Воени авиони

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
pa sigurno ne navlegol vo teritorijalnite vodi na kalinin grad nego si plovel vo megjunarodni ,ako se sekjavas dobro pred 2 godini mislam dva tu 160 izvedoja mnevarsko bombardiranje vo atlantikot celo vreme dvizejki se vo megjunarodniot vozdusen prostor
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
pa sigurno ne navlegol vo teritorijalnite vodi na kalinin grad nego si plovel vo megjunarodni ,ako se sekjavas dobro pred 2 godini mislam dva tu 160 izvedoja mnevarsko bombardiranje vo atlantikot celo vreme dvizejki se vo megjunarodniot vozdusen prostor
The USS Gravely approached the Yaroslav Mudry, a Russian frigate, on June 17, passing across her course at a “dangerous”distance of 180 meters (55ft), the Defense Ministry said in a statement on Tuesday.
180 метри амерички ракетен брод му се доближил на риуска фрегата во медитеран!!
со пиштоли можеа американците да ги потопат на таа близина !!
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
zosto samo amerikancite ke pukaa i od kaj ti znaes so praea tamu 2 broda mozda zamenuvaa zatvorenici mozda rusite im sitkaa droga ili obratno ama tebe najvazno ti e da dokazis deka steltot na amerite im funkcionira i od brod od 100 m praat igla da stane
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
zosto samo amerikancite ke pukaa i od kaj ti znaes so praea tamu 2 broda mozda zamenuvaa zatvorenici mozda rusite im sitkaa droga ili obratno ama tebe najvazno ti e da dokazis deka steltot na amerite im funkcionira i od brod od 100 m praat igla da stane
не бе само дека се јачи
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
to ne ti sporam jaci se ali odat kon nejaci . ejj so ke im se desi samo Trumpe da pobedi ,ke moras Led nov milenik baras
eve primer mene superfavoriti vo momentov mi se britancite sakam pak da vladeat so svetot
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
to ne ti sporam jaci se ali odat kon nejaci . ejj so ke im se desi samo Trumpe da pobedi ,ke moras Led nov milenik baras
eve primer mene superfavoriti vo momentov mi se britancite sakam pak da vladeat so svetot
Мене ми се суперфаворити хетитите
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.096
Поени од реакции
3.292
Па не беа во војна па да испука проектили и ја срамни со земја руската база, 130 километри од најголемата и најтајна база во земјата да ти се доближи странски воен брод товарен со крстосувачки ракети и противподморнички и противвоздушни и противбротски ракети беше демонстрација како америка може незабележено и слободно да распореди све оружје каде сака и кога сака.[DOUBLEPOST=1472815993][/DOUBLEPOST]

Ракети со авиони бркаа и се обидуваа да ги соборат англичаните во втора светска војна, доста несигурна и ризична операција.
Денес модерната технологија то го прави многу почисто и поефикасно...
Калининград е мегу Полска и Литванија, а само 20 километри е територијални води (толку мислам беше), а и целиот брег на Калининградската област дали има 200 километри, да биле во војна немаше ни да влезе во Балтичкото море, ќе беше торпедиран мегу Данска и Шведска!
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Калининград е мегу Полска и Литванија, а само 20 километри е територијални води (толку мислам беше), а и целиот брег на Калининградската област дали има 200 километри, да биле во војна немаше ни да влезе во Балтичкото море, ќе беше торпедиран мегу Данска и Шведска!
Кој ќе торпедираше кога ќе беа срамнети со земја пред и да кажат “торпедо“
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.096
Поени од реакции
3.292
Кој ќе торпедираше кога ќе беа срамнети со земја пред и да кажат “торпедо“
:pos:
Премногу амерички филмови не е на арно.
Доколку беа во војна друго ќе зборувавме.
Речиси постојано руските бомбардери поминуваат покрај В.Британија и ние останатите не знаеме како го дозволуваат тоа моќните Британциo_O
Исто така пред некое време прочитав дека Руски воен брод се засолнил во плитките води покрај Британија и на нас не ни е јасно како Британците не го потопиле.

ЗНАЧИ мисли малку не слушај се што ќе ти кажат америве, во мирни времиња и на метар да им стои од границата не би смееле да го потопат, а не па на 160 километри, а тоа дека ќе ја срамнил базата во мирни времиња ти е:tapp:
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
:pos:
Премногу амерички филмови не е на арно.
Доколку беа во војна друго ќе зборувавме.
Речиси постојано руските бомбардери поминуваат покрај В.Британија и ние останатите не знаеме како го дозволуваат тоа моќните Британциo_O
Исто така пред некое време прочитав дека Руски воен брод се засолнил во плитките води покрај Британија и на нас не ни е јасно како Британците не го потопиле.

ЗНАЧИ мисли малку не слушај се што ќе ти кажат америве, во мирни времиња и на метар да им стои од границата не би смееле да го потопат, а не па на 160 километри, а тоа дека ќе ја срамнил базата во мирни времиња ти е:tapp:
Русија нема некоја воена историја за гордеење, во првата светска војна капитулираа, со Финска речиси ја изгубиуја целат армија, во втората претрпеа огромни загуби и одвај се одржаа благодарение на америчко англиската помош, во афганистан не се прославија....
Единствено во 60 сети шо интервенираа во полска, унгарија, чешка и по некои војни скоро со Загрубизстан, Тунгузија и горно Куклелестан.
Америка, го владее светот, доларот е платежно средство и во Пекинг и во Москва и во Багдад и во Београд и нивната технологија јадвижи планетата и човештвото напред.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
https://www.youtube.com/watch?v=0h2HbczuBbw
nemale tehnologija a site americki i evropski raketi koristat ruski motor
Имаат технологија, ракетен мотор служи да однесе товар во вселена и толку. Имаа и американците свои мотори о кои носеа товари и терети во вселена на месечина и надвор од сончевиот систем, али после пропаста на СССР си купуваат сега руски мотори, добро работаат и ефтинки им се.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.191
Поени од реакции
39.930
Русија нема некоја воена историја за гордеење, во првата светска војна капитулираа, со Финска речиси ја изгубиуја целат армија, во втората претрпеа огромни загуби и одвај се одржаа благодарение на америчко англиската помош, во афганистан не се прославија....
Единствено во 60 сети шо интервенираа во полска, унгарија, чешка и по некои војни скоро со Загрубизстан, Тунгузија и горно Куклелестан.
Америка, го владее светот, доларот е платежно средство и во Пекинг и во Москва и во Багдад и во Београд и нивната технологија јадвижи планетата и човештвото напред.

A кои ги има америка? Виетнам = пораз од епски размери, ирак и афганистан исто така се повлекоа. Што да додадеме више.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
A кои ги има америка? Виетнам = пораз од епски размери, ирак и афганистан исто така се повлекоа. Што да додадеме више.
За Виетнам имам кажувано еве пак ќе кажам
Задачата на војската на северен Виетнам беше да го порази јужен виетнам и освои.
Задачата на Америчката војска беше тоа да не го дозволи.
Војната Северен Виетнам - Америка траеше до 1972 година ппри што Северен виетнам изгуби 1.100.000 војници а Америка - 50.000 (или на секој еден убиен амерички војник, гинеа по 22 северновиетнамски војници.
Во 1972 година Северен виетнам седна на преговарачка маса со Америка и потпиша мир со неа при што Јужен Виетнам си остана посебна држава со посебна власт и уредување.
Значи во Америчко - Виетнамската војна, Америчката армија си ја исполни задачата при што им зададе огромни загуби на неприателот а Северно виетнамската војска не успеа да ја исполни здачата и претрпе тешки загуби.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.191
Поени од реакции
39.930
За Виетнам имам кажувано еве пак ќе кажам
Задачата на војската на северен Виетнам беше да го порази јужен виетнам и освои.
Задачата на Америчката војска беше тоа да не го дозволи.
Војната Северен Виетнам - Америка траеше до 1972 година ппри што Северен виетнам изгуби 1.100.000 војници а Америка - 50.000 (или на секој еден убиен амерички војник, гинеа по 22 северновиетнамски војници.
Во 1972 година Северен виетнам седна на преговарачка маса со Америка и потпиша мир со неа при што Јужен Виетнам си остана посебна држава со посебна власт и уредување.
Значи во Америчко - Виетнамската војна, Америчката армија си ја исполни задачата при што им зададе огромни загуби на неприателот а Северно виетнамската војска не успеа да ја исполни здачата и претрпе тешки загуби.
не знам тоа ја на нет читам секаде defeat, а никаде нема америчка победа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom