Вино

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
Pinot Noir - Бовин
најубавото суво црвено вино + некоја сочна скара ;)
Или...

Моментално вакво пијам, зш ги испробвам вината на Сарафов.Претходно ги делкав од Попова Кула.Колку помала винарија - толку поубо вино, обично.И појаки се, за разлика од социјалнине 3 литарски, од помала количина фаќат :)
 

Near

Рандом лик од соседството
Член од
26 март 2009
Мислења
4.228
Поени од реакции
6.709
Не знајте шо е убаво...не ви замеруам :D

Merlot special selection од Тиквеш...виното е да незнаеш дали да го пиеш или по првата голтка да свршиш внатре. Во мојата винска историја(а многу е долга) иам пробано(да не претерам) преку 30 различни вина...почнувајќи од домашни,социјалки,па се до спешл селекшн. Виново го пробав пред некоја година за првпат(сеа ја видов темата,па за тоа споделувам). Од тогаш сум редовен муштерија на виново. Ви препорачувам да го пробате,иако можеби е мааалку солено(800 денари е шише 0.75),ама вреди за секој денар. Исто така,ако можете да најдете нека биде берба 2005 или 2007. Пробајте го,па чекам ваши реакции :)
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.677
Не знајте шо е убаво...не ви замеруам :D

Merlot special selection од Тиквеш...виното е да незнаеш дали да го пиеш или по првата голтка да свршиш внатре. Во мојата винска историја(а многу е долга) иам пробано(да не претерам) преку 30 различни вина...почнувајќи од домашни,социјалки,па се до спешл селекшн. Виново го пробав пред некоја година за првпат(сеа ја видов темата,па за тоа споделувам). Од тогаш сум редовен муштерија на виново. Ви препорачувам да го пробате,иако можеби е мааалку солено(800 денари е шише 0.75),ама вреди за секој денар. Исто така,ако можете да најдете нека биде берба 2005 или 2007. Пробајте го,па чекам ваши реакции :)

Ме мрзи да се симнувам до Тинекс, па да те прашам колку си сигурен за цената и дали збориме за во ресторан? Зошто спешл селекшн се некаде околу 500 денари. А за таа цена како што ме држи сеќавањето е Мерлот на Бовин.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.196
Поени од реакции
21.347
Дали знае некој каде може да се купи „Бела Вода“ од Тиквеш, црвено вино?

 
Член од
17 јули 2010
Мислења
1.421
Поени од реакции
2.203
Нај нај од Тиквеш Вранец и Кратосија
ех :P до ден денес имаме кавадерчка во мали шишиња, стари некаде 20 години, по едно на ручек и топ..
Од новава Стоби ги сакам беливе Мускат и Ризлинг
А од нашите кхм кхм словенечките випава Каберне.... последно пиев Мерло ама ми немаше таков вкус како на Кабернево....
А најкисело па и не ми се допаѓа е Розе...
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.677
Ме мрзи да се симнувам до Тинекс, па да те прашам колку си сигурен за цената и дали збориме за во ресторан? Зошто спешл селекшн се некаде околу 500 денари. А за таа цена како што ме држи сеќавањето е Мерлот на Бовин.
Спешл селекшн на Тиквеш е 310, а Мерло на Бовин е 440. :)

И додека сум тука покрај омилената `Тга да ги истакнам и овие :



 
Член од
15 јануари 2012
Мислења
652
Поени од реакции
192
Dingac, prosek, traminac (ama da e od Ilocki podrumi)

Ova poslednovo se pielo i na krunisuvanjeto na kralicata Elizabeta II
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
472
Поени од реакции
292
Денес читав во весник на Саем има Вински Фестивал(од денес до сабота) така да сите добри конзуматори накај Саем да пивнете по нешто на оваа поларна температура...моментална температура -7 С
 

Kajgana Shop

На врв Bottom