Војна во Украина (исклучиво воена перспектива)

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Нема апсолутно никакво стратешко значење ниту Купианск. Тоа се маргинални истурени позиции, ниту нешто круцијално се снабдува во моментов по тој автопат, ниту пак е нешто што не може да се поврати многу лесно, неколку десетици километри од Руска територија.

Не пука артилерија, не користат авиони да одбранат... Незнам зошто, ама едноставно ги пуштија Украинците да влезат во Балаклеја. Дали ќе ги пуштат и во Купијанск ќе видиме. Јас типувам на тоа дека ќе ги спржат.
Ќе дознаеме утре, имаше некое инфо пред неколку дена дека има таму 300-400 авиони на граница. Гориво имаат… Дали летаат или зошто не ќе видиме за брзо.
 
Член од
12 јануари 2022
Мислења
614
Поени од реакции
1.231
Ова све ќе се мења со хиперсонично оружје.
Какво хиперсонично оружје, не ме насмеај. Приказни за домашна пропаганда. Тие имаат немат пет прототипови и сето тоа е нивно хиперсонично оружје. Штом стигнаа до Северна Кореја за испорака на ракетите Град, што повеќе да кажеме. Санкциите силно ги погодија, тоа е вистината
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
https://youtube.com/channel/UCUnc496-PPmFZVKlYxUnToA

Дечково е прилично објективен и темелен.
Секоја вечер во 21:00 постира видео со бројки, мапи инфа за воени единици итн. Кој сака нека го гледа. За 15 мин ќе има извештај за денес.
 
Член од
12 јануари 2022
Мислења
614
Поени од реакции
1.231
Ќе дознаеме утре, имаше некое инфо пред неколку дена дека има таму 300-400 авиони на граница. Гориво имаат… Дали летаат или зошто не ќе видиме за брзо.
Зарем не те чуди што Русите користат многу малку авијација во Украина. Зошто? Оти Украинците ги симнуваат како круши со Стингерите
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Какво хиперсонично оружје, не ме насмеај. Приказни за домашна пропаганда. Тие имаат немат пет прототипови и сето тоа е нивно хиперсонично оружје. Штом стигнаа до Северна Кореја за испорака на ракетите Град, што повеќе да кажеме. Санкциите силно ги погодија, тоа е вистината
Имаат хиперсонично, дури и Америка нема контра оружје на тоа...
Инаку не, санкциите ги погодија Европа и САД најмногу. За 3, 4 месеци Европа ќе се откаже од Украина, чим сега септември народ има, тогаш во ноември потоп ќе биде.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Какво хиперсонично оружје, не ме насмеај. Приказни за домашна пропаганда. Тие имаат немат пет прототипови и сето тоа е нивно хиперсонично оружје. Штом стигнаа до Северна Кореја за испорака на ракетите Град, што повеќе да кажеме. Санкциите силно ги погодија, тоа е вистината
Не дека немаат, ама не во голем број. Кошта тоа, не верувам и дека ќе го употребат во Украина. Проектил за Хаубица и тенк ти е најефтино.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.479
Поени од реакции
12.275
Никаква индикација нема да се потврди ова. Напротив се случува спротивното и руската страна во регионот е во комплетен хаос.

Grey Zone телеграм профилот кој го води член на Вагнер објави дека на 10 километри од Купианск украинската војска акумулира трупи техника за да го нападне градот.
Автоматски споено мислење:

П.С.

Бојот за Купианск веќе започнал.

Па сега истиот канал што објави тоа ти што го објавуваш. Го објави и твитот мој.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.845
Поени од реакции
26.436
Како што ми гледа не е стапица. Мислам дека едноставно се изненадени Русите. Претходно се збореше доста долго за напад на Керсон, и мислам дека не очекуваа тука да нападнат Украинците со толку сила. Decoy-от им е успешен на Украинците.

Според мене доста логичен потез, Керсон е многу добро бранет и нема шанси тука да направат нешто Украинците со тоа што го располагаат, а очајно им треба победа. Додека во цела Харкивска област ми се чини немаат ни 10К војска. А на потегот што е пробиен вкупно ни 3К немаат. Како што читам Украинците бајаги ја имаат променето тактиката и навлегуваат со брзи возила. Во првиот налет користеле околу 40К војска, а сега се трупало уште повеќе. Има некои информации дека ќе пробале да влезат и во Руска територија, па нека им е со среќа.


Ќе дознаеме утре, имаше некое инфо пред неколку дена дека има таму 300-400 авиони на граница. Гориво имаат… Дали летаат или зошто не ќе видиме за брзо.
Јас имав една теорија пред некој ден ја пишав, дека доколку Русија сака да се одложи војната, ќе треба да даде жртва освоена територија, за да им даде морков на стап на Европјаните. Можеби тоа се случува од кај да знам :)
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Зарем не те чуди што Русите користат многу малку авијација во Украина. Зошто? Оти Украинците ги симнуваат како круши со Стингерите
Користат секој ден, итоа стари - СУ-25
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.479
Поени од реакции
12.275
Какво хиперсонично оружје, не ме насмеај. Приказни за домашна пропаганда. Тие имаат немат пет прототипови и сето тоа е нивно хиперсонично оружје. Штом стигнаа до Северна Кореја за испорака на ракетите Град, што повеќе да кажеме. Санкциите силно ги погодија, тоа е вистината
:pos:
Кај се погодија бе бугариве све боранија во мозокот бе.
Автоматски споено мислење:

Зарем не те чуди што Русите користат многу малку авијација во Украина. Зошто? Оти Украинците ги симнуваат како круши со Стингерите
Аоао :pos:
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.484
Поени од реакции
36.448
Нема апсолутно никакво стратешко значење ниту Купианск. Тоа се маргинални истурени позиции, ниту нешто круцијално се снабдува во моментов по тој автопат, ниту пак е нешто што не може да се поврати многу лесно, неколку десетици километри од Руска територија.

Не пука артилерија, не користат авиони да одбранат... Незнам зошто, ама едноставно ги пуштија Украинците да влезат во Балаклеја. Дали ќе ги пуштат и во Купијанск ќе видиме. Јас типувам на тоа дека ќе ги спржат.
Купианск е едно од најбитните места за Русите во оваа војна. Целата логистика за Донбас оди преку пругата од Русија која се спушта до Купианск. Тоа е ко да речеме дека аортата е небитна и нека ја извадат ако сакаат.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
40FB670F-B24D-4CD4-B33B-66B0E36A1E80.jpeg
Автоматски споено мислење:

Единствено може да ги спаси што е блиску границата па брзо да донесат трупи. Можеби и тоа е причината за пораз што не очекувале дека украинците тука ќе нападнат блиску до граница.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.479
Поени од реакции
12.275
Како што ми гледа не е стапица. Мислам дека едноставно се изненадени Русите. Претходно се збореше доста долго за напад на Керсон, и мислам дека не очекуваа тука да нападнат Украинците со толку сила. Decoy-от им е успешен на Украинците.

Според мене доста логичен потез, Керсон е многу добро бранет и нема шанси тука да направат нешто Украинците со тоа што го располагаат, а очајно им треба победа. Додека во цела Харкивска област ми се чини немаат ни 10К војска. А на потегот што е пробиен вкупно ни 3К немаат. Како што читам Украинците бајаги ја имаат променето тактиката и навлегуваат со брзи возила. Во првиот налет користеле околу 40К војска, а сега се трупало уште повеќе. Има некои информации дека ќе пробале да влезат и во Руска територија, па нека им е со среќа.



Јас имав една теорија пред некој ден ја пишав, дека доколку Русија сака да се одложи војната, ќе треба да даде жртва освоена територија, за да им даде морков на стап на Европјаните. Можеби тоа се случува од кај да знам :)
Тактика што употребуваа “умерените” радикали во Сирија.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303
Де бе луѓе какви теории на заговор, какви бакрачи..! Твитови, експерти од подрумот на мама и тате, и бугарофилчиња делат памет на сите страни…


Слушајте Деки што кажува! Уште во првиот момент русите знаеле, а беа ин риал тајм информирани за секој милиметар на АФУ во Харков! Секој втор жител таму ги чека русите!

Уште ли глумиме дека Киндер јајце е офанзивава, па не знаеле што има внатре..?

Да не испадне уште една мишоловка, а ќе знаеме за ден-два…
(Ама битно 30 страни се напишаа со “мислења”)
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.845
Поени од реакции
26.436
Купианск е едно од најбитните места за Русите во оваа војна. Целата логистика за Донбас оди преку пругата од Русија која се спушта до Купианск. Тоа е ко да речеме дека аортата е небитна и нека ја извадат ако сакаат.
Која логистичка линија иде преку Купијанск ? Од каде до каде ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom