Вонредна состојба: Поплави во Скопје-Тетово

Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
Сите фамилии ли ги добија ли парите од штетите од поплавите? Гледам никој се пожалил ни пак излезе да протестира. :pipi:
Не. Кој зел кој не зел, а најмногу земаа овие од Инџиково кој воопшто и не беа поплавени. На дедо ми куќата ја пишале дека во Кисела Вода се води и не успеа да ги земат ни тие 500евра како аванс што ги даваа. Поднесоа барање и послем еден месец ништо немаа средено овие од администрација. Дедо ми си почина од муки ( Бог да го прости ) и сега вујко ми што живее во таа куќа не може да земе ни денар, бидејќи куќата се води на дедо ми и сам он можел да ги земе.
Познавам уште луѓе кој ништо не земаа, а познавам и луѓе кој земаа голема пара.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
Пред некоја 2-3 недели татко ми беше во Стaјковци народот таму му вика дека ги земале парите а и ми кажа дека не можеле да се познае дека имало поплава.
Каков филм. Не можело да се познае дека имало поплава, а тоа сеуште има семејства на кои ништо не им е помогнато. На некои им дале и тоа што им го дале не е ништо, на некои ништо не им дале, канализацијата не е направена сеуште затоа и има пак поплави сега. Се собраа толку многу пари со кои можеа по цели куќи да им изградат, ама тоа е...
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
Проценките што ги вршеле на штетите се однесувале само на намештај и автомобили. Додека за уништени подови и ѕидови, како и за дворовите никаква проценка немало. А сите знаеме дека најмногу пари идат за реновирање на подови и ѕидови.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.960
Поени од реакции
17.758
Каков филм. Не можело да се познае дека имало поплава, а тоа сеуште има семејства на кои ништо не им е помогнато. На некои им дале и тоа што им го дале не е ништо, на некои ништо не им дале, канализацијата не е направена сеуште затоа и има пак поплави сега. Се собраа толку многу пари со кои можеа по цели куќи да им изградат, ама тоа е...
Не знам друже он бил со еден колега кај некој роднини они многу се пофалиле дека владата им направила се и се им било исплатено.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
а од одводни канали, т.н. иригациони системи и канализации ни трага ни глас.
КАЛ НА ОБИКОЛНИЦА, ВОДА НА УЛИЦИТЕ: Делови од Стајковци повторно под вода, дождот крена паника (ФОТО)


Ова ќе се случи повторно, и не само таму...и овие се задоволни. Не ми се верува
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
Не знам друже он бил со еден колега кај некој роднини они многу се пофалиле дека владата им направила се и се им било исплатено.
На некои им дале колку да ги излажат, на повеќето им дале ветување. Еве повторно дождови, за тоа време што помина можеа да средат се, и канализација и се за да не се повтори повеќе. Ама од криминалци не можеш да очекуваш човечност, парите од донациите ги испособраа, ниту дадоа ниту ништо, им дадоа неколку илјади и ајт, кај се видело куќа да се среди со неколку илјади евра. Лично јас не ни верувам дека дале толку ама ај еве и да дале, никој не си ја средил куќата со 3-4 па и 5 илјади евра.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.960
Поени од реакции
17.758
На некои им дале колку да ги излажат, на повеќето им дале ветување. Еве повторно дождови, за тоа време што помина можеа да средат се, и канализација и се за да не се повтори повеќе. Ама од криминалци не можеш да очекуваш човечност, парите од донациите ги испособраа, ниту дадоа ниту ништо, им дадоа неколку илјади и ајт, кај се видело куќа да се среди со неколку илјади евра. Лично јас не ни верувам дека дале толку ама ај еве и да дале, никој не си ја средил куќата со 3-4 па и 5 илјади евра.
Jасно ми е ама и кај нас народот се задоволува со малку па може и земале малку и мислат дека толку треба.А за улициве татко ми ми кажа дека биле средени ама еве испаднало дека бил грешка.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Едно нешто не ми е јасно за овие што викате дека не земале пари или што имале некои други правин проблеми. Имаше луѓе шо даваа правна помош во Стајковци, зошто не сте отишле да им кажете шо проблем имате па да ви помогнат ?
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
5.539
Поени од реакции
4.066
Од 22:30 во дел од емисијата 360 степени на Алсат тв ќе се збори за поплавените семејства и колку тие добиле или не добиле ветена помош од државата.
 
Член од
29 септември 2016
Мислења
464
Поени од реакции
285
Од 22:30 во дел од емисијата 360 степени на Алсат тв ќе се збори за поплавените семејства и колку тие добиле или не добиле ветена помош од државата.
и што кажаа
ја гледаше некој емисијата?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.791
Поени од реакции
21.198
Владе, да те потсетам само кога си барал пилоти на форумов. Бтв за тоа долу ако јас бев баниран за ова што ти сеа го правиш треба да ти го исклучат интернетот. Само да се разбереме, јас нема никогаш да те пријавам, не сум пичка како тебе!

Прегледај го приврзокот 171967
Прегледај го приврзокот 171968
Ми е гајле што си и како се чуствуваш пошто и по толку време пак ништо не си сфатил.
Искрено се сомневам дека знаеш и како се пријавува.
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.808
Поени од реакции
4.280
Ми е гајле што си и како се чуствуваш пошто и по толку време пак ништо не си сфатил.
Искрено се сомневам дека знаеш и како се пријавува.
Глупердо, никаде не спомнав што сум и како се чувствувам да ти ебам тоа тенџерето глупо да ти ебам! Ти кажувам дека си пичка смрдена ок? И симни ми се од куров ебан еден!

Неам друга работа, тебе ќе те пријавувам. За куров ми си!
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.791
Поени од реакции
21.198
Глупердо, никаде не спомнав што сум и како се чувствувам да ти ебам тоа тенџерето глупо да ти ебам! Ти кажувам дека си пичка смрдена ок? И симни ми се од куров ебан еден!

Неам друга работа, тебе ќе те пријавувам. За куров ми си!
Ај дали ке има куртул и од тебе. Прее бев коза дива невакцинирана, сега пичка смрдена. Утре којзнај шо ке бидам. А убаво од штаб ви дадоја насоки како да се однесувате. Смирено, културно, сталожено, победнички.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom