Војната на патиштата

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.547
Поени од реакции
26.051
Кај е научен македонец според правила и закони да живее. Едвај чекаат да се вратат на кратко овде да се покажат да се издуваат малце. А полицаец овде повеќе гледа како некоја пара за него да извлече отколку прописна казна да напише.
Ај жифти око дај сподели твое искуство кај што полицаец ти земал под рака пари.... Мене никој не ми побарал под рака пари, а сум платил бајаги казни... и не се баш мали казните...

И башка, ако не е научен Македонец на живее и функционира според правила и прописи како бе бате се бубалки на запад ?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.591
Поени од реакции
38.738
Ај жифти око дај сподели твое искуство кај што полицаец ти земал под рака пари.... Мене никој не ми побарал под рака пари, а сум платил бајаги казни... и не се баш мали казните...

И башка, ако не е научен Македонец на живее и функционира според правила и прописи како бе бате се бубалки на запад ?
Така прави тука зошто мисли дека може да го заебе системот, а на запад ништо не им може.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Ај жифти око дај сподели твое искуство кај што полицаец ти земал под рака пари.... Мене никој не ми побарал под рака пари, а сум платил бајаги казни... и не се баш мали казните...

И башка, ако не е научен Македонец на живее и функционира според правила и прописи како бе бате се бубалки на запад ?
Па тука кога идат се курчат, на запад се бубалки, знаат дека нема таму лабаво. Тука така се научени дека се може да пројде, ако имаш врски и пари.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.547
Поени од реакции
26.051
Така прави тука зошто мисли дека може да го заебе системот, а на запад ништо не им може.
Па тука кога идат се курчат, на запад се бубалки, знаат дека нема таму лабаво. Тука така се научени дека се може да пројде, ако имаш врски и пари.
Дали тука можеш да скинеш казна ? Дали некогаш сте пробале да скинете казна ?

Одкако ги воведоа високите казни, тешко дека некој може да скине казна освен тесен круг на власта.... А овие што се курчат со мотори и бесни коли 99% неможат да ги скинат казните, ако им пишат.... Така да не е до системот...
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Дали тука можеш да скинеш казна ? Дали некогаш сте пробале да скинете казна ?

Одкако ги воведоа високите казни, тешко дека некој може да скине казна освен тесен круг на власта.... А овие што се курчат со мотори и бесни коли 99% неможат да ги скинат казните, ако им пишат.... Така да не е до системот...
А ако не им пишат? А за казна, за паркинг се кине, за друга не знам сигурно потешко, ама тука се е можно.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.547
Поени од реакции
26.051
А ако не им пишат? А за казна, за паркинг се кине, за друга не знам сигурно потешко, ама тука се е можно.
Тешко се кине казна тука, скоро невозможно, а казните за брзо возење +30 од дозволено е од 150 евра со попуст.... Што не е мала пара, и плус ти ја земаат возачката на 3 месеци. За пијан исто е... И сепак пак брзо се вози.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Тешко се кинат казни, ама се знае за која група на возачи. Оние останатите не ги ни казнуваат.


Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.547
Поени од реакции
26.051
Тешко се кинат казни, ама се знае за која група на возачи. Оние останатите не ги ни казнуваат.
90% од тие што се чаталат. неможат да ги скинат казните.... Според мене, проблемот е друг, денеска ако се чаталат 100 души, за 3-4 фаќаат, другите продолжувааат да се чаталат... Според мене ако постават камери со радари за брзина и ако почнат така да казнуваат ќе биде помирно.. Но и така е проблем, пошто и да стават камери ќе стават само низ главните улици, а ќе има улици кои ќе бидат за чаталење, па така чаталот ќе се префрли на друго место...
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Тоа што ти не можеш да скинеш казна и досега имаш платено многу не значи дека е тешко и за други. Отсекогаш имало и ќе има такви за кои нема не важат казни и можат било кога да ги скинат. Има и такви за кои е тешко тоа.

Само не знам ако еднаш платиш казна како може да си дозволиш и следен пат да ја повториш грешката и пак да плаќаш.


Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
И

Име И Презиме

Гостин
Џандариве знам дека ги носат казните на врата.Дали ке влезат во шошонскиве места?
Има и Македонци гнаси, но како ш.иптарите што возат малоумно, нема.Ни закон ни казна ни курац ги опаметува и плаши.Но барем од некаде да се почне, булеварите и поголемите сообраќајници да се со таков систем.Тапкаме во место на тоа поле а сакаме ЕУ.
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Тркачи има сегде, ама и сегде има полиција што санкционира. Кај нас, полиција служи за грицкање семки пред станица, пиење кафе на Менс пред протести, возење без каиш, упалени светла, зборејќи на мобилен. Се она што не треба да го прави. Барикади да поставиш неможеш, да му дојдеш дома да го воспиташ неможеш, ама можеш да секое брмчење над 60 на Партизанска да го чепнеш 300 евра. Е ама кај нас не може.
која црна полиција?

еве најпресен пример од денес:

мајка ми, на свои 60 години, преминува т.е. се обидува да премини на пешачки премин ПРЕД полициска станица во центар на град.
од полициската станица излегува цивилна кола (која цел град ја знае дека е на инспекторите за дрога) и СЕКАКО не го пропушта 60 годишниот пешак кој веќе е на пешачки туку му поминува пред нос, буквално.

во колата две бациња, без појас, со рацете извадени низ прозори... ти се чини градот е нивни.
инспекторишта, јаки мадлаци.

и после некој ќе ми збора за полиција и за закони?
за почитување на истите?
за тоа дали ќе сум љубезен ако ме застани контрола за тоа дали ми работеле светлата или сум носел појас?

абе...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom