Вили, самовили...

D

dARK_ElementaL

Гостин
Добро де, објасни како им делува ајахуаската. Што е толку посебно во неа?
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Баталете странски, непроверени ствари кои се можда отровни и опасни по здравјето и околината. Користете наши македонски производи, природни, органски што растат по шуми и слични места, какви што користеле и вашите предци кога гледале и комуницирале со вили, самовили и други работи. Некои ликови кои се бават со оваа проблематика препорачуваат појачана терапија со буника (hyoscyamus) и мувоморка (amanita muscaria), што гарантирало разни визии и остварување контакт со повеќе натприродни битија, патување во иностранство (други светови, боље од Немачка), а ако на сето тоа се додаде литар комова ракија ни прием кај Господ не е невозможен.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.225
Поени од реакции
78.816
Никако мешање буники со алкохол.

Случаите на средбите со вили немаат никаква врска со конзумирањето на психотропни супстанции.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.087
Поени од реакции
15.931
Добро де, објасни како им делува ајахуаската. Што е толку посебно во неа?
Во кратки црти, те соочува со тоа што е веќе внатре во тебе но не е на свесно ниво.


Го поставувам видеото на Магељано, бидејќи го ценам како музичар и знам колку вреди човекот, во интелектуална и уметничка смисла. Можеш и да го побараш на фб, Ivan Vukovic, па ако е расположен да ти каже можеш да го потпрашаш. Јас не би го прашувал, за такви искуства имам став дека не се споделуваат со други.


Имаш тон информации и видеа на нет, пребарај си.
 
Последно уредено:

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
@Сабазиј дали има голем ризик во печурки аманита мускариа да се најде некоја отровна ? Пријател на пријател на пријател на пријтел имал берено тука ( наш продукт природен )у некоја шума одредена количина , стравот и знак прашање е дали може да постои некоја смртоностна во нив , пошто сите се индентични .. Имаат неколку луѓе пробано , меѓу кој и јас, многу малце, живи здрави сите, ама никој нема јадено многу.. си стојат у некое кесе у некој ормар уште, си стои богатството.
Имам расчепкувано за нив, многу специфична габа и многу вкусна , многу боље од индиски орев:)
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
@Сабазиј дали има голем ризик во печурки аманита мускариа да се најде некоја отровна ? Пријател на пријател на пријател на пријтел имал берено тука ( наш продукт природен )у некоја шума одредена количина , стравот и знак прашање е дали може да постои некоја смртоностна во нив , пошто сите се индентични .. Имаат неколку луѓе пробано , меѓу кој и јас, многу малце, живи здрави сите, ама никој нема јадено многу.. си стојат у некое кесе у некој ормар уште, си стои богатството.
Имам расчепкувано за нив, многу специфична габа и многу вкусна , многу боље од индиски орев:)
Види може некои од тие печурките да имаат смртност во себе, али ништо не е совршено, тоа е само природен процес на елиминација на битија неспособни да доживеат повисоки степени (левели) на свесност, која плус тоа е проширена и надградена. Е сега има и други, позагрижувачки, несакани ефекти кои се карактеризираат со промена на тенот, живеење во чудни и бројни заедници, а сето тоа придружено со склоност кон носење на мали бели капчиња, што е доста проширено во делови нашата земја, по нејзиното збогатување со сиромав ураниум.
 
B

Bafra

Гостин
@Сабазиј дали има голем ризик во печурки аманита мускариа да се најде некоја отровна ? Пријател на пријател на пријател на пријтел имал берено тука ( наш продукт природен )у некоја шума одредена количина , стравот и знак прашање е дали може да постои некоја смртоностна во нив , пошто сите се индентични .. Имаат неколку луѓе пробано , меѓу кој и јас, многу малце, живи здрави сите, ама никој нема јадено многу.. си стојат у некое кесе у некој ормар уште, си стои богатството.
Имам расчепкувано за нив, многу специфична габа и многу вкусна , многу боље од индиски орев:)
Јас колку што сум прочитал, Аманита Мускариа е таа црвената со бели точки (што ја има во цртани филмови :eek: ) и таа доколку се свари во поголема количина вода нема смртни последици. Други видови се потоксични и опасни.

Сум прашувал 2-3 што собираат печурки и немаат сретнато кај нас таква црвена со бели точки ....
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.225
Поени од реакции
78.816
таа ја има кај што живеат Ивица и Марица и Црвенкапа
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
Јас колку што сум прочитал, Аманита Мускариа е таа црвената со бели точки (што ја има во цртани филмови :eek: ) и таа доколку се свари во поголема количина вода нема смртни последици. Други видови се потоксични и опасни.

Сум прашувал 2-3 што собираат печурки и немаат сретнато кај нас таква црвена со бели точки ....

Toa e taa karakterisichna pechurka so dedo mraz i irvasite prikaznite i sho ja ima po crtani filmovi i bash e sexy. Ako se konsumira svarena, se rushat verojatnostite za smrti posledici so samiot proces , ali ako se konsumira isushena, da se jade sirova ( mene mi e pofilm taka ) , togash mozhe da postojat nekoi rizichni shansi , cisto radi verojatnost deka mozhebi 1 od 100 ima nekoja pogreshna. + - dozata igra mnogu golema uloga vo celiot ovoj muabet a nema ni experti na toa znak prashanje , osven nekoj retki lugje shto se zanimavaat so shamanizam za da kazhe shto e kako e ( ima nekoi sibirski shamani koi ja opishuvaat pechurkava od nekoi old school videa na yt ) Pechurkava e nauka sama po sebe. Ako nekoj znae neshto povekje okolu ova neka spodeli mudrost.
 
D

dARK_ElementaL

Гостин
Во врска со таа печурката од цртаните. Во средно ја прашавме професорката по биологија, што е, како е, дали е отровна итн. Ни рече дека всушност била меѓу најотровните. Испаднав многу разочаран , оти стварно убава на изглед, а опасна. :(
патување во иностранство (други светови, боље од Немачка).
World of warcraft спаѓа во нив? :D
 
B

Bafra

Гостин
Toa e taa karakterisichna pechurka so dedo mraz i irvasite prikaznite i sho ja ima po crtani filmovi i bash e sexy. Ako se konsumira svarena, se rushat verojatnostite za smrti posledici so samiot proces , ali ako se konsumira isushena, da se jade sirova ( mene mi e pofilm taka ) , togash mozhe da postojat nekoi rizichni shansi , cisto radi verojatnost deka mozhebi 1 od 100 ima nekoja pogreshna. + - dozata igra mnogu golema uloga vo celiot ovoj muabet a nema ni experti na toa znak prashanje , osven nekoj retki lugje shto se zanimavaat so shamanizam za da kazhe shto e kako e ( ima nekoi sibirski shamani koi ja opishuvaat pechurkava od nekoi old school videa na yt ) Pechurkava e nauka sama po sebe. Ako nekoj znae neshto povekje okolu ova neka spodeli mudrost.
Епа според истражувачот Џон Алегро (има на јутуб), кој ги обработувал записите од мртво море, кажува дека печурката е поврзана со религијата и намерно е сокриена таа симболика....

https://www.google.com/search?q=scrolls+of+dead+sea+and+aminta+muscaria&oq=scrolls+of+dead+sea+and+aminta+muscaria&aqs=chrome..69i57.30892j0j7&client=ms-android-huawei&sourceid=chrome-mobile&ie=UTF-8

Според Тао-истите, ваквите производи уствари се отрови кои активираат во нашиот систем некој хормон (заборавив кој) на смрт. Количината е мала да умреш, но сепак го активираат во смисла те припрема за напуштање на телото. На некој начин добиваш можност да напуштиш реалноста/свеста и да добиеш пристап до други димензии.
Ама по нив, тоа е опасно и треба максимално да се избегнува.
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
Ima dosta info-a okolu ovie pechurki i krijat dosta golema tajna. Jas vo sekoj sluchaj ne bi se zaebaval so ova dokolku ne sum spremen ; da se chustvuvam kako shto treba za da mozham da evoluiram pozitivno.
Opshto so sekoj psihotrop ja imame mozhnosta da ideme multidimenzionalno so svesta, a so ovie posebno koj znae shto bi se desilo ako bi se iskonsumirale proper. Karakteristikite na ovie se zhestoka euforija, sila i ako se upotrebi kako shto treba mozheme da dojdeme do nekakva posakuvana mokj i da gi koristime kako lek. Lichno jas begam od openeri poshto previshe prirodno sum otvoren ( mentalno i energetski) i se naogjam vo zagadena sredina shto mi vlijae totalno kontra produktivno se shto bi naprail dopolnitelno.
Eve edno video interesno>
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782

Prashanje 1> Ima li nekoj od vas ( tuka ) praeno Amanita Muscaria ?
Prashanje 2> Kolku vreme mozhat da stojat suvi od kako kje bidat obrani ?
Prasanje 3> Kolku grama e doza ? Prashanje 4> Koj e najdobar nachin za konsumiranje?
Eventualni podprashanja > Kade mozhat da se najdat vo nashive shumi i dali nekoj nashol, obral i konsumiral ? Kolku e preporachliva doza za prv pat za da mozhe da pomineme fino so lesen trip ? Kolku vreme drzhi dejstvoto i shto da ochekuvame kako za prv pat ? Kako e najdobro da se izvede ovaa ceremonija i na koj nachin ? Bi bil mnogu blagodaren ako nekoj bi mozhel da odgovori na ovie prashanja koi mnogu me interesiraat. Ne mozham da najdam verodostoen izvor na internetov za ovaa dinamika. Mislam deka tuka ima lugje koi se zapoznaeni so ova i mozhat da pomognat da se proshiri vistinskata informacija na vistinski lugje. Mir do site vas i pushtete ja mudrosta na idnite generacii! Se spremam za Shamanizam. Samo za dobro!
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom