"Вистината" за Арачиново (според Марк Лејти)

Член од
12 февруари 2008
Мислења
29
Поени од реакции
0
После милион пати споменување на битката кај Арачиново како голема победа на македонскта армија, за некакви си бели знамиња , за некакво си кукавичко однесување на ОНА, и после седум гофини војна за вистината, еве еден од неутрална страна кој што бил активно вклучен во сите случувања како гледа на целава ситуација:

„Во тивката ноќ одеднаш се слушнаа пукотници од далечина, а мојот мобилен телефон повторно заѕвони и Џон Кејн се пожали: ’Ке му кажеш ли на финиот генерал- мајор дека неговите луѓе се' уште пукаат на нас?’

Добриот генерал беше Мирослав Стојановски од Македонската армија. Тој ја надгледуваше деликатната операција на малиот невооружен тим на НАТО кој влегуваше во Арачиново каде што веќе пет дена се војуваше“.

Така почнува книгата на Марк Лејти „Спречувањето на војната во Македонија, превентивна дипломатија за 21 век“ за македонскиот воен конфликт во 2001 година, што е прво инсајдерско сведочење за конфликтот од меѓународен учесник во политичките договори што се водеа зад затворени врати во кабинетот на претседателот Борис Трајковски. Лејти беше специјален советник на тогашниот генерален секретар на НАТО, Џорџ Робертсон, а потоа, како што тврди, и дел од Кабинетот на претседателот Трајковски, портпарол на НАТО и советник на командантот за операции.
Во книгата Лејти го опишува Трајковски како емотивна личност и модерен политичар иако, вели Лејти, бил член на ВМРО-ДПМНЕ каде што се наоѓале најсилните опструктори, или како што ги нарекува тврдокорци, за решавањето на кризата со политички средства. Лејти го портретира македонскиот претседател како човек со западни погледи и личен интегритет, и политичар што успеал да се издигне над партиските интереси на ВМРО-ДПМНЕ.

„Тој беше силен атрибут на македонскиот мрачен и корумпиран политички систем. Трајковски беше осамен глас што пред конфузната, уплашена и лута македонска јавност ја бранеше непопуларната политика за начинот на менаџирање на кризата“, сведочи Лејти.

Лејти во книгата ја опишува Македонија како двомилионска тивка провинција на некогашна Југославија која транзитирала кон суверена нација и оттука нејзината влада немала искуство да менаџира такви кризи. Иако, вели, таленти не недостасуваа.

Во почетокот, вели Лејти, дејствував како советник за медиумите, а потоа околностите ме натераа да работам и поважни работи, па дури и да му пишувам говори на Трајковски.

За инволвирањето на НАТО во кризата Лејти потсетува дека одлуката била иницирана на мини-самитот на НАТО во Брисел во јуни 2001 година. Тогаш работниот ручек со американскиот претседател Џорџ Буш бил речиси целосно посветен на случувањата во Македонија, по што се родила идејата за поблиско ангажирање на НАТО. „Македонската влада не беше среќна со предлогот, но кога ги прашавме дали тие имаат друго решение, не понудија“, се сеќава тој.

Со Али Ахмети се сретнале во Шипковица на првата средба со тимот на НАТО. „Али Ахмети, чија личност достигна речиси митски димензии, за НАТО беше никој и ништо, човек што се појавил од никаде. Во почетокот НАТО не го сфати сериозно Ахмети, што е уште една илустрација за високата цена што ја плативме поради немањето доволно информации од теренот“, пишува Лејти.

Лејти понатаму раскажува дека владата била парализирана од шок и изненадување кога терористите стасале до Арачиново. Меѓутоа, исто така, било шлаканица за Робертсон и Солана влегувањето на македонските безбедносни сили во Арачиново. Тие се залагале терористите да се повлечат од скопското предградие со убедување, а не со примена на сила.

Почетокот на полициската акција во Арачиново, Лејти ја опишува како експлозивна. Маса од етнички Македонци го поздравувале хеликоптерот што одел да дејствува во селото, медиумите биле еуфорични во известувањето дека безбедносните сили се покажале надмоќни.

„Но извештаите на НАТО покажуваа поинаква слика. Еден од офицерите на НАТО се двоглед ја посматраше ситуацијата од еден од блиските ридови и виде дека нападот на македонските безбедносни сили е пред колапс. Битката за Арачиново се претвори во спектакл за масата што навиваше од автопатот, но оцената на експертите беше сосема спротивна. Тоа ме натера да отидам кај луѓето на претседателот Трајковски. Неговиот советник за национална безбедност, Никола Димитров, многу бистар и влијателен, во почетокот не веруваше на она што му кажав. Среде разговорот влета еден од телохранителите на претседателот со полна воена опрема и со ’калашников‘ во рацете, лицето прекриено со пот и прашина од Арачиново. ’Боже, тешко е, тешко е’, рече тој. Како што поминуваа часовите, македонските лица стануваа се' посиви. Претседателот и неговиот кабинет имаа ветено брза победа, но и по два дена немаше речиси никакви резултати“.

Драмата во претседателскиот кабинет била голема, раскажува Лејти. Трајковски и неговите соработници дискутирале на македонски јазик. „Не може да ги пуштите да си одат сосе оружјето. Тоа би било големо понижување за нас“, му рекол Трајковски на Питер Фејт, човекот што беше алфа и омега на тимот на НАТО. Фејт го потсетил Трајковски дека терористите не се опколени, туку дека ќе се повлечат доброволно. „Ако им го земете оружјето, нема повлекување“, рекол Фејт.

„Во серијата состаноци и телефонски повици дебатата се вжешти, луѓето губеа контрола - еден од тимот на Питер Фејт беше избркан од просторијата, бидејќи беше груб кон претседателот Трајковски“, вели Лејти.

исвор - "Утрински Весник"
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
1.428
Поени од реакции
43
“Информации“ од Утрински

“Информациите“ од Утрински не може и не смеат да бидат посматрани поинаку освен како анализа на една високо канцерогена патологија на македонското општественото ткиво. Ако разберете зошто некој напис е објавен во Утрински, ги разбирате и причините зошто Македонија оди по патот пок ој оди.

По Денко Малески, Владе Милчин, Бучко,

сега и мемоарите на арачиновските инструктори ни ги продаваат како “вистина“.

No passaran.
 
Член од
23 јануари 2005
Мислења
899
Поени од реакции
22
од кај знаеш дека овој no_name не е намерно пратен тука? мора пазење... павел, во секој случај благодариме на информацијата!
 
Член од
12 февруари 2008
Мислења
29
Поени од реакции
0
“Информациите“ од Утрински не може и не смеат да бидат посматрани поинаку освен како анализа на една високо канцерогена патологија на македонското општественото ткиво. Ако разберете зошто некој напис е објавен во Утрински, ги разбирате и причините зошто Македонија оди по патот пок ој оди.

По Денко Малески, Владе Милчин, Бучко,

сега и мемоарите на арачиновските инструктори ни ги продаваат како “вистина“.

No passaran.
Хехехехех, стариот познат синдром, се што не ви одговара не чини, лага е , предавство е, пропаганда е. Ако го процита целиот текст многу јасно може да се увиди дека нема коментирање од страна на новинарката околу книгата, туку само цитирање на одредени делови на книгата.
 

Chombe_United

Да ми бричите ташаците!
Член од
14 декември 2007
Мислења
8.809
Поени од реакции
452
A бе живи глупости, ако веруваме во се што пишува во весниците, до сега на јупитер ќе бевме одени. Плус и од Утрински ако се, многу недоверливи работи кажуваат. Имаат најслаб тираж и мора нешто да лупаат колку за леб и сол да извадат.
 
Член од
23 јануари 2005
Мислења
899
Поени од реакции
22
A бе живи глупости, ако веруваме во се што пишува во весниците, до сега на јупитер ќе бевме одени. Плус и од Утрински ако се, многу недоверливи работи кажуваат. Имаат најслаб тираж и мора нешто да лупаат колку за леб и сол да извадат.
“Информациите“ од Утрински не може и не смеат да бидат посматрани поинаку освен како анализа на една високо канцерогена патологија на македонското општественото ткиво. Ако разберете зошто некој напис е објавен во Утрински, ги разбирате и причините зошто Македонија оди по патот пок ој оди.

По Денко Малески, Владе Милчин, Бучко,

сега и мемоарите на арачиновските инструктори ни ги продаваат како “вистина“.

No passaran.
благодарам на потврдата
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Кое романче за у ВеЦе!

Има да сузи..хаххаха

..И ај клуч-канта комбинација за темава!
 

Chombe_United

Да ми бричите ташаците!
Член од
14 декември 2007
Мислења
8.809
Поени од реакции
452
И јас мислам темава во канта или во научна фантастика ако има!
 
Член од
23 јануари 2005
Мислења
899
Поени од реакции
22
нека тоа е добро да дознаваат луѓето какви џубриња имаме ние низ македонија по медиумите
 

Chombe_United

Да ми бричите ташаците!
Член од
14 декември 2007
Мислења
8.809
Поени од реакции
452
И после јаделе ќотек новинарите наши!
Е ќе јадат и тоа на големо!
 
Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
32
rece i se posra...

ve bolat to gakjite beli, znam. ko sho mi se cini pak ke ve bolat...

inace da, epten vlegovte vo filmskata industrija be, aj oladete malku, ni gi poduvte madinjata so holivudski scenarija.

„Ако им го земете оружјето, нема повлекување“, рекол Фејт.
lol

dali znaes kolku mnogu kazuvaat vie nekolku zbora? DALI?

GLUPOSTA NE TI SE MERI, i tvoja i na tie sho te pustile tuka da jades gomna.

MRSHHH.
 
Член од
23 јануари 2005
Мислења
899
Поени од реакции
22
а може ли некој од админите да ја заклучи темата едноставно и да не ја брише, да гледаат луѓето што се случува.
 
Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
32
Кое романче за у ВеЦе!

Има да сузи..хаххаха

..И ај клуч-канта комбинација за темава!
istite pera gi pisuvaat i romancinjata za u wc i istorijata na "grcite" , na bukarite i vo posledno vreme na shiptarive.

shund, obicno gjubre, pre-eftina nauchna fantastika...

@ mali: ne tuku obvinuvaj levo i desno za kodoshlak i predavstva, kodoshite se poznavaat, ovoj samo Albanec so 1 red skolija e, da imal 2 reda ke probal nesto pouverlivo i podobro falsifikuvano - napishano da ni "prenese".

A ako statijata vo utrinski ja pishuval nekoj Makedonec, imeto i prezimeto neka se zapisi, pa neka Demokratski odlucat tie sho krvarea kaj Aracinovo i drugite mesta niz 2001-va dali ke go ebat ili tepat, ili tepat pa ebat, ili kako ke miluvat...

p.s.

do shiptaro (avtorot na temava)

si znaeme oti si gi sakate amerikancite, edna od pricinite e sho ako ne dojdea tie da gi izvadat to "komandantite" vasi od Aracinovo, ke gi izvaese vojskata so policijata, vo vrekji i sandaci, ona sho ke ostanese od niv.

MNOGU ubavo znaete, i ve boli. I neka ve boli. Se duri ste takvi telinja da ve sґskaat ko kucinja zbesnati, ke ve tretirame ko takvi, zbesnati kuchinja, nisto povekje od toa...

i da, kljuc na temava, ke mi kazuva nekoj peder sho se slucvase vo MK i Aracinovo 2001-va... pa ne bese film to, rodnini i prijateli bea tamu, ne bea Holivudski Glumci pa da prasvam kako ja snimija scenata i dali ima "directorґs cut"
 
Член од
23 јануари 2005
Мислења
899
Поени од реакции
22
И после јаделе ќотек новинарите наши!
Е ќе јадат и тоа на големо!
немој со ќотек, препорачајте им прво со арно. пошто се гледа што се прави. интернет РУЛЗ!!! ТОШЕ ЗОШТО НЕ СИ СЕГА МЕЃУ НАС ДА ВИДИШ ШТО ЌЕ СЕ СЛУЧИ ВО НАЈСКОРО ВРЕМЕ ИГРИ БЕЗ ГРАНИЦИИИ
http://www.boomp3.com/m/19b15bd24dcc/tose-proeski-2007-igri-bez-granici
АЈДЕ ЗА ТОШЕ СИТЕ ЗАЕДНО КАКО И ТОЈ ШТО БЕШЕ ЗА НАС. ДА СЕ ДОГОВОРИТЕ ДА ИДЕТЕ ДА МУ ЗАПАЛИТЕ СВЕЌА УШТЕ ОДМА АКО МОЖЕТЕ!!! ДАДЕТЕ МУ ПОЧИТ!
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
15
Поени од реакции
0
A zosto vasite braniteli ne vleguvaa vo drugite sela ? Sto ste se zapnale so Aracinovo , mojot bratuced bil tamu, i velese deka nikogas ne ke mozea da vlezat , deka bile vo mnogu jaki pozicii , dzabe im bea i helikopterite i avionite, nikogas nemase da vlezat. Navistina cudno e kako so kallashnikovi se borea protiv helikopteri , ova za nekogo moze da bide sekako naucna fantastika, no ne i za UCK :):):):pos2:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom