Вонредно студирање?! - апсурдности

Член од
20 септември 2008
Мислења
12.723
Поени од реакции
9.836
A дали ќе може (али некој што знае,или барем слушнал,а без нагаѓање) да запишам вонредно после 3 години редовно одење..едноставно идам на студентски и викам,сакам да работам,кризна ми е ситуацијата,дајте ми диплома и запиши ме вонредно ?? Или и за тоа треба печат да се земе дека сум луд
 
Член од
28 јуни 2010
Мислења
17
Поени од реакции
0
gi procitav site komentari po temava...no ne mozma da recam dek ami se svigaa site..sega sekoj od svoja aspek si gleda po taa tema i si ja opravduva..sepak jas ne sum mnogu mnogu za go opravdam vonrednoto studiranje...nekoj stvarno ima potreba i od vonredno studiranje no kako so procitav vamu toa kaj nas se zloupotrebuva...ne moze jas da idam skoro sekoj den na faks (mi bilo dosadno ili ne,sme se glupirale so kolegi edno drugo...) a nekoj ke se pojavi samo na kolokviumi ili na ispiti i ke ima isti otceni kako moite ili ke nema pojma sto kako se slucuva i pak ist ke ibde so mene...toa ne go opravduva....ok e vonredno studiranje ama dokolku ne s ezloupotrebuva...
 

Непознат

FRCS, MD, MSc. PhD
Член од
27 мај 2010
Мислења
130
Поени од реакции
12
gi procitav site komentari po temava...no ne mozma da recam dek ami se svigaa site..sega sekoj od svoja aspek si gleda po taa tema i si ja opravduva..sepak jas ne sum mnogu mnogu za go opravdam vonrednoto studiranje...nekoj stvarno ima potreba i od vonredno studiranje no kako so procitav vamu toa kaj nas se zloupotrebuva...ne moze jas da idam skoro sekoj den na faks (mi bilo dosadno ili ne,sme se glupirale so kolegi edno drugo...) a nekoj ke se pojavi samo na kolokviumi ili na ispiti i ke ima isti otceni kako moite ili ke nema pojma sto kako se slucuva i pak ist ke ibde so mene...toa ne go opravduva....ok e vonredno studiranje ama dokolku ne s ezloupotrebuva...
Не е работата да се "злоупотребува". Туку запишувањето вонреден студент треба да биде по сопствена воља а не некој да ми поставува услови дали сум болен или работам.
Сепак на крајот на испитот, никој не е привелигиран. И вонредните и редовните полагаат исто.
Ништо повеќе а само да ги следиме светксите примери. Но јасно ми е, не само што сме го наследиле стариот систем на Тито (а и Грујо дреме не му текнува што да реформира), туку и во главите на некои луѓе склопката е комунистичка.
"Зошто на мене да ми умре козата, на комшијата да не му умре."
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.087
Не е работата да се "злоупотребува". Туку запишувањето вонреден студент треба да биде по сопствена воља а не некој да ми поставува услови дали сум болен или работам.
Сепак на крајот на испитот, никој не е привелигиран. И вонредните и редовните полагаат исто.
Ништо повеќе а само да ги следиме светксите примери. Но јасно ми е, не само што сме го наследиле стариот систем на Тито (а и Грујо дреме не му текнува што да реформира), туку и во главите на некои луѓе склопката е комунистичка.
"Зошто на мене да ми умре козата, на комшијата да не му умре."
Во другите држави е исто или слично. Дури Република Српска го имаше укинато вонредното од 2006 па сега пак го воведува. Нашите имаат потпишано Болоњска декларација, а во истата вонредниот систем не е забранет, напротив.
http://www.ond.vlaanderen.be/hogeronderwijs/bologna/about/
германците имаат конкретно против забрана за работење во комбинација со редовно студирање (затоа што според нивните програми и Болоња, студентот мора да се посвети целосно на студирањето), но сепак не ги менуваат условите (како што прочитав), чекаат ажурирање на Болоњската декларација.
Дали имаш видено по сајтовите на образовните институции во другите држави во Европа да споредиме, да видиме каде тука Македонија греши...или некој форумџија од наставната фела да објасни зошто се применува вонредно студирање, дали е во другите земји исто...
Вонредното студирање не е измислица на Тито или Панче (ако мешаш политика има многу што да се каже...но таа е забранета, а ти си гледам "нов" член па можда "не знаеш" :) )...тоа постои низ цел свет воглавно за младите луѓе кои имаат неодложни обврски (работа, тешка здравствена положба) да имаат исто шанси за учење како нивните слободни врсници. Е сега, си има квота за упис -колку редовни, колку вонредни. Доколку се даде простор за поголем број студенти, најверојатно е пресметано дека квалитетот на студиите ќе падне...можи и други последици...ова као пример, сигурно има уште за причините.
 
Член од
28 јуни 2010
Мислења
17
Поени од реакции
0
Не е работата да се "злоупотребува". Туку запишувањето вонреден студент треба да биде по сопствена воља а не некој да ми поставува услови дали сум болен или работам.
Сепак на крајот на испитот, никој не е привелигиран. И вонредните и редовните полагаат исто.
Ништо повеќе а само да ги следиме светксите примери. Но јасно ми е, не само што сме го наследиле стариот систем на Тито (а и Грујо дреме не му текнува што да реформира), туку и во главите на некои луѓе склопката е комунистичка.
"Зошто на мене да ми умре козата, на комшијата да не му умре."


OK e toa da ima i sekoj po sopstvena volja da bida dali ke bide vonreden ili redoven student,jas nemam nisto protiv toa..ama toa se zloupotrebuva kaj nas i toa mnogu...a za grujo....dolga prikazna e toa...zosto "sekade vo svetot" vodecka sila se studentite kolku tolku a kaj nas...znaeme i samite...idat prof.od nas da baraat pari,taka...ili gresam.....i ne go opravduva davanjeto lekarsko ako veke se dava nekoj dokumnet za vonreden student neka vovede "skapanata vlad" nesto i za nas studentite a ne smao da ne iskoristuvaat za mitinzi,agitacii i red drugi gluposti..neli e taka...
 

Ambasadorka.G

Poliglota
Член од
20 јуни 2009
Мислења
56
Поени од реакции
14
Па затоа што модерниот свет, како Англија и САД клони дури и кон дистанционо учење, а вонредното или (part-time) е нешто сосема нормално и често во Англија.


vonredno ne e isto shto e i part time. so vonrednoto diplomirash za 3 godini a so part time za 6. na primer od 5 moduli ti zemash samo 2 ili 3.znaci edna studiska godina ti trae dve godini.,
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.087
vonredno ne e isto shto e i part time. so vonrednoto diplomirash za 3 godini a so part time za 6. na primer od 5 moduli ti zemash samo 2 ili 3.znaci edna studiska godina ti trae dve godini.,
Вонредното ако не е парт-тиме, како се вика на англиски официјално?
 

Непознат

FRCS, MD, MSc. PhD
Член од
27 мај 2010
Мислења
130
Поени од реакции
12
vonredno ne e isto shto e i part time. so vonrednoto diplomirash za 3 godini a so part time za 6. na primer od 5 moduli ti zemash samo 2 ili 3.znaci edna studiska godina ti trae dve godini.,
Не е исто ако се спореди со МК, но е алтернативата на full-time во таа држава што збориме, бидејќи друг начин не постои освен full-time i part-time. Јас не навлегувам дали да биде 3, 6 или 9 години. Кажувам само дека треба да има опција да се студира ако се сака и вонредно. А доколку се смета да се пролонгира тоа можеби и не е грешка.

--- надополнето ---

Во другите држави е исто или слично. Дури Република Српска го имаше укинато вонредното од 2006 па сега пак го воведува. Нашите имаат потпишано Болоњска декларација, а во истата вонредниот систем не е забранет, напротив.
http://www.ond.vlaanderen.be/hogeronderwijs/bologna/about/
германците имаат конкретно против забрана за работење во комбинација со редовно студирање (затоа што според нивните програми и Болоња, студентот мора да се посвети целосно на студирањето), но сепак не ги менуваат условите (како што прочитав), чекаат ажурирање на Болоњската декларација.
Дали имаш видено по сајтовите на образовните институции во другите држави во Европа да споредиме, да видиме каде тука Македонија греши...или некој форумџија од наставната фела да објасни зошто се применува вонредно студирање, дали е во другите земји исто...
Вонредното студирање не е измислица на Тито или Панче (ако мешаш политика има многу што да се каже...но таа е забранета, а ти си гледам "нов" член па можда "не знаеш" :) )...тоа постои низ цел свет воглавно за младите луѓе кои имаат неодложни обврски (работа, тешка здравствена положба) да имаат исто шанси за учење како нивните слободни врсници. Е сега, си има квота за упис -колку редовни, колку вонредни. Доколку се даде простор за поголем број студенти, најверојатно е пресметано дека квалитетот на студиите ќе падне...можи и други последици...ова као пример, сигурно има уште за причините.
- Вонредното учење постои во Велика Британија и може да избере секој како сака да студира. Исто така и во многу други развиени земји. А Босна и Херцеговина не треба да му биде на никој репер.
- Не реков дека е измислица на Тито, туку дека пред 50 години било така воспоставено во државата на Тито (лекарско, инвалиди, работници), и до ден денеска е така - во државите во Тито. Додека во про-советските држави не е така (Бугарија, Русија, Украина) каде што е слободно студирањето вонредно.
- Штом пресметале некаде каде што се поискусни од нас дека нема да падне, сигурно образованието во МК нема да страда повеќе од тоа во Британија. И не мора многу да се мудрува, чисто да се земат туѓи успешни примери.

А да не збориме за онлајн образованието што веќе со децении функционира успешно во Британија.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.087
Во Бугарија нема вонредни студенти?
 
Член од
11 ноември 2009
Мислења
2.809
Поени од реакции
2.630
A дали ќе може (али некој што знае,или барем слушнал,а без нагаѓање) да запишам вонредно после 3 години редовно одење..едноставно идам на студентски и викам,сакам да работам,кризна ми е ситуацијата,дајте ми диплома и запиши ме вонредно ?? Или и за тоа треба печат да се земе дека сум луд
abe se moze nemaj gajle ,i jas prvo bev redoven pa posle se prefrliv vonreden ke napravis samo promena na status od redoven vo vonreden i za toa plativ 2500 den.

--- надополнето ---

gi procitav site komentari po temava...no ne mozma da recam dek ami se svigaa site..sega sekoj od svoja aspek si gleda po taa tema i si ja opravduva..sepak jas ne sum mnogu mnogu za go opravdam vonrednoto studiranje...nekoj stvarno ima potreba i od vonredno studiranje no kako so procitav vamu toa kaj nas se zloupotrebuva...ne moze jas da idam skoro sekoj den na faks (mi bilo dosadno ili ne,sme se glupirale so kolegi edno drugo...) a nekoj ke se pojavi samo na kolokviumi ili na ispiti i ke ima isti otceni kako moite ili ke nema pojma sto kako se slucuva i pak ist ke ibde so mene...toa ne go opravduva....ok e vonredno studiranje ama dokolku ne s ezloupotrebuva...[/QUOTE

pa ti moze ako sakas i da spies na fakultetot ,ama toa ne e bitno ,bitno e so ke napises na ispit,baska vie redovnite imate pravo na KOLOKVIUMI za razlika od vonrednite so sto vo mnogu vi se olesnuva studiranjeto
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.087
Пак да прашам. Во Украина, Русија, Бугарија...нема вонредни студенти?

Како тогаш му се овозможува рамноправност на младите таму? Што ако детето има работа, но сака притоа да се едуцира или има навистина здравствени проблеми? Не смее да учи? Ај Непознат малку да видиме како функционира во другите држави, а како тука и кои се предностите, кои се недостатоците на условите за тоа вонредно студирање.
 
Член од
28 јуни 2010
Мислења
17
Поени од реакции
0
da da ja nema da spija na faks...ama nemoze nekoj da se ramni so mene so ja imam ideno sekad na faks a sega nekoj ide samo na ispit i ke se kurci posle,ne moze taka...ili od vamu od tamu ke najde prasanja edno drugo i ke ima isti otceni so mene...ti toa go opravduvas...

--- надополнето ---

Vo Bg. se e odzvoleno...
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
da da ja nema da spija na faks...ama nemoze nekoj da se ramni so mene so ja imam ideno sekad na faks a sega nekoj ide samo na ispit i ke se kurci posle,ne moze taka...ili od vamu od tamu ke najde prasanja edno drugo i ke ima isti otceni so mene...ti toa go opravduvas...

--- надополнето ---

Vo Bg. se e odzvoleno...
Не треба само да одиш на факс туку треба нешто и да научиш таму, редовноста воопшто не е некој репер за тоа дали некој ќе биде успешен студент или не.

Како е ситуацијата кога некој што веќе има завршено факс сака да запише уште еден дали и тогаш треба да следи предавања?
Мислам дека и нервозен го постави прашањето па само да прашам што ако му однесам потврда дека сум вработен во некоја друга земја дали тогаш имам право да полагам вонредно?
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.723
Поени од реакции
9.836
Дали ќе има намалување на партиципацијата за вонредни сега,после намалувањата на приватните квоти ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom