Влашко лоби

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Ludiov Max verojatno e od onie poskoluvanite, ambiciozni i romanticni sonarodnici :)
a be dete ..od Rimskite legii ne delat skoro 100 generacii, jazikot koj ti go prenela babati e fraktal od nesto sto moze da bide se , duri i nesto sto ni na kraj um ne ni ide......mitot koj go goltas...sigurno ne odi podlaboko nazad od 17 vek.....pa sea vidi... :)
...jas sum najgolemiot podrzuvac na raznobraznosta cuvstvoto na pripadnost....itd.itd. ,ama svetot e golem , a neboto visoko... imaj toa sekogas na um :)
 

lav

Член од
17 март 2005
Мислења
1.203
Поени од реакции
13
Денес дознав дека ВАКА на влашки исто ко на латински знашело крава :pos2::pos2::pos2::pos2: лудило :tapp:
А тек да дознаеш што значи (да дојдеш од) ПУЛА???
Какво ли тоа би било ...„лудило„???!!!
пс
Зашто ли цинцарите воопшто не праќале разгледница при посета на градот ПУЛА
во денешна Хрватска??
:drk:
 

Mad Maxx

SSG3000
Член од
4 мај 2005
Мислења
1.235
Поени од реакции
64
Ludiov Max verojatno e od onie poskoluvanite, ambiciozni i romanticni sonarodnici :)
a be dete ..od Rimskite legii ne delat skoro 100 generacii, jazikot koj ti go prenela babati e fraktal od nesto sto moze da bide se , duri i nesto sto ni na kraj um ne ni ide......mitot koj go goltas...sigurno ne odi podlaboko nazad od 17 vek.....pa sea vidi... :)
...jas sum najgolemiot podrzuvac na raznobraznosta cuvstvoto na pripadnost....itd.itd. ,ama svetot e golem , a neboto visoko... imaj toa sekogas na um :)
Пошколуван,амбициозен,дури и романтичен сонародник,кое гревче си само ти.
Јас сум припадник на една од специјалните единици на Р.Македонија.
Тоа што јас го имам правено за оваа земја мочковци кои серат тука го гледале само на филмови.И за тоа ме нервира кога ке прочитам вакви гомнарии кои мене лично ме вреѓаат.
Јадете гомна за штерјо,овој-оној,кур ме заболе.
Немојте да јадете за Власите.
 

Svetovid

Триглав
Член од
26 февруари 2006
Мислења
868
Поени од реакции
44
Романизирано месно население кое после толку векови сеуште си има свој јазик и култура,немој гласно ова,ке ти се смеат.
Уште малку ќе ми извадиш дека си од стар патрициски род ебате :vozbud::pos2: Инаку присуствував еднаш на една сцена кога еден Румун се обиде на Италијанец да му докаже дека е почист Римјанин / Латин од него самиот. Демек, ете румуните биле потомци на римските легионери, а италијаните биле воглавном остатоци од мноштвото робови кои ја населувале Италија за време на Римската Империја. Италијанот го погледна така тапо, така забезекнато, како да штотуку го беше видел најголемиот дебил на светот и пошироко, што друг коментар од негова страна не ни беше потребен. Ние останатите гракнавме да се смееме ко луди на брашно :pos2: Прилично долго ни требаше да се соземеме...
Во меѓувреме првиот кнез на Молдавија се викал Владимир, или ќе да беше Богдан, до 19 век пишувале на кирилица... односно сакам да кажам и самите румуни се латинизирани СЛОВЕНИ!!! Патем, јас реков дека лично верувам дека јас и ти сме ИСТО ГОВНО, ама ти си доволно туп да не го сватиш тоа! А тоа не е мој проблем O Patriucius!
 
H

HITCH

Гостин
А тек да дознаеш што значи (да дојдеш од) ПУЛА???
Какво ли тоа би било ...„лудило„???!!!
пс
Зашто ли цинцарите воопшто не праќале разгледница при посета на градот ПУЛА
во денешна Хрватска??
:drk:
еј ај те молам кажи ... јас не можам да се смирам од ова вака :pos2::pos2::pos2:
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Уште малку ќе ми извадиш дека си од стар патрициски род ебате :vozbud::pos2: Инаку присуствував еднаш на една сцена кога еден Румун се обиде на Италијанец да му докаже дека е почист Римјанин / Латин од него самиот. Демек, ете румуните биле потомци на римските легионери, а италијаните биле воглавном остатоци од мноштвото робови кои ја населувале Италија за време на Римската Империја. Италијанот го погледна така тапо, така забезекнато, како да штотуку го беше видел најголемиот дебил на светот и пошироко, што друг коментар од негова страна не ни беше потребен. Ние останатите гракнавме да се смееме ко луди на брашно :pos2: Прилично долго ни требаше да се соземеме...
Во меѓувреме првиот кнез на Молдавија се викал Владимир, или ќе да беше Богдан, до 19 век пишувале на кирилица... односно сакам да кажам и самите румуни се латинизирани СЛОВЕНИ!!! Патем, јас реков дека лично верувам дека јас и ти сме ИСТО ГОВНО, ама ти си доволно туп да не го сватиш тоа! А тоа не е мој проблем O Patriucius!
Ne zaebaaj, gospodinot e od SPECIJALNITE EDINICI..., a jas si misilev samo romanticen vlav sekojdneven.......ja koristam prilikata da mu se izvinam sto se drznav da go oslovam.... :) velicenstveniot Praetoriae Romanus..................
 

Mad Maxx

SSG3000
Член од
4 мај 2005
Мислења
1.235
Поени од реакции
64
Патем, јас реков дека лично верувам дека јас и ти сме ИСТО ГОВНО, ама ти си доволно туп да не го сватиш тоа! А тоа не е мој проблем O Patriucius!
Абе слепец,прочитај неколку постови подоле да видиш од каде потекна муабетов.Реков дека тоа е едно од повекето објаснувања за нечии корени кои се актуализираа во последниве десетина години.Мене лично ме заболе патка за тоа.Јас знам кој сум,од каде сум и за што сум.Дали ти знаеш и што превземаш во тој поглед?
 

Svetovid

Триглав
Член од
26 февруари 2006
Мислења
868
Поени од реакции
44
Јас бев во првите борбени редови.Ти?
Јас своето си го имам отслужено! Тебе најмалку имам потреба да ти положувам рапорти. Особено шо и ја не сум од оние шо не помирисале барут у животот, така шо не курчи многу! Ако затреба пак сум спремен да стаам чизми! А ти? Инаку, ако мериме курови, Македонија не е створена 2001, ниту пак прв пат се гинело за нејзе тогаш! Јас можам да ти редам до 6 генерации уназад од двете страни (мајчина и таткова) ПАДНАТИ за Македонија. А ти? Тек мене колку ми е преку кур од такви патриоти ко тебе...
 

Svetovid

Триглав
Член од
26 февруари 2006
Мислења
868
Поени од реакции
44
Ne zaebaaj, gospodinot e od SPECIJALNITE EDINICI..., a jas si misilev samo romanticen vlav sekojdneven.......ja koristam prilikata da mu se izvinam sto se drznav da go oslovam.... :) velicenstveniot Praetoriae Romanus..................
Пак ќе речам, во Европа нема чист народ. Еве неколку куриозитети (факти): Англичаните и Ирците и Шкотите се генетски 99% слични! Чесите и Австријците исто така. Маѓарите се колку турци, толку и Словени и Германци. Германците колку што се Германи, толку се и Словени и Пруси (Балти). Русите се со викиншки корени, Французите се Гали и Германи, Турците се конгломерат од раси и етноси, а најмалку се туркмени (веројатно во најголем процент се токму ермени и грци) и така натаму... Ние пак Македонците... каша попара шо би рекле :pos2: То ест сите на Балканот се такви. уште нешто... Генетски најблиски до Србите и Македонците се токму Албанците драги мои... Абе исто лајно. Него ај забегав идам ја на пиво.
 
Член од
3 март 2008
Мислења
831
Поени од реакции
31
Ludiov Max verojatno e od onie poskoluvanite, ambiciozni i romanticni sonarodnici :)
a be dete ..od Rimskite legii ne delat skoro 100 generacii, jazikot koj ti go prenela babati e fraktal od nesto sto moze da bide se , duri i nesto sto ni na kraj um ne ni ide......mitot koj go goltas...sigurno ne odi podlaboko nazad od 17 vek.....pa sea vidi... :)
...jas sum najgolemiot podrzuvac na raznobraznosta cuvstvoto na pripadnost....itd.itd. ,ama svetot e golem , a neboto visoko... imaj toa sekogas na um :)
Of lele, koj najde da ni soli pamet nas Vlasite, ....potomokot na Aleksandar Makedonski od pred 2000 godini...
Kolku li samo temi se otvoreni na forumov, od angliski kvizovi, do teorii deka slovenite bile anticki makedonci,samo za da se dokaze kontinuitet na Makedoncite vo istorijata...i sega...toj sto dokazuvase kontinuitet, mu soli pamet na nekoj drug deka lugjeto gi delat generacii.
Vidi bogati, nie Vlasite ne sme znaele za tie generacii, a dali ovie 90% Makedonci sto mislat Aleksandar Makedonski e nivni predok,i mu digaat spomenik vo Prilep(pa i vo Skopje sakaat, pa uste i aerodromot so negovoto ime go krstija), znaat za tie generacii koi gi spomnuvas???

Kolku generacii tebe te delat od Aleksandar Makedonski? Dali si ti potomok na Antickite Maskedonci, ili si Juzen Sloven,ili pak si mesavina kako "nie koi imame kontinuitet od 17vek"..
Makedonskiot Jazik , e Slovenski jazik,ili nesto drugo? Kako toa Poljacite Cesite Slovacite, Srbite razbiraat Makedonski???Da ne se i tie potomci na Aleksandar???

Bog da cuva... posraniot mu se smee na pomokaniot!!! :pos2::pos2::pos2:
 
Член од
26 јануари 2008
Мислења
86
Поени од реакции
4
Јас своето си го имам отслужено! Тебе најмалку имам потреба да ти положувам рапорти. Особено шо и ја не сум од оние шо не помирисале барут у животот, така шо не курчи многу! Ако затреба пак сум спремен да стаам чизми! А ти? Инаку, ако мериме курови, Македонија не е створена 2001, ниту пак прв пат се гинело за нејзе тогаш! Јас можам да ти редам до 6 генерации уназад од двете страни (мајчина и таткова) ПАДНАТИ за Македонија. А ти? Тек мене колку ми е преку кур од такви патриоти ко тебе...
...Mozebi kje beshe popametno da ne "pagjaa za Makedonija" tuku da se potrudea da ostanat na noze, Makedonija ne kje beshe do 45 porobena. Od tolku heroi od site narodi shto ziveat tuka se cekashe da dojde eden Hrvat po koj tolku mnogu se pluka za da napravi drzava koja kako trgna pak kje se izgubi, bidejki pola taka reci vekje e zagubena.
...Vtoro, zoshto tolkavo tepanje za i prisvojuvanje tokmu "na potomcite na konjusharite, kurvite" i lepenje epitet Makedonec na sekoj Vlav koj neshto znaci na Balkanot. zarem moze da se gordee i da se prisvoi nekoj koj e potomok na nekoj takov?
..Treto Vlasite nemaat problem so svoeto poteklo, niti se trudat nekomu da go dokazat, naprotiv drugite imaat problemn i sakaat da go prisvojat toa shto tie go imaat. Nekolku pati ti e ukazano deka mozesh da plukash po Shterjo Nakov, po Hari Kostov, Makraduli no ne po site Vlasi no ocigledno ti svojata sexualna impotencija ja lecish so napad na Vlasite. Te ima izgoreno nekoj/a Vlav/ Vlainka do korenot na dusha shto tragite po tvojot sexualen zivot ne moze ni Frojd da ti gi izleci. I mozesh tuka da plukash, bluesh shto sakash i kolkun sakash, nekoi lugje samo za toa se sposobni.

Odgovor na prashanjeto Pula= k*r... zatoa Vlasite vojnici na JNA koi sluzea vo Pula pishuvaa samo pozdrav...no ne i od Pula:nenene:
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
jebo vas balgi Bog i rimski papa......vikam jas ooodaamnaa deka do vodata, mineralite vo pocvata i po nekoe zracenje e problemot......koncentracija na vakvi ebivetri nema nikade na svet.... :)
 
Член од
3 март 2008
Мислења
831
Поени од реакции
31
jebo vas balgi Bog i rimski papa......vikam jas ooodaamnaa deka do vodata, mineralite vo pocvata i po nekoe zracenje e problemot......koncentracija na vakvi ebivetri nema nikade na svet.... :)
Eve ke ti citiram jas kade ovoj tvoj odgovor bi bil posoodveten,pa idid na taa tema da go napises:

"Moже Александар да биде и - НА-ЛЕК-СОН-ДАР, или - “дар на лесниот сон“, што би се рекло - “подарок на дремката“, затоа што мајка му на Александар според легендата (измислена најверојатно од политички причини) зачнала со него во состојба на дремка. Еднаш кога задремала и дошол Бог во вид на змијата Офионеј и ја оплодил. Така и навистина, Александар се родил како своевиден “дар на лесниот (лекиот) сон“."

I kako kazuva prikazkata? Mrmorecot ja vitkase cokoladata vo folija.....:pos2::pos2::pos2::pos2:
 
L

Lezbiangirl

Гостин
Tragicno,pateticno i smesno.Samo toa imam da go kazam za ovoj muabet.Ako moze da se najde nekoj da mi objasni sto e poentava na ovoj razgovor zatoa sto ne mozam da svatam kako moze da degradirate nekoj narod i sto voopsto sakate da postignete so ova.

Izgleda ne ja naucivte lekcijata so Grcite sto ni pravat sranjarii na nas.
Nema da postignete nisto so ova osven ako ne sakate da postignete omraza kaj Vlasite bespotrebno.I onie malce sto se obiduvaat da pomognat na ovaa malecka pateticna drzava so uste pomal i pateticen narod koj sto nemaat madinja za nisto drugo osven za jadenje gomna po forumi i ponizuvanje na poedinci i poslabi edinki za da si go naranat svoeto ego i da ne se custvuvaat kako bezvredni crvi (sto i se)

Ziti se prekinete so drobenje na gluposti,ne pravite nisto osven shirenje omraza i podelba vo opstestvoto.
 
Член од
8 мај 2005
Мислења
542
Поени од реакции
76
Во меѓувреме првиот кнез на Молдавија се викал Владимир, или ќе да беше Богдан, до 19 век пишувале на кирилица...
П'рвијат војвода на Молдавија се е казвал Богдан (според маджарски източници) или Драгоша (според собствени молдавски хроники) и се заселва в Молдавија през 1359 година (т.е. почто по турско време) от Карпатите (Мармарош). П'рвијат војвода на Влашко (Мунтенија) с'што идва от Трансилванија и се е казвал Раду Негру, т.е. 'черен Радо, ц'рен Радо'.

Сега качих оште една статија на Милетич по влашкија в'прос - Дако-ром'ните и техната славјанска писменость, стара (от 1893 г.) но интересна. Нека Икстримс чете и научи нешто. Например, ето една грамота на Мирчо војвода (срешту когото се бие и загива историческија Крали Марко в Ровине):



. . .




Вижте само какви са имената и на болјарите на Мирчо:
Радул бан, жупан Драгота, Станчул Барбулов син, Радул Станулов син, Шербан вистиар, јаркын наместник. Босте и Чрьни и жупан Белота. И Манчул вистиар, логотет Балдовин и аз Михаил еже исписах в Гјургове (сегашното Джурджу на Дунава) граде ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom