Ветеринарно катче

Л

Лигеја

Гостин
Мачорот денес добар, тоа што го јадеше го нема повратено. Нормално си се однесува, расположен си е.. сака да игра.
Така да мислам дека нема потреба од толкава паника. Сигурно му беше од јајцата бидејќи последно време само тоа најпоќе јадеше.
Инаку @SaltNPepa јас фино и културно се обратив овде затоа што сметав дека има стручни лица кои ќе можат да ми дадат одговор, се јавив кај ветеринар и тоа беше тоа што ми го дадоа. Не знам зошто ме обвинуваш или мора во секоја ситуација овде на форум да постои некој препаметен кој ќе ги напаѓа членовите било какво прашање да постават.
Јас и без тоа ќе се консултирав со ветеринарен лекар побарав најдов а не благодарение на тебе. И друг пат ако сте за тоа на форум и ако воопшто оваа тема постои да му помага на членовите околу нивните миленици тогаш вршете си ја таа работа а не солете памет.
Ако си ти стручен ветеринар тогаш нема разлика дали ќе те прашам тебе или некој од амбуланта.. ама очигледно толку од стручноста,:rolleyes:
Поздрав!
Прва работа темава е за општи прашања,втора работа запрашај се што ќе се случеше ако никој не ти одговореше,трета работа од каде знаеш дека сме вистина ветеринари може си играме ветеринари,четврта работа ти пишуваш овде и бараш совети пред да се распрашаш кај тебе во град ако не си знаела имате и Ветеринарен факултет во Битола а не пак стручни ветеринари пола од Скопје универзитетот професори по потекло ми се од Битола,пета работа доаѓаш овде и ти нас ни солиш памет цела во паника ние ти одговараме па после не чиниме и шесто и последно ние овде сме по своја волја и ова е форум не болница така да се што бараме е да реагирате брзо а не после ''ми умре'',''e oти вака'' итн...ајт пријатно,мило ми е што мачката е добро заради твојата совесност и брза реакција овде не се бара стручност и кој колку знае овде одговараме на прашања ако те интересира какви ќе завртиш на некои од последните страни ќе видиш за што се работи.
 
Последно уредено од модератор:

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Мачорот денес добар, тоа што го јадеше го нема повратено. Нормално си се однесува, расположен си е.. сака да игра.
Така да мислам дека нема потреба од толкава паника. Сигурно му беше од јајцата бидејќи последно време само тоа најпоќе јадеше.
Инаку @SaltNPepa јас фино и културно се обратив овде затоа што сметав дека има стручни лица кои ќе можат да ми дадат одговор, се јавив кај ветеринар и тоа беше тоа што ми го дадоа. Не знам зошто ме обвинуваш или мора во секоја ситуација овде на форум да постои некој препаметен кој ќе ги напаѓа членовите било какво прашање да постават.
Јас и без тоа ќе се консултирав со ветеринарен лекар побарав најдов а не благодарение на тебе. И друг пат ако сте за тоа на форум и ако воопшто оваа тема постои да му помага на членовите околу нивните миленици тогаш вршете си ја таа работа а не солете памет.
Ако си ти стручен ветеринар тогаш нема разлика дали ќе те прашам тебе или некој од амбуланта.. ама очигледно толку од стручноста,:rolleyes:
Поздрав!
Јас и сите мои колеги својата стручност ја докажуваме во амбуланта и на терен, не на форум. Како можеш ти од нас да очекуваш ние да ти кажеме што е со мачето кога никој од нас не го видел. Како можеш ти да ја мериш нашата стручност преку форум? Дали ти препрочита што имаш напишано? Стручните лица се тука за општи совети, а не за да решаваме проблеми од типот мачето кака крв. Што ако не дај боже мачето ти искрвареше? Што тогаш? Дали и тогаш нашата стручност ќе беше виновна за твојата неодговорност? Во такви ситуации не се прашува што да правам се прашува кај да одам. Како можам јас да ти кажам дали мачето е дехидрирано, дали мачето е анемично поради крварењето, каков му е пулсот и температурата кога ЈАС НЕ СУМ ГО НИ ВИДЕЛА? НЕ разбирам како не сфаќаш која е разликата помеѓу реалност и виртуелност девојче, дали ти сериозно очекуваш од нас дијагноза на форум? :pos: Само тоа ќе те замолам, да ни објасниш на сите како да ти дадеме совет на таква анамнеза? Ако беше така сите ќе бевме и ветеринари и доктори на форум и сите ќе лечевме седејќи дома и пиејќи кафе. :facepalm:
 
Член од
22 ноември 2011
Мислења
376
Поени од реакции
454
Temava treba da ima i te kako dobri pravila, samo problemot e sto nikoj nema da gi pocituva. Forumot moze da posluzi samo za sovet a za dijagnoza i terapija nikako. Ne ti e nikoj kriv ovdeka sto ocekuvas od dve recenici napisani na forumov nekoj da ti go izleci maceto. Toa mozee Baba Vangja a ne Veterinar. I bas se strucni i odgovorni zatoa sto nisto nemoze da zameni pregled, a ako ti sakas samo da prasas bez da se zamaras da go odneses maceto na pregled, ne se rabuti za necija nestrucnost, tuku za tvoja neodgovornost kon maceto. Tie krevaat panika zatoa sto e toa pravilno, bez raslika dali e potrebno ili ne. Drugata opasnost na vakvite temi po forumi e sto ( vklucuvajki i tuka) listajki nanazad niz stranicive, ima sokantno netocni informacii i predlozeni lekovi, koi bukvalno bi mozele direktno da go dovedat vo opasnost zivotot na milenicite ako se primenat bez pregled i sovet od veterinar. Da site soveti se dadeni so najdobra namera no toa ne gi pravi site tocni. Bilo koj veterinar na forumov moze samo da ti dade educirana pretpostavka, a ne tocna dijagnoza.
I zosto pretpostavuvas deka veterinarot ti dal pogresno apce? A jaglenot si go dodade zaedno so drugoto apce onaka, deka dve apcinja mora da se podobri od edno i oti tuka procita deka treba da dades? Epa dva (od site tri) simptomi vodat kon potencijalna zarazenost so glisti a kako sto svativ od postovite i toj ne go videl maceto, pa mnogu jasno, ti go dal najlogicniot lek sto moze da ti go dade bez da go vidi maceto. A ako si go dal apceto za glisti zaedno so jaglenot - si ggo ponistil dejstvoto na apceto za glisti. Zatoa sto aktivniot jaglen ne se dava so drugi lekovi ili hrana bidejki gi adsorbira i se isfrlaat od organizmot vrzani za nego. Zatoa se koristi pri truenje. Inaku ima i poveke od tri moznosti za problemot sto go imalo maceto ama mene licno ne bi mi padnalo na pamet da gi razgleduvam bez da mi odgovoris barem na 20-30 prasanja, ama bidejki panikata pomina neli, sega veke nema poenta. NZS maceto mozebi povrakjalo kako sto e i normalno za niv za da isfrli topki vlakna (gi vnesuvaat koga se lizat a se isfrlaat so povrakjanje) a mozebi imalo zapek poradi jajcata (visokoproteinska, suva hrana, skoro sosema se resorbira vo crevata a neresorbiranoto e mnogu suvo i znae da napravi zapek) pa od napnuvanjeto verojatno go ima rascepeno analniot sfinkter i imalo krv. Kako sto rekov, pretpostavki PRETPOSTAVKI ima mnogu.
Koleski - ciklusot na askaridite plus klinicka dijagnostika :гик: mozeme da prodiskutirame na pp ako sakate :)
 
Член од
7 октомври 2011
Мислења
9.377
Поени од реакции
11.748
Една другарка има мачка 4-5години , во бугарија е и во стан ја чува ,кога имаше полов жар истрпуваа и не ја пушташе надвор,на неколку пати и апче и даваше да и престане. Еднаш избега и остана трудна, имаше едно маче во нејзе и едвај го извадија ,мртво,смрдливо,мачката се онесвестувала од болки пошо мачето било огромно.
Е сеа од кога се деси тоа секој пат кога е во полов жар прска течност од вулвата како што прават мачорите ама скроз исто ,и мириса така на мачорина.Јас и реков да ја носи на катрирање ,али некако не може да најде таму некој ветеринар асален и се плаши ,таму кај што ја носеше на вакцини/чипување/пасоши не кастрирал.
Од што може да прави така т.е. можно е женска мачка тоа да го прави? Јас ја видов на вајбер и се чудев ,скроз исто ко мачоров мој прави
Мислам дека хормонални инекции ќе завршат работа,регулација на нагонот за парење кога веќе не може да се кастрира иако малку ми е чудно ова што го кажуваш феромонско исфрлување во толку големо количество.Можеби и има некое хормонално пореметување или пак повреда штом немала нормално породување од првата бременост па сега е во недостаток на естроген или прогестерон.Тоа е мое мислење,да видиме и другите колеги што мислат.
Ако се јас добро сеќавам, мачките се полиестрични животни со тоа што кај нив овулацијата настанува кога мажјакот ќе купулира. Во превод, не овулираат беспотребно :D Е сега, мене не ми е јасно како е тешко да се најде ветеринар, второ ако живее во Софија нека ја однесе на универзитетска клиника.

Ќе се согласам со колешката дека постои шанса да се работи или за хормонално нарушување и евентуално некоја повреда, но не сум сигурна за хормоналните инекции. Тие не се трајно решение, а последиците кои можат да настанат од нив се доста комплицирани. Ако еднаш пореметиш хормонален систем, си ја заебал работата увелико. Јас би рекла да се отиде кај некој подобар ветеринар, ако ништо друго некој општ преглед и по можност ултразвук.
Кастрирана е мачкава денес ,имала цисти големи на јајниците (некои биле поголеми од самиј јајник) и матката била поголема. Докторот рекол добро што ја средиле сеа пред да фати тумори[DOUBLEPOST=1395330046][/DOUBLEPOST]А и на различно место е сечена , мојава е на стомак , а оваа е кај бутот.Ваљда до докторот е тоа ,различен пристап
 
Последно уредено:
Член од
7 октомври 2011
Мислења
9.377
Поени од реакции
11.748
Dr. Jasminka van der Flier DVM
Данска истребува 13 раси, вклучувајќи го и шарпланинецот

Автор: Pets Portal / Објавено во: Животинско царство

Нешто е гнило во државата Данска и денес, стотици години по создавањето на оваа фраза. Оваа модерна и богата држава, со голем процент високообразовано население, уште во 2010 година донесе закон со кој треба да се еутаназираат сите кучиња од дури 13 раси, без оглед на здравствената состојба, возраста и однесувањето. Данците размислуваат за елиминирање уште на 12 раси

данска
Без оглед на староста, карактерот и здравствената состојба, на отстрел се сите кучиња од расите на црната листа

Данските власти го опишуваат овој метод како единствен начин да се осигурат од напад од „опасни“ кучиња. Целосно истребување им се заканува на расите:

питбул териер
американски стафорд териер
бразилски мастиф
аргентинска дога
американски булдог
борбул
кангал
средноазиски овчар
кавкаски овчар
јужноруски овчар
шарпланинец
тоса ину
босански торњак

Доколку ветеринарот одбие да го успие кучето, граѓаните се повикани да применат „направи сам“ еутаназија. Исто така, данската влада им наложува на сопствениците на кучиња што имаат физиономија слична на овие раси да докажат со ДНК-тест дека кучето не е од црната листа.

Љубителите на животни се згрозени од фактот што досега се убиени повеќе од 1.800 сосема здрави, питоми кучиња, чии сопственици биле принудени да се збогуваат со нив. Загрозени се уште 400.000 кучиња, па активистите од целиот свет, потпишуваат петиција за укинување на овој озлогласен суров и бесмислен закон. Досега петицијата ја потпишале повеќе од 50.000 лица. Против овој налудничав дански закон се здружија љубители на животни од речиси сите делови на светот, а можете да ја потпишете и вие тука.
Па дали се овие нормални?Изгледа оваа е таа утопија на демократијата , што е следно старите и болните да се еутаназираат?
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
Па дали се овие нормални?Изгледа оваа е таа утопија на демократијата , што е следно старите и болните да се еутаназираат?
За жал веста не е нова, а Данска не е единствена држава која го направила ова. Голем е бројот на држави во кои постои закон за БСЛ- breed specific legislation- закони кои дозволуваат/принудуваат да се еутанизираат здрави, прави и неагресивни кучиња само поради тоа што припаѓаат на одредена раса. Не треба да не чуди тоа, ако се земе во предвид дека до пред 50- тина години, жените во Америка немаа право на глас... да гледаме само да не се дозволи тоа и кај нас, а како што тргнале новинариве, ништо чудно кретениве да побараат вакви закони, за старт се разбира во поблага форма! (n)
 
Член од
26 март 2014
Мислења
2
Поени од реакции
2
zdravo,
moram da vi prenesam edno odlicno iskustvo za kaj Vlado najdobar hirurg. imam kuce pinc staro 12 godini i dobi tumurce na testisot idev kaj poveke veterinari sve razlicno mi kazuvaa me ostavija na sve ili nisto nikoj ne mi dade soved deka moze da se spasi kuceto. Kaj vlado otdov po baranje na forum preporaka od vas prekrasen covek koj mi go spasi kuceto. ako ima nekoj pfoblem so svoeto milenice bez da luta po veterinari neka se obrati kaj Vlado 070 342903
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
zdravo,
moram da vi prenesam edno odlicno iskustvo za kaj Vlado najdobar hirurg. imam kuce pinc staro 12 godini i dobi tumurce na testisot idev kaj poveke veterinari sve razlicno mi kazuvaa me ostavija na sve ili nisto nikoj ne mi dade soved deka moze da se spasi kuceto. Kaj vlado otdov po baranje na forum preporaka od vas prekrasen covek koj mi go spasi kuceto. ako ima nekoj pfoblem so svoeto milenice bez da luta po veterinari neka se obrati kaj Vlado 070 342903
Дефинитивно.
Ја го сменив Диме за Владо. Диме почна последно време да забушава и да не се замара, воедно премногу касно и ја откри болеста на кучкава моја (иако не ја откри он туку Данче што работи кај него)... и во буквална смисла ми го осакати кучето. После операција на матка не можеше да се освести 3 дена, утка во анестезија. Само што ја однесов кај Владо одма знаеше што и е.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.413
Поени од реакции
4.895
И јас го сменив Диме ама не за Владо (ако е оној кај бугарска амбасада, еднаш поодамна објаснив зашто повеќе не одам кај него) туку за Ветеринарната болница што е во склоп на Факултетот за ветерина (не амбулантата во автокоманда туку сосема друга институција која се наога во истиот двор на одалеченост од околу 50 метра). Причината не е дека бев незадоволен од третманот кај Диме (читај Данче стално она ми ги лечеше кучињата) туку стана симптоматично едното куче да ми е болно секоја втора недела и тоа со исти симптоми. Па се решив да побарам и друго мислење. Досега сум презадоволен од грижата и посветеноста во болницата (а и како позитивна работа е тоа што оние кој се грижат за милениците се професорите и асистентите од Факултетот за ветерина), единствено нешто кое е проблематично е нивното работно време, од понеделник до петок до 16 часот. Немаат дежурна служба :(.
 
Член од
28 март 2014
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво, молам за совет....
имам кутре старо околу 2ва и нешто месеци, пред неколку дена беше болно ( на ветеринар установија дека се работело за потешкотија да ги исфрли глистите) константно повраќаше и ништо не јадеше, ниту пиеше вода и таман му стана подобро зошто е многу лакомо вечерва направило лом(го чуваме дома) и успеало да најде лепче, а со лепчето изело и најлонска фолија. Сега не му е добро, лежи целото свиткано (што мислам значи дека го боли мешето) и диши длабоко....Дали треба да направам нешто? Ме загрижува зошто ветернарот напомена да пазам да не се прејаде?
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Здраво, молам за совет....
имам кутре старо околу 2ва и нешто месеци, пред неколку дена беше болно ( на ветеринар установија дека се работело за потешкотија да ги исфрли глистите) константно повраќаше и ништо не јадеше, ниту пиеше вода и таман му стана подобро зошто е многу лакомо вечерва направило лом(го чуваме дома) и успеало да најде лепче, а со лепчето изело и најлонска фолија. Сега не му е добро, лежи целото свиткано (што мислам значи дека го боли мешето) и диши длабоко....Дали треба да направам нешто? Ме загрижува зошто ветернарот напомена да пазам да не се прејаде?
Да, треба да го однесеш на ветеринар да го прегледа и да види да не изело уште нешто. Ќе му даде терапија во зависност од дијагнозата и ќе биде подобро.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.725
Поени од реакции
18.473
Што е најдобро за уништување, и заштита од крлежи?

Која вакцина/ампула? прашак?
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Што е најдобро за уништување, и заштита од крлежи?

Која вакцина/ампула? прашак?
Комбинација од ампула и огрлица ти е најдобро. Можеш да земеш адвантикс ампула и после би ти препорачала некоја добра огрлица. Скалибур е добра ама не се сеќавам колку е делотворна против крлежите. Добрата страна е што штити од комарците.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.725
Поени од реакции
18.473
Значи ми треба најсилното нешто што е безбедно, а не е прескапо :D за крлежи пред се.

Дајте препораки, како и линкови од каде да се купат...
 
L

Lu

Гостин
Значи ми треба најсилното нешто што е безбедно, а не е прескапо :D за крлежи пред се.

Дајте препораки, како и линкови од каде да се купат...
А за што се работи за куче или мачка ?
И дали веќе има закачено крлежи или ти треба за превентива за да не закачи ?

Ако веќе има закачено крлежи, тогаш најефикасно решение е ампулата Neostomosan, таа ампула се раствара во 5 литри вода, и се плакне кучето со таа вода, и во рок од 2 - 3 минути умираат сите крлежи и болви, значи има моментален ефект, но не заштитува во панатамошниот период од крлежи и болви.

А ако сакаш подолгортајна заштита, тогаш ќе си земеш ампули, Адвантикс, Фронтлајн, Фиприс, Протектор и сл.
Или пак огрлица, најдобри огрлици ти се Скалибур и Бајер.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom