Вие - преседател на РМ

Член од
8 септември 2011
Мислења
3.668
Поени од реакции
2.619
simply, би направил пари, фалачаопозпријатно.

И нормално би живеал во

Ќе продадам некој од спомениците и би возел.


Скромно.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.744
Поени од реакции
9.871
Ќе воведам минимална плата од 16.000 денари
Сите патишта би ги средил,обновил,поправил
Казните укинување за -30% (дел од нив)
Бркање на непотребните 10 души од администрации,канцеларии,а истата работа можат да ја завршат и тројца луѓе
Казните за силување=15 години..За убиство 20 години (без право на помилување)
Плати на пензионирани претседатели,министри-не повеќе од 20.000 денари
Строга контрола на "работата" на полицијата
Набавка на нови возила на пожарна,болница
Реконструкција на школите и болниците
Набавка на најсовремени апарати во медицина
Строга контрола и оценување на новопечените доктори
Издавање на возачка стриктно на 18 години,со строго полагање,тестови и слично
Ограничување на работното време
0.0 толеранција алкохол во крвта-во спротивно одземање на возачка 1 година..

(се соживеав со темава)
Ништо од ова неможе да превземе претседателот,пошто не е во негова надлежност.
 

Marchelo93

Дипломиран Џаболебар
Член од
10 јули 2011
Мислења
1.931
Поени од реакции
1.997
Ќе ставам вето на секој ненормален закон и ќе трубам по интернет портали и телевизии зашто сум го направил тоа.Ќе ги помилувам најопасните убијци и ќе си направам Secret Assasin Squad.Ќе му го расплакувам мамичето на министерот за одбрана,ќе се наметнам како доминантна фигура во АРМ.Ќе го користам правото да се обраќам пред пратениците повеќе од задолжителното едногодишно обраќање.Ќе и се заканам на Владата дека нема да именувам директор на Агенција за разузнавање кој не е мој човек.Нема да се согласам да аминувам неспособни амбасадори.Ќе вршам притисок барем во земјите со повеќебројно македонско население да се назначат способни луѓе.Ќе покренам иницијатива за промена на Устав.Ќе го изнашетам светот со државни пари.Ќе идам по светски,европски фудбалски,ракометни,кошаркарски првенства исто на државен трошок итн итн..
 
Член од
4 јули 2009
Мислења
4.795
Поени од реакции
3.492
Легаризирам истополови бракови и одма после тоа забранам разводи за истите
 
Член од
12 јануари 2014
Мислења
1.464
Поени од реакции
1.892
Океј, под претпоставка претседател да има некаква функција, би го направил ова:

- Би ја либерализирал и приватизирал секоја една општествена гранка
- Би ги укинал сите даноци, освен некој минимален данок од 1 посто, на име војска на државата, и детективи
- Би легализирал ... well, се, пошто кој сум јас да ти забранам да се дрогираш, или пушиш, или ебеш шо сакаш?
- Би ги укинал сите државни институции, освен суд, кој ќе има улога да ја заштити приватната сопственост, и војска која ќе има улога да не заштити од некоја друга држава
- Би укинал минимална плата, пошто кој сум јас да се мешам како ќе се договорат работникот Петко, и газдата Трајан колку ќе го плаќа
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Ништо од ова неможе да превземе претседателот,пошто не е во негова надлежност.
Де бе не ми руши филмот..Не е во негова надлежност,ама нели секој закон откако ќе биде изгласан од владата,мора тој да го потпише и одобри..
 
R

Rigel Kent

Гостин
Де бе не ми руши филмот..Не е во негова надлежност,ама нели секој закон откако ќе биде изгласан од владата,мора тој да го потпише и одобри..
Ако не го одобри се враќа повторно во Собранието и потоа мора да го потпише , обврзан е.
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Ако не го одобри се враќа повторно во Собранието и потоа мора да го потпише , обврзан е.
Епа што јадат овие гумени бомбони дека немал голема одговорност и значајност..
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.044
Поени од реакции
15.001
Кој сака да биде претседател на Македонија и да биде безгласна буква?
 

Mojso

uneducated knob
Член од
14 септември 2009
Мислења
4.663
Поени од реакции
12.543
Како сите се загреавте за јазикот, а се кладам дека 90% од вас некогаш погрешно го пишувале истиот збор...
Точно. Ама тогаш почнавме да одиме на училиште и се се смени :D
 
Член од
16 септември 2013
Мислења
687
Поени од реакции
514
-Забрана за патување кај јужниот сосед.
-Намалување на даноци.
-Слобода на медиуми.
-Демократија.
-Чистење на пренатрупана администрација.
-Залагање за влез во ЕЕУ.
-Отпуштање на тазе примените војници (затоа што многу се примени поради националноста, занеме кој беше министер) и примање на нови.
-Уживање за мене и мојата фамилија
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.744
Поени од реакции
9.871
Де бе не ми руши филмот..Не е во негова надлежност,ама нели секој закон откако ќе биде изгласан од владата,мора тој да го потпише и одобри..
Нема врска,не потпишува он никакви закони освен во врска со безбедноста,амбасадорите и уште некои поситни ингеренции. Законите ги носи владата,дел од нив ги контролира судот,Уставниот суд и Собранието ги усвојува.
Претседател е тако речи Англиска кралица,служи за украс само.
 
D

Daedalus

Гостин
Океј, под претпоставка претседател да има некаква функција, би го направил ова:
- Би легализирал ... well, се, пошто кој сум јас да ти забранам да се дрогираш, или пушиш, или ебеш шо сакаш?
Последиците од алкохолот и дрогата се одразуваат на семејството и околината и не се само лични.

Наркоман е непресметлив ако нема дрога и е опасен за околината. Пијан човек потенцијално може да предизвика секаков тип на несреќи од сообраќајки до конфликти и тристо други чуда.

Се' додека не штетиш на околината со тоа што го правиш е во ред, како на пример сексот.
Тоа не е случајот со алкохолот и дрогата кои статистички гледано доведуваат до непосакувани последици за други луѓе.
Колку луѓе загинале од пијани возачи и колку луѓе биле убиени и избрцани од наркомани во криза или луѓе на кокаин што не може да си го контролираат допаминот и тестостеронот во моментот? Постојат повеќе димензии од кои може да се разгледува проблемот, не е така едноставно, ќе праам што сакам и моја работа е.

Наместо да се направат неуспешни регулации од типот „не смееш да возиш пијан“ кои очигледно не функционираат, подобро е од корен да се скрати проблемот. Убаво би било доколку конзумацијата на дрогата и алкохолот се одразуваше само на индивидуата, а не на семејствата кои се распаѓаат од пијаници кои умираат од цироза. Ќе речеш еј, па секој треба да си ја има мерата, ама пошто очигледно не секој е способен да си ја има мерата, треба да се регулира пред да направи штета што ќе ја спречи слободата и среќата на другите луѓе.

Сите пиеме по некое пиво или ќе испушиме по некој џоинт чат пат, ја сум пушач лично, али големата слика за работите покажува дека негативните ствари од конзумирањето на овие супстанции ги надвладејуваат позитивните. Настрана од маркетинг и тристо чуда кои промовираат дека овие ствари се кул и поп ѕвездите на кои дркаат децата, шмркаат.

Од друга страна, секс, без разлика на видот на сексот и кој е вклучен во него не штети никому се додека не е насилен и јадара јадара (стварите кои не се ок).

Не споредувај секс и дрога/алкохол.
Пошто не секој има право да се пвне кога сака и да испие цијанид пошто негово е телото. Ние сме општествени битија со семејство, фамилија, пријатели и луѓе кон кои имаме ОБВРСКИ. Немаме само права. Алкохолот не е ништо друго сем легализирана дрога поради профит и традиционална употреба на истата.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
12 јануари 2014
Мислења
1.464
Поени од реакции
1.892
Последиците од алкохолот и дрогата се одразуваат на семејството и околината и не се само лични.

Наркоман е непресметлив ако нема дрога и е опасен за околината. Пијан човек потенцијално може да предизвика секаков тип на несреќи од сообраќајки до конфликти и тристо други чуда.

Се' додека не штетиш на околината со тоа што го правиш е во ред, како на пример сексот.
Тоа не е случајот со алкохолот и дрогата кои статистички гледано доведуваат до непосакувани последици за други луѓе.
Колку луѓе загинале од пијани возачи и колку луѓе биле убиени и избрцани од наркомани во криза или луѓе на кокаин што не може да си го контролираат допаминот и тестостеронот во моментот? Постојат повеќе димензии од кои може да се разгледува проблемот, не е така едноставно, ќе праам што сакам и моја работа е.

Наместо да се направат неуспешни регулации од типот „не смееш да возиш пијан“ кои очигледно не функционираат, подобро е од корен да се скрати проблемот. Убаво би било доколку конзумацијата на дрогата и алкохолот се одразуваше само на индивидуата, а не на семејствата кои се распаѓаат од пијаници кои умираат од цироза. Ќе речеш еј, па секој треба да си ја има мерата, ама пошто очигледно не секој е способен да си ја има мерата, треба да се регулира пред да направи штета што ќе ја спречи слободата и среќата на другите луѓе.

Сите пиеме по некое пиво или ќе испушиме по некој џоинт чат пат, ја сум пушач лично, али големата слика за работите покажува дека негативните ствари од конзумирањето на овие супстанции ги надвладејуваат позитивните. Настрана од маркетинг и тристо чуда кои промовираат дека овие ствари се кул и поп ѕвездите на кои дркаат децата, шмркаат.

Од друга страна, секс, без разлика на видот на сексот и кој е вклучен во него не штети никому се додека не е насилен и јадара јадара (стварите кои не се ок).

Не споредувај секс и дрога/алкохол.
Пошто не секој има право да се пвне кога сака и да испие цијанид пошто негово е телото. Ние сме општествени битија со семејство, фамилија, пријатели и луѓе кон кои имаме ОБВРСКИ. Немаме само права. Алкохолот не е ништо друго сем легализирана дрога поради профит и традиционална употреба на истата.
Да, доколку истото се забрани, по дифолт значи дека не постои. :D



На ова ме потсети. :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom