Вистината

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Тука ништо не е негирано во врска со проблемот со мерењето. Само потенцира дека не постои консензус во врска со тоа како делува мерењето врз феноменот и што поточно се случува со истиот. Никаде не пишува дека го исклучува влијанието.
Any future evolution is based on the state the system was discovered to be in when the measurement was made, meaning that the measurement "did something" to the process under examination. Whatever that "something" may be does not appear to be explained by the basic theory.
Негирано е ова што ти го кажа:
Пак ќе ти посочам, објаснет е феноменот, не од мене туку од научници.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Поентата на експериментот е дека токму поради таа дуалност за која зборував, мачето како макро објект, може да биде во две состојби истовремено.
Друг случај за тоа е ајнштан-бозевата кондензација, во која ако на некој макро објект го изладиме на температура блузу до апсолутната нула, ќе добие квантни карактеристики - http://www.youtube.com/watch?v=bdzHnApHM9A
.
Мачето е веќе во состојба каква што е во кофата (живо или мртво), ние кога ќе ја отвориме само ќе го детерминираме тоа. Не знам што мешаш дуализам каде што не му е местото, дали кога некое растение би го обсервирало експериментот без свест резултатот би бил поинаков кога би го обсервирал свестен субјект?
Еве претпоставка ако важат истите закони на квантна механика и во макро свет и ние би можеле да квантираме некаде сепак не докажува тоа ништо дека свесноста е засебен ентитет од човековото тело. Кога некако теоретски Ипсисимус и покрај тоа што биолошки мене ми изгледа невозможно би сакал да квантира во замокот Болескин тогаш честичките кои би се растуриле од него како квантни бранови би носеле информации од целокупното негово битие. Пак претпоставка...
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Мачето е веќе во состојба каква што е во кофата (живо или мртво), ние кога ќе ја отвориме само ќе го детерминираме тоа. Не знам што мешаш дуализам каде што не му е местото, дали кога некое растение би го обсервирало експериментот без свест резултатот би бил поинаков кога би го обсервирал свестен субјект?
Еве претпоставка ако важат истите закони на квантна механика и во макро свет и ние би можеле да квантираме некаде сепак не докажува тоа ништо дека свесноста е засебен ентитет од човековото тело. Кога некако теоретски Ипсисимус и покрај тоа што биолошки мене ми изгледа невозможно би сакал да квантира во замокот Болескин тогаш честичките кои би се растуриле од него како квантни бранови би носеле информации од целокупното негово битие. Пак претпоставка...
Но ако честичката која треба да одреди една од двете можни состојби на мачето постои како бран, т.е постои на две места истовремено, тогаш и двете можни исходи постојат истовремено се додека не се случи мерењето - набљудувањето.
Вториот случај, со Ајнштајн - Бозевиот кондензат уште поконкретно укажува дека материјата и на макро ниво ги има истите квантни особини. Тоа што моментално нема технологија која би го "квантирала" Ипсисимус во замокот Болескин, незначи дека тоа не е возможно, значи само дека е премногу комплексно за сегашнава технологија.
 
Член од
24 август 2012
Мислења
51
Поени од реакции
25
кажувам вистина мене понекогаш ме боли но сепак добро е кога ја знаеш
 
Член од
4 јули 2014
Мислења
285
Поени од реакции
73
Очито идеите за вистина не се вистина, вистината е нешто што мора да биде искусено дирекно од момент у момент, не само како пука сензација и мисла.

Не постои пат кои води до вистината. Таа е секогаш нова и незагадена, невина у своето постоење.

Преку негација и отфрлање на тоа што не е вистина, ,,Oнда она што е'' е Вистина.[DOUBLEPOST=1489618184][/DOUBLEPOST]
кажувам вистина мене понекогаш ме боли но сепак добро е кога ја знаеш[/QUOTE

Да знае да боли, понекогаш некој увиди се погубни. Но правото прашање е што е тоа што не боли и кого го боли ?
[DOUBLEPOST=1489618302][/DOUBLEPOST]Апсудрно е да се збори интелктуално за вистината и рекла казала муабети и теории ако таа не се живее.
 

Justgirl

Somewhere in the middle.
Член од
22 декември 2017
Мислења
15
Поени од реакции
4
Вистината
Интересна тема
За мене е подобро и најдобро да кажеш што си мислеш, до сега не сум била во ситуација да излажам или можеби сум била. Ако ме прашат ќе кажам како што е т.е. вистината ќе ја кажам, но доколку не ме прашат нема потреба да се изјаснувам ако не го тражат тоа од мене.
Поарно да ја кажеш вистината отколку после да те јаде од внатре зошто си лажел.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Не постои пат кои води до вистината. Таа е секогаш нова и незагадена, невина у своето постоење.

Преку негација и отфрлање на тоа што не е вистина, ,,Oнда она што е'' е Вистина.
Bullseye :)


Иначе кога сме на темата
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Вистината
Интересна тема
За мене е подобро и најдобро да кажеш што си мислеш, до сега не сум била во ситуација да излажам или можеби сум била. Ако ме прашат ќе кажам како што е т.е. вистината ќе ја кажам, но доколку не ме прашат нема потреба да се изјаснувам ако не го тражат тоа од мене.
Поарно да ја кажеш вистината отколку после да те јаде од внатре зошто си лажел.
Многу ретко лажам...ептен ако мора. Не ми се допаѓа да лажам. Ама дека ја премолчувам вистината и се правам на Тошо...тоа го правам многу често. Најголем дел воопшто несакаат да се замараат со вистината...за која за многу работи не е апсолутна или е многу компликувана. Вистина само во научни дебати...таму мора 100/100 точно и само губиш ако лажеш. Во секојденевен живот не се труди...за мене има само научна вистина...друго се е релативно и не многу корисно. Не исправај криви дрини...вејст оф тајм анд енерџи.
 

Justgirl

Somewhere in the middle.
Член од
22 декември 2017
Мислења
15
Поени од реакции
4
Многу ретко лажам...ептен ако мора. Не ми се допаѓа да лажам. Ама дека ја премолчувам вистината и се правам на Тошо...тоа го правам многу често. Најголем дел воопшто несакаат да се замараат со вистината...за која за многу работи не е апсолутна или е многу компликувана. Вистина само во научни дебати...таму мора 100/100 точно и само губиш ако лажеш. Во секојденевен живот не се труди...за мене има само научна вистина...друго се е релативно и не многу корисно. Не исправај криви дрини...вејст оф тајм анд енерџи.
Е да тоа што си го трошеме времето на не корисни работи за да докажеме дека ја кажуваме вистината е стварно трошење време, јас кога кажувам нешто викам ако сакаш верувај или неверувај, тоа е од мене. И не треба да се замарамемногу оти рерконсега кој лаже а кој ја кажува вистината во општите муабети.
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.291
Поени од реакции
4.640
...секојa промена што ја забележува нашето битие е вистина до моментот кога поминува низ нашиот систем
...несовршени битија...јбг :)
...тоа што е вистина за тебе немора да биде исто тоа за мене
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom