Владата одлучи да ги зголеми пензиите

Awake

б.
Член од
30 декември 2007
Мислења
3.198
Поени од реакции
2.628
Се труди, се труди.. нашиов млад премиер, сега за сега ни покажува дека се може, не е кој знае колку, но ете.. но алал нека му е како се справува со "сопките".. за тоа му симињам капа, но колку ке издржи ке видиме.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Pa odprilika kolku i na Peron na vremeto, metodite mu se skoro isti......................... , a koj ti go znae mozebi detevo znae da odi po voda...KOJ E KAKO NAS TOGAS... :)
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
408
Поени од реакции
30
Пензиите се зголемуваат од 10 до 20 отсто

Скопје, 2 јануари

Владата на Република Македонија на денешната отворена седница донесе одлука за зголемување на пензиите и тоа за 20 проценти за тие пониски од 6.000 денари, 15 проценти за пензиите од 6.000 до 10.800 денари, 12 проценти за пензиите од 10.800 до 15.000 и од 10 проценти за пензиите над 15.000 денари.

Планирано е во зголемувањето од 20 проценти, 17 да бидат исплатени со јануарската пензија и три проценти со јулската, за покачувањето од 15 проценти 12 ќе бидат исплатиени во јануари, а три во јули, за покачувањето од 12 проценти девет во јануари, а три проценти во јули и за покачувањето од 10 проценти седум во јануари, а три во јули.

Како што истакна премиерот Никола Груевски, Владата планираше годинава да ги зголеми сите пензии за 10 проценти, но по барање на пензионерите кои примаат пониски пензии, одлучено е тие да добијат поголемо покачување во однос на оние кои имаат повиски пензии.

Одлуката за зголемување на пензиите на ваков начи е донесена по направените анализи дека е остварливо, во најголем дел поради консолидацијата на Фондот на пензиско иинвалиско осигурување.

- Просечното зголемување би било 15 проценти, што како еднократно зголемување би било највисоко во Македонија. Ако ги изземеме оние ситни зголемувања кои се предвидени со законската регулатива на секои шест месеци по еден еден ипол процент согласно трошоците за живот и платите, ова е најголемо покачување по она во 2002 кога ги вративме осумте проценти и ги зголемивме за уште шест отсто визави платите, рече премиерот Груевски.

Со оглед на тоа што во наредниот период ќе има нови зголемувања, пресметките покажуваат дека во период од 2,5 години тоа ќе биде меѓу 20 и 30 проценти, што е повеќе од планираните 20 отсто. Со тоа се врши корекција на нашето ветување кон пензионерите, кое секако е во нивна полза, рече Груевски.

Пресметките, според вицепремиерот Зоран Ставрески, ги извршиле стручни служби за да се утврди максималното можно ниво за покачување на пензиите во 2008 година.

- Се дојде до исклучително добар процент во просек од околу 15 отсто. Без одлуката на Владата практично пензионерите би примиле само шест проценти согласно идексацијата со порастот на трошоци на живот и плати, кое се прави на секои четири години. Со оглед дека одредени категории на пензионери примаат недоволни средства за материјална егзистенција одлуката на Владата е зголемувањето да биде повисоко токму кај нив, рече Ставрески.

На ваков начин, како што посочи, се врши усогласување на пензиите со платите, кои пораснале за 21 процент, што значи дека пензиите заостанувале за околу 15 отсто.

Министерот за труд и социјална политика Љупчо Мешков истакна дека оваа одлука на Владата е крупен чекор, со кој просечните пензии се изедначуваат со просечните плати, оти со неа најниската пензија која сега изнесува 4.091 денар ќе се зголеми на 4.900 денари. Тој додаде дека Фондот ќе направи напори првата и втората група пензии да се исплаќаат заедно.

За министерот за финансии Трајко Славески, одлуката за покачување е дотолку поголема што не е проследена со зголемување на висината на придонесите, како што е случај со другите држави, туку е резултат на зголемената наплата на придонесите од страна на Фондот на ПИОМ и неговата консолидација.

- Не само што не ги зголемуваме придонесите, туку планираме кон средината на годината во хармонизацијата на основиците на придонесите да направиме намалување на висината на основицата на која се уплаќа придонесот, рече Славески.

NajNaj
vlada vo ovie 17 godini tranzicija. :aplauz: :bravo:
 
Член од
9 октомври 2007
Мислења
1.126
Поени од реакции
24
Најубаво во цела ова убава информација е нејзината праведливот. За прв пат досега, пензиите во РМ не се покачуваат линеарно , туку скалесто. Па, така сите ке добија приближно исто, а не како порано разликите да се зголемуваат. Така, најповеќе ке се офајдат тие со најмали пензии. Нека Груевски прави вакви успешни потези, а апологетите на СДСМ и љубителите на лицето Б.Ц. останаа со прст во уста.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.378
Поени од реакции
58.137
Секоја чест, време беше. Ова е прво вистинско зголемување на пензиите. Досега им фрлаа на пензионерите по 2% пред избори и ветување за 10% од кога ќе победеле на истите. Цените и порано си растеа само не беше ист случај со пензиите и платите. Најмногу од се ме радува што ова не е класичен предизборен потег (иако гледам некои живеат во надеж за предвремени избори) туку се прават вакви работи во средината на мандатот на една влада. Овој премиер постави некои стандарди на работење и однесување и е далеку пред предходните во секој поглед.
А, ќе заборавев, и пропорционалноста во зголемувањето е навистина праведна мерка. Така оние кои земаат мали пензии барем ќе можат да почувствуваат дека навистина има некое зголемување. Уште еднаш, многу добро решение. Само нека продолжат вака...
 
Член од
19 април 2005
Мислења
1.806
Поени од реакции
75
....Да не спомнувам последнава година колку се качени даноците на имот 300%, вода и комуналии 200% итн.
Ама буџетот е п’н нели, што би рекол Балжо од К-15, како никогаш досега.
Јас ви земам драги мои па малку ви делам од тоа. Јаничарска работа.:toe:
Данокот на имот не е зголемен, туку е зголемена основицата во поедини катастарски општини (највеќе Кисела Вода 1 и Кисела Вода 2).
Што се однесува до буџетот, К-15 го криткуваа Никола Поповски, кога полнеше, а не даваше ништо назад. Мислам дека сегашната гарнитура наоѓа подобар начин да ја полни касата, со снижување на персоналните даноци и даноци на добивка, па и нешто и да даде.
 

Чекич

Мајкл Оливер судиски боготац
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.995
Поени од реакции
6.276
bravo bravo sekoja cest.ne sum politicki opredelen no stvarno coevkot se trudi i pokraj aham konstruktivnata opozicija. sepak za 2 godini kolku sto e na vlast poveke napravi od site negovi prethodnici.
edvaj cekam da go vidam makraduli so sto ke izleze sega kako odgovor na ova i kako ke mavta so dokazite. :pos2::pos2::pos2:
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
odlicno za penzionerite no sepak mislam deka trebase malku poinaku da se napravi toa za onie so naj niski penzii trebase da gi zgolemat za 50% zaonie po visokite 20 % za visokite 5% aza naj visokite O%
 
Член од
29 ноември 2007
Мислења
1.149
Поени од реакции
38
Можам да кажам браво за човекот.Ова требаше одамна да се случи зашто сите цени поскапуваат а пензиите и платите не.Многу ми е мило за пензионерите.
 

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.661
Поени од реакции
945
И мене ми е мило повеќе пари месечно од бабите ќе се земаат:) А ги имам четири.
 

head

ЧОВЕКОТ СО МАЛО ТЕЛО
Член од
15 септември 2005
Мислења
1.376
Поени од реакции
541
Море , требаше да ги намалат , а не да ги зголемат , пензиите и платите на администрацијата . И така `големи` им беа до сега:nesum:
Ја не знам , што садистички насторен народ ќе бевме , па не сакаме убави работи да ни се случуваат . Одма да се напаѓа нешто што е позитивно,одма да се наоѓа некаква си задна намера . Толку ли сме научени на лошо , не можам да верувам .
Замисли , овие категории биле социјално утепани , па сега владата со ова покачување ќе можела да ги манипулира (а сега па со покачувањево една класа погоре ко да ќе идат). Или , пак , се спремале за предвремени избори како алиби околу евентуалното НЕвлегување во НАТО . Па еве и Косово ќе пукнело , па не знам ова , па незнам она .
Влакно во јајце да се барало бе ...
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Море , требаше да ги намалат , а не да ги зголемат , пензиите и платите на администрацијата . И така `големи` им беа до сега:nesum:
Ја не знам , што садистички насторен народ ќе бевме , па не сакаме убави работи да ни се случуваат . Одма да се напаѓа нешто што е позитивно,одма да се наоѓа некаква си задна намера . Толку ли сме научени на лошо , не можам да верувам .
Замисли , овие категории биле социјално утепани , па сега владата со ова покачување ќе можела да ги манипулира (а сега па со покачувањево една класа погоре ко да ќе идат). Или , пак , се спремале за предвремени избори како алиби околу евентуалното НЕвлегување во НАТО . Па еве и Косово ќе пукнело , па не знам ова , па незнам она .
Влакно во јајце да се барало бе ...
Hmmmmm, zarem ne vi e jasno deka penzionerite i drzavnite budzetski vraboteni se ARISTOKRATIJATA vo MKD ????
nema nikakov problem da im se zgolemat APANAZITE , ako Gruevski...pardon Savevski moze explicitno...so suvi brojki da objasni od kade mu se tie pari.... ne onaka odokolu pa nikakvo objasnuvanje...Kako koga bozem pojma nema kolku go cini edna glupava medijska kampanja :)
Kolku znam se manipulira so 400.000 nevraboteni. Eve da pretpostavime deka tie nevraboteni vo golem del se SIVO VRABOTENI....toa ne dava pari vo BUDZETOT od kade Grujo ke plaka.
Znaci moze da se pretpostavuva deka ke se raboti za inflatorno finasiranje...sto se gleda i od porastot na cenite na se i sesto. Da se razmrdase makedonskata ekonomija, da imavme edno 10% nevraboteni pa da poveruvavme deka VAKVA MAGIJA E MOZNA...vaka ili ekonomskata nauka e GOLEMA LAZGA ili nie kaj i da e ke imame NOBELOVEC PO EKONOMIJA ...:)
 
Член од
29 ноември 2007
Мислења
1.149
Поени од реакции
38
Hmmmmm, zarem ne vi e jasno deka penzionerite i drzavnite budzetski vraboteni se ARISTOKRATIJATA vo MKD ????
nema nikakov problem da im se zgolemat APANAZITE , ako Gruevski...pardon Savevski moze explicitno...so suvi brojki da objasni od kade mu se tie pari.... ne onaka odokolu pa nikakvo objasnuvanje...Kako koga bozem pojma nema kolku go cini edna glupava medijska kampanja :)
Kolku znam se manipulira so 400.000 nevraboteni. Eve da pretpostavime deka tie nevraboteni vo golem del se SIVO VRABOTENI....toa ne dava pari vo BUDZETOT od kade Grujo ke plaka.
Znaci moze da se pretpostavuva deka ke se raboti za inflatorno finasiranje...sto se gleda i od porastot na cenite na se i sesto. Da se razmrdase makedonskata ekonomija, da imavme edno 10% nevraboteni pa da poveruvavme deka VAKVA MAGIJA E MOZNA...vaka ili ekonomskata nauka e GOLEMA LAZGA ili nie kaj i da e ke imame NOBELOVEC PO EKONOMIJA ...:)
Извини тука изнесуваме мислења за економската ситуација во МК и за невработеноста или за пензиите?
И од каде ти е идејата дека пензионерите и вработените во државните институции се аристократи во државава.Не збориме за сите меѓутоа има некои што имаат но верувај дека поголемиот дел одвај преживуваат.Мислам дека го заслужија ова.Прошетај да видиш каква е ситуацијата пошто со тој дел јас сум многу добро запознаена.
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
Hmmmmm, zarem ne vi e jasno deka penzionerite i drzavnite budzetski vraboteni se ARISTOKRATIJATA vo MKD ????
nema nikakov problem da im se zgolemat APANAZITE , ako Gruevski...pardon Savevski moze explicitno...so suvi brojki da objasni od kade mu se tie pari.... ne onaka odokolu pa nikakvo objasnuvanje...Kako koga bozem pojma nema kolku go cini edna glupava medijska kampanja :)
Kolku znam se manipulira so 400.000 nevraboteni. Eve da pretpostavime deka tie nevraboteni vo golem del se SIVO VRABOTENI....toa ne dava pari vo BUDZETOT od kade Grujo ke plaka.
Znaci moze da se pretpostavuva deka ke se raboti za inflatorno finasiranje...sto se gleda i od porastot na cenite na se i sesto. Da se razmrdase makedonskata ekonomija, da imavme edno 10% nevraboteni pa da poveruvavme deka VAKVA MAGIJA E MOZNA...vaka ili ekonomskata nauka e GOLEMA LAZGA ili nie kaj i da e ke imame NOBELOVEC PO EKONOMIJA ...:)
аристократија значи "власт на најдобрите" и е кованка од зборовите "аристо" (најдобар) и "кратија" (владеење).Како можеш ваква глупост да истресеш не ми е јасно:tapp:Не верувам многу во нобеловци по економија од МК ама пак глупаци СДС ОВЦИ во гинисова книга на рекорди сигурно ке има :kesa:.Никаде до сега не прочитав дека некој се откажа до сега од све што даде владата , пензионери не верувам дека има на форумов ама студенти има , можеше еден да се откаже од ваучер ебати:pusk:чите
 

Kajgana Shop

На врв Bottom