Возот..

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.702
Поени од реакции
19.749
Цитат:
„Идејќи си накај Скопје, во возот на станицата пред Прилеп се качи една прекрасна девојка, поминувајќи го моето купе така силно ни се поклопија погледите што долго време останав укочен за седиштето неможејќи да реагирам и да го тргнам погледот, од местото, моментот и ситуацијата, сепак се работеше за момент, а мене ми беше како животен преплет во очите, зошто не станав, зошто не излегов да ја повикам да влезе во купето и така беше напола празно? се исплашив ли од тоа што подсвестно го насетував дека ќе настане, физиката на девојката беше скромна но очите беа возвишени, енергијата и се околу неа ме заковаа, после некое време станав да ја побарам, но беше залудно затоа што возот имаше дури 7 вагони, а јас не бев спремен да ги изодам, се надевам дека ако се потрудев сега ќе бев посреќен, може ли човек да претпостави дека неговата длабочина и љубов ќе ја сретне на блиц и ќе му избега пред очи за миг, неприметеливо од никој сем од своите очи? Чудно, но доста вистинито и длабоко, имаме сите свој воз, само дали можеме да го видиме и да го застанеме времето или зграпчиме моментот, кој успеал е и ќе биде среќен дур е жив.“


Доста инетересна случка која доста ме разигра ова му се има случено на мој пријател и е жива вистина, дали сте се нашле во слична ситуација или дали сте осетиле такво нешто? Или пак можеби веќе се качивте на вашиот воз, или јасно вие дека заминал оддамна?
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Такви возови се случуваат прилично често, би го нарекол тоа ништо повеќе од обична моментална страст. Да, го разбирам момчето, тоа е момент во кој се` делува бесцелно и само мислата дека е тој момент пропуштен создава одвратна хемија во глава која секоја стотинка ти вели: “Губитник! Губитник! Губитник... ти си лузер, ти си идиот и кретен кој не е способен и најлесната работа да ја претвори во триумф“. Вистината е дека, тоа може да биде стварно најголемата победа во твојот живот но и најголемиот пораз. Исто така, може да биде и обично мало разочарување, правило нема.

Кога би имал секогаш плоска алкохол со мене, како оние класика алкохоличари со мене, би си мавал една јака голтка во тој момент и не би пропуштал ниту една од тие шанси. Тоа е животот, трчање од вагон во вагон барајќи удобно купе за вас двајца. Само ретко некој сфаќа дека вистинската идила е во оној простор меѓу трубите на два вагони, со некоја која седи во ходникот и влече цигарче мечтаејќи за шпанските музеи...
 

delfybuba

Schatje
Член од
22 октомври 2008
Мислења
1.212
Поени од реакции
93
Јас секогаш трчам по `возот`.
Многу пати го оставив да замине,па тоа ме фрлаше на земја и богами тешко да застанеш пак.
Ама пуста човекова природа,мора се да учиш од потешкиот пат,па така и јас морав да испуштам повеќе возови,за на крај да начам како навреме да се качам и да пријатно да уживам во возењето.

Сега мислам дека некогаш и непотребно трчам по некоја шанса,ама познавајки се знам дека тоа ке ме мачи,па затоа морам секогаш да реагирам на време.
 
Член од
21 јули 2009
Мислења
41
Поени од реакции
0
Mene mi se ima deseno u avtobus istovo ova! :) Ali jbg,mozda nekad ke ja sretnam pak!:)
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Нетрпелив бев не можев да дочекам да застане возот на станица во Скопје, па затоа станав уште пред да застани. Мирисот на прашина од седиштата ме прогонуваше цел пат и со нетрпеливост чекав да слезам на станица. Полека се упатив во просторот меѓу вагоните кај што се наоѓа вратата и таму имаше две девојки кои исто така им се брзаше да слезат па не чекаа да застане чув чув. И одеднаш мрцна тоа возот од шините и јас се најдов во воздух како Нео од Матрикс, инстиктивни ги испружив двете раце и помеѓу мене и вагонот двете девојки се најдоа во сендвич, првата врисна и се исплаши втората се смееше, фино културно се извинив и да ме нема....
 

Blackout

An emotional retard
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
451
Според мене, моментална импресија.
Повеќе убива прашањето ,,Што ако....?,,
Во тој момент премногу силни се импресиите од настанот и личноста се возвишува до таа мера што станува опсесија понекогаш.
Секако тоа нема да биде случај ако дечкото започнал разговор со девојката и ја поканел во купето и кога тие би поминале неколку часови во разговор.
Тогаш најверојатно би нашол дека таа девојка е повеќе или помалку како сите други со сопствени позитивни и негативни карактеристики.
Возот е само моментална идила која останува таква само ако не се качиме на него.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Да ми се има случено, и да сум се маал по чело и тегнел ушите за казна, викајки си “Глуп си, глуп си, глуп си!!!“
Ама тоа е...Исто како во случката во првиот пост, сум сфатил дека сеуште не е касно, но не сум се “качувал на возот“.
 
Член од
14 јуни 2009
Мислења
147
Поени од реакции
21
каков воз бе, каков автобус...љубовта е реално нешто а не само момент...ми се случило тоа некое чувство за кое се збори погоре, ваљда на повеќето им се има десено, али далеку од тоа дека сум се прашувал што ако...не ми ни паднало на памет дури...тоа прашање повеќе би ме јадело за нешто што веќе сум го имал..нешто што постоело
 

nonchalant

i4 ne mi 4ue
Член од
27 ноември 2009
Мислења
64
Поени од реакции
2
каков воз бе, каков автобус...љубовта е реално нешто а не само момент...ми се случило тоа некое чувство за кое се збори погоре, ваљда на повеќето им се има десено, али далеку од тоа дека сум се прашувал што ако...не ми ни паднало на памет дури...тоа прашање повеќе би ме јадело за нешто што веќе сум го имал..нешто што постоело
u pravo si, ako taka gleame lugevo ke se perda6ele na site javni mesta samo zatoa so ima fizi4ka privle6nost(mada ima i takvi), ljubovta e toa so ne dvoi od zivotinjite koa se raboti za seksot...

love or lust?

PS.mada i ne mora da znaci deka avtorkata mislela na taa tema...nekako e nejasno... kako nekoj del od spot e temava---> (Zena bez imena) ili pak del od nekoja kniga...koj ke gi znae so im se mota po glavata...da ne se zamarame so toa...:pos2:
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
582
ae, temava e glupa i nesoodvetna ili se raboti za nepotizam pri otvaranje temi na forumov...so ne ja brishete?:smir:
А ти кај мислиш дека ќе запознаеш некој, под Камениот Мост или во некој задимен подрум полн со џанки?! :nesum:
Тоа барем еднаш на секој му се случило, да види некој-а и да се здрви, да се блокира...
П.С. Ако си скаменет или како да кажам, ако си издрогиран-а секако ќе си без зборови...:helou:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Jas ne se vozam vo vozovi!
Seriozno, dosega ne se sekjavam nekoja da me ostavila do taa mera paraliziran da ne mozam da izreagiram soodvetno.
Ne velam deka nema takvi momenti kaj ostanatiot del od populacijata, no mene ne mi se slucilo takvo nesto, barem ne se sekjavam.

Doduse, me imaat ostavano na tri uma devojki, ama so nivniot izgled ne, kombinacija na razgovor, izgled i tn.

Viktorg, a be alkoholot e samo privid na hrabrost, po definicija dava lazna sigurnost, no kon krajot na nestata e sepak samo dopolnitelen depresant stom mu mine efektot.
Ako mozes so alkohol, mozes i bez nego (avoiding hangovers too)!

"No, sto znam jas, jas sum ionaka introverten sramezlivko koj usta ne otvora vo javnost :( i samo se prai fraer po forumi." :)
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Милион возови досега ми избегале заради мојата срамежливост, стегнатост и останати комплицирани работи во мојот карактер. Само се надевам дека меѓу тие возови не заминал оној најважниот, оној кој го чекам цел живот. Се надевам дека нема да испадне дека чекам воз кој веќе одамна заминал.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom