Влада на Македонија

Член од
12 ноември 2021
Мислења
3
Поени од реакции
5
Прадедовци двајца служеле во бугарска армија,
Чичко на баба бил Христофор Серафимов - Аѓутант на Цар Борис.
Што повеќе?
Dali moze da dobieme kontakt i mene hristofor serafimov mi e pradedo jas i ti sme rodnini jas sum posvoena i mnogu malku znam za mojata bioloska familija od maska strana mnogu ke mi znaci da dobieme kontakt
 
Член од
29 јуни 2009
Мислења
49
Поени од реакции
12
Еве од која антика се откажа Заев.Едуцирај се народе.
Доказ дека сите словенски јазици потекнуваат од македонскиот јазик.Македонски зборови во Хомерова Илијада 1700 години пред фамозната инвазија на Словените на Балканот и пред Кирил и Методиј.
https://www.youtube.com/watch?v=uCBtu-MLUVE
https://www.youtube.com/watch?v=pJds5_2yIrk&t=32s
https://www.youtube.com/watch?v=p7zgeZMFMSg&t=198s
https://www.youtube.com/watch?v=kW5EYo09mks&t=81s
https://www.youtube.com/watch?v=hSeA7rUzd60&t=38s
https://www.youtube.com/watch?v=J-2IvHjhpJo&t=64s
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.499
Поени од реакции
13.603
Да не ми замерите за малку офтопик....во Бечеј Војводина сеуште е жив кичевчанецот што и бил дечко на оваа ,,фрау,,....на жалост неговиот свнук кој ја имаше сликата на тие двајца почина пред некоја година. Се запознале на некоја рбаотна акција во времето на социјализмот...
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
18.229
Поени од реакции
32.084
цитат:
Затвор до пет години за одобрување на воeните злосторства во Украина на „Фејсбук“
04.04.2022
,,...Министерството за внатрешни работи соопшти дека заедно со Јавното обвинителство интензивно ги следат сите изјави и коментари на социјалните медиуми поврзани со случувањата во Украина и согласно своите законски надлежности ќе преземат кривичен прогон против сите сторители кои со своите објави и јавно изнесени ставови ќе одобрат или оправдаат геноцид, злосторства против човечноста или воени злосторства, укажувајќи дека тоа е кривично дело предвидено во членот 407-а од Кривичниот законик.
МВР апелира и до граѓаните кои ќе забележат вакви случаи да ги пријавуваат на мејлот cybercrime @moi.gov.mk за соодветно да биде постапено.

Законот предвидува дека тој што по пат на информациски систем јавно ги негира, грубо ги минимизира, ги одобрува и оправдува ваквите дела ќе се казни со затвор од една до пет години. Ако делото е сторено со намера за поттикнување омраза, дискриминација или насилство против некое лице или група на лица поради нивната национална, етничка или расна припадност или верска определба, сторителот ќе се казни со казна затвор од најмалку четири години. Во членот 404 од Кривичниот законик, пак, прецизно е наведено што опфаќа поимот воено злосторство против цивилно население, појаснува МВР. ...,,
 
Последно уредено:
Член од
14 ноември 2013
Мислења
5.565
Поени од реакции
17.339
цитат:
Затвор до пет години за одобрување на воeните злосторства во Украина на „Фејсбук“
04.04.2022
,,...Министерството за внатрешни работи соопшти дека заедно со Јавното обвинителство интензивно ги следат сите изјави и коментари на социјалните медиуми поврзани со случувањата во Украина и согласно своите законски надлежности ќе преземат кривичен прогон против сите сторители кои со своите објави и јавно изнесени ставови ќе одобрат или оправдаат геноцид, злосторства против човечноста или воени злосторства, укажувајќи дека тоа е кривично дело предвидено во членот 407-а од Кривичниот законик.
МВР апелира и до граѓаните кои ќе забележат вакви случаи да ги пријавуваат на мејлот cybercrime @moi.gov.mk за соодветно да биде постапено.

Законот предвидува дека тој што по пат на информациски систем јавно ги негира, грубо ги минимизира, ги одобрува и оправдува ваквите дела ќе се казни со затвор од една до пет години. Ако делото е сторено со намера за поттикнување омраза, дискриминација или насилство против некое лице или група на лица поради нивната национална, етничка или расна припадност или верска определба, сторителот ќе се казни со казна затвор од најмалку четири години. Во членот 404 од Кривичниот законик, пак, прецизно е наведено што опфаќа поимот воено злосторство против цивилно население, појаснува МВР. ...,,
Тоа само за Украина ќе важи или?

 
Член од
7 септември 2016
Мислења
18.229
Поени од реакции
32.084

„...Макрадули е сменет поради подобрување на состојбата на АД Пошти и за подобрување и јакнење на капацитетот на менаџментот“ :pos: а бе срамота што го земате на врат човекот ни крив ни должен, па уште од ваша партиска бранша,

zaev-i-makraduli-scaled.jpg

... не требаше да ги избричи мустаќите, тие среќа носеа :cool:


ај да се потсетиме што беше АД Пошти Скопје ПРЕД, ПОТОА и СЕГА!

posta-arhiva-1-1024x570.jpg

во некои добри времиња, главниот шалтер АД Пошти Скопје

пошта-2.jpg

Самата форма на овој центар беше наменета да го симболизира подигнувањето и реконструкцијата на градот Скопје по катастрофалниот земјотрес од 1963-та.

1(1)_963.jpg

„...Комплексот познат како Телекомуникациски центар претставува врвно архитектонско дело на познатиот македонски и југословенски архитект Јанко Константинов (1926–2010).

бруталистичка-архитектура-скопје-18.jpg

Ова врвно дело ги има сите особености на Брутализам. Тоа е стил во архитектурата кој се појавува во средината на дваесеттиот век (од 1950 до средината на 1970) како дел од Модернизмот.

centralna-posta-skopje-18.02-3.jpg

Терминот “брутализам” потекнува од францускиот збор кој го опишува материјалот кој е карактесритичен за овој стил béton brut или натур бетон.

Бетонот, конкретно натур бетонот е најмногу употребуван како материјал, поради неговата грубост и искреност како контраст на дотогашните елитни неокласицистички стилови кои преовледувале. Лианите бетонски елементи користени при нивна изградба, се произведени така да е целосно видлива структурата на материјалот како и трагите од оплатата.

Бетонот кој сам по себе е претежно конструктивен материјал без некоја естетска вредност, наеднаш станува главен декоративен елемент. Покрај него како материјали се користат и тулата, стаклото, челикот, грубо обработениот камен и слично…“

centralna-posta-skopje-18.02-1-1200x801.jpg

Денес зградата на Централната пошта во Скопје се наоѓа на листата 7 најзагрозени споменици во Европа за 2021.

centralna-posta-skopje-18.02-13.jpg

Листата ја составува европската организација Европа Ностра и Европската инвестициска банка (ЕИБ), а секој од загрозените спомениците на листата ќе добие по 10.000 евра грант за активност која ќе придонесе кон зачувување.
Иако помошта од 10.000 евра за ревитализација на објектот е повеќе од симболична, истата е поттик да се обезбедат потребни средства за ревитализација на овој битен паметник на времето.

свц.jpg centralna-posta-skopje-18.02-14-1200x801.jpg

А ДЕНЕС, денес дошло на подобрување на состојбата со јакнење на капацитот на менаџмент, нови плати за дополнителни домашни и странски хиени неработници, а тек да спомнемеи за поштите во другите градови, руинирани, скршени и оштетени објекти како катакомби од минатото,

СРАМОТА, ќе се „зајакнело менаџментот“ затоа го смениле Макрадули, ејјј пресмешно и истовремено трагично жалосно!
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
18.229
Поени од реакции
32.084

... да не се заборави дека САМО ние православните за време на пандемија бевме затворени цели пет дена за најголемиот христијански празник Велигден, ден денешен не можам да сватам и да им опростам зашто само за нас важеше тоа оправдување и „грижа за нашето здравје“!
 
Член од
25 јуни 2012
Мислења
2.436
Поени од реакции
2.201
Класично обележување територија.

Истото како и со знамињата кои очигледно не се поставуваат согласно закон, ама затоа Бујар одеше и вршеше „инспекција“ дали се почитува законот за јазици низ Македонија.
 
Член од
14 август 2006
Мислења
42.078
Поени од реакции
74.630
Ако збориме за обележување територија.
Кога Македонците од Бутел сакаа да подигнат крст у нивна општина, се побунија Албанците од Чаир и погодете што одлучи градоначалникот на Бутел (од ВМРО).
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
2.960
Поени од реакции
3.005
Убеден сум дека ознакава е изградена согласно Законот за просторно и урбанистичко планирање. Законот за градење, Правилникот за урбанистички нормативи, Правилникот за проектирање, Правилникот за содржина на проектите...и така натаму и така наваму.

Или е граден насилно, пош‘о во „севернава„ законите важат само за крадците на чебапчина...
Автоматски споено мислење:

Ако збориме за обележување територија.
Кога Македонците од Бутел сакаа да подигнат крст у нивна општина, се побунија Албанците од Чаир и погодете што одлучи градоначалникот на Бутел (од ВМРО).
Мислиш на Латиноски?...
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
18.229
Поени од реакции
32.084
Владата најави мерки против ценовниот удар, маржите се повисоки во некои продавници, а инспекциите се на терен да ги казнат сите тие кои сакаат да се збогатат на грбот на народот,

...а пак кој ќе ја касни ЕВН што си ја покачува електричната струја до 30%, па и регулаторната комисија за енергетика што секој ден од газот си одредуваат цена на горивото, нив кој ќе ги казни од каде е нивно право да прават што сакаат? колку исплата имаат тие што ја креираат судбината на народот, а колку исплата има народот?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
18.229
Поени од реакции
32.084
Вакви настани убедуваат луѓе еднаш засекогаш да се иселат од Македонија.
...ааааа ќе се иселат, ене во ЕУ и САД им се спрема вакцинирање на децата под 5 години со фајзер антиковид вакцина, па сега човек треба да размисли што е полошо, да падне таван во градинка или да се прими антиковид фајзерка на предшколскта возраст? :(
 

Kajgana Shop

На врв Bottom