Вонредно студирање?! - апсурдности

Непознат

FRCS, MD, MSc. PhD
Член од
27 мај 2010
Мислења
130
Поени од реакции
12
Пак да прашам. Во Украина, Русија, Бугарија...нема вонредни студенти?

Како тогаш му се овозможува рамноправност на младите таму? Што ако детето има работа, но сака притоа да се едуцира или има навистина здравствени проблеми? Не смее да учи? Ај Непознат малку да видиме како функционира во другите држави, а како тука и кои се предностите, кои се недостатоците на условите за тоа вонредно студирање.
Во Бугарија, Украина и Русија постои вонредно образование и е одлично концепирано - слично како и во ЕУ. Системот во сите 3 држави е речиси ист како за редовни така и за вонредни. За запишување не ти се потребни никакви чудни документи. Се е исто како редовното, дипломата што се издава е иста како и кај редовните. Единствената разлика помеѓу редовните и вонредните е тоа што вонредните најчесто студираат 1 година повеќе од редовните, и вонредните посетуваат по 10 дена настава секој семестар, потоа учат дома самостојно, и се јавуваат на посебни сесии на испит. Испитот е ист како и кај редовните студенти. Постои разлика и во смерот. Не може инжинерски и медицински науки да се студира воредно.

--- надополнето ---

Дали ќе има намалување на партиципацијата за вонредни сега,после намалувањата на приватните квоти ?
Не.........
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.665
Поени од реакции
12.061
Пошто најверојатно не работиш (инаку би се запишал вонредно без проблем), можеби можеш да пробаш у Бугарија, не е далеку...од кај нас студенти во Бугарија не се жалат, добро проаѓаат. Имаш тука и бугари за повеќе информации.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.719
Поени од реакции
9.829
Kako би ја запишал 4-та вонредно..ми се смучи веќе од факсот и од оние ќумезарниците (кабинетите) на професориве
 
Член од
28 јуни 2010
Мислења
17
Поени од реакции
0
ej ok e...go opravduva vonrednoto studiranje ama kako sto kaza znaci ako imam vistinska pricina....a i daleku od "redovnoto" odenjde na faks ke dade uspeh....
 

Непознат

FRCS, MD, MSc. PhD
Член од
27 мај 2010
Мислења
130
Поени од реакции
12
Пошто најверојатно не работиш (инаку би се запишал вонредно без проблем), можеби можеш да пробаш у Бугарија, не е далеку...од кај нас студенти во Бугарија не се жалат, добро проаѓаат. Имаш тука и бугари за повеќе информации.
Би се запишал, но излегува доста поскапо. Во МК за 1600 евра ќе завршам 4 год.,
а во БГ за 1 година треба 1200-1500 евра (со букарски пасош), или ако си без бугарски 3000-4000 евра/година.

Не примаат македонци вонредно онака преку владата како што примаат редовно...
 
Член од
11 ноември 2009
Мислења
2.809
Поени од реакции
2.630
Дали ќе има намалување на партиципацијата за вонредни сега,после намалувањата на приватните квоти ?
imam slusnato deka nema da ima namaluvanje tuku pokacuvanje kako nekoj vid na kompenzacija zatoa sto studiras vonredno,nekade na nekoi fakulteti e pokacena i za 200 evra participacijata za vonredni

--- надополнето ---

da da ja nema da spija na faks...ama nemoze nekoj da se ramni so mene so ja imam ideno sekad na faks a sega nekoj ide samo na ispit i ke se kurci posle,ne moze taka...ili od vamu od tamu ke najde prasanja edno drugo i ke ima isti otceni so mene...ti toa go opravduvas...

--- надополнето ---

Vo Bg. se e odzvoleno...
sto ima vrska posetenosta na nastavata so uspesnosta na nekoj student i so negovite ocenki,i ako tolku si ogorcen sto si redoven na predavanja ne moras da odis -prefrli se vonreden :toe:
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.665
Поени од реакции
12.061
Факултетите се за да се посетуваат предавања и изведуваат вежби. Во спротивно не мора да се градат толкави објекти.
Кога сега би студирал, пак би го одбрал редовниот начин на студирање. Тоа што може таму да се научи, со консултации, разговори со асистентите и колегите студенти, од книга не може. Сепак, ако толку ве мрзи да идете на предавања, претходно ви предложија вадење потврда, ќе немате проблем со тоа...но дали ќе го добиете тоа искуствено знаење од контакти и консултации, редовност, навики...тоа е друга работа.
 

RazerOptic

Admirable
Член од
10 ноември 2012
Мислења
170
Поени од реакции
125
Сакам нешто да прашам.

Дали се барат успехот од средно образование за вонредно студирање и дали примат вонредно студирање со добар успех(3ка) доколку си вработен?
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.295
Поени од реакции
5.855
Друштво ми спомнаа за варијанта во која остануваш запишан како редовен студент ама со медицинска потврда не одиш на предавања и слично, кажете ми нешто повеке за ова итно ми е ???
 
Член од
27 септември 2017
Мислења
4
Поени од реакции
0
Има ли некој што студира јазик вонредно ? Нека ми каже какви се искуствата ? Дали може да се научи јазик вонредно ( со оглед на тоа што веќе имам дипломирано економски ) станува збор за втор факултет...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom