122 mm howitzer etc.


ОК произведувале оружје и муниција 5.45, но не е многу јасно кажано дали за нивни производ или лиценциран производ. Но бидејќи не може да се најде никаква референца на Бугарска верзија на АК47 со муниција 5.45 претпоставувам дека произведувале лиценцирани АК74.

Како и да е, пушките што ги држат полицајците и на двете слики, кои и да се верзии, се 7.62. Има слики горе постирано, имаш линкови образовај се. Транзицијата на мал калибар воопшто не е до толкава мера направена во Руската Армија, онолку колку што е внесена како стандард во НАТО.

И пак уште еднаш ќе ти кажам ефективниот домет нема врска само со калибарот. Тој зависи и од еден куп други вредности, како на пример, тежината на зрното, експлозивното полнење, должината и квалитетот на цевката....
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.297
Поени од реакции
7.253
Значи пишува:
All that was a premise for perfecting the licenced production, design and serial production of new products:
- 1971-72 - 9x18 mm pistol cartridges;
- 1971-73 - 7,62 mm machine gun;
- 1972-74 - 9 mm "Makarov" pistol;
- 1976-78 - 7,62 mm tank machine gun;
- 1983 - 23 mm anti-aircraft system;
- 1984-86 - 5,45 mm assault rifles;
- 1985-87 - 5,45x39,5mm cartridges;
- 1986-87 - 122 mm howitzer etc.


ОК произведувале оружје и муниција 5.45, но не е многу јасно кажано дали за нивни производ или лиценциран производ. Но бидејќи не може да се најде никаква референца на Бугарска верзија на АК47 со муниција 5.45 претпоставувам дека произведувале лиценцирани АК74.

Како и да е, пушките што ги држат полицајците и на двете слики, кои и да се верзии, се 7.62. Има слики горе постирано, имаш линкови образовај се. Транзицијата на мал калибар воопшто не е до толкава мера направена во Руската Армија, онолку колку што е внесена како стандард во НАТО.

И пак уште еднаш ќе ти кажам ефективниот домет нема врска само со калибарот. Тој зависи и од еден куп други вредности, како на пример, тежината на зрното, експлозивното полнење, должината и квалитетот на цевката....
Russian soldiers currently carry the AK-74M assault rifle. This 5.45-millimeter rifle is descended from the 7.62-millimeter AK-47, which was introduced in 1947. The AK-74 was introduced in the 1970s and modernized to the -M standard in 1991. The Russian Army retains a stockpile of approximately two million AK-74s in different variants.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.553
Поени од реакции
26.065
Russian soldiers currently carry the AK-74M assault rifle. This 5.45-millimeter rifle is descended from the 7.62-millimeter AK-47, which was introduced in 1947. The AK-74 was introduced in the 1970s and modernized to the -M standard in 1991. The Russian Army retains a stockpile of approximately two million AK-74s in different variants.
Ни жута штампа не ти е добар избор за образование. Еве што вика официјалната Руска новинска агенција:

"In a perspective, the Army may give up using 5.45mm rounds due to the bullets’ insufficient effect to pierce the manpower’s individual protective gear at medium and increased fire ranges," the article says.

The Russian Army’s existing small arms system is based on the 5.45mm and 7.62mm calibers. The article suggests focusing "on modernizing the performance characteristics of 7.62mm cartridges and weapons."


Значи и тоа што го имаат размислуваат да го вратат на 7.62 Не за џабе сите нови пушки што ги имаат извадено имаат верзии на 7.62

Далеку е Русија да се откаже од стариот добар 7.62
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.297
Поени од реакции
7.253
Ни жута штампа не ти е добар избор за образование. Еве што вика официјалната Руска новинска агенција:

"In a perspective, the Army may give up using 5.45mm rounds due to the bullets’ insufficient effect to pierce the manpower’s individual protective gear at medium and increased fire ranges," the article says.

The Russian Army’s existing small arms system is based on the 5.45mm and 7.62mm calibers. The article suggests focusing "on modernizing the performance characteristics of 7.62mm cartridges and weapons."


Значи и тоа што го имаат размислуваат да го вратат на 7.62 Не за џабе сите нови пушки што ги имаат извадено имаат верзии на 7.62

Далеку е Русија да се откаже од стариот добар 7.62
Не знам кои ти се критериуми за жута штампа. Не ти се баш точни.

Ова што ти го пишувам го пишува и на твојот линк. Слабо англискиот ?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.553
Поени од реакции
26.065
Не знам кои ти се критериуми за жута штампа. Не ти се баш точни.
Критериумите сам ги даваш, не даваш линкови од текстовите што ги пастираш. Раскажуваше полн со себе со арогантент и омаловажувачки адхоминем дека тие од сликата лавовите користат некакви си измислени бугарски калаши со 5.45 муниција, што од авион се гледа дека е глупост искористи приказна од некој си американец од quora „А ако не знаеш колку е домет и зошто преминаа на тој калибар двете супер сили после виетнамската војна.кој покуша да го вметнеш како некаков си општо познат факт, за да има тежина навредата што ја спремаше за на крај „Тогаш жална и мајка на таа држава со тие старешини што вака те воспитале.

Јас зборам од искуство пошто знам како изгледа рамка за 7.62, не дека сум ја видел на нет, туку дека на многу пати сум спиел со главата на нив. А тоа што морам да нет да барам е само за да покажам какви небулози кажуваш. А како контратежа на тоа што е жута штампа ти дадов линк и цитат од ТАСС, кој јасно кажува дека: „The Russian Army’s existing small arms system is based on the 5.45mm and 7.62mm calibers“ . Наспроти твојата небулоза, дека се откажале од 7.62, туку дека напротив во размислување се да се откажат од 5,45.

А за небулозите за дометот и ефективноста што ги изнатропа, тоа не ми се отвара уста.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.297
Поени од реакции
7.253
Критериумите сам ги даваш, не даваш линкови од текстовите што ги пастираш. Раскажуваше полн со себе со арогантент и омаловажувачки адхоминем дека тие од сликата лавовите користат некакви си измислени бугарски калаши со 5.45 муниција, што од авион се гледа дека е глупост искористи приказна од некој си американец од quora „А ако не знаеш колку е домет и зошто преминаа на тој калибар двете супер сили после виетнамската војна.кој покуша да го вметнеш како некаков си општо познат факт. За да на крај ме навредиш „Тогаш жална и мајка на таа држава со тие старешини што вака те воспитале.

Јас зборам од искуство пошто знам како изгледа рамка за 7.62, не дека сум ја видел на нет, туку дека на многу пати сум спиел со главата на нив. А тоа што морам да нет да барам е само за да покажам какви небулози кажуваш. А како контратежа на тоа што е жута штампа ти дадов линк и цитат од ТАСС, кој јасно кажува дека: „The Russian Army’s existing small arms system is based on the 5.45mm and 7.62mm calibers“ . Наспроти твојата небулоза, дека се откажале од 7.62, туку дека напротив во размислување се да се откажат од 5,45.
Small arms ли да ти преведам? Или треба да ти објаснам на твоето "искуство" дека еден пушкомитролез има калибар 7.62?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.553
Поени од реакции
26.065
Small arms ли да ти преведам? Или треба да ти објаснам на твоето "искуство" дека еден пушкомитролез има калибар 7.62?
Што тропаш зелени бе, се гушиш у лајна.
ПМ-и има со секакви калибри, 5.45, 5.56, 7.62х39, 7.62х51, 7.62х54, 7.9х57

Што ти е поентата на ова?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom