Ветеринарно катче

Член од
2 февруари 2011
Мислења
65
Поени од реакции
15
Здраво. Сакам да прашам дали некој знае зошто на мојот германски овчар му течи крв од носот? Женско е и стара 2ипол години. Проблемот се појави од пред некој месец. Се консултирав со еден ветеринар и рече дека 70/80% од оваа врста на кучиња ја фаќале оваа болест и дека не се лечи.. И кога прашав како да се справам со тоа ми рече стави и лед ... А скоро секој втор ден се дешава проблемов. Ве молам ако знаете нешто околу ова или сте имале искуство да ми помогнете. Ви благодарам однапред !
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
Здраво. Сакам да прашам дали некој знае зошто на мојот германски овчар му течи крв од носот? Женско е и стара 2ипол години. Проблемот се појави од пред некој месец. Се консултирав со еден ветеринар и рече дека 70/80% од оваа врста на кучиња ја фаќале оваа болест и дека не се лечи.. И кога прашав како да се справам со тоа ми рече стави и лед ... А скоро секој втор ден се дешава проблемов. Ве молам ако знаете нешто околу ова или сте имале искуство да ми помогнете. Ви благодарам однапред !
Каква болест ти спомнале ветеринарите и кај си го носел кучето на ветеринар?
Дали ти спомнале коагулопатија? Можеби ти спомнале тумури или леукемија?
Ако не е ништо од тоа, причина за крварење на нос може да биде повреда, удар, инфекција и еден тон други ствари.
Дали направивте тестирање за анемичност? Можеби уринарен тест? Проверка на болест на коскената срцевина?
Причини има многу, али во секој случај, што и да е се третира и не се остава да трае со месеци. Баш ме интересира кој ветеринар е толку стручен да даде дијагноза што не се лечи а не извршил тестирања.[DOUBLEPOST=1415221941][/DOUBLEPOST]
Искoчи декa не биле буви, не виделa бaбa ми убaвo,туку прљaвo oд нaдвoр штo се вaлкaлo.
Инaку дa, oбaвезнo ќе припaзaм зa тежинaтa, мoже дa му стaвиме дa имa некoјa зaштитa.
Фaлa мнoгу (y)
Значи луѓе- има причини зашто се прават ампули за кучиња посебно и посебно за мачки!
Ампулите за кучиња можат да бидат смртоносни за мачките. Конкретно фронтјалн, се оградуваат од тоа дека може да убие, наводно нивните не биле толку опасни, али сепак им препорачуваат на луѓето, ако по грешка аплицирале кучешка ампула на мачка, да се консултираат со ветеринар- што значи...!
Сите останати си имаат предупредување, дека не се за мачки!
 
Последно уредено:

ХулахопкиСоТочки

Out of step with the world
Член од
9 август 2014
Мислења
1.494
Поени од реакции
5.250
Значи луѓе- има причини зашто се прават ампули за кучиња посебно и посебно за мачки!
Ампулите за кучиња можат да бидат смртоносни за мачките. Конкретно фронтјалн, се оградуваат од тоа дека може да убие, наводно нивните не биле толку опасни, али сепак им препорачуваат на луѓето, ако по грешка аплицирале кучешка ампула на мачка, да се консултираат со ветеринар- што значи...!
Сите останати си имаат предупредување, дека не се за мачки![/quote]

Oк, зaтoa првo прaшaв дaли се исти или не :) .Ништo не пишувaше нa сaмaтa aмпулa,немaме кутијa. Не му јa стaвивме инaку.Фaлa зa oдгoвoрите вo секoј случaј (y)
 
Последно уредено:

Lucy in The Sky

A girl with kaleidoscope eyes
Член од
8 март 2009
Мислења
304
Поени од реакции
34
Здраво, ми треба помош, сабајлево, мачето мое пред да го нахранам, си поврати жолтеникава течност, мала количина. Решив да му дадам само сува храна, но бидејки не ја јадеше му дадов малку туна која си ја изеде со сласт. Но, цел ден само лежи, ретко да си поигра или да се движи, а вообичаено е прилично активно. Некако дури како да завзема принудна положба, како да го боли стомачето. Го чувам само дома, му давам иста храна, но многу е љубопитно и можно е и нешто само да нашло и да изело. Му дадов јаглен измешан со малку туна повторно и и тоа си го изеде без проблем, но пак е некако без тонус на мускулите, лежи млитаво. Приметив дека нема проблем со столицата, најнормално си отиде по голема нужда. Ве молам помогнете ми што понатаму да направам, дали има некој друг начин да му помогнам. Доколку не се подобри сабајле ќе го носам на ветеринар, но до тогаш што да правам?
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
Здраво, ми треба помош, сабајлево, мачето мое пред да го нахранам, си поврати жолтеникава течност, мала количина. Решив да му дадам само сува храна, но бидејки не ја јадеше му дадов малку туна која си ја изеде со сласт. Но, цел ден само лежи, ретко да си поигра или да се движи, а вообичаено е прилично активно. Некако дури како да завзема принудна положба, како да го боли стомачето. Го чувам само дома, му давам иста храна, но многу е љубопитно и можно е и нешто само да нашло и да изело. Му дадов јаглен измешан со малку туна повторно и и тоа си го изеде без проблем, но пак е некако без тонус на мускулите, лежи млитаво. Приметив дека нема проблем со столицата, најнормално си отиде по голема нужда. Ве молам помогнете ми што понатаму да направам, дали има некој друг начин да му помогнам. Доколку не се подобри сабајле ќе го носам на ветеринар, но до тогаш што да правам?
Си му обезбедила ли трева? Мораат да јадат трева, односно, мораш да му засадиш дома, ако не излегува надвор. Тревата е единствен начин што ќе му помогне со киселините (тоа жолтилата што ги повраќало), а тие најчесто настануваат поради влакната кои што ги лижат и не можам да ги исфрлат. Кило семе во аптека земјоделска ти е 150-160 денари, а ќе го користиш со години.
Сега тоа што можеш да направиш е да му дадеш ајгленче или белка од јајце добро изматена, или набери трева :)
 
Член од
12 април 2010
Мислења
491
Поени од реакции
143
Си му обезбедила ли трева? Мораат да јадат трева, односно, мораш да му засадиш дома, ако не излегува надвор. Тревата е единствен начин што ќе му помогне со киселините (тоа жолтилата што ги повраќало), а тие најчесто настануваат поради влакната кои што ги лижат и не можам да ги исфрлат. Кило семе во аптека земјоделска ти е 150-160 денари, а ќе го користиш со години.
Сега тоа што можеш да направиш е да му дадеш ајгленче или белка од јајце добро изматена, или набери трева :)
Обична трева е тоа или има специјални за миленици?
 
Член од
7 ноември 2014
Мислења
444
Поени од реакции
1.007
Две прашања имам само.Имам маче старо околу 3 и пол месеци.
Вчера од чиста мира,почна да го држи окото затворено.Полека го отворив да видам што е и окото како да и беше изместено или како да има некој тежок страбизам.Но за чудо си трчање се нормална беше,дури се пикаше во мене да се гали.Ме извади од памет и ведаш се облеков да ја носам на ветеринар мислев дека и е сериозно повредено.Таман кога се средив за да излезам окото и беше вратено во нормала.Пак си беше отворено и немаше никаков проблем.Има некој идеја зошто и е тоа така?

Второ прашање
Веќе трета недела од кога цело време ја јаде увото.На ветеринар ми кажаа дека не е ништо и ми кажаа со што да ја мачкам.Но секој ден барем 2 пати ќе почне да се чеша и да цвили,а внатре бувкално нема ништо и е чисто.
Фала однапред :)
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.299
Поени од реакции
4.705
Две прашања имам само.Имам маче старо околу 3 и пол месеци.
Вчера од чиста мира,почна да го држи окото затворено.Полека го отворив да видам што е и окото како да и беше изместено или како да има некој тежок страбизам.Но за чудо си трчање се нормална беше,дури се пикаше во мене да се гали.Ме извади од памет и ведаш се облеков да ја носам на ветеринар мислев дека и е сериозно повредено.Таман кога се средив за да излезам окото и беше вратено во нормала.Пак си беше отворено и немаше никаков проблем.Има некој идеја зошто и е тоа така?

Второ прашање
Веќе трета недела од кога цело време ја јаде увото.На ветеринар ми кажаа дека не е ништо и ми кажаа со што да ја мачкам.Но секој ден барем 2 пати ќе почне да се чеша и да цвили,а внатре бувкално нема ништо и е чисто.
Фала однапред :)
Тоа со окцето може да и е инфекција ако ја чуваш надвор или ако ја пушташ да излегува. Однеси ја утре на ветеринар веројтно ќе ти дадат тобрекс капки кои се антибиотски и ќе ти го решат проблемот ама без рецепта неможеш да ги земеш и имај во предвид дека ова ти го кажувам на слепо и од искуство не сум ветеринар. Однеси го на контролен преглед нормално ако си решил да се грижиш за него да не ти се случи поголем проблем.
 
Член од
31 мај 2008
Мислења
803
Поени од реакции
32
Пријатели помагајте,ве молам!
Имам 2 кучиња мал раст,ги чувам во стан и имаат болви.Долго време мака мачам да ги исчистам ама никако да ги истребам овие штетници(многу се отпорни).Ги потшишав кратко кучињата,ги капам со шампон,чистиме дома на секое,ама никако не бегаат.Пак за 1 саат ги има нови.Ве молам за совет
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.299
Поени од реакции
4.705
Пријатели помагајте,ве молам!
Имам 2 кучиња мал раст,ги чувам во стан и имаат болви.Долго време мака мачам да ги исчистам ама никако да ги истребам овие штетници(многу се отпорни).Ги потшишав кратко кучињата,ги капам со шампон,чистиме дома на секое,ама никако не бегаат.Пак за 1 саат ги има нови.Ве молам за совет
прочитај некоја страна поназад има објаснето како да се справиш со болвите, не ти се само на кучињата ти некаде во домот има болви, треба да ги решиш прво нив после за кученцата е многу полесно.
 
Член од
17 јануари 2014
Мислења
579
Поени од реакции
831
Дечки помагајте,имам куче старо 4 месеци и еве два дена не јаде ништо а му давам храна,омалаксано е и повраќа,што може да му биди?
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
Дечки помагајте,имам куче старо 4 месеци и еве два дена не јаде ништо а му давам храна,омалаксано е и повраќа,што може да му биди?
Милијарда работи. Али прво што ми доаѓа на памет (не дај боже), се штенечак и парво, некако премногу кучиња болни од тоа има периодов.
Не барај помош на форум- под итно на ветеринар!
 
Член од
17 јануари 2014
Мислења
579
Поени од реакции
831
Милијарда работи. Али прво што ми доаѓа на памет (не дај боже), се штенечак и парво, некако премногу кучиња болни од тоа има периодов.
Не барај помош на форум- под итно на ветеринар!
Во ред фала,ќе го носам утре на ветеринар.
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Контакт и локација за ветеринар во Аеродром/Ново Лисиче/К.Вода ?

И кученцево е 2 месеци,денес земено,видов има некое црно бубаче,девојката од пет шоп ни кажа дека е вошка,дали е опасна за луѓе или за кутрето ? ни даде обичен шампон,ни кажа дека мора прво да се избања кутрето па да и стави ампула,и не советуваше да ја оставиме 1-2 дена дома,пошто сега е под стрес и уплашена,да не настине да не сме ја бањале денес,да ја бањаме за 1-2 дена, па после 1-2 дена откако ќе ја избањаме да и стави ампула.Треба така или да го избањаме одма кутрето ?

И колку од прилика ќе не чинат почетниве вакцини,и од кога може да се шета надвор ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom