Вонземјани, НЛО...

Верувате ли дека постојат вонземјани?

  • Да

    Гласови: 1.725 79,2%
  • Не

    Гласови: 452 20,8%

  • Вкупно гласачи
    2.177

бутЕ

старлета
Член од
29 март 2011
Мислења
2.231
Поени од реакции
3.830
Јас првпат таа светла точка (претпоставувам дека зборуваме за истата, посјајна од околните ѕвезди, ако се загледа човек ќе види дека постојано менува бои, црвена, жолта, зелена, сина... и обично е статична, како поминува време така и таа ја менува позицијата на хоризонтот а понекогаш прави нагли движења за пак да се врати во иста позиција по извесно време) ја забележав првпат на 10 Јуни годинава и ја имам снимано и со апарат, (со макс зум и со изместување на фокусот се забележуваат многу подобро трепкањата и боите на објектот) а одтогаш навака веќе ми стана и досадно да ја гледам, ја има секој вечер, во Скопје се забележува обично после 21:00 часот и се гледа на мојата локација (поради околни згради, куќи, облачност) до некаде 0100-0130 а некогаш и пократко, во град источно од Скопје се забележува од стемнување па понатака (повисока надморска височина, почисто небо, понеосветлена околина-надвор од населено место).

Не сум сигурен дека секој вечер може да се забележи движење на објектот (треба да се набљудува подолго време) но впечатлива е брзината со која објектот ја менува позицијата и исчезнува за кратко од видикот за после да се врати пак на истата стара позиција.

Споредено со било која ѕвезда на хоризонтот овој објект е посветол и се приметува промена на боите и пулсирање, трепкање. Најдобро може да се примети кога во близината прелетува авион тогаш се гледа дека шемата на трепкање е поразлична од таа на светлата од авионите а и боите се поразлични и обично значително посветли.
Исто така во споредба со авионите овој објект е статичен, не ја менува позицијата доддека авионите за кратко време се губат од видик.

Видеата уште ги немам закачено на интернет, сакав да побарам повеќе инфо за да не се брукам за џабе ;-)
ако има интерес, ќе пробам во наредните денови да ги преработам и да ги закачам (бидејќи се full HD баеги големи фајлови се).

И јас го имам покажано на до сега некои 10-на луѓе на различни места, во различни денови за да чујам нивни мислења и обично и тие не знаат што би можело да биде.

Некои викаат дека е некој сателит но тоа според мене отпаѓа бидејќи уште немам видено било чив сателит кој што се забележува со голо око и кој што постојано емитира светлост во различни бои со различен интензитет.

Заборавив да кажам, објектот може да се види во Скопје ако се гледа високо на небото околу 2100 и потоа се движи во правец југ југозапад запад отприлика.
Источно од Скопје, објектот на стемнување се гледа некаде во правец југ-југоисток и потоа се качува високо и продолжува југ-југозапад-запад.

Поздрав
Ми го зеде зборот од уста....И јас сакав да прокоментирам за тоа....Еве веќе има 2 месеца откако го видов...Па се чудам што може тоа да биде??? НЛО?? Нема шанса!!! Ама пак....Досега не е откриена ѕвезда која ги менува боите....Ако некој има представа што може да биде тоа чудо нека каже....:confused::cool:
 

moof KOOZ tee

Mystis
Член од
26 ноември 2008
Мислења
361
Поени од реакции
63
Можеби станува збор за меѓународната вселенска станица.
 
Член од
30 август 2011
Мислења
17
Поени од реакции
6
Дајте бе вонземјани .......нема смисла едноставно а за тоа погоре наведеното можно е да е и сателит ништо повише..
 
Член од
1 септември 2011
Мислења
21
Поени од реакции
1
J.D. има смисла...дај ми логично мислење дека не постојат вонземјани...
 
Член од
30 август 2011
Мислења
17
Поени од реакции
6
J.D. има смисла...дај ми логично мислење дека не постојат вонземјани...
Па нема и некое логично мисслење али сите овие години како тие вонземјани се појавуваат само во незнам Америка,Кина...посебно во Америка и од сето тоа прават нешо големо као напад од вонземјани во 2012...па засто тие досеа не се појавиле ?
 
Член од
1 септември 2011
Мислења
21
Поени од реакции
1
Немора да значи дека ако ги има мора да се појават..
Од милијарди планети не е логично само на една да има живот...
Вонземјаните ги има...само не во нашиот сончев систем....тие се некаде далеку од нас....
 
Член од
30 август 2011
Мислења
17
Поени од реакции
6
Значи да голема е веројатноста за тоа....али едно што најмногу мразам е тоа што го оптеретуваат светов со такви работи у последно време,напади од вонземјани,пронајдени костури,вселенски летала....ма без врска само незнам зашто коа е нешто толку сериозно зашто никад не излегло во јавност некое откритие и некој да го потврди тоа туку се врти само по нет....има во денешницава наша и поопасни работи од вонземјани ние самите сме поопасни и од нив со тоа што си го правиме меѓу нас...:\
 
Член од
1 септември 2011
Мислења
21
Поени од реакции
1
Комплетно те подржувам..а во јавност...тешко дека ке излезе...и да откријат нешто..тоа ке си остане тајна..и ке ја знаат само големите корпорации...
 
Член од
30 август 2011
Мислења
17
Поени од реакции
6
Па нормално големите корпорации како и секогаш можиме и са очекуваме и да се во сојуз со самите вонземјани (ако постојат се разбира)
 
Член од
26 август 2011
Мислења
94
Поени од реакции
33
Вонземјани мора да постојат...Сите ѕвезди што ги гледаме на небото се Сонца..околу секое сонце има сончев систем од неколку планети..
Од толку многу планети..мислите дека само ние сме?
Да, многу точно. Тоа и јас го зборувам. И плус од кај знаеме дека на вонземјаните им се потребни истите услови за живот? Можеби на нив не им треба вода,воздух или пак светлина? :)
 
Член од
1 септември 2011
Мислења
21
Поени од реакции
1
Анчи1 токму така...ние знаеме дека постојат...а во кој облик,какви услови им требаат,технологија....итн...не знаеме за нив..
Сеуште не е ни научно докажано дека постојат...али ги има..и тука се негде...само не се знае дали и кога ке се појават.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
imaat baza pod vulkanoto_O

 
Член од
5 септември 2011
Мислења
40
Поени од реакции
11
Има математички метод на пресметка на веројатност да постои живот во универзумот а се земаат предвид системи слични/идентични како нашиов и резултатот е дека не е можно да сме само-тоа не е Можно.
 
S

Shellshock nam67

Гостин
Да, многу точно. Тоа и јас го зборувам. И плус од кај знаеме дека на вонземјаните им се потребни истите услови за живот? Можеби на нив не им треба вода,воздух или пак светлина? :)
gore dolu soglasno toa deka organskiot materijala stignal na zemjata preku bombardiranje na kometite, relevatno e deka vonzemskiot zivot bi bil do nekade slicen na zemskiot ne tolku ali nekoi razliki ce ima.
 
W

WildChild

Гостин
Па постојат.
Логично е!
Не е можно само ние да сме сами во ЦЕЛА вселена :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom