Висока температура во поткровје, решение?

Член од
16 јуни 2012
Мислења
28
Поени од реакции
4
Ко ќе дојде есен или зима, шитни го и купи си стан на подолни спратови
ne biva ni toa, potkrovjeto mi e gratis ne plativ ni denar za nego, cenite za kvadrat se isti na sekoj sprat, samo sto posledniot kat go dobiva i potkrovjeto gratis, ako smenam stan isto kako da sum go frlil gratisot.
podobro da go koristam za skladiste ako ne go biva za ziveenje otkolku da go nemam

Да имаш пари да си ставиш сончеви колектори, кај читав субвенции за ставање колектор даваат гуглај
i jas go pomisliv istoto :) dve muvi so eden udar, no potrebni se iljadnici evra za ova koi sega gi nemam, a i so subvenciite imase ogromni skandali lani taka da niso od toa

Со тоа што кажуваш дека гипсот е прежежок, само потврдуваш дека изолацијата, а и самиот кров е погрешно изведена.

Имаш се што ти треба за на кровот, само ти треба да си најдеш мајстор и тоа поинаку да го прередиш. Исто така викаш дека имаш 20цм изолација............, со таа изолација кровот треба да ти биде одлично изолиран, а не утнат, како што ти викаш.

Внатрешното ставање стиропор како изолација може да ти направи само контра ефект. Ем ќе го ,,пригушуваш" воздухот во собите, ем ѕидовите ќе се потат од влагата во воздухот. А викаш дека гипсот е загреан на 40 степени, што значи дека на тој гипс ти неможеш да лепиш стиропор, затоа што стиропорот не е љубител на топло.


Има многу мајстори кои ова така го изведуваат за кога ќе врне да не се слуша тропање, притоа сметајќи дека и покрај терволот ќе се оладува лимот, но тоа не е тоа. Правилниот распоред на еден кров е (одејќи од внатре кон надвор):

1. Гипс картон
2. Фолија
3. 5цм тервол (подобрена изолација/изолирање на гредите)
4. 10цм тервол (главна изолација на кров)
5. ОСБ табла/даски
6. Парапропусна воднонепропусна фолија
7. Летвички
8. Лим

Еве приказ преку слика...

Прегледај го приврзокот 125357

На тој начин ќе имаш одлична изолација, а и ќе има вентилирање под лимот, што значи дека нема да има никаков проблем со загревање. За ладење на просториите уклучи клима или вентилатор и гајле немаш.

Ако ова ти е премногу сложено, само врз надворешниот слој тервол стави парапропусна воднонепропусна фолија, врз нејзе летвички, а врз нив лимот.

:)
bob, fala za detalniot opis.

ovaj e rasporedot kaj mene:

1 gips
2 plasticen najlon
3 10-15 sm tervol izmegu gredite
4 letvicki
5 crna hartija
6 5 sm tervol
7 crna hartija
8 lim

ovaj raspored go kazuvam od sekavanje koga se gradese sto se sekavam od prilika, ne sum 100 % siguren za dvata sloja na crna hartija, no eden imase definitivno.

vo vrska so moznosta za pogresna konstrukcija, se somnevam vo loso postaven tervol izmegu gredite i dupki vo najlonot/hartijata taka sto strui zezok vozdux nasekade.

za ventilacijata, ne e mozna bidejki iako mozebi ima nekoj santim prostor izmegu limot i drvenata konstrukcija, na vrvot i na dnoto na krovot nema ostaveno takva moznost za da vlezi/izlezi vozdux.

isto taka nemozam da pravam golemi zafati kako prereduvanje ili rekonstrukcija od baren 3 pricini, krovot e zaednicki na cela zgrada i ima uste nekolku godini garancija od tecenje ako go razmontiram pa posle teci ili slicno ke si imam problemi so kuken sovet/gradeznicite, edinstveno se mozni mali i neznacitelni zafati koj ke pominat onaka kako da ne sum napravil golema rabota, zboruvav so gradeznicite go razbiraat problemot, ne se potgotveni da si gi ispravat greskite, pa zatoa bi mi dozvolile da napravam sitni izmeni pod uslov da ne ostetam nisto ili da ne promenuvam od koren, za toa vikaat deka mora oni da go pravat, a za toa da im platam sekako.

od se sto istrazuvav denes na net, najdobra mi zvuci opcijata so alumin folija (bidejki reflektira 88 % od soncevite zraci) i e relativno evtina i lesna za lepenje.
sega ostanuva da najdam evtina samolepliva (ako postoi takva) ili evtino lepilo za nelepliva.
ako nekoj znae nesto za ova dobro bi mi dosla informacija.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
bob, fala za detalniot opis.

ovaj e rasporedot kaj mene:

1 gips
2 plasticen najlon
3 10-15 sm tervol izmegu gredite
4 letvicki
5 crna hartija
6 5 sm tervol
7 crna hartija
8 lim
Овој редослед е грешка, затоа имаш проблем. Над последниот слој изолациона хартија требале да стават бар летвички за да биде изолацијата одвоена од лимот. Вака лимот е прилепен и нема никакво циркулирање на воздух под него.

:)
 
Член од
9 декември 2008
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво.
Пред околу една и пол година, купивме стан во Н.лисиче, и околу 30м2 е под поткровје, над другата квадратура има друг стан.
ВО собата што се наоѓа под поткровјето, летно време е премногу топло... премногу. Кога беа поплавите во Стајковци, ми пропушти и таванот, така да сега, ке морам да ставам лим на кровот зошто штом еднаш пропушти, ке пропушти и пак, меѓутоа, сакам да искористам, и да ставам термоизолација.
Работата е тоа што, дечкото од кој го купив станот, сега веќе недостапен во Австралија, има ставено ламперија на таванот, и немам никаков приод од дома туку мора да се влегува преку керамиди.
Сакам да прашам, некој совет или идеа, како да го изведам сето тоа, и кој би можел сето тоа да го изведе, фирма или мајстор некој.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Здраво.
Пред околу една и пол година, купивме стан во Н.лисиче, и околу 30м2 е под поткровје, над другата квадратура има друг стан.
ВО собата што се наоѓа под поткровјето, летно време е премногу топло... премногу. Кога беа поплавите во Стајковци, ми пропушти и таванот, така да сега, ке морам да ставам лим на кровот зошто штом еднаш пропушти, ке пропушти и пак, меѓутоа, сакам да искористам, и да ставам термоизолација.
Работата е тоа што, дечкото од кој го купив станот, сега веќе недостапен во Австралија, има ставено ламперија на таванот, и немам никаков приод од дома туку мора да се влегува преку керамиди.
Сакам да прашам, некој совет или идеа, како да го изведам сето тоа, и кој би можел сето тоа да го изведе, фирма или мајстор некој.
Нормално е да е претопло во лето, затоа што или горе има лим со малку изолација (ако е нова зградата) или нема никаква изолација (ако е стара зградата). Иначе побарај излез на зградата кон кровот, би требало да има, а и да нема во тој случај мајсторите ќе најдат излез кон кровот. Тргни ја ламперијата (посебно ако е дрвена фрли ја), тргни го гипс картонот или што и да има и просто стигни до гредите или до плочата, се зависно што има на таванот. Ако имаш бетонска плоча постави метални профили или дрвени летви, ако имаш греди само просторот измеѓу нив исполни го со камена волна од 10 центиметри, со што ќе добиеш изолација. Потоа стави парапропусна водонепропусна фолија и сето тоа затвори го со гипс картон, изглетувај и добиваш еден идеален таван.

Што се однесува до кровот ќе го тргнете стариот покривен материјал, ако треба ќе ги смените дрвените летвички, ќе ставите парапропусна воднонепропусна фолија со што ќе добиеш хидроизолација и одозгора врз дрвените летвички ќе го поставите лимот. Гледај да земеш пластифициран лим и на местото на заштрафување дури можете да ставите и гумички за лим.

Се друго што ти преостанува е да си најдеш добар и квалитетен мајстор, како и квалитетни материјали:)
 
Член од
27 декември 2011
Мислења
591
Поени од реакции
508
Прва работа што треба да најдеш се добри мајстори кои знаат да изработат вентилиран покрив. Ако најдеш такви и ти направат вентилиран покрив ќе немаш мака ни во лето, ни во зима. Нема на што.

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Прва работа што треба да најдеш се добри мајстори кои знаат да изработат вентилиран покрив. Ако најдеш такви и ти направат вентилиран покрив ќе немаш мака ни во лето, ни во зима. Нема на што.

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk
Со самото тоа што лимот е поткренат на летвички и е оддалечен од основната конструкција, има вентилирање. Затоа најголема грешка е кога одма под лимот ставаат термоизолација. Термоизолацијата се поставува во основната конструкција, поточно помеѓу роговите. А и во тој случај ако кровот се покрива со керамиди, освен тоа што керамидите ќе бидат поткренати на летвички и ќе има вентилирање, има и дополнителни вентилациони керамиди кои овозможуваат вентилација.
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.255
Поени од реакции
2.241
Здраво дечки. Може постов ми е за погенералната тема за уредување на дом бидејќи не е директно поврзан со висока температура, ама се работи за поткровје па нека го тука.

Се вселив во стан кој има 20 квадрати поткровје без имотен лист каде има 2 соби кои се без никакви прозорци. Сега сакам да им извадам прозорци и за таа цел ми треба и совет и препорака на фирми/мајстори. Гледав по интернет какви опции постојат и подолу се наведени 3те кои ги имам во предвид. Ме интересира за секоја од нив колку е правно издржана и дали треба да се бара некаква дозвола (од куќен совет или од општина) за било која од нив.

Опција 1: Класичен покривски прозорец кој ќе се отвора на лизгање или на вртење на средина:




Опција 2: издаден тавански прозорец со туле над покривот кој наместо косински би се отворал вертикално како обичен ѕиден прозорец.


Опција 3: оваа реално најмногу ми се свиѓа (и на секого би му се веројатно), но не знам дали е изводлива особено бидејќи напомнувам пак, поткровјето нема имотен лист. Се работи за прозор со мини тераса.


Кога поубаво ќе разгледам, опција 1 и опција 3 и не се толку различни со тоа што тројката има плус издадена ограда, прозорецот е ист.

Па кој се разбира во ова, го молам за совет околку правна издржаност на проектот, потребни дозволи и исто препорака на фирми кои работат со ова.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Здраво дечки. Може постов ми е за погенералната тема за уредување на дом бидејќи не е директно поврзан со висока температура, ама се работи за поткровје па нека го тука.

Се вселив во стан кој има 20 квадрати поткровје без имотен лист каде има 2 соби кои се без никакви прозорци. Сега сакам да им извадам прозорци и за таа цел ми треба и совет и препорака на фирми/мајстори. Гледав по интернет какви опции постојат и подолу се наведени 3те кои ги имам во предвид. Ме интересира за секоја од нив колку е правно издржана и дали треба да се бара некаква дозвола (од куќен совет или од општина) за било која од нив.

Опција 1: Класичен покривски прозорец кој ќе се отвора на лизгање или на вртење на средина:




Опција 2: издаден тавански прозорец со туле над покривот кој наместо косински би се отворал вертикално како обичен ѕиден прозорец.


Опција 3: оваа реално најмногу ми се свиѓа (и на секого би му се веројатно), но не знам дали е изводлива особено бидејќи напомнувам пак, поткровјето нема имотен лист. Се работи за прозор со мини тераса.


Кога поубаво ќе разгледам, опција 1 и опција 3 и не се толку различни со тоа што тројката има плус издадена ограда, прозорецот е ист.

Па кој се разбира во ова, го молам за совет околку правна издржаност на проектот, потребни дозволи и исто препорака на фирми кои работат со ова.
Јас колку што знам треба одобрение, посебно за 2 и 3, затоа што нешто доградуваш. За 1 мислам дека и не ти треба некоја дозвола (иако треба), затоа што станува збор само за кровен прозор, посебно ако се наоѓаш во стара зграда и населба каде и не важат некои правила и закони. Еве околу ова нешто ако знае @Let 3 и он нека ти каже.

Во однос на градежничките работи многу е битно каква е градбата на кровот, која е косината на кровот и каква е изложеноста на кровот. Најрационално, а донекаде и најдобро решение ти е 2, во однос на моите знаења. Иначе 3 е супер, но ако стар е покривниот материјал може да ти се појават многу проблеми, а и ако подобро ја разгледаш сликата тоа што ти личи на предна ограда е всушност прозорот. Исто многу е битно ваквот прозор да го поставиш со базата до подот, затоа што ако почнува некаде високо сигурно нема да доградуваш и скали од внатре за нагоре да се качуваш:D
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
Јас колку што знам треба одобрение, посебно за 2 и 3, затоа што нешто доградуваш. За 1 мислам дека и не ти треба некоја дозвола (иако треба), затоа што станува збор само за кровен прозор, посебно ако се наоѓаш во стара зграда и населба каде и не важат некои правила и закони. Еве околу ова нешто ако знае @Let 3 и он нека ти каже.
Kровни прозори не се проблем, баџите треба да имаат одобрение (така беше пред 4-5 години)
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.344
Поени од реакции
4.963
Дали има некој што го прави ова во Македонија?



 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Дали има некој што го прави ова во Македонија?



Да не те лажам дека кај нас никој не го работи, но јас бар до сега немам сретнато фирма кај нас што ова го прави. Но во секој случај многу подобро и поздраво ти е да си ставиш обична термоизолација (читај тервол, парапропусна водонепропусна хартија....):)
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.344
Поени од реакции
4.963
Штета. Ко ќе ги гледам оние Америчкине емисии со реставрирање и редизајн ми делува ко овде да е 19век со трска и лепешки се гради.

Покривот е од зграда, лимен под него е поставена некоја црна хартија најлон што ти ја знам и тоа е се... Таванот на становите е се разбира бетонска плоча 9 или 13цм. незнам колку е стандард... Разликата во становите на поктровје и на тие одоздола е некој си 8-10 'C степени.
Она со алу фолии е идеално решеније за одбивање на УВ топлинското зрачење кое се содзава на покривот
 
Член од
26 јули 2017
Мислења
14
Поени од реакции
1
Здраво, треба да направам дел од пткровје каде што нема плоча, просторот е окулу 16 квадрати, има ставено профили планирано беше да е отворен станот нагоре кон дел од поткровјето ама сега сакаме да го затвориме.
Ми треба совет колку изолација е потребно, од гипс картонот до профилот има 15 цм простор, а од профилот до плочата 2,7 цм. Тука планираме да ставиме осб табли хоризонтално и вертикално да дојде на ниво на плочата. Мајсторот ни предложи да се изолира со стиропор, ја незнам што е подобро му спомнавме и комбинација од 2 x 5 цм стиропор, и измеѓу тервол. Или само 10цм тервол да се стави, што е мислам и поевтина варијанта. Секој предлог е добредојден.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Здраво, треба да направам дел од пткровје каде што нема плоча, просторот е окулу 16 квадрати, има ставено профили планирано беше да е отворен станот нагоре кон дел од поткровјето ама сега сакаме да го затвориме.
Ми треба совет колку изолација е потребно, од гипс картонот до профилот има 15 цм простор, а од профилот до плочата 2,7 цм. Тука планираме да ставиме осб табли хоризонтално и вертикално да дојде на ниво на плочата. Мајсторот ни предложи да се изолира со стиропор, ја незнам што е подобро му спомнавме и комбинација од 2 x 5 цм стиропор, и измеѓу тервол. Или само 10цм тервол да се стави, што е мислам и поевтина варијанта. Секој предлог е добредојден.
Јас малку не те сфатив што сакаше да кажеш, уствари малку повеќе не те сфатив. Што сакаш да направиш со тие 16м2? Да им ставиш плоча за одење, затоа што немаат бетонска плоча? За што изолација? Какви профили?

Што се однесува до изолацијата, за што и да е, ако е за исполнување на создаден ,,сендвич" од двострано поставен материјал, тогаш најдобро е изолација со минерална волна/тервол. Што поголема дебелина минерална волна, тоа подобро.
 
Член од
26 јули 2017
Мислења
14
Поени од реакции
1
Се работи за дел од дуплекс стан кој требаше да е отворен со високи тавани, сега сакаме да го затвориме и изолираме. Да, треба да го покријам со осб табли за да може да биде на исто ниво со плочата, тоа ќе биде место плоча ќе се оди по тоа. Под профили мислев на железната конструкција над која треба да се постави иверицата. Тоа ме интересираше што се користи за добра изолација, фала на одговорот! Исто зградата небеше завршена кога се вселивме и сеуште не е, треба да се изолира и покривот, сега е само лим и некоја фолија. После тоа се греди со 18 цм длабочина. Колку сметате дека е доволно да се направи добра изолација, и ако има некој поупатен дали знае колку би чинело отприлика. ( површината под кровот е околу 60м2) Според планот беше предвидено изолацијата да е 5 цм што е мислам премалце, а на кнауф и ројал инвест страната препорачана дебелина на изолација е околу 25 цм. Секое мислење е добредојдено.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom