Воспитување на дете кога живееме во близина на баба и дедо

Член од
13 април 2021
Мислења
3.253
Поени од реакции
10.892
Јас сум тетка и обожавам да ги разгалувам внуците. Се знае дека тоа е работа на тетките чоек и бабите и дедовците. Му имам кажано на брат ми и снаата дека сакам понекогаш да ги разгалувам, дали со играчка, дали со чоколадо, дали со прошетка....whatever, само нормално дека претходно во разговор со нив ги дефинирав црвените линии, до кај смее да се оди, а до кај не. И секогаш се трудам да го почитувам тоа. Така да секогаш треба прво да се разговара со родителите и да се почитуваат нивните граници и ставови околу воспитуваеето на детето.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.892
Поени од реакции
35.731
Мајката строго му дава морков, а бабата дава Киндер и Милка, и такви слични ситуации. Па од таму и фрустрациите. Дете ко дете, увек ќе одбере чоколадо.
o_O
Лош ти е примерот, во ваква ситуација мајката треба да ја пратат во институција, а детето за да го надмине стресот да се стави на програма со свинско печење, чварки и убаво сочно парче баклава.
 
Член од
20 мај 2023
Мислења
556
Поени од реакции
2.469
o_O
Лош ти е примерот, во ваква ситуација мајката треба да ја пратат во институција, а детето за да го надмине стресот да се стави на програма со свинско печење, чварки и убаво сочно парче баклава.
Добро, дај ти подобар пример, мојов ти е многу екстремен изгледа, а навидум беше ептен прост и разбирлив.
Генерациски јаз и кој со што е растен. Баба ти и дедо ти растеле на чварки, твоите деца ќе растат со органски намази од авокадо, и нема ништо лошо у тоа. Родител ќе му дава на дете тоа што смета дека е најдобро за него, бабите и дедовците ќе ги разгалуваат од што им е мерак, иако да, на родителиве нема секогаш тоа да им се допаѓа.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.707
Поени од реакции
8.707
Здраво. Јас сум нова на форумов. Се соочувам со проблем каде што моето дете одбива да ме слуша. Родителите на мажот живеаат веднаш до нас. Само што излеземе во ходникот од станот веднаш посакува да оди кај нив. Ако не и дозволам веднаш започнува да плаче. Заборавив да додадам мојата ќеркичка е 2 години. Доколку не можам да и обрнам доволно внимание за време на правење ручек веднаш оди кај нив. Дури и да ја изнесам на лулашки одбива да оди кога ќе излеземе во ходникот веднаш трга кон нивната врата. Нон стоп смислувам приказни како да и одвлечам внимание ама веќе ни тоа не помага. Ве молам за совет. Сето ова ми влијае негативно и ме прави негативна и патетична. Колку и да и посветувам внимание и да си играме повторно е исто.
Употреби го времето кога сте сами дома и напрајте уште едно дете за да има со кој да си игра и ќе си седи дома после.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.473
Поени од реакции
28.725
o_O
Лош ти е примерот, во ваква ситуација мајката треба да ја пратат во институција, а детето за да го надмине стресот да се стави на програма со свинско печење, чварки и убаво сочно парче баклава.
Баба Тешта твоја на твоите деца пача и кормушки нека им дава :pos:
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.892
Поени од реакции
35.731
Добро, дај ти подобар пример, мојов ти е многу екстремен изгледа, а навидум беше ептен прост и разбирлив.
Генерациски јаз и кој со што е растен. Баба ти и дедо ти растеле на чварки, твоите деца ќе растат со органски намази од авокадо, и нема ништо лошо у тоа. Родител ќе му дава на дете тоа што смета дека е најдобро за него, бабите и дедовците ќе ги разгалуваат од што им е мерак, иако да, на родителиве нема секогаш тоа да им се допаѓа.
Моите со истото што и јас, а јас без месо и сирење не седнувам на маса.

Не треба старите да се мешаат во воспитување, ако јас го карам оти не учи - не треба да наоѓа засолниште кај нив, ако јас кажам нема пари - не треба да му дадат таму, ако е казнето поради глупост да не добива поддршка од таму.

Ете кај екстремисти родители нека е и за храна, иако сметам дека е дебилно.
Автоматски споено мислење:

Баба Тешта твоја на твоите деца пача и кормушки нека им дава :pos:
Пача од старт, мора да им се развијат зглобовите. Имам и добар рецепт за мозок, ова ќе им биде омилено.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.967
Поени од реакции
12.499
Ова!
Бабите и дедовците се попустливи со внуците мноооогу повеќе отколку што биле претходно со сопствените деца. Ги читам на женскион форум членките и имаат цела тема со милион постови за проблемите на снаите и свекрвите. Често у истата може да се прочита дека проблеми искрснуваат кога бабите и дедовците не го "почитуваат" или не го следат воспитувањето на детето што го има зацртано мајката/таткото. Мајката строго му дава морков, а бабата дава Киндер и Милка, и такви слични ситуации. Па од таму и фрустрациите. Дете ко дете, увек ќе одбере чоколадо.
Само што да, некад не размислуеш дали и кога ќе ти притреба помош за детето баш од тие баби и дедовци.
Е ова е сржта на сите проблеми, и за жал со нашите родители, нема начин да се разбереш со убаво, мора да се искараш еднаш, два пати, три пати за да разберат.
Сто пати сум рекла, нема шо друг да се меша во изборите за мое дете. Пошо никој не сака подобро за моето дете од мене и сопругот. Ама едно ти велат кога се со тебе, друго прават сами. Ама да му дадеме чипс, да проба барем еднаш? Греотка е. И чоколадо не му давате? ( тажна фаца, ти се чини којзнае каква трагедија е ). Ајде една кока кола, да лизне само.
Не, не и не. Поарно без помош отколку со вакви секојдневни нервози.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.777
Поени од реакции
18.381
Е ова е сржта на сите проблеми, и за жал со нашите родители, нема начин да се разбереш со убаво, мора да се искараш еднаш, два пати, три пати за да разберат.
Сто пати сум рекла, нема шо друг да се меша во изборите за мое дете. Пошо никој не сака подобро за моето дете од мене и сопругот. Ама едно ти велат кога се со тебе, друго прават сами. Ама да му дадеме чипс, да проба барем еднаш? Греотка е. И чоколадо не му давате? ( тажна фаца, ти се чини којзнае каква трагедија е ). Ајде една кока кола, да лизне само.
Не, не и не. Поарно без помош отколку со вакви секојдневни нервози.
Па не е во ред ниту воопшто чоколадо да не му давате или понекогаш чипс. Едно е тоа да му биде редовна исхрана, а сосема друго е добие награда еднаш до два пати неделно. Ако не се израдува дур има 5 - 6 години, кога? Кога ќе наполни 20 и ќе почне да се гои пошто ќе се радува на чоколадо и хамбургери ко циганче на цреша. Зборам за дете од 5 - 6 години нормално.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.967
Поени од реакции
12.499
Па не е во ред ниту воопшто чоколадо да не му давате или понекогаш чипс. Едно е тоа да му биде редовна исхрана, а сосема друго е добие награда еднаш до два пати неделно. Ако не се израдува дур има 5 - 6 години, кога? Кога ќе наполни 20 и ќе почне да се гои пошто ќе се радува на чоколадо и хамбургери ко циганче на цреша. Зборам за дете од 5 - 6 години нормално.
Јас зборам за дете од 1 година :)
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.777
Поени од реакции
18.381
Јас зборам за дете од 1 година :)
Тоа е друго, уште со кашички ќе се расправаш :) лудост е чоколадо на толку мало дете да му се дава, особено што цревната флора му се развива уште и ги боли мешето многу.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.253
Поени од реакции
10.892
Е ова е сржта на сите проблеми, и за жал со нашите родители, нема начин да се разбереш со убаво, мора да се искараш еднаш, два пати, три пати за да разберат.
Сто пати сум рекла, нема шо друг да се меша во изборите за мое дете. Пошо никој не сака подобро за моето дете од мене и сопругот. Ама едно ти велат кога се со тебе, друго прават сами. Ама да му дадеме чипс, да проба барем еднаш? Греотка е. И чоколадо не му давате? ( тажна фаца, ти се чини којзнае каква трагедија е ). Ајде една кока кола, да лизне само.
Не, не и не. Поарно без помош отколку со вакви секојдневни нервози.
Па добро сега не треба да се оди и во екстреми. Има родители трета светска војна креваат заради тоа што на детето му било дадено чоколадо и кока кола.
Јас кога бев дете највеќе се радував на родендените на чоколадата кога ги добивав, не се радував и не ги перцепирав толку парите и другите подароци колку чоколадо некој кога ќе ми донесеше. И сега гледам кога одам некаде, дали на роденден, именден или пак на гости, чоколадо да им однесам на малите.

Секако највеќе зависи од родителот, ама и толку колку што ти ги почитуваш нивните граници, толку и они треба да бидат трпеливи и толерантни дека сепак се тоа деца и едно чоколадо и кока кола нема да им направат некоја огромна штета.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom