Воени злосторства на терористите од УЧК

Член од
26 септември 2007
Мислења
2.010
Поени од реакции
1.905
Така имам слушнато од повеќе,а и не ме чуди,ни вас не ве имаше малце.. за ранетите,добро е да најдеш да знаеме сите овде не лично за мене.
Во википедија ги имаш, се вкупно 85 војници, не се цивилните лица тука. Нема шанци да има повеќе, оти листата е јавна , па веднаш би се бунеле семејствата на тие „200 убиени во Радуша“, зошто ги нема во листата на „херои“, знаејќи каков менталитет имаме сите во Балканот.
За Радуша и јас имам слушнато од другар од Радуша кој беше во селото за време на воените дејствија, дека имало само 9 ранети, од кои еден со ампутирана рака, и ниеден убијен.
Дека имало 5000 од КЗК, тоа е чиста лаж, толку немаше ни целиот КЗК активно во Косово, ама тоа е дел од тогашниот пропаганден материјал.
Во Тетово, на пример, Дреновец и Мала Речица, колку што сум ги видел, оперираа максимум 15-20 искусни војници од Косово, плус еден поголем дел од Тетово, кои повеќето беа само за патролирање и сликање :cool: , а малку повештите одеа и во акции.
Бар така е впечатокот што јас го добив во тоа време.
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Во википедија ги имаш, се вкупно 85 војници, не се цивилните лица тука. Нема шанци да има повеќе, оти листата е јавна , па веднаш би се бунеле семејствата на тие „200 убиени во Радуша“, зошто ги нема во листата на „херои“, знаејќи каков менталитет имаме сите во Балканот.
За Радуша и јас имам слушнато од другар од Радуша кој беше во селото за време на воените дејствија, дека имало само 9 ранети, од кои еден со ампутирана рака, и ниеден убијен.
Дека имало 5000 од КЗК, тоа е чиста лаж, толку немаше ни целиот КЗК активно во Косово, ама тоа е дел од тогашниот пропаганден материјал.
Во Тетово, на пример, Дреновец и Мала Речица, колку што сум ги видел, оперираа максимум 15-20 искусни војници од Косово, плус еден поголем дел од Тетово, кои повеќето беа само за патролирање и сликање :cool: , а малку повештите одеа и во акции.
Бар така е впечатокот што јас го добив во тоа време.
Морам да призаам дека се согласувам со тебе,но делумно.На википедија не верувам бидејќи ќе ти кажем една работа,зошто УЧК никогаш не дозволи ниеден нивен убиен војник да падне во рацете на Македонската армија ?.. логично,ако АРМ ги собираше сите трупови на албанските терористи,изгледа ќе беа повеќе од 85.. за Мала Речица не знам,таму немаше воопшто Македонска армија,ама бидејќи сум бил меѓудругото и на Дреновец,таму верувај дека не беа 20.. над планината на Дреновец од сите страни фрчеа куршуми кон пунктот кај стадионот,сум бил многу пати таму,и тој како најголем пунк од сите во Тетово беше најмногу напаѓан.Албанските терористи на Косово имаа 25.000 војници,така да 5.000 не се само петтина од тоа.. ако го земеме фактот дека пола и повеќе од тие од Косово беа НЕЗАДОВОЛНИ бидејќи не станаа сите премиери,министри,началници таму.Еднаш памтим,во тетовската гимназија,кај тој што е чувар,на вратата видов календар од УЧК и верувај ми имаше многу повеќе од 85 а годината беше 2001ва..
 
Член од
14 октомври 2013
Мислења
875
Поени од реакции
3.441
https://www.youtube.com/watch?v=mttAzJ-FDXM

1904185_10203630727226041_8212413608501083347_n.jpg

ВЕЧНА ИМ СЛАВА НА ЗАГИНАТИТЕ Карпалак 8 август 2001
(Загинувањето на Резервистите на АРМ кај Карпалак можеше да се спречи!)

Тогашниот министер за одбрана Бучковски беше тој што ја објави трасата во медиум дека се упатени кон Тетово
(извор Јанко Бачев) Од оперативните податоци што ги обезбедивме во УБК, јасно се гледа дека одговорноста за убиството кај Карпалак треба да се бара кај Владо Бучковски како тогашен министер за одбрана. Загинувањето на бранителите се случи на 8 август 2001, а пред тоа, односно во почетокот на јули 2001, значи цели четириесет денови пред настанот, УБК имаше податоци врз основа на кои се знаеше дека на ридот од каде се пукаше врз конвојотсе наоѓа вооружена група од 15 лица кои преку ден беа присутни во ископаните ровови, а ноќта се повлекуваа кај свои јатаци во едно соседно населено место со целосно албанско население. УБК перфектно го работеше овој случај и успеа дури да уфрли свој човек-соработник во терористичката група, а при едно нивно вообичаено ноќно повлекување кај јатаците, оперативци на МВР дури и го посетија ова место и извршија снимање и увид на локацијата. Исто така, преку вградениот соработник се изврши и комплетна идентификација на терористичката група, по што од оперативните евиденции на МВР се виде дека овие лица се всушност најобични криминалци и наркомани кои од поодамна и се познати на полицијата. По ова, УБК согласно правилата за соработка на безбедносните органи во државата, преку МВР ги достави овие информации за натамошно постапување до Секторот за безбедност и разузнавање при Министерството за одбрана (МО), а отаму и до Владо Бучковски како министер за одбрана. Но, министерот Бучковски (во оваа прилика нема да се впуштам во анализа на причините) не презеде ништо во врска со ова, иако четириесет дена ги имаше потребните информации за соодветно делување. Трагедијата сигурно ќе беше спречена ако Бучковски дозволеше само еден прелет на армиски хеликоптер по што терористичката група практично ќе беше збришана, бидејќи прецизно се знаеја сите битни елементи како локација, време и начин на движење, вооруженост, распореденост, бројноста на групата и слично вели Бачев.
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Во википедија ги имаш, се вкупно 85 војници, не се цивилните лица тука. Нема шанци да има повеќе, оти листата е јавна , па веднаш би се бунеле семејствата на тие „200 убиени во Радуша“, зошто ги нема во листата на „херои“, знаејќи каков менталитет имаме сите во Балканот.
За Радуша и јас имам слушнато од другар од Радуша кој беше во селото за време на воените дејствија, дека имало само 9 ранети, од кои еден со ампутирана рака, и ниеден убијен.
Дека имало 5000 од КЗК, тоа е чиста лаж, толку немаше ни целиот КЗК активно во Косово, ама тоа е дел од тогашниот пропаганден материјал.
Во Тетово, на пример, Дреновец и Мала Речица, колку што сум ги видел, оперираа максимум 15-20 искусни војници од Косово, плус еден поголем дел од Тетово, кои повеќето беа само за патролирање и сликање :cool: , а малку повештите одеа и во акции.
Бар така е впечатокот што јас го добив во тоа време.
Имало и Муџахедини во Дреновец. А многу од нив и се фиксале. Најдоа шприцови внатре во куќата роднините. А можам и да те однесам до штабот на УЧК во Дреновец.
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
2.010
Поени од реакции
1.905
Имало и Муџахедини во Дреновец. А многу од нив и се фиксале. Најдоа шприцови внатре во куќата роднините. А можам и да те однесам до штабот на УЧК во Дреновец.
Ха ха , ем муџахедини ем се фиксале, која пародија си гледал последно време???
У Дреновец можеш да ми дојдеш на гости, а не да ме однесеш до штабот...

п.с. Да имало муџахедини, бидејќи и меѓу локалните борци, имало доста верници, и по дефиниција секој што се бори по патот на Господ, истовремено е и Муџахедин.
А ако мислиш дека имало странски радикални исламски борци, тогаш си во заблуда!
Е да имаше еден снајперист, ама дали беше холанѓанец или германец не знам, точно над Дреновец, ама тој беше христијанин, значи не се смета за муџахедин :)
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Ха ха , ем муџахедини ем се фиксале, која пародија си гледал последно време???
У Дреновец можеш да ми дојдеш на гости, а не да ме однесеш до штабот...

п.с. Да имало муџахедини, бидејќи и меѓу локалните борци, имало доста верници, и по дефиниција секој што се бори по патот на Господ, истовремено е и Муџахедин.
А ако мислиш дека имало странски радикални исламски борци, тогаш си во заблуда!
Е да имаше еден снајперист, ама дали беше холанѓанец или германец не знам, точно над Дреновец, ама тој беше христијанин, значи не се смета за муџахедин :)
Здраво комшии. Може да кажеш нешто за комшивката твоја на која и денеска и мажот и синот не се знае каде се? Мислам се знае дека сте ги стрелале на лице место. Ама каде сте ги закопале никој не сакаше да каже. Еден продрдал малце и им рекол да не ги бараат биле убиени одма од зад грб.
Втората улица нагоре од стадионот, пред почетокот на улицата десно беше штабот на УЧК.
https://www.google.com/maps/place/Drenovec, Tetovo, Macedonia (FYROM)/@42.0192638,20.9762069,95m/data=!3m1!1e3!4m2!3m1!1s0x1353f0d8cee2ec9f:0xb03e610915f49171

И не лажи дека немало муџахедини исто како што лажеш дека немало шприцови и не се фиксале соборците твој.
Иначе над Дреновец покрај оружје имало и дрога и шприцеви употребени и неупотребени.

Барем хронологијата на настаните во Тетово ја имам истражувано доста и на терен таму. :)
 
Последно уредено од модератор:
Член од
26 септември 2007
Мислења
2.010
Поени од реакции
1.905
Здраво комшии. Може да кажеш нешто за комшивката твоја на која и денеска и мажот и синот не се знае каде се? Мислам се знае дека сте ги стрелале на лице место. Ама каде сте ги закопале никој не сакаше да каже. Еден продрдал малце и им рекол да не ги бараат биле убиени одма од зад грб.
Втората улица нагоре од стадионот, пред почетокот на улицата десно беше штабот на УЧК.
https://www.google.com/maps/place/Drenovec, Tetovo, Macedonia (FYROM)/@42.0192638,20.9762069,95m/data=!3m1!1e3!4m2!3m1!1s0x1353f0d8cee2ec9f:0xb03e610915f49171

И не лажи дека немало муџахедини исто како што лажеш дека немало шприцови и не се фиксале соборците твој.
Иначе над Дреновец покрај оружје имало и дрога и шприцеви употребени и неупотребени.

Барем хронологијата на настаните во Тетово ја имам истражувано доста и на терен таму. :)
За првото болдирање, или не си го читал мојот пост, или па релациите во математика ти биле слаба страна:

Еве уште еднаш цитат од погоре..„.Да имало муџахедини, бидејќи и меѓу локалните борци, имало доста верници, и по дефиниција секој што се бори по патот на Господ, истовремено е и Муџахедин.
За втората клевета (бтв ќе те тужам ко Груевски Заев 5000 евра доволни ми се), шприцеви можело да има, ама не од тие што се верници (муџахедини по твое), туку од шлајмот кој го има во секоја милитарна формација (како што имало кај Лавовите од македонската страна, или па србите во Косово и Босна, хрватите, итн...)
Третата невистина е дека биле мои соборци... па јас делев храна на македонците опколени во вратничкиот регион за албанското население во Шипковица Липково, и доста поносен сум со тоа... и да, ако според македонците, секоја втора албанска куќа има оружје, јас сум во тоа првата куќа, оти не поднесувам оружје во моја околина.

Последното болдирано, тогаш сигурно знаеш дека овој снајперистот - христијанин (замисли рамо до рамо со муџахедини, кој парадокс) го застрела веднаш тој полицаецот што го уби старецот со тракторот полн со бостан во Дреновец.
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Да не беа 3 мои родини од утепаните ќе ти поверував. Да не беа 6/7 души мои исто така што поблиски (роднини) што подалечни киднапирани па вратени, може и ќе ти поверував. Им се мочале на цивили, ги врзувале со ланци како кучиња, ги терале да јадат од тоа остатоците нивни и да глодаат коски, тепани итн. И што уште не. На други родини и комшии им ги запалија куќите. Да не ни беше црквата минирана со динамит, па спасена во последен момент пак ќе ти поверував нешто. Ама си го нашол погрешниот човек.
Ама пошто сум и од Ѓорче Петров второто Тетово може да замислиш колку комшии од овде уште имаат куќи таму по селата и што им се случи на куќите и стварите.
 
Член од
21 септември 2012
Мислења
1.308
Поени од реакции
1.443
Во википедија ги имаш, се вкупно 85 војници, не се цивилните лица тука. Нема шанци да има повеќе, оти листата е јавна , па веднаш би се бунеле семејствата на тие „200 убиени во Радуша“, зошто ги нема во листата на „херои“, знаејќи каков менталитет имаме сите во Балканот.
За Радуша и јас имам слушнато од другар од Радуша кој беше во селото за време на воените дејствија, дека имало само 9 ранети, од кои еден со ампутирана рака, и ниеден убијен.
Дека имало 5000 од КЗК, тоа е чиста лаж, толку немаше ни целиот КЗК активно во Косово, ама тоа е дел од тогашниот пропаганден материјал.
Во Тетово, на пример, Дреновец и Мала Речица, колку што сум ги видел, оперираа максимум 15-20 искусни војници од Косово, плус еден поголем дел од Тетово, кои повеќето беа само за патролирање и сликање :cool: , а малку повештите одеа и во акции.
Бар така е впечатокот што јас го добив во тоа време.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.303
Поени од реакции
78.992
....Третата невистина е дека биле мои соборци... па јас делев храна (со цијанид) на македонците опколени во вратничкиот регион за албанското население во Шипковица Липково, и доста поносен сум со тоа... и да, ако според македонците, секоја втора албанска куќа има оружје, јас сум во тоа првата куќа, оти не поднесувам оружје во моја околина.

Последното болдирано, тогаш сигурно знаеш дека овој снајперистот - христијанин (замисли рамо до рамо со муџахедини, кој парадокс) го застрела веднаш тој полицаецот што го уби старецот со тракторот полн со бостан во Дреновец.
there
fixed
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.303
Поени од реакции
78.992
:facepalm: тебе дефинитивно ти треба психијатар!
Не. Психијатријата е измислена работа. Практично, не постои. (или не би требало да постои)

Сериозно,
Ако дознаат твоите дека се фалиш по форуми оти си хранел кафири, нема да ти дозволат да идеш у Сирија. А тоа значи: нема силување кафирки за тебе, нити пак ќе можеш главите да им ги сечеш. Ќе си останеш само на праќање пари :(
Славен не се станува со протести за ослободување на хероиве од Смилковско, ниту пак со каменување цркви, еднаш неделно. Прашај го Lavdrim Muhaxheri.
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
2.010
Поени од реакции
1.905
Не. Психијатријата е измислена работа. Практично, не постои. (или не би требало да постои)

Сериозно,
Ако дознаат твоите дека се фалиш по форуми оти си хранел кафири, нема да ти дозволат да идеш у Сирија. А тоа значи: нема силување кафирки за тебе, нити пак ќе можеш главите да им ги сечеш. Ќе си останеш само на праќање пари :(
Славен не се станува со протести за ослободување на хероиве од Смилковско, ниту пак со каменување цркви, еднаш неделно. Прашај го Lavdrim Muhaxheri.
Првиот болд - Треба да постои, се дур постојат луѓе како тебе.
Вториот болд - Јас имам мадиња да го изразам и бранам јавно мојот став, за разлика од тебе, што највероватно кога ќе се сретнеш со албанци во real life, стануваш најголем космополит (Др. Џекил), за да кога доаѓаш пред компјутер, стануваш Хајд, и жигосуваш се што е албанско.
Бтв, кажи да те немат нешто малтретирано албанци во детство, што толку си преокупиран со целио народ (тие сепак биле само индивидуалци)
Третиот болд - ова важи за тебе, славен не се станува со пишување и коментирање по форуми, излези пали некој албански дуќан во Ѓорче или друга „македонска“ населба, ќе бидеш главен фраер во маало.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom