Војната на патиштата

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.766
Поени од реакции
21.170
Ти знаеш да воспитуваш, најголемиот трол во историјата.
Od kade dobi takov vpecatok deka jas treba da sum primer za kako treba da se vospituva ili deka znam da vospituvam. A za trol neznam, na temite kade moite postovi ti i takvite kako tebe gi karakteriziravte kako trolanje i toa samo pred necela godina sega poleka poleka rabotite ispagjaat na videlina. Taka da dali sum jas trol ili ti i drugarcinjata nemate kapacitet da vidite od nosot podaleku a ne pak meseci i godini pred nestata da se slucat iskreno ne ti sum jas kriv. Tolku ti delile. Sega koj e za toa kriv, majka priroda ili bog zavisi od toa sto poveke preferiras, bitno ne ti delile:toe:
 
S

silmarillion

Гостин
Колку е тешко МВР да си ја работи работата? Летово како нема 150 загинати во Скопје на Партизанска, ќе остане мистерија. Гастарбајтери и слични со коли од по 100.000 ЕУР се тркаат со фул гас, проаѓаат на црвено на семафор за пешаци, немаат гајле мува не ги лази. Уште да дрифтаат пред Соборна.

Они што се стока од зоолошка излезена јасно ми е, мислам ок е живееме толку години заедно, ама нашата полиција што стока ќе беше бе. Па стај бе камери на секоја ебана бандера и плати еден пандур место да грицка семки пред станица да буља у тој монитор и да сигнализира кога ќе има прекршок и одма се пушти патролна у потера.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Колку е тешко МВР да си ја работи работата? Летово како нема 150 загинати во Скопје на Партизанска, ќе остане мистерија. Гастарбајтери и слични со коли од по 100.000 ЕУР се тркаат со фул гас, проаѓаат на црвено на семафор за пешаци, немаат гајле мува не ги лази. Уште да дрифтаат пред Соборна.

Они што се стока од зоолошка излезена јасно ми е, мислам ок е живееме толку години заедно, ама нашата полиција што стока ќе беше бе. Па стај бе камери на секоја ебана бандера и плати еден пандур место да грицка семки пред станица да буља у тој монитор и да сигнализира кога ќе има прекршок и одма се пушти патролна у потера.
Верувам ја паметиш ситуацијата, тука во Ѓорче што го згазија детето пролетоска, што имаше протести за улицата дека е небезбедна? Ставија семафори после 2 месеца едвај некако.

Знаеш што им е најнова преокупација на мајчините? Ги гасат семафорите и позади контејнерите се со радар застанати и ги ловат. Пази, значи ги здоболе таквиот некое дете од тие што се собираат да играат фудбал кај школото да не настрада поради семафорите што се згаснати, важно тие нормата да ја исполнат.
 
S

silmarillion

Гостин
Верувам ја паметиш ситуацијата, тука во Ѓорче што го згазија детето пролетоска, што имаше протести за улицата дека е небезбедна? Ставија семафори после 2 месеца едвај некако.

Знаеш што им е најнова преокупација на мајчините? Ги гасат семафорите и позади контејнерите се со радар застанати и ги ловат. Пази, значи ги здоболе таквиот некое дете од тие што се собираат да играат фудбал кај школото да не настрада поради семафорите што се згаснати, важно тие нормата да ја исполнат.
Ми текнува како не, и што ако ставија семафори. Во саботата попладне пред Буњаковец чекам на семафор, од двете страни ауди и бмв на белгиски/швицарски таблици ваљда ме прошишаа на црвено се до Соборна семафорите па таму као закочија малку да не ги собере некој.

Види ја разбирам дека цела година во западните земји кај што имаат слаткари и донери ќутат и пушат и поштуваат држава, ама незначи дека кога ќе дојдеш во Џепчиште треба ко од ланец пуштен да се здивуваш. Односно, да можеш, ама нареден пат знаеш кога ќе го видиш Франкфурт?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ми текнува како не, и што ако ставија семафори. Во саботата попладне пред Буњаковец чекам на семафор, од двете страни ауди и бмв на белгиски/швицарски таблици ваљда ме прошишаа на црвено се до Соборна семафорите па таму као закочија малку да не ги собере некој.

Види ја разбирам дека цела година во западните земји кај што имаат слаткари и донери ќутат и пушат и поштуваат држава, ама незначи дека кога ќе дојдеш во Џепчиште треба ко од ланец пуштен да се здивуваш. Односно, да можеш, ама нареден пат знаеш кога ќе го видиш Франкфурт?
Додека не му го собираат мозокот со шпакла на некој нивни, нема да им дојде паметот.
 
S

silmarillion

Гостин
Додека не му го собираат мозокот со шпакла на некој нивни, нема да им дојде паметот.
Вчера на бул. Словенија налетуење на сунет прослава, пашето до пола качено од сончев кров со капата со све. Пешкири летаат, висат деца од по коли у пратња. Типична модерна НАТО/ЕУ земја.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.563
Поени од реакции
26.078
Додека не му го собираат мозокот со шпакла на некој нивни, нема да им дојде паметот.
Па мислиш не му собирале??
Јас ете неколку пати сум се нашол во ургентен за разни глупости, и претежно „муштерии“ од сообраќајки се орки...

Но не се само орките, генерално е тенденција на брзо возење и тркање кај младите во Македонија. Прво на списокот кај младите за набавка е бесна кола или мотор кој, при што не му е примарна намена да те однесе од точка А до точка Б, туку да те крене на погорно ниво во друштвото, во општеството и кај девојките, но не само да го имаш возилото, туку и да се чаталиш со него.... Чим владее ваков еден нездрав норматив кај младите, очекувај на улиците да се лее крв....

Само најлошо од све што во све ова страдаат доста невини луѓе...

Но дали само домашното воспитување го наметнува ова... fast and furious на пример ....
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Па мислиш не му собирале??
Јас ете неколку пати сум се нашол во ургентен за разни глупости, и претежно „муштерии“ од сообраќајки се орки...

Но не се само орките, генерално е тенденција на брзо возење и тркање кај младите во Македонија. Прво на списокот кај младите за набавка е бесна кола или мотор кој, при што не му е примарна намена да те однесе од точка А до точка Б, туку да те крене на погорно ниво во друштвото, во општеството и кај девојките, но не само да го имаш возилото, туку и да се чаталиш со него.... Чим владее ваков еден нездрав норматив кај младите, очекувај на улиците да се лее крв....

Само најлошо од све што во све ова страдаат доста невини луѓе...

Но дали само домашното воспитување го наметнува ова... fast and furious на пример ....
До менталитетот е, и во другиве земји се гледаат такви филмови, се игра Нид фор спид па нема глупости. Вториот пасус ти држи вода, јас колку што повеќе планирам да ја менувам мојава кола, толку поубедена сум дека и не ми ни треба нешто поново/посилно, ем градов и патиштава не личат на ништо ем сељандури куп кои не гледаат врата кога отвораат не па нешто повеќе.

Не дека нешто ја имам оштетено овие 4 години ама една од гребаниците јас да ја направев па да не ми беше криво.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.563
Поени од реакции
26.078
До менталитетот е, и во другиве земји се гледаат такви филмови, се игра Нид фор спид па нема глупости. Вториот пасус ти држи вода, јас колку што повеќе планирам да ја менувам мојава кола, толку поубедена сум дека и не ми ни треба нешто поново/посилно, ем градов и патиштава не личат на ништо ем сељандури куп кои не гледаат врата кога отвораат не па нешто повеќе.
Незнам дали си била во Австралија на пример, ама таму менталитетот за трки е бетер од кај нас... САД претпоставувам дека е исто. И Европа не е дека нема, ама некако помалце и плус се многу строги правилата. Иначе јас бев гостин во еден студентски центар на западов, кај еден Ерменец, кого го имаа фатено со мотор да вози 270 и го имаше пишано во новина со име презме и слика, па си ја чувеше урамено статијата од весник за успомен. Иначе btw типот е таму на постдок на тема AI и тоа на врвен научен институт... да не речеш дека е неписмен и уличар....
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Незнам дали си била во Австралија на пример, ама таму менталитетот за трки е бетер од кај нас...
?
Сообраќајна култура во Австралија (како и секоја нормална земја) е дааалеку пред македонската култура, ако може да се нарече култура. Неколку казни за брзо возење и ти ја поништуваат возачката дозвола.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.563
Поени од реакции
26.078
?
Сообраќајна култура во Австралија (како и секоја нормална земја) е дааалеку пред македонската култура, ако може да се нарече култура. Неколку казни за брзо возење и ти ја поништуваат возачката дозвола.
Па реапно и во МК е така, и казните се големи и све тоа.... само пак ќе кажам не секогаш функционира све како што е според законот....
Зборев за менталитетот за диво тркање и чаталење на улиците...
 
S

silmarillion

Гостин
Тркачи има сегде, ама и сегде има полиција што санкционира. Кај нас, полиција служи за грицкање семки пред станица, пиење кафе на Менс пред протести, возење без каиш, упалени светла, зборејќи на мобилен. Се она што не треба да го прави. Барикади да поставиш неможеш, да му дојдеш дома да го воспиташ неможеш, ама можеш да секое брмчење над 60 на Партизанска да го чепнеш 300 евра. Е ама кај нас не може.
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Пробај бе батка во Норвешка да направиш сообраќаен прекршок!
Жив сообраќаец не видов, ама и не видов некој да прекорачи брзина. Врие од камери, те фатија ли си го обрал бостанот.
Овде кај нас, друго агрегатно стање. И во воздухот се осеќа безаконие, може затоа гастарбајтерите овде се издувуваат.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Пробај бе батка во Норвешка да направиш сообраќаен прекршок!
Жив сообраќаец не видов, ама и не видов некој да прекорачи брзина. Врие од камери, те фатија ли си го обрал бостанот.
Овде кај нас, друго агрегатно стање. И во воздухот се осеќа безаконие, може затоа гастарбајтерите овде се издувуваат.
Кај е научен македонец според правила и закони да живее. Едвај чекаат да се вратат на кратко овде да се покажат да се издуваат малце. А полицаец овде повеќе гледа како некоја пара за него да извлече отколку прописна казна да напише.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom