Веронаука во училиштата?

Веронаука во училиштата?

  • да

    Гласови: 74 34,1%
  • не

    Гласови: 143 65,9%

  • Вкупно гласачи
    217
Член од
18 август 2008
Мислења
156
Поени од реакции
14
секако дека треба да се изучува веронаука.....или историја на религии......повеќе сум за ова првото...
накратко: ...незнам зошто толкава одбивност кон предметот...или подобро речено кон самиот збор.....впрочем самиот збор кажува се.....ВЕРОНАУКА....повеќето на форумов се млади....или.... не повеќето туку сите.....нели е убаво да ја изучуваме религијата (секој својата).....а со тоа стануваме подобри луѓе.....зарем не? .....нели е убаво едно дете од 11-12 години да почне да го осознава светот онаков каков што е ....створен од Бога......зошто да ни биде туѓ зборот: ПОСТ? ......зборот:МОЛИТВА.....зборот: ИСПОВЕД?......зошто да одиме во црква само за Велигден.....ги имаме сите денови во годината за да го направиме тоа! ......зарем не е погодна оваа возраст да им кажуваат (теолозите) на децата дека животот е убав кога си помагаме еден со друг......кога се сакаме еден со друг...........зарем е лошо да се научат децата дека треба да ги почитуваме родителите? М?......немој да имате одбивност кон се ова......
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
секако дека треба да се изучува веронаука.....или историја на религии......повеќе сум за ова првото...
накратко: ...незнам зошто толкава одбивност кон предметот...или подобро речено кон самиот збор.....впрочем самиот збор кажува се.....ВЕРОНАУКА....повеќето на форумов се млади....или.... не повеќето туку сите.....нели е убаво да ја изучуваме религијата (секој својата).....а со тоа стануваме подобри луѓе.....зарем не? .....нели е убаво едно дете од 11-12 години да почне да го осознава светот онаков каков што е ....створен од Бога......зошто да ни биде туѓ зборот: ПОСТ? ......зборот:МОЛИТВА.....зборот: ИСПОВЕД?......зошто да одиме во црква само за Велигден.....ги имаме сите денови во годината за да го направиме тоа! ......зарем не е погодна оваа возраст да им кажуваат (теолозите) на децата дека животот е убав кога си помагаме еден со друг......кога се сакаме еден со друг...........зарем е лошо да се научат децата дека треба да ги почитуваме родителите? М?......немој да имате одбивност кон се ова......
А што правиме со оние кои несакаат да чујат ни Р од религија и околу религиите а такви ги има и премногу ако не и мнозинството? Немој само да речете има историја на религиите..исто срање е тоа за нив.
Како што верниците бараат да им биде почитуван нивниот избор така и тие треба да разберат дека за овие другиве религијата нема ама баш никакво животно значење и не осеќаат потреба од било какво запознавање со неа. Е сега некој ќе рече општа култура..па има книги, телевизија, интернет итн за тоа.

И ај доста со тие морални вредности и морално однесување, изговор и само изговор!
Денешниве деца буквално не ебат никого почнувајки од родители па натака, домашните едвај излегуваат на крај со нив а не камоли некој непознат поп ќе успее да им се наметне.
 
Член од
18 август 2008
Мислења
156
Поени од реакции
14
А што правиме со оние кои несакаат да чујат ни Р од религија и околу религиите а такви ги има и премногу ако не и мнозинството? Немој само да речете има историја на религиите..исто срање е тоа за нив.
Како што верниците бараат да им биде почитуван нивниот избор така и тие треба да разберат дека за овие другиве религијата нема ама баш никакво животно значење и не осеќаат потреба од било какво запознавање со неа. Е сега некој ќе рече општа култура..па има книги, телевизија, интернет итн за тоа.

И ај доста со тие морални вредности и морално однесување, изговор и само изговор!
Денешниве деца буквално не ебат никого почнувајки од родители па натака, домашните едвај излегуваат на крај со нив а не камоли некој непознат поп ќе успее да им се наметне.
па токму затоа......дека денешните деца не е**т никого....

а ако добро те разбрав.....ти тоа такво однесување го поддржуваш.....М?
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
па токму затоа......дека денешните деца не е**т никого....

а ако добро те разбрав.....ти тоа такво однесување го поддржуваш.....М?
Далеку од тоа да го подржувам....зборот беше дека воспитувањето е пред се работа на родителите а не на таму си некои ,,странци,,....
 
Член од
18 август 2008
Мислења
156
Поени од реакции
14
Далеку од тоа да го подржувам....зборот беше дека воспитувањето е пред се работа на родителите а не на таму си некои ,,странци,,....
во ред....воспитувањето е на родителите.....а воспитувањето е тесно поврзано со образованието....така?
бај д уеј......незнаев дека професорите во школо се ,,некои си странци,, ....:nesvest:
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
во ред....воспитувањето е на родителите.....а воспитувањето е тесно поврзано со образованието....така?
бај д уеј......незнаев дека професорите во школо се ,,некои си странци,, ....:nesvest:
Не би рекол, има и премногу примери на многу добро образувани луѓе но крајно невоспитани и обратно.
Странци...условен поим...па не ги носиш дома професорите, уствари едвај чекаш да се отарасиш од нив.
 
Член од
18 август 2008
Мислења
156
Поени од реакции
14
Не би рекол, има и премногу примери на многу добро образувани луѓе но крајно невоспитани и обратно.
Странци...условен поим...па не ги носиш дома професорите, уствари едвај чекаш да се отарасиш од нив.
Да дефинираме: .....значи рековме дека.....децата треба да одат во школо да посетуваат настава.....за која што настава се задолжени професорите......НО.....првото воспитание со кое ќе се сретнат децата е она дома......така наречена семејна педагогија.......значи......моралното, естетското, физичкото, работното.....воспитание......вероватно сите овие сфери на знаење детето треба да ги продолжи на училиште.....вероватно затоа што мајката или таткото не ќе можат само да го воспитуваат нивното дете....без да го образуваат......
ПАТЕМ РЕЧЕНО......бидејќи ти си атеист.......и не ке можиме да се разбериме преку постови......се надевам дека овој ќе биде последниот :helou:
 
Член од
19 август 2007
Мислења
941
Поени од реакции
302
секако дека треба да се изучува веронаука.....или историја на религии......повеќе сум за ова првото...
од тука почнува и целиот проблем. некој има мислење и смета дека тоа мислење е добро за сите, а не само за него/неа.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
terminot veronauka e odbiven zatoa sto ne e naucen imeno toa e contradictio in adjecto to est protivrecen poim,vera e se ona sto ne se znae a za vozvrat vo toa moze da se veruva, a nauka e ona sto se znae i sto moze da se dokaze, tkn veronauka i teoplogijata voopsto bez razlika na koja konfesija pripaga pretendira da dade i toa spored niv e apsolutna vistina za site vreminja, imeno dogmatika zako sklop od pausalni odgovori pri sto se koristi nenaucen metod povikuvanje na avtoritet ( sveti knigi)za razlika od ova na naukata nejzinata cesnost ne i dozvoluva da dade odgovor za nesto sto ne moze da se dokaze, racionalno i empiriski.Ako znaenjeto e mok treba da se znae deka znaenjeto to est naukata pocnuva so somnez i zavrsuva so znaenje, a teologijata pocnuva so veruvanje i zavrsuva so veruvanje,od somnezot do veruvanjeto se stiga, no naukata za vecnite prasanja sosem posteno zazema agnosticki stav.Kolku religii tolku teologii a sekoja smeta deka nejzinata dogmatika e suverena vistina za site vreminja, zatoa veroucenieto ke sozdade nedorazbiranje pomegu razlicnite etnikumi bidejki sekoj teolog ke ja brani grcevito svojata dogmatika i ritualizam nasproti drugite koi isto taka bidejki se raboti za dogmi, ke bidat pristrasni. Seto toa ke dovede do oddalecuvanje na religiite bidejki ke se stava akcent na ona sto kaj niv e razlicno, imeno dogmatikata i ritualizmot, na smetka na ona sto istite bi zblizuva a toa se nivnite eticki ucenja.
 
Член од
18 август 2008
Мислења
156
Поени од реакции
14
значи....навистина сум изненадена.....:toe:
......како и да е.....јас не наметнувам ничии став (читај мој) .....туку само кажав дека почитувањето на сопствената религија не е нешто од што треба да се срамиме.....напротив..
јас сум православна христијанка......и ја почитувам мојата религија.......И се трудам да го почитувам сето она што црквата не учи...
мислам дека верниците од другите религии....особено муслиманската.....имаат повеќе респект кон истата......исто така и католиците......тоа е!

поздрав...:pipi:
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
секако дека треба да се изучува веронаука.....или историја на религии......повеќе сум за ова првото...
накратко: ...незнам зошто толкава одбивност кон предметот...или подобро речено кон самиот збор.....впрочем самиот збор кажува се.....ВЕРОНАУКА....повеќето на форумов се млади....или.... не повеќето туку сите.....нели е убаво да ја изучуваме религијата (секој својата).....а со тоа стануваме подобри луѓе.....зарем не? .....нели е убаво едно дете од 11-12 години да почне да го осознава светот онаков каков што е ....створен од Бога......зошто да ни биде туѓ зборот: ПОСТ? ......зборот:МОЛИТВА.....зборот: ИСПОВЕД?......зошто да одиме во црква само за Велигден.....ги имаме сите денови во годината за да го направиме тоа! ......зарем не е погодна оваа возраст да им кажуваат (теолозите) на децата дека животот е убав кога си помагаме еден со друг......кога се сакаме еден со друг...........зарем е лошо да се научат децата дека треба да ги почитуваме родителите? М?......немој да имате одбивност кон се ова......
Ума,

Врати се две страни наназад и прочитај ми го постот. Ниту сум против ниту пак имам многу за. Поентата е во тоа што сите кукаме ко пички дека не се почитувал законот а во исто време имаме став “зошто да не - веронауката не прави лошо никому“. Точно е дека веронауката не прави лошо никому (освен онаа којашто ја практикуваат екстремистите) но битна е правната рамка којашто во Република Македонија не постои. Доколку се оди кон “државна религија“ се бара менење на уставот коешто во моментов не е можно по овој основ.
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
8
Поени од реакции
0
НЕ
Како може да се изучува веронаука кога од една страна децата ги учат дека човекот е создаден од господ а од друга според теорија на Дарвин дека човекот потекнува од човеколики мајмун
Првин треба да се реши ова прашање а после да се збори за воведување на веронаука
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
431
Поени од реакции
63
значи....навистина сум изненадена.....:toe:
......како и да е.....јас не наметнувам ничии став (читај мој) .....туку само кажав дека почитувањето на сопствената религија не е нешто од што треба да се срамиме.....напротив..
јас сум православна христијанка......и ја почитувам мојата религија.......И се трудам да го почитувам сето она што црквата не учи...
мислам дека верниците од другите религии....особено муслиманската.....имаат повеќе респект кон истата......исто така и католиците......тоа е!

поздрав...:pipi:

и јас сум православен христијанин и не се срамам да кажам .но овде станува збор за нешто друго...значи да бидеш верник и да ја почитуваш својата религија е една работа, а друга работа е да не ги почитуваш другите религии и да мислиш дека треба сите да веруваат како тебе.плус тоа има законско ограничување во врска со верските пропагирања во училиштата.може ли да се случи,(а читам по весници веќе се случува) родители припадници на друга верска заедница кој а не е застапена во образованието да го бојкотираат предметот...зошто тоа дете би ја учело Оче Наш кога воопшто и не е крстено???исто така има големи шанси и да дојде до дискриминација на децата помеѓу самите нив...а се стремиме да бидеме држава отворена према сите верскизаедници...да не должам многу јас сум ПРОТИВ...
П.С.На човек не можеш со сила да му дадеш,со сила можеш само да му земеш.
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
961
Поени од реакции
43
Мое мислење е дека нема потреба од воведување на веронаука, барем не во основните школи. Некако ми нема логика ученик да оди на час по биологија и да учи за теоријата на еволуција на Дарвин и за потеклото на видовите, систематика на живи организми и природна селекција, потоа да оди на веронаука и да му кажуваат дека Господ го создал човекот од кал, дека Господ ги создал птиците, цвеќињата, да учи за Библискиот потоп, а по веронаука да има час физика и таму да учи за магнетни полиња, електрични полнежи... Сето тоа ми се само контрадикторни учења што може се повеќе да ги збунат учениците. Наука си е наука, а религија си е религија...
 
Член од
18 август 2008
Мислења
156
Поени од реакции
14
Значи,

веронауката има цел учениците да се поттикнуваат на одговорно однесување во училиштето, во наставата, семејството и во животот и да развиваат дух на толеранција и почитување на различноста меѓу луѓето, а посебно во верата. Овој предмет со разработката на содржини и за другите верски заедници во Македонија: Исламската, Католичката, Евангелско-методистичката и Еврејската на учениците им нуди повеќе можности да сознаваат дека верата е таа која не поврзува сите.

Православната христијанска веронаука дава основа учениците да сознаваат и сфаќаат дека Македонија е позната во светот по својата богата христијанска култура, а особено со постоењето на многубројните цркви, манастири, фрески, икони, како и со музиката, архитектурата и другите достигнувања во областа на уметноста и културата.


Ова е само дел од програмата за предметот Православна христијанска веронаука http://www.bro.gov.mk/podracje/koncepciski/osnovno.html#religii

значи ги има и другите религии.....кој рече некој погоре дека...... родителите од другите религии реагирале ......а зошто реагирале?....ја нема нивната религија?....од сите понудени.......шознам.....можда има и будисти во Македонија.....за жал таа религија ја нема опфатено со оваа програма

бај д уеј......Macedalien.....правната рамка во Македонија постои......но јес дека треба да се мења нешто во Уставот......аман нека тргне веќе нешто...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom