Водни желки

jesse james

*** DOUBLE GUN FOR DOUBLE FUN ***
Член од
9 февруари 2013
Мислења
5
Поени од реакции
2
благодарам ,, а да има и повејке од 10cm не би му сметало оти сакам да има едно 25cm по интересно ми е ;)
 
Член од
16 април 2012
Мислења
108
Поени од реакции
22
Пред еколку години чував водна желка,околу година дена ја хранев со мали ракчиња,кога го изеде тоа и купив една друга храна,се сеќавам доста смрдеше,и после некое време умре,можно ли е поради промената на храна??
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
Пред еколку години чував водна желка,околу година дена ја хранев со мали ракчиња,кога го изеде тоа и купив една друга храна,се сеќавам доста смрдеше,и после некое време умре,можно ли е поради промената на храна??
Кој период умре? Лето или зима?
 
Член од
22 февруари 2013
Мислења
3
Поени од реакции
1
Го имам желчето окулу недела дена и не искача цело време е во вода ... Дали треба да превземам нешто или самото ќе излезе кога ќе има потреба да го суши оклопот?:icon_mrgr:
 

jesse james

*** DOUBLE GUN FOR DOUBLE FUN ***
Член од
9 февруари 2013
Мислења
5
Поени од реакции
2
Го имам желчето окулу недела дена и не искача цело време е во вода ... Дали треба да превземам нешто или самото ќе излезе кога ќе има потреба да го суши оклопот?:icon_mrgr:
ne beri galje drugarce istoto i kaj mene se slucuvase duri da se navikni e problemo posle samo ke si izleguva :)
 
Член од
10 февруари 2013
Мислења
1
Поени од реакции
0
me iteresira sto sve e potrebno za da bite perfekten akvariumot za zelce i nesvakam kakov e toj greac i so kako funkcionira pa ako moze da mi objasni nekoj od ovie poiskusnive
 
L

Lu

Гостин
me iteresira sto sve e potrebno za da bite perfekten akvariumot za zelce i nesvakam kakov e toj greac i so kako funkcionira pa ako moze da mi objasni nekoj od ovie poiskusnive
Греачот ја загрева водата на одредената температура која што ти ќе ја одредиш.
Во секој Пет Шоп се продаваат греачи и со нив има и упатство како се употребуваат.
 
Член од
30 септември 2011
Мислења
30
Поени од реакции
10
Ве замолувам и мене да ми објасните неколку работи :) Значи се работи за мало желче кое го најдов во тревникот. Сакам да си го задржам, па за почеток му направив од картон примитивно живеалиште ако можам така да го наречам. Го наполнив со трева го ставив желчето внатре и му исецкав малце марула и две три мали парченца од морков. Е арно ама се пикна под тревата и не искача ни па касна нешто, се гледа дека е уплашено. Мислам дека мн поубаво ќе му биде да го пуштам во тревникот да се шета ама пошто е доста голем у површина ќе ми заака негде и ќе го изгубам. Или па може да го пуштам да се шетка па да го пазам некое време па пак после да го вратам во кутија, не знам, ако може да ми кажете како е најпаметно. Исто така сакам да дознаам колку е старо како се гледа тоа, дали е машко женско, и дали ќе биде осамено пошто е едно, па да земам уште едно... И дали навистина ако ги изброиш коцките ќе дознаеш колку години има и дали сите коцки или и тие малите што му се на работ од школката :D Може напнав малце со детали али стварно ме интересира па ако може да ми одговорите на повеќето прашања ќе бидеме задоволни и јас и новово желче :D Благодарам однапред :)

ПС: дали да му давам инсекти за јадење, со што да го хранам, и како пие вода, и за живеалиштето да нагласам..
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
Ве замолувам и мене да ми објасните неколку работи :) Значи се работи за мало желче кое го најдов во тревникот. Сакам да си го задржам, па за почеток му направив од картон примитивно живеалиште ако можам така да го наречам. Го наполнив со трева го ставив желчето внатре и му исецкав малце марула и две три мали парченца од морков. Е арно ама се пикна под тревата и не искача ни па касна нешто, се гледа дека е уплашено. Мислам дека мн поубаво ќе му биде да го пуштам во тревникот да се шета ама пошто е доста голем у површина ќе ми заака негде и ќе го изгубам. Или па може да го пуштам да се шетка па да го пазам некое време па пак после да го вратам во кутија, не знам, ако може да ми кажете како е најпаметно. Исто така сакам да дознаам колку е старо како се гледа тоа, дали е машко женско, и дали ќе биде осамено пошто е едно, па да земам уште едно... И дали навистина ако ги изброиш коцките ќе дознаеш колку години има и дали сите коцки или и тие малите што му се на работ од школката :D Може напнав малце со детали али стварно ме интересира па ако може да ми одговорите на повеќето прашања ќе бидеме задоволни и јас и новово желче :D Благодарам однапред :)

ПС: дали да му давам инсекти за јадење, со што да го хранам, и како пие вода, и за живеалиштето да нагласам..
Најдобро е ако веќе го чуваш во аквариум да го чуваш и за подлога не трева ами песок сув и лисја гранки такви работи како в шума.Одвреме навреме ќе го пушташ да шетка.Храни го со марула,брокули,моркови,зелка,цвекло пред се со зеленчуци,е сеа незнам дали сувоземните желки јадат црви и инсекти ...тоа со коцките нема врска,а уште сега неможе да се познае дали е машко или женско.Битно,овие желчиња многу живеат.Ако можеш да му најдеш уште едно од негде ок е...ама треба да се справиш со сите бактерии кои можат да ги пренесат преку мочката и изметот.И секако,обавезно еднаш или двапати неделно на туширање под славина со латка вода и корупката трлање со сунѓер ако сакаш да не фатиш некоја болест.Ааа, и детелина давај и обавезно
 
Член од
23 април 2013
Мислења
45
Поени од реакции
73
Дечки , едно прашање.
Вака сеа , сакам да си земам желче , но не сакам во малкуцка простор да го затворам како тие малецките садови со палма.
Дали овој вид на сад би бил доволно добар ?
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
Дечки , едно прашање.
Вака сеа , сакам да си земам желче , но не сакам во малкуцка простор да го затворам како тие малецките садови со палма.
Дали овој вид на сад би бил доволно добар ?
Супер е за почеток.Ама за едно од околу 10 години мал ќе му биде :D Аа и ставај више вода у ова :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom