Вонземјани, НЛО...

Верувате ли дека постојат вонземјани?

  • Да

    Гласови: 1.724 79,2%
  • Не

    Гласови: 452 20,8%

  • Вкупно гласачи
    2.176

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.185
Поени од реакции
20.794
Ништо, нема врска, само вртиме во круг. И мене ми беше друга поентата. Како и да е, се е релативно или енигма во врска со феноменот НЛО , се додека научно не се докаже..... ако се докаже. :)
Додека не видам со свои очи пред мене да прелета или додека на сред турска серија не излезе Обама со Breaking News, да одржи говор пред нацијата дека конечно е воспоставен контакт со вонземјани, не верувам.

И да видиш со свои очи, пак не можеш да бидеш сигурен дали си видел НЛО управувано од вонземјани или руско шпиунско летало. :D

А да веруваш во вонземјани врз основа на слики и видеа од интернет, е малку... забегано. Треба стварно пациент да си. Гледаш и самиот мислам колку лесно може да се изманипулира со слики и видеа. Едноставно разумот не ми дава да поверувам, иако сакам.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Дури и 'daily' успеал да го заебе во рекламирањето на негована веб страна. Се надевам кога го регистрирал сајтот барем го погодил точно :D[DOUBLEPOST=1414538829][/DOUBLEPOST]
Чим папата од ватикан вика дека има значи манипулираат. Логички е дека е измама.
Ако папата тврди дека тревата е зелена, те манипулира?
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.185
Поени од реакции
20.794
Дури и 'daily' успеал да го заебе во рекламирањето на негована веб страна. Се надевам кога го регистрирал сајтот барем го погодил точно :D
Леле стварно еј. Сега приметив. Возбуден бил од откритието. :D
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Додека не видам со свои очи пред мене да прелета или додека на сред турска серија не излезе Обама со Breaking News, да одржи говор пред нацијата дека конечно е воспоставен контакт со вонземјани, не верувам.

И да видиш со свои очи, пак не можеш да бидеш сигурен дали си видел НЛО управувано од вонземјани или руско шпиунско летало. :D

А да веруваш во вонземјани врз основа на слики и видеа од интернет, е малку... забегано. Треба стварно пациент да си. Гледаш и самиот мислам колку лесно може да се изманипулира со слики и видеа. Едноставно разумот не ми дава да поверувам, иако сакам.
Точно така. :)
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
А да веруваш во вонземјани врз основа на слики и видеа од интернет, е малку... забегано. Треба стварно пациент да си. Гледаш и самиот мислам колку лесно може да се изманипулира со слики и видеа. Едноставно разумот не ми дава да поверувам, иако сакам.
Ако знаеш што бараш, ќе најдеш. И не мора да биде аудио-визуелна комбинација на инфо кое ќе ти докаже нешто. Има доста фактори кои укажуваат дека нешто од темава за која дискутираме е вистина. Зборам во најмала рака. И има разлика од скептик и негатор. Првиов држи скептичен поглед по default на ваква тематика, дур не наиде на индиции и околности кои го носат целокупниот заклучок во друга насока. Другиов останува со исто мислење и покрај наодите, докази, лично искуство. А тоа е опасно во денешно време. Стави го истиот човек во друга ситуација и дали ќе е корисен во пронаоѓање одговори на друга тема со таков став и третман на една тематика.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Дури и 'daily' успеал да го заебе во рекламирањето на негована веб страна. Се надевам кога го регистрирал сајтот барем го погодил точно :D[DOUBLEPOST=1414538829][/DOUBLEPOST]

Ако папата тврди дека тревата е зелена, те манипулира?
Се гледа колку знаеш кој е папата и за кого обработува со таа изјава.
 
Член од
8 октомври 2007
Мислења
4.680
Поени од реакции
8.511
Еве две официјални истражувања, за мене прилично релевантни, од кои второто е
прилично познато во НЛО истражувачките кругови, т.н COMETA report.
Секој кој навистина се интересира за овој феномен, ќе истражува малку повеќе за нели, да дознае
малку повеќе :)
http://www.huffingtonpost.com/leslie-kean/government-agency-in-chil_b_5558713.html

http://www.ufoevidence.org/topics/cometa.htm
http://www.netowne.com/ufos/important/cometa.htm
 

КвикСилвер

Модератор
Член од
28 март 2010
Мислења
4.544
Поени од реакции
5.855
^^ Епа супер, изгледа дека само ние ќе другаруваме меѓу себе, а толкав голем универзум.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.185
Поени од реакции
20.794
Ако знаеш што бараш, ќе најдеш. И не мора да биде аудио-визуелна комбинација на инфо кое ќе ти докаже нешто. Има доста фактори кои укажуваат дека нешто од темава за која дискутираме е вистина. Зборам во најмала рака. И има разлика од скептик и негатор. Првиов држи скептичен поглед по default на ваква тематика, дур не наиде на индиции и околности кои го носат целокупниот заклучок во друга насока. Другиов останува со исто мислење и покрај наодите, докази, лично искуство. А тоа е опасно во денешно време. Стави го истиот човек во друга ситуација и дали ќе е корисен во пронаоѓање одговори на друга тема со таков став и третман на една тематика.
Во ред, се согласувам. Јас во суштина сум скептик агностик-атеист. Но искрено, во аудио-визуелни докази не можам да верувам, бидејќи знам колку многу се манипулира со нив. Има доста инфо кое навистина има логика и може да претставува вистина, тоа не го оспорувам, но вакви слики по тие страните за теории на заговор и видеа на YouTube, тешко дека може да ми бидат доволен доказ.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Се гледа колку знаеш кој е папата и за кого обработува со таа изјава.
Малку зе зезав. Знам добро на што мислиш, ама премногу лесно вадиш заклучок. Или интерпретацијата ти е погрешна.

Без разлика што сме 21ви век, атеисти и агностици се многу, многу мал дел од популацијата глобално. Кој ќе ги смирува, обработи, и навикне останативе религиозни маси да не вадат пушки кога би слетале еден ден овие од горе, туку да пружат рака на пријатели по религија/Бог? Мора некој да го смири стадото пред да дојде волкот на вечера.

Во ред, се согласувам. Јас во суштина сум скептик агностик-атеист. Но искрено, во аудио-визуелни докази не можам да верувам, бидејќи знам колку многу се манипулира со нив. Има доста инфо кое навистина има логика и може да претставува вистина, тоа не го оспорувам, но вакви слики по тие страните за теории на заговор и видеа на YouTube, тешко дека може да ми бидат доволен доказ.
Еве, можеме да почнеме со ова што Берик го постираше. Зошто да, зошто не? :)
 
Член од
8 октомври 2007
Мислења
4.680
Поени од реакции
8.511
Во ред, се согласувам. Јас во суштина сум скептик агностик-атеист. Но искрено, во аудио-визуелни докази не можам да верувам, бидејќи знам колку многу се манипулира со нив. Има доста инфо кое навистина има логика и може да претставува вистина, тоа не го оспорувам, но вакви слики по тие страните за теории на заговор и видеа на YouTube, тешко дека може да ми бидат доволен доказ.
Ако сакаш поофицијални истражуавања, погледни ги двете епизоди од Na rubu znanosti каде што зборуваа пилотите од поранешна ЈНА, кои директно учествувале во НЛО инциденти.
Можеш да ги разгледаш извештаите на Чилеанската влада, па овој COMETA извештај,
па можеш да погледнеш некое предавање од Стантон Фридман, па некој од многуте инциденти со воени авиони и ПВО радари, инциденти со цивилни авиони, инциденти во базите на НАТО како Rendelsham Forest, па инцидентот во Иран, па т.н Fenix Lights...и еден куп други документирани инциденти, па конференциите на Disclosure Project,
па излагањата на Gordon Cooper, Edgar Mitchel, Dr J. Allen Haynek, Robert Dean, Јоhn Callahan.... истражувањата на Dr. John Mack ....документарци од типот на Out of the Blue, па еден куп руски емисии со руски генерали и адмирали..
Има тони и тони релевантен материјал вреден за истражување.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.185
Поени од реакции
20.794
Еве, можеме да почнеме со ова што Берик го постираше. Зошто да, зошто не? :)
Кое? Тоа со сончевите бури? Таа плавата слика? :)

The witnesses decided not to tell anybody because of the negative associations they had with UFO sightings, and therefore had every intention of always keeping the sighting private.
Што сака да каже со ова? Дека сведоците се теоретичари на заговор, кои имаат историја неуспешни сведоштва? :)[DOUBLEPOST=1414541842][/DOUBLEPOST]
Ако сакаш поофицијални истражуавања, погледни ги двете епизоди од Na rubu znanosti каде што зборуваа пилотите од поранешна ЈНА, кои директно учествувале во НЛО инциденти.
Абе јас ќе ги погледнам ако треба, некои мислам дека ги имам гледано. Но не ми е доволен доказ тоа мене, не може да ме убеди. Од каде да знам дали ја зборат вистината!? Емисијата Na rubu znanosti ако нема такви гости кои ќе тврдат дека виделе вонземјани и ангели, нема да постои. Од каде да знам дека не е се' испланирано, за да има гледаност емисијата!?
 
Последно уредено:
Член од
8 октомври 2007
Мислења
4.680
Поени од реакции
8.511
Кое? Тоа со сончевите бури? Таа плавата слика? :)



Што сака да каже со ова? Дека сведоците се теоретичари на заговор, кои имаат историја неуспешни сведоштва? :)[DOUBLEPOST=1414541842][/DOUBLEPOST]
Абе јас ќе ги погледнам ако треба, некои мислам дека ги имам гледано. Но не ми е доволен доказ тоа мене, не може да ме убеди. Од каде да знам дали ја зборат вистината!? Емисијата Na rubu znanosti ако нема такви гости кои ќе тврдат дека виделе вонземјани и ангели, нема да постои. Од каде да знам дека не е се' испланирано, за да има гледаност емисијата!?
Во емисиите Na Rubu Znanosti посветени на НЛО главно гостува Џулијано Маринкович, еден од најдобрите НЛО истражувачи на Балканот. Конкретно за емисијата со пилотите од ЈНА, тие инциденти не ги измислиле за оваа емисија, тие постојат во архивите на ЈНА, се пишувани книги и разни статии и извештаи за нив. Плус тоа таму зборуваат луѓе кои биле пилоти па и луѓе на командни позиции во ЈНА, со име и презиме, кој сака може да истражи се во врска со нив. Јас само ти дадов насоки, ти како и секој друг нека си разгледа сам и сам нека си донесе свој заклучок. Тука јас не можам да ти се мешам.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.185
Поени од реакции
20.794
Во емисиите Na Rubu Znanosti посветени на НЛО главно гостува Џулијано Маринкович, еден од најдобрите НЛО истражувачи на Балканот. Конкретно за емисијата со пилотите од ЈНА, тие инциденти не ги измислиле за оваа емисија, тие постојат во архивите на ЈНА, се пишувани книги и разни статии и извештаи за нив. Плус тоа таму зборуваат луѓе кои биле пилоти па и луѓе на командни позиции во ЈНА, со име и презиме, кој сака може да истражи се во врска со нив. Јас само ти дадов насоки, ти како и секој друг нека си разгледа сам и сам нека си донесе свој заклучок. Тука јас не можам да ти се мешам.
Немам толку време да истражувам, фала во секој случај. Сепак ќе чекам Обама официјално да изјави дека е воспоставен контакт со вонземјани. :D

Еве и од мене една насока за истражување. Порелевентна од оваа моментално нема (владин сајт).
http://www.nationalarchives.gov.uk/ufos/existing-files.htm
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.835
Поени од реакции
11.028
Чисто онака го ставам, пред 7-8 години излезе видеово. Едно од најсмешните НЛО видеа ми е ден денес :)


Иначе ДА, верувам дека постојат, не на видеово додуше.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom