Воени злосторства на терористите од УЧК

Dekemvri

Неписмен уличар
Член од
8 декември 2010
Мислења
338
Поени од реакции
247
Каде може да се најде список на пратениците кои гласаа за тоа и хашките случаи да бидат амнестирани?
Мора негде да го има тоа, побогу. Сакам да си ги имам имињата на тие кои сметаа дека треба да бидат ослободени тие кои им бутаа стапови во газ на работниците од Маврово, а потоа ги тераа да го лижат, кои ги тепаа со кундаци и ги тераа сексуално да општат меѓу себе, за на крајот да ги резбаат како да се дрво.
 

Dekemvri

Неписмен уличар
Член од
8 декември 2010
Мислења
338
Поени од реакции
247
Каде може да се најде список на пратениците кои гласаа за тоа и хашките случаи да бидат амнестирани?

Мора негде да го има тоа, побогу. Сакам да си ги имам имињата на тие кои сметаа дека треба да бидат ослободени тие кои им бутаа стапови во газ на работниците од Маврово, а потоа ги тераа да го лижат, кои ги тепаа со кундаци и ги тераа сексуално да општат меѓу себе, за на крајот да ги резбаат како да се дрво.
Политиката над правдата


Не е важна правдата, важен е политичкиот договор - ова е пораката што власта ја праќа со амнестијата на Хашките случаи, сметаат експертите.


20.07.2011

Законот за амнестија кој го усвои Собранието, експертите го оценуваат како политички чекор на власта, а не задоволување на правдата. Со законот се ослободуваат лицата за кои постои сомневање дека подготвиле или сториле кривични дела поврзани со конфликтот во 2001 година. Македонија има обврска со преземањето на Хашките случаи да води судска постапка за случаите како што е брутално насилство врз цивилното население, вели активистот за човекови права Мирјана Најчевска.


„Пораката која што се праќа е - не е важно правото, важен е политичкиот договор, не е важна правдата, важен е политичкиот договор и дека насилството се исплати.“



Амнестија за „Хашките случаи“


Со гласовите на владејачкото мнозинство синоќа (19.07.2011) во македонскиот парламент беше изгласана амнестија за преостанатите четири случаи на воени злодела од припадниците на поранешна ОНА.


Со прифаќањето на Предлогот за автентично толкување на членот 1 од Законот за амнестија, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и на ДУИ решија да престане кривичното гонење на одговорните за четирите „Хашки случаи“, меѓу кои спаѓаат оној за командната одговорност на ОНА, затворањето на Липковската брана, киднапирањето цивили од кичевско-тетовскиот регион и малтретирањето на мавровските работници. По затворањето на хашките досијеа единствениот осуден за воени злодела за конфликтот од 2001 година е Јохан Тарчуловски, чиј случај го процесуираше Хашкиот трибунал. Тарчуловски вчера му се обрати со писмо на премиерот Никола Груевски, во кое го повикува да ги „стави во историјата“ хашките случаи и да ги „заврши сите трауми од минатата деценија“.

Deutsche Welle - 20.07.2011



Премиере Груевски, покажи доблест да се затвори ова последно поглавје од 2001 година. Разговарајте за хашките случаи, проверете ги законите и, ако има можност, решете го тоа прашање еднаш засекогаш. Завршете ги сите трауми од минатата деценија. Ја имаш мојата целосна поддршка.


Вака, со писмо, Јохан Тарчуловски, единствениот Македонец осуден од Хашкиот трибунал, вчера, додека траеше собраниската седница, им даде поддршка на пратениците што цел ден се обидуваа да дадат автентично толкување на Законот за амнестија. Но, наместо на Собранието, во писмото Тарчуловски му се обраќа лично на Груевски.


Ваквото за многумина неочекувано писмо уште повеќе ги разгоре страстите особено помеѓу роднините на киднапираните Македонци од случајот „Непроштено“, кои вчера попусто се обидоа да присуствуваат на собраниската седница за, како што велат, лично да се уверат дека никогаш нема да откријат каде им се исчезнатите роднини.



Собранието, наместо судот пресуди за Хашките случаи


Вторник, 19 Јули 2011 18:23, Охрид скај


ВМРО ДПМНЕ молчеше, ДУИ им беше адвокат, но заедно гласаа ,,ЗА,, за Законот за амнестија. 63 гласаа за, 29 гласаа против – Собранието го усвои законот за амнестија на хашките предмети.


ВМРО ДПМНЕ и ДУИ денеска во глава и пукаа на правната држава, со Законот за амнестија, ја убија перспективата на Македонците и Албанците во Република Македонија


Автентичното толкување на Законот за амнестија, со кое се ослободија од одговорност сите инволвирани во конфликтот од 2001 година, меѓу кои и дел од раководството на ДУИ, Собранието го изгласа со 62 гласа “за“. Барањето доби поддршка од сите албански партии и од владејачката ВМРО–ДПМНЕ,а само пратеничките групи на СДСМ, НСДП и на ПЕИ на Фијат Цановски беа против. Сите партии кои се “за“ заедно имаат 81 пратеник. Во моментот на гласањето внатре беа само потребните 63.
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
91 se site, samo vojnicite.
Од кај знаеш ?[DOUBLEPOST=1406399829][/DOUBLEPOST]
Причина се оние кои и ги извлекоа со автобусите...
Нападот беше страотен ги гледавме хеликоптерите у живо исто и артилерискиот напад е сега не знам како рамковните беа вкопани но со таков жесток напад 100% ќе истакнеа бела застава иако сигурно и на наша страна ќе имаше загуби бидејќи се влегува во урбана средина каде што буквално од секој двор или прозор некој може да запука.
Срамота е за една армија да неможе едно село да освои 3 дена иако истото го бранат само 200 души а армијата која го напаѓа е пешадиски и технички далеку посупериорна.Никој на светов,прав Генерал нема да ти каже дека Арачиново е неуспех бидејќи американците се вмешале.. може нив да ги кривиме само за ние сами да се лажеме и тешиме.
 
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
363
Ти брат си видел ли урбана борба, прокопани тунели, ровови, снајперски гнезда итн. Еве ти пример и со Украина гранатираат и ништо треба да се чисти куќа по куќа, улица по улица а кога навлегува полиција или војска на непознат терен нормално е оној што живее таму да има предност затоа што ги знае сите дупки и скришни места. За крај најважно е што истакнаа бели застави нели?
 
Член од
7 јули 2014
Мислења
346
Поени од реакции
165
Од кај знаеш ?[DOUBLEPOST=1406399829][/DOUBLEPOST]
Срамота е за една армија да неможе едно село да освои 3 дена иако истото го бранат само 200 души а армијата која го напаѓа е пешадиски и технички далеку посупериорна.Никој на светов,прав Генерал нема да ти каже дека Арачиново е неуспех бидејќи американците се вмешале.. може нив да ги кривиме само за ние сами да се лажеме и тешиме.
Albanec sum
 
Член од
7 јули 2014
Мислења
346
Поени од реакции
165
Јас мислам дека се повеќе.Во Радуша имаше околу 200 загинати ако не се лажам од КЗК.
Ne e mozno, da bea tolku ni otidna cela armija. 9 Maj e den na padnatite borci na ONA, i sekoja godina organizirat vo grad mala manifestacija i od fllaerite sto sum cital so iminja i preziminja i mesto na raganje, 91 se vkupno. Sega mozebi bilo poveke ili pomalku ne znam ama nemaat pricina zosto da lazat.
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Ти брат си видел ли урбана борба, прокопани тунели, ровови, снајперски гнезда итн. Еве ти пример и со Украина гранатираат и ништо треба да се чисти куќа по куќа, улица по улица а кога навлегува полиција или војска на непознат терен нормално е оној што живее таму да има предност затоа што ги знае сите дупки и скришни места. За крај најважно е што истакнаа бели застави нели?
Jaс брат сум бил во 2001ва не само што сум видел туку сум бил во првите линии.За Украина е повеќе од јасно дека Русија ги поддржува со техника и затоа Украина не сака да притисе повеќе за да не загуби голем број луѓе.Така е кога има светска сила позади тебе,сети се на Виетнам само,каде што Американската војска ги кршеше забите на советското оружје кое го имаа Комунистичката армија на Виетнам.За тоа со теренот да,но сепак овде се работи за село а не за освојување на држава.Застави не знам,знам за знамиња,но и тоа ми е сомнително бидејќи тоа би била најдобрата шанса за нас да ги докусуриме а не да пријавиме дека се предаваат па Солана да му се јавува на Трајковски да му вика прекинете.Според Меѓународното право,забрането е да се убива воена сила која истакнуа бело знаме.За тоа се одговара во Хаг.[DOUBLEPOST=1406403485][/DOUBLEPOST]
Ne e mozno, da bea tolku ni otidna cela armija. 9 Maj e den na padnatite borci na ONA, i sekoja godina organizirat vo grad mala manifestacija i od fllaerite sto sum cital so iminja i preziminja i mesto na raganje, 91 se vkupno. Sega mozebi bilo poveke ili pomalku ne znam ama nemaat pricina zosto da lazat.
Јас знам од припадник на АРМ дека кај Радуша они убиле околу 200 души.А ранети колку ги има.. ?
 
Член од
7 јули 2014
Мислења
346
Поени од реакции
165
Jaс брат сум бил во 2001ва не само што сум видел туку сум бил во првите линии.За Украина е повеќе од јасно дека Русија ги поддржува со техника и затоа Украина не сака да притисе повеќе за да не загуби голем број луѓе.Така е кога има светска сила позади тебе,сети се на Виетнам само,каде што Американската војска ги кршеше забите на советското оружје кое го имаа Комунистичката армија на Виетнам.За тоа со теренот да,но сепак овде се работи за село а не за освојување на држава.Застави не знам,знам за знамиња,но и тоа ми е сомнително бидејќи тоа би била најдобрата шанса за нас да ги докусуриме а не да пријавиме дека се предаваат па Солана да му се јавува на Трајковски да му вика прекинете.Според Меѓународното право,забрането е да се убива воена сила која истакнуа бело знаме.За тоа се одговара во Хаг.[DOUBLEPOST=1406403485][/DOUBLEPOST]
Јас знам од припадник на АРМ дека кај Радуша они убиле околу 200 души.А ранети колку ги има.. ?
Normalen bil toj?!! Vo normalna vojna vo edna bitka da ubies 200 vojnici znaes sto znaci toa, mozna kapitulacija na protivnikot vo mesto, ostavi toa sto ova nasata ne bese bas vojna, neka namali malku so apcinjata toj tvojot drugar. Za raneti nemam info, ako sakas moze da najdam informacii.
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Normalen bil toj?!! Vo normalna vojna vo edna bitka da ubies 200 vojnici znaes sto znaci toa, mozna kapitulacija na protivnikot vo mesto, ostavi toa sto ova nasata ne bese bas vojna, neka namali malku so apcinjata toj tvojot drugar. Za raneti nemam info, ako sakas moze da najdam informacii.
Така имам слушнато од повеќе,а и не ме чуди,ни вас не ве имаше малце.. за ранетите,добро е да најдеш да знаеме сите овде не лично за мене.
 

Dekemvri

Неписмен уличар
Член од
8 декември 2010
Мислења
338
Поени од реакции
247
Тринаесет години од масакрот на осумтемина македонски бранители кај тетовското село Вејце

Во нападот на 28 април 2001 година беа убиени припадниците на единицата „Волци“ на АРМ, Роберт Петковски од Бунарџик, Скопје, Бобан Трајковски од Куманово, Игор Костески од Скопје и Миле Јаневски од Македонска Каменица и четворица припадници на единицата на МВР “Тигри”: Марјан Божиновски од Битола, Кире Костадиновски и Бошко Најдовски од село Горно и Долно Оризари, Битола и Илче Стојановски од Породин.

Вечна им слава на бранителите.



28 април 2001 - резултат на одликуваните амнестирани балистичко фашистички агресорски "БОРЦИ":vozbud::sick: за некакви права демек имале помалку права од другите граѓани на Македонија.

Ако терористите се нарекуваат "борци" им се поклонуваат пред спомениците, им се даваат благодарници, ги амнестираат, останува бранителите да се нарекуваат -терористи, банди, агресори.

 
Член од
7 јули 2014
Мислења
346
Поени од реакции
165
Така имам слушнато од повеќе,а и не ме чуди,ни вас не ве имаше малце.. за ранетите,добро е да најдеш да знаеме сите овде не лично за мене.
Ako stvarno si ucestvuval vo konfliktot vo 2001 kako sto tvrdis znaes deka toa e bullshit. Ne e toa Sparta 300 pa da manipulirame na golemo, ne pravime mitovi od slucai pred 13 godini koi site gi pamtime, daj ne zaebavajte. Za raneti ne mozev da najdam izvori no okolu 100 se se misli deka imalo.
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Ako stvarno si ucestvuval vo konfliktot vo 2001 kako sto tvrdis znaes deka toa e bullshit. Ne e toa Sparta 300 pa da manipulirame na golemo, ne pravime mitovi od slucai pred 13 godini koi site gi pamtime, daj ne zaebavajte. Za raneti ne mozev da najdam izvori no okolu 100 se se misli deka imalo.
Косовскиот Заштитен Корпус имаше само 5.000 и за ова ти гарантирам,ова се разузнавачки податоци од Македонската државна безбедност а на Шар Планина(и над Тетово) УЧК имаше 500-1000 души.
 
Член од
7 јули 2014
Мислења
346
Поени од реакции
165
Косовскиот Заштитен Корпус имаше само 5.000 и за ова ти гарантирам,ова се разузнавачки податоци од Македонската државна безбедност а на Шар Планина(и над Тетово) УЧК имаше 500-1000 души.
Raneti, ili vkupno vojnici?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom