Воена инвазија врз Јемен - кој е следен?

Член од
31 март 2008
Мислења
2.504
Поени од реакции
1.721
Про Израел е Трампчо дури повеќе од моменталнава администрација.
Нетанјаху секоја вечер се моли да дојди Трамп на власт....Буквално секоја вечер....И ќе дојди....
Изненаден сум од ова. Претпоставував дека е против, ама ко што кажав предходно, не следев каков став има.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.817
Автоматски споено мислење:




 
Последно уредено:
Член од
30 јануари 2014
Мислења
530
Поени од реакции
277
Пред мн години еден мој роднина преко ЕМО Охрид отиде во Јемен. Градеа трафостаница или далековод не знам точно. Негови импресии беа мн лоши. Луѓето ништо не работат, по цел ден се молат , чуваат по некоја коза, малку бавча околу куќата, никој не оди на училиште, голема сиромаштија беѕ основни средства за живот. Работеа заедно со Холангани кои фатиле некоја болест, паразити од храна или вода едвај ги спасиле во Холандија. Беше некаде покрај море, прекрасни плажи ама празни. Живеат од странска помош, без која ќе умрат од глад.

Го прашав пред некој ден за коментар ми рече „нека ги сравнат со земја, не ми е жал ни малку„
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.022
Поени од реакции
11.211
Пред мн години еден мој роднина преко ЕМО Охрид отиде во Јемен. Градеа трафостаница или далековод не знам точно. Негови импресии беа мн лоши. Луѓето ништо не работат, по цел ден се молат , чуваат по некоја коза, малку бавча околу куќата, никој не оди на училиште, голема сиромаштија беѕ основни средства за живот. Работеа заедно со Холангани кои фатиле некоја болест, паразити од храна или вода едвај ги спасиле во Холандија. Беше некаде покрај море, прекрасни плажи ама празни. Живеат од странска помош, без која ќе умрат од глад.

Го прашав пред некој ден за коментар ми рече „нека ги сравнат со земја, не ми е жал ни малку„
Печени се за ЕУ значи.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.679
Поени од реакции
38.867
види какви дронови има Јемен, крстосувачка ракета за сиромашни. Иако вика ја уништиле, чисто се сомневам пошто се гледа дека е едитирана снимката.

 

Макед0нер

Red Devil
Член од
7 март 2012
Мислења
747
Поени од реакции
639
The Russian Federation and China reached an agreement with the Houthis in Yemen that their ships can sail through the Gulf of Aden and the Red Sea without fear of attacks - media
 

Макед0нер

Red Devil
Член од
7 март 2012
Мислења
747
Поени од реакции
639
Saudi Arabia could once again become a military target for the Houthis if it assists the United States in its strikes on Yemen, said Muhammad Ali al-Houthi, a member of the movement's highest political council, in a speech on the local Al-Masirah TV channel.

"We have sent a message to Saudi Arabia that it will be a target if it allows US fighter jets to use its territory or airspace for aggression against Yemen."

At the same time, Riyadh is trying to conclude a peace treaty with the Houthis. Therefore, at present, the kingdom's authorities have not joined either the air campaign or the Washington-led coalition in the Red Sea.

Al-Houthi also confirmed that Russia and China were given guarantees that their ships would not be attacked.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.817
Изненаден сум од ова. Претпоставував дека е против, ама ко што кажав предходно, не следев каков став има.
Во политичката сцена на САД не може никој да опстои, а да не е про-Израел. Така е поставена играта, а поставена е така од еврејската олигархија.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.377
Поени од реакции
20.000
Откако ги официјализираа Хутите како терористи, САД сега им нудат ексклузивна понуда да размислат да ги тргнат од оваа листа а за возрат Хутите ќе треба да престанат да гаѓаат западни бродови.

 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
Откако ги официјализираа Хутите како терористи, САД сега им нудат ексклузивна понуда да размислат да ги тргнат од оваа листа а за возрат Хутите ќе треба да престанат да гаѓаат западни бродови.

Ова е капитулација на американците, не можат да ги поразат воено, па сега им нудат мировен договор.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.817
Хаха, ова е Монти Пајтон дипломатија... Само за вас драги гледачи! :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom