Влада на Македонија

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
Јавни патишта ти се идеално место за опис на онаа приказната кај што кадијата го продаваше снегот.
Е и тука пола ставки за распишување на тендери им се такви (чистење грмушки, чистење снег, фрлање ризла, одзатнување на пропусти, чистење на пропусти (мислам од саат ги тарифираат машините).
Дури и да нема градење на нови делници каде се разговара со милијарди, не со милиони, најголемиот трупец да го ставиш ќе најде начин како да укради.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.196
Поени од реакции
21.347
Ke odat site tenderi kaj Albanskite firmi. Plus drzavni subvencii za nivnite. Grabez na steta na Makedonecot. Videte vo opstinite kade ima Albanski gradonacalnici kaj odat lokalnite tenderi za patista i drugi infrastrukturni proekti. Bar za Kicevo mozam da komentiram ne veruvam deka vo drugite opstini e poinaku.
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.467
Поени од реакции
2.500
Ke odat site tenderi kaj Albanskite firmi. Plus drzavni subvencii za nivnite. Grabez na steta na Makedonecot. Videte vo opstinite kade ima Albanski gradonacalnici kaj odat lokalnite tenderi za patista i drugi infrastrukturni proekti. Bar za Kicevo mozam da komentiram ne veruvam deka vo drugite opstini e poinaku.
Кичево уште во време на патерко сите тендери одеа кај албански фирми , така да не е нешто ново ни пак различно.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.196
Поени од реакции
21.347
Кичево уште во време на патерко сите тендери одеа кај албански фирми , така да не е нешто ново ни пак различно.
Ja ne go negiram toa tuku pisav, tamu kade sto se Albanski gradonacalnici. Tie odlucuvaat i na nivnite gi davaat tenderite. Toa ke se desi i na drzavno nivo mi bese tezata.
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.467
Поени од реакции
2.500
Ja ne go negiram toa tuku pisav, tamu kade sto se Albanski gradonacalnici. Tie odlucuvaat i na nivnite gi davaat tenderite. Toa ke se desi i na drzavno nivo mi bese tezata.
Ова се дешаваше уште Ташко ко беше градоначалник. Само се надоврзав на твојот пост конкретно за Кичево.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.196
Поени од реакции
21.347
Ова се дешаваше уште Ташко ко беше градоначалник. Само се надоврзав на твојот пост конкретно за Кичево.
Tashko bekaton legenda. Posle 3-4 godini niz bekatonot drva izniknaa.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.172
Поени од реакции
15.982
Дали ако процентот на Албанци во Македонија се покаже повисок ќе барате федерализација на Македонија?

го прашаа Османи у Загреб
и не одговори
Значи ќе направат се да биде поголем. Кој знае што глупост ќе им истекне сега за да можат да ги попишат сите шо се на гурбет.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.303
Поени од реакции
78.992
Според Законот за јавните претпријатија, Ејуп Рустеми до сега требало да биде:
- повикан на одговорност заради повеќекратно поднесување на негативен извештај за работа (член 5 од Законот за јавни претпријатија)
- повикан на одговорност од страна на Управниот одбор (член 19 и 24 од Законот за јавни претпријатија)
- повикан на одговорност затоа што не ги отстранил негативностите во работењето во рок од 6 месеци (член 23-а од Законот за јавните претпријатија)
- да одговара солидарно и неограничено за нанесената штета (член 24 од Законот за јавните претпријатија)
- разрешен од функцијата (член 24-а од Законот за јавните претпријатија)
Според мене во овој случај треба да се разгледа можноста за покренување постапка врз основа на член 353 од Кривичниот законик - Злоупотреба на службената положба и овластување.
Мислењата се поделени.
Според моето мислење уништено е јавно добро, нанесена е огромна штета и едно јавно претпријатие е доведено до пропаст. Во таква ситуација тој кој што раководел треба да биде санкциониран (Управен одбор, Надзорен одбор и директор).
Мислењето на Владата е дека овој човек треба да добие ново директорско место во друго јавно претпријатие.


Најчевска
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.152
Поени од реакции
35.242
Паразитите сеа идат на ново тело да го цицаат. Тоа е осудени сме да го плаќаме уживањето и лагодниот живот на племево.

Да ти гинат генерации и генерации за да направиш држава, и кога ќе ја напраиш да им ја дадеш на љочки да ја водат, што освен овци да тераат не знаат ништо друго. Пу да ти ебам народот глуп.
 
Член од
31 мај 2019
Мислења
217
Поени од реакции
654
Заев ми е енигма. После све што напраи, не ми е верно како некој сеуште може да го гласа, али ко ќе видиш и за Груевски исто викав.
Отвори на фејсбук вести за епидемиолози кои препорачуваат полицијски час за да се запре непочитување на мерките и ширење на вирусот...од 800 коментари 95% се тешки вулгарни пцовки према медицинариве и колнење...ете каков е просечниот народ.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom