Вистинскиот основач на Христијанството

Член од
20 мај 2009
Мислења
97
Поени од реакции
3
Бидејќи читам тука по форумов провокативни теми и коментари упатени за Исламот од страна на членови Христијани , за разлика од нив без никакви провокации , предрасуди , навреди лили било што слично , јас на најкултурен начин би ги запрашал истите тие членови кои го напаѓаат Исламот и имаат лошо мислење за Ислам , би ги запрашал дали прво тие се запрашале што е и како настанало Христијанството , и колку тие самите си ја познаваат својата религија ?

Дали Исус и неговите апостоли ја следеле религијата наречена Христијанство? Кои биле првите „Христијани“? Кој го основал Христијанството и го прилагодил учењето на Христијанството кон Исусовото учење?

Пред да се осврнам пошироко на оваа тема би сакал прво ваши мислења и коментари .

Повелете ЧЕКАМ !!!
 
A

ateist

Гостин
Бидејќи читам тука по форумов провокативни теми и коментари упатени за Исламот од страна на членови Христијани , за разлика од нив без никакви провокации , предрасуди , навреди лили било што слично , јас на најкултурен начин би ги запрашал истите тие членови кои го напаѓаат Исламот и имаат лошо мислење за Ислам , би ги запрашал дали прво тие се запрашале што е и како настанало Христијанството , и колку тие самите си ја познаваат својата религија ?

Дали Исус и неговите апостоли ја следеле религијата наречена Христијанство? Кои биле првите „Христијани“? Кој го основал Христијанството и го прилагодил учењето на Христијанството кон Исусовото учење?

Пред да се осврнам пошироко на оваа тема би сакал прво ваши мислења и коментари .

Повелете ЧЕКАМ !!!
никој не го напаѓа Исламот само дискутраме и правиме споредби

Христијанството нее религија

и таа една што била Исус ја укинал засекогаш
ЕВЕ:

Лука:
16:16 ” Мојсеевиот Религиозен Закон и Пророците беа ( МИНАТО СВРШЕНО ВРЕМЕ ) до Јована. Оттогаш се проповеда Евангелието за Божјото Царство, и секој насила влегува во него.

никаква друга религија НЕ ФОРИРАЛ НИТУ ТОЈ НИТУ АПОСТОЛИТЕ

Христијанска религија НЕПОСТОИ
според новиот завет НЕВОЗМОЖНО Е ДА ПОСТОИ

православието Католицизмот протестантизмот се остатоци од старата Државна римска религија префарбана и наречена христијанска за потребите на римските императори
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Бидејќи читам тука по форумов провокативни теми и коментари упатени за Исламот од страна на членови Христијани , за разлика од нив без никакви провокации , предрасуди , навреди лили било што слично , јас на најкултурен начин би ги запрашал истите тие членови кои го напаѓаат Исламот и имаат лошо мислење за Ислам , би ги запрашал дали прво тие се запрашале што е и како настанало Христијанството , и колку тие самите си ја познаваат својата религија ?

Дали Исус и неговите апостоли ја следеле религијата наречена Христијанство? Кои биле првите „Христијани“? Кој го основал Христијанството и го прилагодил учењето на Христијанството кон Исусовото учење?

Пред да се осврнам пошироко на оваа тема би сакал прво ваши мислења и коментари .

Повелете ЧЕКАМ !!!


INshallah jas ke ti kazam brate mada ne sum Hristijanin Vel ja uzubillah.

Otkako Isa a.s (Isus) bil vozdignat poveketo od hristijanite ostanale soedineti.Tie veruvale vo ednostvoto bozje sledejki go ucenjeto na Isus kako i ucenjeto na predhodnite pratenici.Tie ne veruvale vo doktrinite na trojstvoto,prvobitniot grev,kravavoto iskupuvanje.
Posle vekovnite progonuvanja na vistinskite Hristijani ,Crkvata na Pavle navladeala so sto negovoto ucenje ko zamenilo ucenjeto na Isis,i taka Pavle stanal vistinski osnovac na denesnoto hristijanstvo.

Pavle koj samiot sebe si se proglasil za 13-etiot apostol koj nikogas ne go videl Isus
 
Член од
20 мај 2009
Мислења
97
Поени од реакции
3
никој не го напаѓа Исламот само дискутраме и правиме споредби

Христијанството нее религија

и таа една што била Исус ја укинал засекогаш
ЕВЕ:

Лука:
16:16 ” Мојсеевиот Религиозен Закон и Пророците беа ( МИНАТО СВРШЕНО ВРЕМЕ ) до Јована. Оттогаш се проповеда Евангелието за Божјото Царство, и секој насила влегува во него.

никаква друга религија НЕ ФОРИРАЛ НИТУ ТОЈ НИТУ АПОСТОЛИТЕ

Христијанска религија НЕПОСТОИ
според новиот завет НЕВОЗМОЖНО Е ДА ПОСТОИ

православието Католицизмот протестантизмот се остатоци од старата Државна римска религија префарбана и наречена христијанска за потребите на римските императори

Значи сепак не постои Христијанска религија а ?
Значи сепак Исус (Иса а.с.) не бил тој кој проповедал христијанство , така ли ?
А како што и сам спомена дека христијанството е нашминкана и префарбана религија од римските императори , поточно од Павле кој ја креирал Библијата по негов мерак , а денес некој слепо следејќи го него без никаков интерес да осознаат кој бил Павле и која му била целта со менување на правецот на верувањето , поточно Библиските зборови . А за да се направи една таква споредба не треба да се споредува Библијата со Куранот , Куранот е Аллахов збор , додека Библијата е компонирана , корегирана и ред други работи по сечии вкус . Земете ја самата Библија и внимателно споредувајте колку контрадикторности има самата таа и самиот Павле кој еднаш наредува а потоа истото го забранува .
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Значи сепак не постои Христијанска религија а ?
Значи сепак Исус (Иса а.с.) не бил тој кој проповедал христијанство , така ли ?
А како што и сам спомена дека христијанството е нашминкана и префарбана религија од римските императори , поточно од Павле кој ја креирал Библијата по негов мерак , а денес некој слепо следејќи го него без никаков интерес да осознаат кој бил Павле и која му била целта со менување на правецот на верувањето , поточно Библиските зборови . А за да се направи една таква споредба не треба да се споредува Библијата со Куранот , Куранот е Аллахов збор , додека Библијата е компонирана , корегирана и ред други работи по сечии вкус . Земете ја самата Библија и внимателно споредувајте колку контрадикторности има самата таа и самиот Павле кој еднаш наредува а потоа истото го забранува .

Izbroeni se site greski....40.000 greski ima
 
Член од
20 мај 2009
Мислења
97
Поени од реакции
3
Izbroeni se site greski....40.000 greski ima

И како е можно после толку грешки слепо да се тврди дека Библијата е Божји збор ?
Како е можно некој да се увери и слепо верува во тоа дека Бог (Аллах) згрешил во Неговиот збор ?
Зарем е можно толку грешки во Божји збор ?

Се разбира дека не , Бог (Аллах ) е безгрешен , а луѓето се грешниците кои пишуваат на своја рака припишувај ќи го тоа на Бог (Аллах) дека е Негов збор .
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
И како е можно после толку грешки слепо да се тврди дека Библијата е Божји збор ?
Како е можно некој да се увери и слепо верува во тоа дека Бог (Аллах) згрешил во Неговиот збор ?
Зарем е можно толку грешки во Божји збор ?

Се разбира дека не , Бог (Аллах ) е безгрешен , а луѓето се грешниците кои пишуваат на своја рака припишувај ќи го тоа на Бог (Аллах) дека е Негов збор .

Ne sme nie tie koi upatuvaat...nie sme samo da ja kazeme vistinaa inshallah pa Allah e toj koj upatuva.
 
Член од
25 јуни 2008
Мислења
451
Поени од реакции
5
Jas da ti kazam nesto. Kuranot e napisan 600 godini posle Isus Hristos sinot na Sevisniot Bog.
Taka da Svetoto pismo e od Boga vdahnoveno a od Svetiot Duh potvrdeno Pisuva vo Filipjanite 2/10-11 sekoe kolenoi ke klekne i ke ispoveda deka Isus Hristos e Gospod za SLvana na Bog tatkoto taka da pazi koga ti ke kleknes eden den pred Bog.
Inaku nie imame vera koja e od Isus Hristos a ne od vasiot taka narecen prorok Muhamet koj vie go narekuvate utesitel koj sega go nema nigde tuku negovite koski se vo meka medna a koskite na mojot spasitel gi nema zosto toj VOSKRESNA NA TRETIOT DEN i sega e ziv i sedi desno od Bog Tatkoto.
A sakam tuka da gi cujam koj se poslednite zborovi na Muhamet i sto rekol muhamet za svetite knigi.
I da za kraj napravi si razliki pomegu religija i vera,
 
Член од
20 мај 2009
Мислења
97
Поени од реакции
3
Ne sme nie tie koi upatuvaat...nie sme samo da ja kazeme vistinaa inshallah pa Allah e toj koj upatuva.

Точно така , тоа ми е и намерата да ја укажам вистината со факти , а кој колку сака да ја осознае тоа не зависи од мене , прво треба самата особа да има интерес да трага по вистината , а другото се зависи од Аллах џ.ш. дали ќе биде упатен или не .

ИСУСОВАТА МИСИЈА

721 година п.н.е. Еврејското кралство Израел се соочило со пораз од страна на Асиријанците. Разбиени и со уништен Храм, Евреите го свртиле своето внимание на Закон. Монотеизмот уште еднаш беше изгубен, но овој пат во уште поголема збирка на ритуали и обреди.

Ова била ситуација која била присутна во светот кога Исус го примил повикот од Бога. На почетокот од својата мисија, во врема кога имал отприлика 30 години, Исус јасно дал до знаење дека неговата мисија од Бога била посветена на тоа Евреите да се вратат на вистинскиот пат:

Зашто Синот Човечки дојде да го спаси, она што е изгубено..“ (Матеј 18:11)

„Но Тој одговори и рече: „Јас не Сум испратен, освен при загубените овци на домот Израелев..“ (Матеј 15:24)

Исус истотака дал до знаење што Бог бара од него:

„49 Зашто Јас не зборував Сам од Себе, туку Мојот Татко, Кој Ме прати, Тој Ми даде заповед што да речам и што да зборувам..“ (Јован 12:49)

„”Не мислете дека дојдов да ги поништам Законот и Пророците! Не дојдов да ги поништам, туку да ги исполнам.“ (Матеј 5:17)

Внимателна анализа на Исусовите зборови ќе покаже, спротивно на она што Христијаните можат да го мислат, дека Исус немал намера да основа нова религија; тој дошол како би ја повторил пораката која Бог ја испраќал на сите пророци пред него: човекот е обврзан да се покори на Божјиот Закон и да го обожува само Него.

Во текот на севкупната мисија Исус ниту во еден момент не потврдил дека е нешто повеќе од човечко битие инспирисано од Бога. Навистина, тој себеси се нарекувал како син човечки, и јасно дал до знаење, во повеќето стихови во Евангелието, дека тој е само Пратеник од Бога.
 
Член од
25 јуни 2008
Мислења
451
Поени од реакции
5
Точно така , тоа ми е и намерата да ја укажам вистината со факти , а кој колку сака да ја осознае тоа не зависи од мене , прво треба самата особа да има интерес да трага по вистината , а другото се зависи од Аллах џ.ш. дали ќе биде упатен или не .

ИСУСОВАТА МИСИЈА

721 година п.н.е. Еврејското кралство Израел се соочило со пораз од страна на Асиријанците. Разбиени и со уништен Храм, Евреите го свртиле своето внимание на Закон. Монотеизмот уште еднаш беше изгубен, но овој пат во уште поголема збирка на ритуали и обреди.

Ова била ситуација која била присутна во светот кога Исус го примил повикот од Бога. На почетокот од својата мисија, во врема кога имал отприлика 30 години, Исус јасно дал до знаење дека неговата мисија од Бога била посветена на тоа Евреите да се вратат на вистинскиот пат:

Зашто Синот Човечки дојде да го спаси, она што е изгубено..“ (Матеј 18:11)

„Но Тој одговори и рече: „Јас не Сум испратен, освен при загубените овци на домот Израелев..“ (Матеј 15:24)

Исус истотака дал до знаење што Бог бара од него:

„49 Зашто Јас не зборував Сам од Себе, туку Мојот Татко, Кој Ме прати, Тој Ми даде заповед што да речам и што да зборувам..“ (Јован 12:49)

„”Не мислете дека дојдов да ги поништам Законот и Пророците! Не дојдов да ги поништам, туку да ги исполнам.“ (Матеј 5:17)

Внимателна анализа на Исусовите зборови ќе покаже, спротивно на она што Христијаните можат да го мислат, дека Исус немал намера да основа нова религија; тој дошол како би ја повторил пораката која Бог ја испраќал на сите пророци пред него: човекот е обврзан да се покори на Божјиот Закон и да го обожува само Него.

Во текот на севкупната мисија Исус ниту во еден момент не потврдил дека е нешто повеќе од човечко битие инспирисано од Бога. Навистина, тој себеси се нарекувал како син човечки, и јасно дал до знаење, во повеќето стихови во Евангелието, дека тој е само Пратеник од Бога.
Ima mnogu stihovi kade sto se kazuva deka Isus e sin na Bog .
Pisuva Bog rece Ova e mojot Vozljuben sin nego slusajte go.
Vo edno evangelie pisuva i slovoto se odelotvori.
Drugo Pazi samiot Isus prostuvase grevovi a samo Bog mozese da prosti.
Drugite se mole za da se smiri vremeto Ilija se molese za dost a Isus samo podigna raka i Burata se smiri. Isus izgonuvase demoni i demonite rekoa sto sakas od nas sine na sevisniot. Drugo Isus imase aftoritet da kaze Jas sum i site da padnata pupulici dole.
Ajde ti reci Jas sum da vidime dali ke ja imas taa slila i aftoritet i dali znaes kade e sega Isus ?
a kade bi bil ti koga sega bi umrel dali bi bil kade sto e Isus sega ili ....
Cekam odgovor.
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Точно така , тоа ми е и намерата да ја укажам вистината со факти , а кој колку сака да ја осознае тоа не зависи од мене , прво треба самата особа да има интерес да трага по вистината , а другото се зависи од Аллах џ.ш. дали ќе биде упатен или не .

ИСУСОВАТА МИСИЈА

721 година п.н.е. Еврејското кралство Израел се соочило со пораз од страна на Асиријанците. Разбиени и со уништен Храм, Евреите го свртиле своето внимание на Закон. Монотеизмот уште еднаш беше изгубен, но овој пат во уште поголема збирка на ритуали и обреди.

Ова била ситуација која била присутна во светот кога Исус го примил повикот од Бога. На почетокот од својата мисија, во врема кога имал отприлика 30 години, Исус јасно дал до знаење дека неговата мисија од Бога била посветена на тоа Евреите да се вратат на вистинскиот пат:

Зашто Синот Човечки дојде да го спаси, она што е изгубено..“ (Матеј 18:11)

„Но Тој одговори и рече: „Јас не Сум испратен, освен при загубените овци на домот Израелев..“ (Матеј 15:24)

Исус истотака дал до знаење што Бог бара од него:

„49 Зашто Јас не зборував Сам од Себе, туку Мојот Татко, Кој Ме прати, Тој Ми даде заповед што да речам и што да зборувам..“ (Јован 12:49)

„”Не мислете дека дојдов да ги поништам Законот и Пророците! Не дојдов да ги поништам, туку да ги исполнам.“ (Матеј 5:17)

Внимателна анализа на Исусовите зборови ќе покаже, спротивно на она што Христијаните можат да го мислат, дека Исус немал намера да основа нова религија; тој дошол како би ја повторил пораката која Бог ја испраќал на сите пророци пред него: човекот е обврзан да се покори на Божјиот Закон и да го обожува само Него.

Во текот на севкупната мисија Исус ниту во еден момент не потврдил дека е нешто повеќе од човечко битие инспирисано од Бога. Навистина, тој себеси се нарекувал како син човечки, и јасно дал до знаење, во повеќето стихови во Евангелието, дека тој е само Пратеник од Бога.


Mashallah....dzezakala hair..
 
Член од
20 мај 2009
Мислења
97
Поени од реакции
3
Jas da ti kazam nesto. Kuranot e napisan 600 godini posle Isus Hristos sinot na Sevisniot Bog.
Taka da Svetoto pismo e od Boga vdahnoveno a od Svetiot Duh potvrdeno Pisuva vo Filipjanite 2/10-11 sekoe kolenoi ke klekne i ke ispoveda deka Isus Hristos e Gospod za SLvana na Bog tatkoto taka da pazi koga ti ke kleknes eden den pred Bog.
Inaku nie imame vera koja e od Isus Hristos a ne od vasiot taka narecen prorok Muhamet koj vie go narekuvate utesitel koj sega go nema nigde tuku negovite koski se vo meka medna a koskite na mojot spasitel gi nema zosto toj VOSKRESNA NA TRETIOT DEN i sega e ziv i sedi desno od Bog Tatkoto.
A sakam tuka da gi cujam koj se poslednite zborovi na Muhamet i sto rekol muhamet za svetite knigi.
I da za kraj napravi si razliki pomegu religija i vera,

Би ти препорачал добро да го прочиташ следниов текст и да анализираш кој го увеличил на Исус (Иса а.с) во Бог , од кого бил испратен и зошто бил испратен и како Павле вметнува иновации и измислува невистини за Исус . ПОВЕЛИ ЧИТАЈ!!!


ВИСТИНСКИОТ ОСНОВАЧ НА ХРИСТИЈАНСТВОТО

Отприлика пет години после Исусовото воздигнување на небото , едно дваесет и пет годишно момче било на патот кон Дамаск како би собрал група на Назаренчани (Исусовите следбеници кој така се нарекувале ) и да ги врати назад во Ерусалим, и овде доживеал визија во која тврдел дека се појавил Исус прашувајќи го него, Савле, зошто го прогонува. Савле потоа го менува името во Павле и оди во пустината во Арабија како би размислил за сето што му се случило и за тоа како ќе продолжи понатака и со Исусовата наредба нему да оди и да проповеда.

Прашањето што да прави било голема дилема за него; бидејќи Евреите го одбиле Исус и неговата порака, и Павле знаел дека со нив нема да стигне до Исус. Затоа одлучил да се сврти од Евреите и својето внимание да го насочи кон Гентилите( не-Евреите)
Римјаните и Грците, кој ја правале Гентилината популација на Павловиот свет, биле пагани и обожавале многу богови и божици. Храмови и статуи од нивните божества ја прекривале целата земја, а римскиот закон ги обврзувал сите луѓе со исклучок на Евреите, дека мораат да плачаат данок на боговите.
.Павле знаел дека со вакви длабоки пагански уверувања, нема никој даја прифати идејата дека милоста и спасението од страната за која единствено се сметала дека е најисправно и најправедно човечко битие. За да постигне побрзи резултати во своето проповедање, знел дека мора малку да ги измоделира работите, земајќи ја во обзир културата на Гентилите.
Пол Маиер, во својата книга „ Првиот Христијанин“ зборува за тоа дека поминале 13 год од моментот кога Павле „ го примил својот позивот“ па се до почетокот на неговото дејствување. Во текот на тие 13 год, ПавлОвиот креативен ум, имам сосема доволно време; и кога конечно се вратил во Дамаск, бил наоружан со знаење за тоа како Гентилите бараат опиплив Бог во својата нова религија и бил спремен тоа да им го понуди.
Павле бил успешен во своите мисионерски напори, заедно со погодностите кој ги правел и им ги прилагодувал на Гентлиите. Иако религијата христијанство така се нарекува по Исус Христос, Павле мора да се смета за негов правевен основач, затоа што тој е оној кој што ги концепирал сите доктрини и ја подигнал црквата низ целиот негов свет во тогашно време. Христијаните тоа не го побиваат, баш напротив викаат:„ Ниту една фигура во христијанската историја не застанала толку високо или имала такво изворедно влијание, како што го имал Савле...“
Во својата книга „ Стотте највлијателни личности во историјата“ Михаел Харт за Павле вика:
„ Ниту еден друг човек немал толкава голема улога во пропагирањето на христијанството“.
Но тука постои еден далеку поголем проблем:учењето на Павле, како вистинскиот основач на хријанството, неможе да се најде никаде во учењето на Исус или пророците пред него.

Следуваат некои иновации кој што Павле ги вметнал во „својата“ религија христијанство:
1. Исусовата божественост
2.Тројството
3.Искупувањето
4. Спасувањето преку верата

Користејќи ги овие доктрини , Павле постигнал феноменални успеси во својата мисија. Евреите можеби Исус го ставиле настрана, но Гентилите масовно нурнале кон Павле, бидејќи тој им го дал тоа што го барале во својата нова религија. Називот со кој претходно се нарекувале Исусовите следбеници- Назаретчани, бил отфрлен во корист на новиот „прикладниот“ назив: „Христијани или следбеници на Исус Христос“
Новата религија, Христијанство....„била во голема мера проткаена со митолошки конотекст, кој што во голема мера се наклонува над паганските извори...“и има одговарачка теологија која што е произведена во склад со менталитетот во тогашното време.
Покасно црковните лидери настојувале поедноставно да ја решат конфузијата, низ твредењето дека Исус бил инкарнација на Бог-вечното битие, кој „одбрал“ да стане човек во утробата на Марија. Исус со други зборови имал два карактери – божествена и човечка- кои што биле соединети во една личност. Иако тие мислеле дека прават добро , давајќи изјави од ваков вид само направиле нови и уште поголеми конфузии.
Евреите го отргнале Исус на страна на начин на кој што и Христијанството, конструирано од Павле , го отргнал Исус на страна. Без обзир што христијаните тврдат, никаде неможе да се најде доказ во кој Исус гио потврдува наведените доктрини – во оквирот на самите Евангелија. Бидејќи Исус немал намера да ствара нова религија, очигледно е дека тој не гио формулирал ваквите доктрини.
Сите христијански доктрини дело се на Павле, базирани на неговата желба да заработи предност и нови следбеници помеѓу неевреите во негово време. Со вметнувањето на паганските верувања во Исусовото учење, Павле постигнал феноменален успех, во своето делување, но на сметка на се она што вистинскиот монетеизам е.Правејќи го тоа, Павле го искривил целото Исусово учење, и му дал на човештвото „сет од верување“ со кое се заразило се од тогаш.И всушност тоа – „ вистинскиот карактер и улогата на Исус наспрема христијанското учење за истиот- е фундаменталната разлика помеѓу Исламот и Христијанството.
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Jas da ti kazam nesto. Kuranot e napisan 600 godini posle Isus Hristos sinot na Sevisniot Bog.
Taka da Svetoto pismo e od Boga vdahnoveno a od Svetiot Duh potvrdeno Pisuva vo Filipjanite 2/10-11 sekoe kolenoi ke klekne i ke ispoveda deka Isus Hristos e Gospod za SLvana na Bog tatkoto taka da pazi koga ti ke kleknes eden den pred Bog.
Inaku nie imame vera koja e od Isus Hristos a ne od vasiot taka narecen prorok Muhamet koj vie go narekuvate utesitel koj sega go nema nigde tuku negovite koski se vo meka medna a koskite na mojot spasitel gi nema zosto toj VOSKRESNA NA TRETIOT DEN i sega e ziv i sedi desno od Bog Tatkoto.
A sakam tuka da gi cujam koj se poslednite zborovi na Muhamet i sto rekol muhamet za svetite knigi.
I da za kraj napravi si razliki pomegu religija i vera,


Poslednite zborovi na Muhammed a.s bilee sekiraciite na negovite sledbenici i im preporacuval samo namaz i toa sto go imaat na racete (demek kur'anot)

A spored ti toa sto go zboris deka kur'anot bil objaven 600 godini posle evangelieto...fakticki edinstvena kniga koja treba da se pocituva e Tevratot(torata)...taa bila prva kniga.
I ako e taa prva kniga zasto ti voopsto zboris deka evangelieto e sveta kniga..
 
Член од
25 јуни 2008
Мислења
451
Поени од реакции
5
ne znam do koga ke mislis na religija. Smoto Sveto pismo e od Boga vdahnoveno i Bog inspiriral Pavle da go napise toa.
I pazi koga davas nekoj do0kazi deka po tie ke bides ili osuden ili opravdan. Neka Bog ne ti go zerma ova za grev oti velis deka Biblijata ja pisuval Apostol Pavle a kuranot e modificirana Biblija zatoa pazi sto zboris jas ne gledam deka Pavle nesto pisuval od nego tuku Bil voden od Bog Svetiot duh i zatoa pazi sto zboris.
Jas ne se zamaram so knigi od drugi luge tuku samo so slovoto na Bog i ne sakam da citam druga literatura osven Biblijata zosto samo taa e od nego i zboruva za nego i vo nego ja pokazuva negovata ljubov.
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
ne znam do koga ke mislis na religija. Smoto Sveto pismo e od Boga vdahnoveno i Bog inspiriral Pavle da go napise toa.
I pazi koga davas nekoj do0kazi deka po tie ke bides ili osuden ili opravdan. Neka Bog ne ti go zerma ova za grev oti velis deka Biblijata ja pisuval Apostol Pavle a kuranot e modificirana Biblija zatoa pazi sto zboris jas ne gledam deka Pavle nesto pisuval od nego tuku Bil voden od Bog Svetiot duh i zatoa pazi sto zboris.
Jas ne se zamaram so knigi od drugi luge tuku samo so slovoto na Bog i ne sakam da citam druga literatura osven Biblijata zosto samo taa e od nego i zboruva za nego i vo nego ja pokazuva negovata ljubov.

Zbaci kako pratenik posle Isus doaga Pavle....posto bog nemoze na koj bilo da mu vdahne takvo nesto,osven na tie sto se od nego odbrani...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom