Водни желки

L

Lu

Гостин
Дечки , едно прашање.
Вака сеа , сакам да си земам желче , но не сакам во малкуцка простор да го затворам како тие малецките садови со палма.
Дали овој вид на сад би бил доволно добар ?
Не се глупирај со ваков кичерај :facepalm:
Напрај си голем аквариум, можеш во некоја стаклара да си порачаш да ти направат аквариум според твои димензии.
За водна желка нема потреба аквариумот да биде висок како овие стандардниве аквариуми за риби, за водна желка може и понизок аквариум, али гледај да има доволна ширина и должина :)
 
Член од
23 април 2013
Мислења
45
Поени од реакции
73
Не се глупирај со ваков кичерај :facepalm:
Напрај си голем аквариум, можеш во некоја стаклара да си порачаш да ти направат аквариум според твои димензии.
За водна желка нема потреба аквариумот да биде висок како овие стандардниве аквариуми за риби, за водна желка може и понизок аквариум, али гледај да има доволна ширина и должина :)
Абе , мене ми беше за овие пуфкиве , мостови или што и да се , со палмите. Оти читав желчињата сакале да излегуваат и на суво. И мислев дека овај е добар спрема потребите.
Не сакам да му вршам тортура на желчето.
 
L

Lu

Гостин
Абе , мене ми беше за овие пуфкиве , мостови или што и да се , со палмите. Оти читав желчињата сакале да излегуваат и на суво. И мислев дека овај е добар спрема потребите.
Не сакам да му вршам тортура на желчето.
Ќе си ставиш камен во аквариумот и завршена работа.
Многу поприродно и поубаво ќе изгледа аквариум со камен, отколку овие кичовиве пластични.
 
Член од
7 мај 2013
Мислења
2
Поени од реакции
1
Секој ден или секој 2 ден и по можност да не е од водовот(од хлорот ослепуваат,)од лично искуство ти кажувам
Moze li da se prevriva vodata od vodovod?
--- надополнето: 7 мај 2013 во 16:52 ---
Може да земеш од оние аквариумчиња мали пластични со палмичка и да ја раниш желката со ракчиња таа и така ке преживи. Но такво чување на желки според мене е cruelty.
Ако навистина сакаш убаво да ја чуваш желката, тогаш ке треба да земеш поголем стаклен аквариум со платформа на која ке можат желките да излезат да се сончаат, ке треба да има филтер и грејач во аквариумот и светилка. а за хранта не се дововолни само ракчиња туку ке треба да и даваш малку и бело месо, може и шунка и малку зеленчук. Во водата ке мора да раствораш Витамин Д(се купува во аптека во вид на капки) и Калциум исто така поради нејзиниот оклоп. Секоја прилика кога времето ке биде убаво топло и кога ке има сонце обавезно желката надвор да се изнесува.
Потешко е од како што изгледа. Има едне форум посебно за чување желки, мене ми беше многу корисен - http://www.turtletimes.com/forums/
П.С. да се чува подалеку од дофат на мачки ( од искуство знам) :pos2:
Vitamin D...dali e toj istiot sto e za luge?ili ima za zivotincinja?
A kalciumot vo kakva forma i kako da se dozira?
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.196
Поени од реакции
5.847
Moze li da se prevriva vodata od vodovod?
--- надополнето: 7 мај 2013 во 16:52 ---

Vitamin D...dali e toj istiot sto e za luge?ili ima za zivotincinja?
A kalciumot vo kakva forma i kako da se dozira?
Незнам за тоа , да не те лажам.

Иначе моите имаат 11 и 10 години кај шо ги чувам. Едната имаше проблеми со хлорот првата година, сега не.

И да прашам низ Скопје, каде можам да најдам храна во рефус бидејќи во Охрид и Струга мислам ги затворија продавнците кај што можев да купам во рефус, пошо од тие малите пластични шишенца храната за 1 оброк не им стасвит .
 
Член од
7 мај 2013
Мислења
2
Поени од реакции
1
Незнам за тоа , да не те лажам.

Иначе моите имаат 11 и 10 години кај шо ги чувам. Едната имаше проблеми со хлорот првата година, сега не.

И да прашам низ Скопје, каде можам да најдам храна во рефус бидејќи во Охрид и Струга мислам ги затворија продавнците кај што можев да купам во рефус, пошо од тие малите пластични шишенца храната за 1 оброк не им стасвит .
Mojava ja cuvam 1,5 godina.Mala e uste i ovie denovi primetiv deka ocite ne gi otvara.Pa mi kazaa da ja stavam vo caj od kamilica...sega i se oteceni ocite i malku se gleda kako bela linija(kako konjuktivitis).
Za refus hrana, neznam da ti kazam,ama javi se vo nekoja zoo prodavnica pa da ti kazat od kade nabavuvaat.
Pozdrav
 
Член од
4 јуни 2013
Мислења
1
Поени од реакции
0
Imam dve zelchinja gi zemav pred 3 meseci ednoto mn dobro mi napreduva dodeka pak drugoto skoro 3 dena ne jade nishto, slabo vleguva vo voda poveche saka da sedi na kopno i da se gree, ispusta cudni zvuci i samo ja otvara ustata :( bi vi bila blagodarna ako mi dadete nekoj sovet
 
Член од
9 јули 2013
Мислења
17
Поени од реакции
6
Imam dve zelchinja gi zemav pred 3 meseci ednoto mn dobro mi napreduva dodeka pak drugoto skoro 3 dena ne jade nishto, slabo vleguva vo voda poveche saka da sedi na kopno i da se gree, ispusta cudni zvuci i samo ja otvara ustata :( bi vi bila blagodarna ako mi dadete nekoj sovet

И јас го имам истиот проблем. Читав на интернет дека тоа се викало Респирална инфекција. На секој 15 секунди ја отвара устата и ништо не јади. Башка то на моево му отемна и оклопот одозгора. Ми рекоја да клавам антибиотици во водата од овие шо се за луѓе, му кладов 2 капсули Вибрамицин и вчера му кладов во вода растворено Амоксицилин и в уста му клавав ко ќе ја отвореше, ама нема никаква промена. Некој да не има некое слично искуство да кажи како го излечил? Читав ако не се излечи на време, "болеста" преминува во втора фаза и е поризично и мали се шансите да се излечи.
 
Член од
17 септември 2013
Мислења
1
Поени од реакции
0
Имам 3 желки, ги чувам во 6 литарски аквариум со копнена платформа 2 пати во денот им пуштам сијалица по 3 саати и ги хранам 2 пати по 3 ракчина,многу се малечки по околу 3цм секоја.
Деновиве едната вопшто не ми јаде додека другите две се во ред, заприметив и додека плива во вода таа што не јаде се движи искривено не плива како да има рамнотежа ако може ПОМОШ некој да ми каже што да правам?
 
Член од
9 јули 2013
Мислења
17
Поени од реакции
6
Имам 3 желки, ги чувам во 6 литарски аквариум со копнена платформа 2 пати во денот им пуштам сијалица по 3 саати и ги хранам 2 пати по 3 ракчина,многу се малечки по околу 3цм секоја.
Деновиве едната вопшто не ми јаде додека другите две се во ред, заприметив и додека плива во вода таа што не јаде се движи искривено не плива како да има рамнотежа ако може ПОМОШ некој да ми каже што да правам?

Moжно е да е слепа. Јас го имав тој проблем со 2те му клавав 2-3 дена Proculin капки за очи за луѓе што се овие и оздравеа.
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
53
Поени од реакции
8
Abe iam edena vodna zelka neznam kolku e stara porano sve ubavon si jadese ama sega nesaka da slusne,pa ako moze nekoj da mi kaze nesto poveke!
 
На врв Bottom