Вештерки, Wicca

Член од
24 април 2005
Мислења
124
Поени од реакции
13
Прво, да ја видиме разликата меѓу вештерството и Wicca. Од почетокот на своето постоење, како Стара Традиција, односно Стара Религија, па све до пред триесетина-четириесетина години, вештерството било познато баш под тоа име - вештерство. Во текот на темните времиња, кога голем број на луѓе кои го практикувале вештерството (или било која друга религија, која се сметала за паганска во тоа време), биле убивани или прогонувани, за поголема пропаганда, сите овие луѓе биле претставени како приврзаници на Сатаната. Со текот на времето, почнале да излегуваат и книги и приказни, во кои стереотип за вештерка била стара жена облечена во црно со кукаст нос и страшно лоши намери.
Откако, во хипи-времињата, вештерството станало све поприфатено низ светот, вештерите и вештерките почнале за себе и за својата религија да го користат терминот Wicca, што, на еден начин, ги ослободувало од сите оние глупави стереотипи кои постоеле за нив.

Денеска, кога ќе се спомене дека некоја личност е Wicca, се мисли на маж или жена кој Wicca-та ја сфаќа како верување и начин на живот, многу повеќе од само религија. Wicca не е она во што веруваш, туку она што си. Кога, пак, ќе се спомене вештерство, како witchcraft, тоа е она што Wicca-та го практикува...

Anyway, назад на прашањата.

Окултизам и Wicca. Две различни нешта, дефинитивно. Додека поимот окултизам, односно окулт, се создал како поим за нешто необјасниво од науката, односно нешто скриено и далечно - зборот окулт значи скриено знаење, односно скриена вештина -, со текот на времето тој почнал да се поврзува со сите религии, верувања или едноставно практикувања на нештата поврзани со маггија, наприродни нешта... Некои луѓе го поврзуваат и со Сатаната, со не знам што. Ништо од ова не е сосема точно, со оглед на тоа дека зборот бил едноставно создаден за да се обележи сето она, скриеното.
Окултизмот има многу , МНОГУ подпоими, и Wicca-та е дефинитивно еден од нив. Но, Wicca-та не е дел од окултизмот, бидејќи Wicca-та не е дел од нешто. Wicca-та не е дел од окултизмот, бидејќи Wicca-та не е само маггија, а магијата е единствениот дел од Wicca-та што ја прави поврзана со окултизмот. Постојат многу луѓе кои практикуваат вештерство, а никогаш во животот не направиле магија. Не употребиле, а не ни сакале.

Ни паганизмот и Wicca-та не се поврзани. Паганизам е верување во повеќе богови. Wicca-та има Бог и Божица. Во нив се верува, иако никој не им се поклонува на нив, никој не се плаши од нив. Богот и Божицата е она што не опкружува, Богот е Сонцето, а Божицата Месечината. Тие даруваат живот, а потоа зависи од тебе како ќе го искористиш. Природата ти дарува живот, а потоа од тебе зависи како ќе го искористиш.


А за тоа дали има ковени во Македонија, не верувам. Барем досега јас не сум начекала некој таков податок.

И тоа... Уммм, малце ми се спие, па не сум сигурна колку одговорив на све што требаше - слободно прашај ако треба уште нешто да напишам.
 
Член од
22 јули 2005
Мислења
2.198
Поени од реакции
11
imav cest da zapoznaam edna vesterka pa i da ziveam so nea a toa bese mojata baba.najgolema vesterka i vampirka so postoi
 
Член од
10 декември 2005
Мислења
2
Поени од реакции
0
Lisa navistina me interesira kako ti stana Wicca? Inace za toa sto go napisa navistina ti blagodaram, nauciv nesto sosema novo na tema koja od sekogas me interesirala!
 
Член од
24 април 2005
Мислења
124
Поени од реакции
13
Во принцип, нема правилник за тоа како една личност може да стане Wicca... Нема тестови за станување Wicca, нема книги кои задолжително треба да се прочитаат, или часови на кои треба да се оди како во некои други религии. Церемонии за станување Wicca исто така нема. Едноставно, за да бидеш Wicca не треба само да сакаш, да учиш или да полагаш или нешто... За да бидеш Wicca треба да се чувствуваш како Wicca.

Ќе се обидам да бидам малце појасна. Секој може да биде Wicca ако посака. Како и да е, треба многу работа. Не за да се убеди остатокот од светот дека заслужуваш да бидеш Wicca, туку за да се убедиш самиот себеси. Штом знаеш самиот, штом го чувствуваш тоа, знаеш дека го чувствува и Божицата. Штом го почувствува тоа Божицата, природата, све околу тебе, почнува да зрачи од тебе. Магиите, свеќите, елементите... на све гледаш поинаку... прекрасно е...

Официјална церемонија за влегување во светот на Wicca нема. Официјална церемонија за влегување во еден ковен (група на луѓе кои практикуваат Wicca) постои. Не може секој да влезе во еден ковен - секој ковен има различни правила и различни начини на постоење. Но, групата е битна, повеќето магии и ритуали и... едноставно, поубаво е кога една Wicca има група зад односно до себе.

И тоа - требаше уште нешто да напишам?:)

А, да... Copy of Death, некои од најголемите познавачи и практикувачи на Wicca, како и некои од најголемите луѓе и основачи на вештерството, односно на она вештерство кое денес го познаваме, се мажи... Дефинитивно не е култ на жени...
 

CopyOfDeath

Die Die My Darling!!!
Член од
30 ноември 2005
Мислења
4.186
Поени од реакции
48
LisaRowe напиша:
А, да... Copy of Death, некои од најголемите познавачи и практикувачи на Wicca, како и некои од најголемите луѓе и основачи на вештерството, односно на она вештерство кое денес го познаваме, се мажи... Дефинитивно не е култ на жени...
па тогаш шом се мажи ке бидат Вештери :pos: а не вештерки
 
Член од
24 април 2005
Мислења
124
Поени од реакции
13
Actually, ако веќе ситничариме... Сите би биле вештерки. Вештерка не е женски род ради личноста која практикува вештерство, туку е женски род ради Божицата. Вештерка е вештерка, за машко и за женско. Кај нас, со текот на времето тоа се зело поинаку, и вештер е машко, а вештерка е женско. Заради тоа, никој друг јазик нема машки и женски род за оваа именка...
 

CopyOfDeath

Die Die My Darling!!!
Член од
30 ноември 2005
Мислења
4.186
Поени од реакции
48
Значи се разбравме вештер-вештерка и за машки треба вештерка
 
Член од
24 април 2005
Мислења
124
Поени од реакции
13
Вештерка е било која личност која практикува вештерство. Машко или женско, дете или возрасен, било која личност.
 

The_Grim

Acid Nightmare
Член од
22 ноември 2005
Мислења
1.501
Поени од реакции
24
dobro. mislam deka terminot vester ili vesterka e malku zastaren poim za imenuvanje na onie sto se zanimavaat so Witchcraft. jas bi go upotrebil terminot:Deca na Prirodata. zosto koga ke se spomne vesterka site si zamisluvame nekoja stara baba so iskriven nos vo partali koja frla kletvi vrz site koi zastanuvaat na patot.
 
Член од
24 април 2005
Мислења
124
Поени од реакции
13
Постои нов термин за вештерки. Тоа е Wicca. Мислам дека веќе објаснив, но ќе се обидам пак.
По темните времиња, иако многу луѓе практикувале вештерство, терминот вештерство почнал да се избегнува, ради стереотипите кои кружеле околу него. И тука дошол терминот Wicca... Кој се користи и до ден денес...
 

The_Grim

Acid Nightmare
Член од
22 ноември 2005
Мислења
1.501
Поени од реакции
24
Milo mi e sto se zapoznavme "koleske" :)
деспајт д фект oti si Wicca site sme od ista majka...
Okultizam. Neli?
 
Член од
24 април 2005
Мислења
124
Поени од реакции
13
Не сум колешка. :)Ова не ми е работа. Али мило ми е и мене.:)

Anyway, да нагласам само нешто. Окултизам и Wicca не се исто нешто. Мислам дека го појаснив тоа во еден од претходните постови, така да, само за да не навлегувам толку длабоко во истото - еве пастирано она што го напишав погоре...

--- Додека поимот окултизам, односно окулт, се создал како поим за нешто необјасниво од науката, односно нешто скриено и далечно - зборот окулт значи скриено знаење, односно скриена вештина -, со текот на времето тој почнал да се поврзува со сите религии, верувања или едноставно практикувања на нештата поврзани со маггија, наприродни нешта... Некои луѓе го поврзуваат и со Сатаната, со не знам што. Ништо од ова не е сосема точно, со оглед на тоа дека зборот бил едноставно создаден за да се обележи сето она, скриеното.
Окултизмот има многу , МНОГУ подпоими, и Wicca-та е дефинитивно еден од нив. Но, Wicca-та не е дел од окултизмот, бидејќи Wicca-та не е дел од нешто. Wicca-та не е дел од окултизмот, бидејќи Wicca-та не е само маггија, а магијата е единствениот дел од Wicca-та што ја прави поврзана со окултизмот. Постојат многу луѓе кои практикуваат вештерство, а никогаш во животот не направиле магија. Не употребиле, а не ни сакале.---
 

Ninja

Кајгана на око
Член од
15 мај 2005
Мислења
623
Поени од реакции
9
LisaRowe напиша:
Церемонијата е прекрасна. Мојата беше прекрасна. Не може ни да се опише..............................

И тоа - требаше уште нешто да напишам?:)
Може да се обидеш да опишеш како изгледа церемонијата? Би било убаво, а и навистина ме интересира :wink: .
 
Член од
21 декември 2005
Мислења
10
Поени од реакции
0
cyberlady напиша:
Vesterka e mokna zena. Taa komunicira so nekoj svetec ili gavolot, od sto zavisi nejzinata opredelba. Ima dobri i losi vesterki. Dobrite vesterki praktikuvaat bela, a losite crna magija. Pa ako vi skisne mlekoto bez pricina, a vasata sosetka vi go muva soprugot ...
:) :)
BREEEE LUPANJJE GLUPSTI CYBER VANGA :pishtoldz :pishtoldz :lud:
 
Член од
24 април 2005
Мислења
124
Поени од реакции
13
сосема се слагам... мислам, за тоа дека се глупости... може барем малце да се прочита, ако ништо друго, пред да се пишуваат вакви работи. слободно прочитајте све што напишав до сега на оваа тема. објаснето е СВЕ.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom