Возачка дозвола на 16 години во Македонија ?

Alekr

Kajgana's Heroj Ulice
Член од
28 ноември 2010
Мислења
2.728
Поени од реакции
1.913
Демек на 18 не се плашиш од татко ти.:tapp:
--- надополнето: Nov 13, 2011 5:44 PM ---
Убаво кажа овој над мене.
Ке видиме по неколку години уживај, знаат тие од каде да земаат пари.... ;)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Не знам за кај тебе ама кај мене и онака скоро сите возат на таа возраст и да ти кажам право повеќете смеаат неписмените таксисти кои не почитуваат никаква предност отколку тие.Барем сега нема потреба да се кријат од полицијата ќе си возат слободно.
Добро ама ако не се лажам ти си во помал град. Тука во Скопје сообраќајот е невиден хаос. Не знам колку еден 16 годишњак е спремен да се „надигрува“ со таксистите што возат како улави или оние што не даваат жмигавци коа менуваат ленти. Знам дека има исклучоци ама општата слика е дека на таа возраст уште не се созреани за кола. Со веспи што возат какви дешавки има низ градов, не па со коли.
 
L

Lu

Гостин
Не знам за кај тебе ама кај мене и онака скоро сите возат на таа возраст и да ти кажам право повеќете смеаат неписмените таксисти кои не почитуваат никаква предност отколку тие.Барем сега нема потреба да се кријат од полицијата ќе си возат слободно.
Се согласувам.

Ај овие поелитните такси компании како што се Лотус, Наше такси и сл. возат убаво, али оние дифтарине се катастрофа, ужасно возат.

Исто и оние со кантите увезени (се извинувам ако некој се препознае) , до вчера возеле некое раскапано Југо па ај присобрале 3.000 / 4.000 евра и увезле уште пораскапан Мерцедес или БМВ, ама важно пред волан да ја гледа значката на Мерцедесот или БМВ_то и ќе се курчат демек види ме возам кола од висока класа и се прават фраери со гас до даска а баш тие увезени канти се ептем несигурни и у секој момент може да ти откаже кочница и да се направи огромна беља во која што за жал можат да погинат и невини луѓе.

Ajjjjj, епа ништо да одам да си полагам... А правила некои за возење, ќе може сами да возиме или со чоек со искуство само? Секакви коли или само матиси и тико?
Може да се вози кола што има максимум 75 или 80 киловати ... односно тоа би му дошло негде околу максимум 100 коњски сили.
Сами ќе можеме да возиме до 20 часот, а после 20 часот (до 5 сабајле) ќе треба да се вози со родител кој што има возачка дозвола или со лице кое што има возачка дозвола.

И може да возиме кај сакаме, а не само во општината во која што живееме како што беше претходно најавено.
 
П

Паган-др

Гостин
Нешто што слушнав/дослушнав дека доколку се полага пред 17 години и 6 месеци (да се фати законот за 16 години), после со полни 18 години ќе требало да се преполага, со пола цена од стандардната???

Малце ми е чудно ова, па затоа го барам и целиот закон....
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
^ Глупо е то, зошто да полагаш 2 пати, сега ќе не учат да возиме од 40 до 80, а тогаш од 80 до 160?
Не вервам, ама све е можно во оваа наша Македонија..
 
L

Lu

Гостин
Нешто што слушнав/дослушнав дека доколку се полага пред 17 години и 6 месеци (да се фати законот за 16 години), после со полни 18 години ќе требало да се преполага, со пола цена од стандардната???

Малце ми е чудно ова, па затоа го барам и целиот закон....
Не ми се верува, неможе штом еднаш си извадил возачка повторно да полагаш.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Чекај, до сега немаше несреќи па сите дигнавте галама ради 16 годишњаците шо ќе возеле? Ко прво, чим некој има возачка знае да вози (на страна тие случаи коа си ја "купуваат" возачката). Не зборам за искуство, зборам за кумплунг на угорница, кружен тек, тргање etc. Искуството зависи од тоа колку некој учествувал во сообраќајот. Не гледам никаква разлика +18 годишен да вози две години и 16 годишен да вози две години.

Друга работа, до сега немало некој начукан 25-годишњак со мерцедес шо праел проблеми по улици? Шо ви било страв да поминете улица или да застанете на семафор? Или тоа сеа ќе се дешава, коа го донесоа законот? Такви идиоти имало и ќе има, па макар и од 30 години да може човек возачка да има. Колку шо можат 16 годињшаци да напраат беља, толку можат и некои постари. Ко да полнолетните не се фурале со кола пред девојки.

И да, да не ме сфатите погрешно. Знам дека 16 годишните уште се "зелени" во паметот, ама мора од негде да се почне. Ако поминат и тестови и градска, зашо да не возат. Плус, се е до менталитетот на народот и до тие шо ги одгледале децата. Они сами сигурно нема да се "раскурчуваат" ако не ги распушат првин родителите.

п.с. може некој да ми даде линк/документ од законот?
А зашто па 16 годишни, а не 15?

Или еве 14?

Има деца уште од мали нозе играат GTA, па може и на 13 години мислам да се почне, по правило како што ќе се влезе во тинејџерство, така да се добие возачка. : )
 
П

Паган-др

Гостин
А зашто па 16 годишни, а не 15?

Или еве 14?

Има деца уште од мали нозе играат GTA, па може и на 13 години мислам да се почне, по правило како што ќе се влезе во тинејџерство, така да се добие возачка. : )
Ок, сеа и ти претера.

Тоа со 16 години не сум го измислил јас, само кажувам што е-како е. :)
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
Во Америка законот дозволува тинејџери од 16 години да возат но Американците имаат поголема возачка култура а кај нас посебно во Скопје врие од сељачка култура и никој не поштува ни знак ни пешачки премин (и млади и стари) а што ќе биде со 16 годишник што првпат седнува во кола откако положил и излегува во Центар да се провози? Уште истиот ден ќе има сообраќајка и тоа не по негова вина..
Оф-топик, на пешачки неколку коли во различен период за малку ќе ме згазеа и ме прошишаа, им запишав регистрација. Дали вреди да ги пријавам во полиција?
 

Toneh

is a turtle
Член од
21 август 2005
Мислења
5.510
Поени од реакции
907
Во Америка законот дозволува тинејџери од 16 години да возат но Американците имаат поголема возачка култура а кај нас посебно во Скопје врие од сељачка култура и никој не поштува ни знак ни пешачки премин (и млади и стари) а што ќе биде со 16 годишник што првпат седнува во кола откако положил и излегува во Центар да се провози? Уште истиот ден ќе има сообраќајка и тоа не по негова вина..
Оф-топик, на пешачки неколку коли во различен период за малку ќе ме згазеа и ме прошишаа, им запишав регистрација. Дали вреди да ги пријавам во полиција?
Колку што знам, ако немаш најмалку двајца сведоци (со кои не си во роднинска врска), џабе ќе пријавиш.
 

Mila Mina

❤ ❤ ❤ ❤ ❤ ❤ ❤ ❤
Член од
12 ноември 2011
Мислења
649
Поени од реакции
712
е тек сеа почиње забава на улиците:D:tapp:
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Kako ako e polnoleten po 18 g ke odgovara za soobrakajna nesreka ako nema 18????????????
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Ок, сеа и ти претера.

Тоа со 16 години не сум го измислил јас, само кажувам што е-како е. :)
Епа според таа логика, ако можат 16 годишњаци да прават исто толку бељи ко 25 годишњаци, тогаш јас викам дека и 15 годишњаци можат да прават исто толку колку 16 годишњаци, односно колку 25 годишни. Where do we stop?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom