Вили, самовили...

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.256
Поени од реакции
1.966
точно ги замислуваш зашто во грчката митологија нимфите исто биле јаки заводнички се е**ле јако или со други зборови биле ороспии[DOUBLEPOST=1503331408][/DOUBLEPOST]
и тоа шо викаш
Verojatno postojat natprirodni sushtestva,ama covekovata fantazija ne treba da odi predaleku.Realnost e realnost,fantazija e fantazija i ako covek ne si go pazi umot..........:D
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Вили, и само Вили... после тоа што се деси со 7ца, никогаш повеќе.
 
D

dARK_ElementaL

Гостин
Verojatno postojat natprirodni sushtestva,ama covekovata fantazija ne treba da odi predaleku.Realnost e realnost,fantazija e fantazija i ako covek ne si go pazi umot..........:D
така е треба да се знае границата на фантазијата и да не се премине. бидејки таа непотребна фантазија без научни сознанија ги довела луѓето до степен да се плашат и од сопствената сенка.

ако не си го пази умот тогаш фантазијата преминува во ''реалност" полоша од секоја дрога
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.256
Поени од реакции
1.966
така е треба да се знае границата на фантазијата и да не се премине. бидејки таа непотребна фантазија без научни сознанија ги довела луѓето до степен да се плашат и од сопствената сенка.

ако не си го пази умот тогаш фантазијата преминува во ''реалност" полоша од секоја дрога
Tocno !
 

Zassin

Star Platinum
Член од
30 август 2017
Мислења
45
Поени од реакции
23
Ne znam za vas, no ovie prikazni sekogas me plashea. Kako mal, baba mi mi raskazuvase deka nejziniot dedo koga odel nakaj doma of rabota na pole, tamu nakaj Karaorman, vrakjajki se videl edno kuce. Taka, malo, belo ti mislis edvaj sila imalo edvaj da odi. Togas prapradedo mi resil da go odvede doma, deke decata ke see raduvale na nego. Koga ho vrzal za vratot, I se kacil na konjot, kuceto se napiralo, I during hi vlecelo konjot nanazad kako sho on se macel napred da trgne. Prapradedo mi go vlecel, pa resil da go zeme vo race I da go kaci na konjot. Taman se doblizil da go zeme, to potrgnalo na vrvcata, I toa isceznalo kako vo Zemja da padnalo. Dedo mi go zemal krstot vo race, ho opnal konjot I odma doma, I uspat see molel. Koga im kazal na negovite doma, barale vednas vo crkva da idat, i kukjata da im ja blagoslobi popot. Togas popot mu kazal na dedo mi koga ke pominuval of too Pat, sekogas da pocnel da se moli na svetecot koe bil patron na semejstvoto, I krstot da si ho cuval v raka. A pak tatkoto na baba mi, pradedo mi, ednaska pominuval of tamu kaj istoto mesto I dodeka odel po istata pateka, videl nekoja zena, belo oblecena so malo belo kutre, is to kako to prapradedo mi sho videl. Togas slusnal svirenje, iako nemalo niloj drug osven tie dvajca, pa slusnal peenje na nezen zenski glas, I posle nekoe vreme, se razbudil pod strea na breza, i koga se osvestil, zabelezal deka ustata mu se iskrivila. Vednas fatil kursum do doma, i pravo otisol vo crkva. Popot mu kazal deka navidno to bila nekoja "zlobna samovila" koja kradela lugje, I najmnogu Mali deca koga pominuvale of tamu. Jas bi vrska so natprirodnive raboti sum skepticen, no ova dva pati da se sluci, bo rok of 10na godini, malku me tera da se posomnevam ponekogas za moite idei so svetot.
 
L

Löwe

Гостин
Ne znam za vas, no ovie prikazni sekogas me plashea. Kako mal, baba mi mi raskazuvase deka nejziniot dedo koga odel nakaj doma of rabota na pole, tamu nakaj Karaorman, vrakjajki se videl edno kuce. Taka, malo, belo ti mislis edvaj sila imalo edvaj da odi. Togas prapradedo mi resil da go odvede doma, deke decata ke see raduvale na nego. Koga ho vrzal za vratot, I se kacil na konjot, kuceto se napiralo, I during hi vlecelo konjot nanazad kako sho on se macel napred da trgne. Prapradedo mi go vlecel, pa resil da go zeme vo race I da go kaci na konjot. Taman se doblizil da go zeme, to potrgnalo na vrvcata, I toa isceznalo kako vo Zemja da padnalo. Dedo mi go zemal krstot vo race, ho opnal konjot I odma doma, I uspat see molel. Koga im kazal na negovite doma, barale vednas vo crkva da idat, i kukjata da im ja blagoslobi popot. Togas popot mu kazal na dedo mi koga ke pominuval of too Pat, sekogas da pocnel da se moli na svetecot koe bil patron na semejstvoto, I krstot da si ho cuval v raka. A pak tatkoto na baba mi, pradedo mi, ednaska pominuval of tamu kaj istoto mesto I dodeka odel po istata pateka, videl nekoja zena, belo oblecena so malo belo kutre, is to kako to prapradedo mi sho videl. Togas slusnal svirenje, iako nemalo niloj drug osven tie dvajca, pa slusnal peenje na nezen zenski glas, I posle nekoe vreme, se razbudil pod strea na breza, i koga se osvestil, zabelezal deka ustata mu se iskrivila. Vednas fatil kursum do doma, i pravo otisol vo crkva. Popot mu kazal deka navidno to bila nekoja "zlobna samovila" koja kradela lugje, I najmnogu Mali deca koga pominuvale of tamu. Jas bi vrska so natprirodnive raboti sum skepticen, no ova dva pati da se sluci, bo rok of 10na godini, malku me tera da se posomnevam ponekogas za moite idei so svetot.
Многу пушел трева дедоти
 

Zassin

Star Platinum
Член од
30 август 2017
Мислења
45
Поени од реакции
23
Многу пушел трева дедоти
Mozno e da bill toa, hahaha. No kako sho kazav jas sum skeptik, ne veruvam no gledajki gi slikite od pradeeo mi pred I po nastanot, se zabelezuva deka ustata my iskrivena. Sum skepticen, no koj znae moze I'm nekoja vistina vo toa.
 
D

dARK_ElementaL

Гостин
Mozno e da bill toa, hahaha. No kako sho kazav jas sum skeptik, ne veruvam no gledajki gi slikite od pradeeo mi pred I po nastanot, se zabelezuva deka ustata my iskrivena. Sum skepticen, no koj znae moze I'm nekoja vistina vo toa.
И јас сум скептик кога станува збор за надприродното, но имаш право, некогаш те тера да се запрашаш па дури и онака чисто филозофски.
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.256
Поени од реакции
1.966
И јас сум скептик кога станува збор за надприродното, но имаш право, некогаш те тера да се запрашаш па дури и онака чисто филозофски.
Se vo zivotot na nekoj nacin e misterija.I samiot zivot e misterija. No,covek prvo mora da nauci kako da se spravuva so znajnoto i poznatoto za potoa da dobie mudrost da go otkluci misticnoto.A,pri toa,ne treba da go iskluci nitu racionalnoto razmisluvanje,nitu da go otfrli ona shto mu go "kazuva" srceto. :)
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
19
Поени од реакции
12
Можеби звучи глупо,но веке 3 пати ми се дешава ова.Ретко ги посетувам Осоговските Планини,но кога отидам речиси секој пат ми се случува една иста работа.Има една мала црква на едно ридче,и одма до неа има како мала шумичка.Првиот пат се одделив од мојте,онака да фотнам дрвја.И одеднаш слушам како некое маче мјаука (мачките се моја слаба страна,и ке направам се да отидам до нив,така да сум fucked ) во една грмушка до мене.Се наведнав да видам дали има нешто но немаше.А беше подигната грмушката и немаше листови на неа (почеток на есента) и се чудам од каде доага звукот.Беше интересно затоа што мјаукаше дури и кога гледам во растението и околу него.Звучеше како да има телефон закопан во коренот на растението и да ѕвони со рингтоне на некоја мачка.Потоа си отидов затоа што мајка ми ме замараше.
После некоја недела,пак се вратив на тоа место.Овој пат мајка ми беше во близина, и пак се слушаше мјаукање.Јас одев накај изворот каде што доага звукот но мајка ми следеше,и таа ми кажа дека може да го слушне мјаукањето исто така.Само што ми се придружи звукот занеме.Немаше веке мјаукање.
После некое време,се шетав со брат ми и мајка ми,близу една полјана.И тие отидоа да видат некоја стара колиба што сме ја поседувале а јас останав сама.И поминаа добри 5 минути и одеднаш во високата трева гледам портокалова мачка.Јас како улава по мачки сакав да ја погалам,но таа бегаше од мене (како било која мачка) ама таа мјаукаше накај мене кога јас сакав да се оддалечам од неа.Не мјаукаше накај мене како да и дадам храна,туку сакаше да ја следам.(беше очигледно)пред да продолжам да ја следам,мајка ми и брат ми извикаа по мене и ја оставив мачката.
Знам дека можеби звучи глупо,ама сум читала дека тие можат да земат облик на било какво животно да те привлечат?!
Исто така,каде што се спојуваат Кочани и Оризари има така наречен Пазарски пат каде што се имаат дешавано чудни работи.Незнам што,огнови сами се палат,лугето гледаат самовили и жени во бело.Баш ми е језиво местото и онака сакав да го спомнам,затоа што имам другар што живее баш таму и тој ми има кажувано ептен creepy дешавки.
Како и да е.Тоа е се. :vozbud::vozbud::vozbud:
 
Член од
3 март 2010
Мислења
633
Поени од реакции
359
паранормални појави постојат, кој видел е изненаден, кој не видел не верува, а кој се изјаснува пред други дека видел е луд
Тоа е факт
Ако си видел освен на блиски не зборај пред други оти ќе те направат будала, шизофрен или наркоман

Јас сум имал две искуства досега што уште не можам да ги објаснам, во првата случка бев со другар и тоа се случе на отворен простор во парк навечер, а вториот случај кај мене дома
Самовили не беа, ама можеби нешто сеништа или духови можно е
 
Член од
12 април 2018
Мислења
29
Поени од реакции
27
Како дете со своите братучеди и тетка ми бевме на планина не знам на кој датум точно, излегувале самовилите на еден ѓол.
Ни самовила ништо не видовме,кога се вратив дома приврзокот крст ми го немаше од ланчето.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Како дете со своите братучеди и тетка ми бевме на планина не знам на кој датум точно, излегувале самовилите на еден ѓол.
Ни самовила ништо не видовме,кога се вратив дома приврзокот крст ми го немаше од ланчето.
 
Член од
6 мај 2018
Мислења
1.140
Поени од реакции
2.734
Postojat tie raboti ama ne sekoj e svesen dovolno za da gi razbere. Potrebno e treniranje meditacija i otvaranje na nekoi vidici za da se zbori za tie sustestva sto narodno gi vikaat vili.
Interesno e deka so takvi astralni bitija samanite vo Amazon komuniciraat celo vreme posle rituali so ajahuaska. Gradskiot covek se ima otugjeno od svojata priroda koja ne e samo materijalna.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Postojat tie raboti ama ne sekoj e svesen dovolno za da gi razbere. Potrebno e treniranje meditacija i otvaranje na nekoi vidici za da se zbori za tie sustestva sto narodno gi vikaat vili.
Interesno e deka so takvi astralni bitija samanite vo Amazon komuniciraat celo vreme posle rituali so ajahuaska. Gradskiot covek se ima otugjeno od svojata priroda koja ne e samo materijalna.
@Psyside Читаш ник? :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom