Вистината за ЕУ која се премолчува

Член од
24 април 2008
Мислења
10.652
Поени од реакции
11.874
Веруваш во тоа? Фер беха кланетата, цивилните жртви, уништените домови, мигрантите со тракторите и целиот нивен дом,куршумите, урнатите градови?
Тоа ми го даваш како пример?

Не ги заплашуват, а ги предупредуват што ке се деси. И малите деца разбират дека ако излезат, ке мора да им се воведат входни и изходни мита на производи например. Знаеш како тоа ке удри Британската икономика ? Или како тоа ке удри Лонското сити?
Тоа е како утре Витаминка ако треба да продава во Охрид да треба да плати дополнително 10% мито на производите си. Дали ке е конкуретна после тоа?

Тоа е повеке от глупо. Не разбрав само на што викаш евробирократи?
Можеш да ни дадеш дефинициja?

И каде е проблемот овде? Зашто ирците можаха да се изправат ,а грците не?
Да видиме каде е невработеноста на Ирска и на ГрциjaТоест не е ирците са на едно средно ниво во ЕУ,а грците не и ако са многу задолжени и ако едните и другите имаха проблеми.
Каде е разликава? - едните решаваха проблемот, другите глумиха.

Зборуваме за истиот Фараж,дека предвидуваше дека за година дена 30 милиона емигранти от Бугариja и Романиja ке стапат во Велика Британиja? За истиот лажго зборуваме? За истиот некомпетентен човек зборуваш?
Па еве...сега му дават демократското право да избере. Ако британскиот народ сака нека остане, ако не сака...излегува и се соочува со последиците. Толкова просто е.
Фер и демократски беа референдумите на кои граѓаните на југословенските републики изгласаа независност, за војните од друга страна никој не гласаше, односно никој не ги ни бараше.

Не мешај демократија и војна, ако демократскиот избор води кон војна, тогаш по логика на нештата, воопшто не треба ни да постои демократското општествено уредување.

Па не знам колку се точни таканаречените прогнози на евробирократите за Велика Британија доколку Британците гласаат за излез на Велика Британија од ЕУ, кога истите тие евробирократи во 2009 година тврдеа дека граѓаните на Исланд ќе останат без храна доколку ги остават банките да банкротираат, па еве, Исланѓаните до денешен ден се живи и здрави. Тешко е да се верува во твоето тврдење дека не станува збор за заплашување, туку дека така ќе биде.

И повторно избегнуваш да ги објавиш статистиките за националните и надворешните долгови на Грција и Ирска.

Кажи кои делови од тврдењата на Најџел Фараж дека ЕУ не е меѓународна организација која се фокусира исклучиво и само на слободната трговија, туку се фокусира и на зголемувањето и проширувањето на своите права и овластувања, ги сметаш за лажни и неточни ?

Каква врска има слободната трговија со примањето на недокументирани мигранти од северна Африка и блискиот исток ?

И кога сме кај таа тема, каква врска има цензурирањето на Интернетот со слободната трговија ?

http://forum.kajgana.com/threads/shut-it-down-Договор-eu-facebook-twitter-google-ms-за-ограничување-на-слободата-на-говорот.81298/

Facebook, Twitter, YouTube, Microsoft back EU "hate speech" rulesBRUSSELS - Facebook (FB.O), Twitter (TWTR.N), Google's (GOOGL.O) YouTube and Microsoft (MSFT.O) on Tuesday agreed to an EU code of conduct to tackle online hate speech
within 24 hours in Europe.

EU governments have been trying in recent months to get social platforms to crack down on rising online racism following the refugee crisis and terror attacks, with some even threatening action against the companies.
As part of the pledge agreed with the European Commission, the web giants will review the majority of valid requests for removal of illegal hate speech in less than 24 hours and remove or disable access to the content if necessary.
They will also strengthen their cooperation with civil society organizations who help flag hateful content when it goes online and promote "counter-narratives" to hate speech.

"There's no place for hate speech on Facebook," said Monika Bickert, Head of Global Policy Management at Facebook.


EU ministers had called for cooperation with tech companies to be stepped up after the Brussels attacks in March.
Jewish lobbyists
, frequently the target of hate speech, welcomed the code of conduct.
"This a historic agreement that could not arrive at a better time,” said Dr. Moshe Kantor, President of the European Jewish Congress.


Top Jew Slams Euro Patriots

President of the European Jewish Congress (EJC) Moshe Kantor has slammed everyone who opposes the overrunning of Europe by nonwhite invaders as promotors of “hatred and intolerance.”
http://newobserveronline.com/top-jew-slams-euro-patriots/


Како ви се допаѓа ТИРАНИЈАТА?
Дали има некој здрав останато во ЕУ и во тие Еврејски лоби групи?
Дали размислуваат воопшто?
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Фер и демократски беа референдумите на кои граѓаните на југословенските републики изгласаа независност, за војните од друга страна никој не гласаше, односно никој не ги ни бараше.

Не мешај демократија и војна, ако демократскиот избор води кон војна, тогаш по логика на нештата, воопшто не треба ни да постои демократското општествено уредување.

Па не знам колку се точни таканаречените прогнози на евробирократите за Велика Британија доколку Британците гласаат за излез на Велика Британија од ЕУ, кога истите тие евробирократи во 2009 година тврдеа дека граѓаните на Исланд ќе останат без храна доколку ги остават банките да банкротираат, па еве, Исланѓаните до денешен ден се живи и здрави. Тешко е да се верува во твоето тврдење дека не станува збор за заплашување, туку дека така ќе биде.

И повторно избегнуваш да ги објавиш статистиките за националните и надворешните долгови на Грција и Ирска.

Кажи кои делови од тврдењата на Најџел Фараж дека ЕУ не е меѓународна организација која се фокусира исклучиво и само на слободната трговија, туку се фокусира и на зголемувањето и проширувањето на своите права и овластувања, ги сметаш за лажни и неточни ?

Каква врска има слободната трговија со примањето на недокументирани мигранти од северна Африка и блискиот исток ?

И кога сме кај таа тема, каква врска има цензурирањето на Интернетот со слободната трговија ?

http://forum.kajgana.com/threads/shut-it-down-Договор-eu-facebook-twitter-google-ms-за-ограничување-на-слободата-на-говорот.81298/
Знаеш, наjдоброто нешто со што можам да асоциирам тезите ти са тоа.

UK protestor tries to burn the EU flag, but can't, because of EU regulation on flammable materials
https://twitter.com/benphillips76/status/737703963252793345

Толкова от желбата от потни жили да се користат флоскули от този тип.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.652
Поени од реакции
11.874
Член од
24 април 2008
Мислења
10.652
Поени од реакции
11.874
Нели за британската младина ми зборуваше... повели. Тоа е таа.
Не ги преценувај, не се до толку креативни.[DOUBLEPOST=1464895511][/DOUBLEPOST]Еден од моите омилени комичари, Патрик Кондел во 10 минути наједноставно ги објаснува главните причини зошто Британците треба да гласаат за излез на Велика Британија од ЕУ на 23 јуни 2016.


Што ги чека граѓаните на државите членки на ЕУ доколку Турција стане полноправна членка на ЕУ.


71 минута објаснување како функционира ЕУ и колкави се вистинските права и овластувања на демократски избраните пратеници во Европскито Парламент.

 
Последно уредено:
Член од
24 април 2008
Мислења
10.652
Поени од реакции
11.874
Најтазе говор и сесија на прашања и одговори на Најџел Фараж за Велика Британија надвор од ЕУ.Дејвид Камерон вели дека Велика Британија може да биде добро и надвор од ЕУ.

 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.652
Поени од реакции
11.874
Не запираат напорите на евробирократите во Брисел за создавање на што е можно поавторитарна, поавтократска и најважно од се - повеќе анти-демократска европска федерација.

Како ви звучи задолжителна употреба на лична карта или лична електронска идентификација за да може да се поврзете на Интернет ?

За волја на вистината, засега станува збор за само уште еден сеуште нецелосно дефиниран предлог на недемократски избраната Европска Комисија, но од досега излезените на виделина факти, ЕУ подготвува законска регулатива со која Интернетот во сите држави членки на ЕУ ќе биде регулиран, така што корисниците кои ќе сакаат да ги користат Интернет сервисите како што се Фејсбук, Твитер и Инстаграм, ќе мораат да користат електронска идентификација за да можат да се логираат на ваквите Интернет сервиси.

За почеток ова е планирано да биде ограничено само на социјалните мрежи, но се разбира, со отворање на Пандорината кутија на ЕУ не се знае што наредно ќе излезе, па така нема да биде никакво изненадување доколку ваквото ограничување со тек на време се прошири и на останати Интернет сервиси, како што се Гугл, Бинг, Амазон, иБеј, Скајп и бројни други.

Во основа се оневозможува Интернет приватноста - онаа малку што ја има, бидејќи ако мораш да се логираш со лична карта или било каква електронска идентификација, тогаш државата знае кога си користел(а) одреден Интернет сервис, како си го користел(а) и за што си го користел(а).

Па немој после да се изненадиш кога ќе ти пристигне казна за плаќање поради "говор на омраза" бидејќи си се осмелил(а) на Интернет да ја критикуваш масовната неконтролирана миграција во Европа, или некоја друга политика на ЕУ, па откриеш дека на одреден, неодреден, или па можеби траен временски период, ти е забранет Интернет пристап само бидејќи си се осмелил(а) да го искористиш твоето право на изразување на твоето лично мислење.

Автор на ваквата предложена законска регулатива е Андрус Ансип, поранешен функционер на поранешната Комунистичка Партија на Естонија од втората половина на 1980-те години кога Естонија беше дел од Советскиот Сојуз, чисто информативно за да се знае кои луѓе ги креираат политиките на анти-демократската ЕУ.

http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-3623396/Will-soon-need-government-ID-log-Facebook-Europe-Commission-proposes-controversial-scheme-access-social-media-sites.html

Will you soon need a government ID to log into Facebook? Europe Commission proposes controversial scheme to access social media sites

By Shivali Best For Mailonline

Published: 11:16 GMT, 3 June 2016 | Updated: 20:31 GMT, 3 June 2016

• National ID cards would be needed to log in to online services like Twitter
• The idea has been presented by Andrus Ansip who is from Estonia
• The main reason is to prevent fake user reviews that mislead consumers
• Many people are unhappy saying it will eradicate online privacy


Most of us log into our social media sites, whether it is Twitter, Facebook or Instagram at least a few times a day.

But soon, it could require more than entering your username and password to check your friends' latest updates.

The European Commission is now proposing the idea of using national ID cards to log in to online services, including Facebook, Twitter and even Uber.
Soon, it could require more than entering your username and password to check your friends' latest updates on social media sites like Twitter. The idea has been presented by Andrus Ansip, Vice President for the Digital Single Market on the European Commission

Government ID cards are used in European member states, except for Denmark and the UK. But the move may open the floodgates to similar actions elsewhere.

The idea has been presented by Andrus Ansip, Vice President for the Digital Single Market on the European Commission.

Documents were leaked from within the European Commission, which revealed a call for the roll out of more extensive use of national ID cards across the EU.

Since the leak, the European Commission has uploaded the paper to the Commission's own website.

The paper outlines that: 'Online platforms need to accept credentials issued or recognised by national public authorities, such as electronic ID cards, citizens cards, bank cards or mobile IDs.

'For every consumer to have a multitude of username and password combinations is not only inconvenient but becomes a security risk.'

Mr Ansip is from Estonia, where they currently have a highly-developed national ID card system.

The paper is called 'Online Platforms and the Digital Single Market' and is dated from 25 May.

The main reason that the paper states for implementing ID cards is to combat the current prevalence of fake user reviews that are misleading European consumers.

The paper states: 'Online ratings and reviews of goods and services are helpful and empowering to consumers, but they need to be trustworthy and free from any bias or manipulation.'


The EC is proposing the idea of using national ID cards to log in to online services, including Facebook, Twitter and YouTube (stock image used)


However, many people are unhappy about the proposal, saying it will eradicate both online privacy and freedom of speech.

Speaking to Breitbart London, Diane James, a Member of the European Parliament and the UK Independence Party's spokesman for Home Affair said: 'Calling on us to log onto YouTube with national IDs etc shows a direction of travel which should worry anybody who believes in personal liberty.'

It appears that this interference in social media by the EU is not a new occurrence.

Ms James added: 'In 2013, the European Parliament spent almost £2 million on press monitoring and trawling Eurosceptic debates on the internet for "trolls" during euro-elections amid fears that hostility to the EU was growing.'

The European Parliament claimed 'institutional communicators must have the ability to monitor public conversation and sentiment on the ground and in real time, to understand 'trending topics' and have the capacity to react quickly.'

THE US ALSO WANT TO IMPLEMENT AN ONLINE ID


In 2011, President Obama spearheaded a plan to boost web security by issuing American computer users with an Internet ID.

The Obama administration drafted a paper called the National Strategy for Trusted Identities, which investigates ways that web users can protect their online identities.

Possible methods of creating a ‘trusted identity’ could include issuing a ‘smart card’ or digital certificates that would prove that online users are who they say they are.

They could then be used to buy goods and carry out financial transactions on the Internet.

But Commerce Secretary Gary Locke was quick to reassure people that it wasn’t a guise for more big brother government.

‘We are not talking about a national ID card,’ he said at the Stanford Institute for Economic Policy Research.

The plan is currently being tested on a state-by-state basis.

Read more:
https://ec.europa.eu/digital-single-market/en/news/communication-online-platforms-and-digital-single-market-opportunities-and-challenges-europe

The European Commission Wants You To Log Into Social Media Accounts With Govt-Issued ID Cards

http://www.dailysquib.co.uk/sci_tech/19258-eu-make-every-internet-user-mandatory-government-id.html

EU to Make Every Internet User Have Mandatory Government ID

By Mr. Charrington 03/06/2016 10:27:25

BRUSSELS – Belgium – Every citizen of the EU who uses the internet will be forced to have a trackable government ID number under new DSM plans from the European Union.The Digital Single Market (DSM) initiative spearheaded by unelected official Andrus Ansip for the European Commission will identify each user of the internet in the EU and assign them an electronic identification tag enabling authorities to better track individuals on the internet.

More generally, this issue includes the ways in which users identify themselves in order to access online platforms and services. It is recognised that a multitude of username and password combinations is both inconvenient and a security risk. However, the frequent practice of using one’s platform profile to access a range of websites and services often involves non-transparent exchanges and crosslinkages of personal data between various online platforms and websites. As a remedy, in order to keep identification simple and secure, consumers should be able to choose the credentials by which they want to identify or authenticate themselves. In particular, online platforms should accept credentials issued or recognised by national public authorities, such as electronic or mobile IDs, national identity cards, or bank cards Digital Single Market (Pg 10)

By introducing a mandatory ID system for all internet users, the reasoning behind the EU initiative is to do away with multiple passwords for all internet portals and to track users more accurately. The drawback for the user is that their loss of internet anonymity will result in their every move on the internet being tracked by the EU government as well as commercial corporations and marketers. Anonymity, which is one of the hallmarks and original concepts of the internet will thus be removed.

This Orwellian move by the EU is only a totalitarian tiptoe step, as in the future, any form of questioning the EU could be deemed as Thoughtcrime, or in today’s terminology (hate speech). In other words, any form of dissent, questioning of political ideology, alternative view to the state or satire would be punishable with physical imprisonment and arrest.

The future of the EU is a dystopian nightmare becoming reality every day, as little embers and revelations come to light, bit by bit.

Britain must preserve its democracy, its freedom of expression, it must separate itself from this totalitarian EU march towards certain digital imprisonment and Stasi hell.

We must Vote Leave on June 23, not only for your sake, but for the sake of future generations, for the mantle of freedom, democratic accountability, and the right to free expression.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Не запираат напорите на евробирократите во Брисел за создавање што е можно поавторитарна, поавтократска и најважно од се - повеќе анти-демократска европска федерација.
Како ви звучи задолжителна употреба на лична карта или лична електронска идентификација за да може да се поврзете на Интернет ?
Звучи како 1984


Овие нашиве се цвеќиња у споредба со паразитските евро-бирократи
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Звучи како 1984


Овие нашиве се цвеќиња у споредба со паразитските евро-бирократи
Ма како бе,со се и сешто ви ги полнат главите.Еве јас сум скоро еден месец во Британија.Тука сум со Бугарски пасош,имам работа,никакви притисоци,диктатури,глупости.Јас такво нешто преживеав во Македонија,во последните десет години.Режим,партиски вработувања,непотизам.Такво нешто тука нема,има работа за секого.Тука дали се црни или бели,христијани или арапи,секој си ја гледа својата работа,и животот.Нема место за политика и за празни филозофирања.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Не запираат напорите на евробирократите во Брисел за создавање на што е можно поавторитарна, поавтократска и најважно од се - повеќе анти-демократска европска федерација.

Како ви звучи задолжителна употреба на лична карта или лична електронска идентификација за да може да се поврзете на Интернет ?
:oleee:
Обичам кога ми цитираш жолти медии.
Личната електронска идентификациja e задолжителна, кога ке користиш електронски услуги от националните влади или европските институции. :)
Предимно тоа са чипови со идентификационен номер, кои са во личните карти.
Вакви веке имат например во Естониja, Бугариja e на пат да воведе от 2017-2018 година исто. Со нив ке кориситш правото да гласаш електронски, да получаваш секаков вид документи от страна на националните влади, да отвараш фирми и така натаму. Се ке може да се одвива преку интернет и нема да има потреба да одиш по шалтери например :)
Вика се eGovernment

"Историjaва" на жолтите медиуми,дека ке се клава чип во кожава на секо пеленаче нема да ни ja ставиш? :)
 
Последно уредено:
Член од
24 април 2008
Мислења
10.652
Поени од реакции
11.874
:oleee:
Обичам кога ми цитираш жолти медии.
Личната електронска идентификациja e задолжителна, кога ке користиш електронски услуги от националните влади или европските институции. :)
Предимно тоа са чипови со идентификационен номер, кои са во личните карти.
Вакви веке имат например во Естониja, Бугариja e на пат да воведе от 2017-2018 година исто. Со нив ке кориситш правото да гласаш електронски, да получаваш секаков вид документи от страна на националните влади, да отвараш фирми и така натаму. Се ке може да се одвива преку интернет и нема да има потреба да одиш по шалтери например :)
Вика се eGovernment

"Историjaва" на жолтите медиуми,дека ке се клава чип во кожава на секо пеленаче нема да ни ja ставиш? :)
Ај вака, за да ја заобиколиме дискусијата околу жолтите медиуми и таблоидите, ќе те прашам наједноставно прашање:

Дали Европската Комисија навистина подготвува законска регулатива со која ќе се воведе задолжителна употреба на лична карта или електронска легитимација за користење на Интернет сервисите како што се социјалните мрежи ?

Те молам одговори наједноставно со ДА или НЕ.
 
B

Bafra

Гостин
Ма како бе,со се и сешто ви ги полнат главите.Еве јас сум скоро еден месец во Британија.Тука сум со Бугарски пасош,имам работа,никакви притисоци,диктатури,глупости.Јас такво нешто преживеав во Македонија,во последните десет години.Режим,партиски вработувања,непотизам.Такво нешто тука нема,има работа за секого.Тука дали се црни или бели,христијани или арапи,секој си ја гледа својата работа,и животот.Нема место за политика и за празни филозофирања.
Работа има и кај нас, пари нема :P . Ај потпрашај како е да се вработиш во Администрација во англија па кажи дали е исто како кај нас.

Среќно нека ти е, ама на ЕУ иднината не и е розева, освен ако не си вработен во администрација :D
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Работа има и кај нас, пари нема :P . Ај потпрашај како е да се вработиш во Администрација во англија па кажи дали е исто како кај нас.

Среќно нека ти е, ама на ЕУ иднината не и е розева, освен ако не си вработен во администрација :D
Каква црна администрација,во Македонија и хигиеничар да се вработиш,ти треба партиска книшка.Тука има Македонци,кои завршиле факултет,а работат во производство,што во Македонија никогаш не би се нафатиле.Но во право си парата е таа која ги стимулира.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Иднината на Македонија вака мала и никаква е само да се пикне под скут на некој моќник, дали ЕУ дали Америка дали Русија...
Сами, за едно поручек ќе не искинат комшиите. А ни Меркел ни Обама ни Путин навечер пред спиење не размислуваат “Леле баш ми е жал за Македонија и мора да најдам начин да им помогнам...“ Ние сме само една мала вредност во комплицираните меѓународни математички равенки.
Деца, за секогаш помина време на некаква племенитост или солидарност меѓу држави и народи. То го имавме во СФРЈ и повеќе нема изглед да ни се врати, така да си намачкаме шупчињата со вазелин и да ојме да молиме за помош и заштита
 
W

wicked_1

Гостин
Среќно нека ти е, ама на ЕУ иднината не и е розева, освен ако не си вработен во администрација :D
По што го констатираш ова?
Имаш некаков поим што добиваме и што ќе значи за нас евентуален влез во еу? Само од економска гледна точка?

Знаеш дека ќе ни се олесни снабдувањето со ресурси, ќе ни се овозможат поисплатливи трговски договори, фондови и спонзорирани капитални проекти од ЕК? Ова е клучно и есенцијално за наш опстанок, не за рекреација.

Или треба за сметка на вашите параноични оракл сценарија да ги занемариме овие факти и да си тераме Јанукович сценарија?

Знаеш моментално какви кредити зимаме со колкави камати, како се снабдува државава со ресурси, по какви цени, на каков пазар и што тоа прави на стопанството?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom