Векторски програми

Член од
14 ноември 2005
Мислења
159
Поени од реакции
0
Дајте ми адреса за хостирање слики..за да прикачам нешто барем
 
Член од
14 ноември 2005
Мислења
159
Поени од реакции
0
Огромна е разликата помеѓу PhotShop и CorelDraw, неможе и несмее да се прават споредби помеѓу тие две програми..имаат скроз различна намена и примена..
 
Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.460
Поени од реакции
43
Mandrak напиша:
Јас најчесто користам Corel за оваа намена. Ако морам, користам Ilustrator, но само ако имам потреба да експортирам "*.ai" фајл кој подоцна ќе треба да го употребам како layer во Photoshop, затоа што Corel има малку лош експорт на "*.ai" фајлови кога е во прашање колорот.Инаку, Ilustrator дава за нијанса подобри можности, ама за употреба е...катастрофа.
Ако ти треба она што го имаат илустратор, пејџмејкер, индизајн, корел...Тогаш, FreeHand е права ствар. Плус што можеш да градиш веб страни во него, плус што е компатибилен со сите макромедија програми, плус одличен ai, pdf, eps...експорт, плус collect for output(автоматски експортира фајл во кој се запишани сите бои, фонтови, симболи што се употребувани при работата).
Значи нема промашај, FreeHand :)
Го работам неколку години и сум заљубен во него

 

Dimitarc

Мрчатор
Член од
30 јануари 2005
Мислења
2.639
Поени од реакции
19
le_leaa напиша:
Дајте ми адреса за хостирање слики..за да прикачам нешто барем
www.photobucket.com

Луѓе зборам за транспарент браш не за ирејзер тул. Ај акј да ја најдам транспарент браш?
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
humanoid напиша:
Ако ти треба она што го имаат илустратор, пејџмејкер, индизајн, корел...Тогаш, FreeHand е права ствар. Плус што можеш да градиш веб страни во него, плус што е компатибилен со сите макромедија програми, плус одличен ai, pdf, eps...експорт, плус collect for output(автоматски експортира фајл во кој се запишани сите бои, фонтови, симболи што се употребувани при работата).
Значи нема промашај, FreeHand :)
Го работам неколку години и сум заљубен во него
-Колку што повеќе една програма може да понуди различни опции, толку послабо истата си ја врши основната функција. Кажи, ама искрено, колку место ти зафаќа на диск Free Hand и колку врме му е потербно за да стартува?. Замо за обично векторско цртежче да стартувам толкав програм? -А фајлот да кажеме не е поголем од 2 мегабајти како што најчесто е пракса со векторите. Нема логика за мене. Ако сакам web design, тогаш има Dreamweaver или Front Page, а има и нешто што не го спомна кога е Free Hand во прашање.-Каква конфигурација бара и колку е user friendly? Од се што до сега сум нашол како рецензија за овој софтвер, токму на тоа се однесуваат најголемите забелешки. Не велам дека Corel е којзнае што, дури и ужасно ме нервира кога морам да го користам затоа што алатката за селектирање е ужасно глупаво направена, непрецизна и во исто време и нетолерантна, нема добар shade fill како на пример Ilustrator и уште 1000 други забелешки, но тој единсвен софтвер кој релативно брзо стартува, брзо работи, има доста прегледни менија со алатки и е доста едноставен за употреба.

Инаку, одамна не сум спремал сепарации за печатење во PDF, колку што помнам за таа намена Adobe имаше посебен софтвер со име Acrobat Distilier.
 
Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.460
Поени од реакции
43
Mandrak напиша:
-Колку што повеќе една програма може да понуди различни опции, толку послабо истата си ја врши основната функција. Кажи, ама искрено, колку место ти зафаќа на диск Free Hand и колку врме му е потербно за да стартува?. Замо за обично векторско цртежче да стартувам толкав програм? -А фајлот да кажеме не е поголем од 2 мегабајти како што најчесто е пракса со векторите. Нема логика за мене. Ако сакам web design, тогаш има Dreamweaver или Front Page, а има и нешто што не го спомна кога е Free Hand во прашање.-Каква конфигурација бара и колку е user friendly? Од се што до сега сум нашол како рецензија за овој софтвер, токму на тоа се однесуваат најголемите забелешки. Не велам дека Corel е којзнае што, дури и ужасно ме нервира кога морам да го користам затоа што алатката за селектирање е ужасно глупаво направена, непрецизна и во исто време и нетолерантна, нема добар shade fill како на пример Ilustrator и уште 1000 други забелешки, но тој единсвен софтвер кој релативно брзо стартува, брзо работи, има доста прегледни менија со алатки и е доста едноставен за употреба.

Инаку, одамна не сум спремал сепарации за печатење во PDF, колку што помнам за таа намена Adobe имаше посебен софтвер со име Acrobat Distilier.
Freehand е програм од 30 мега, многу лесно стартува, многу малку меморија јаде и многу лесно ги извршува командите. Пробај го па ќе се увериш. Јас не го форсирам, туку го претставувам.
За user friendly...пробај да работиш со боја, па ќе увидиш колку е тоа едноставно.
За веб страни? Дизајнот можеш слободно да го направиш и потоа да го оптимизираш во fireworks.
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Ај да те послушам. Сомничавоста кај мене произлегува од една верзија на Free hand, мислам дека беше 8.0, катастрофа беше, бавна, робусна и малтретирачка за работа.-А за која верзија ти напиша овде?
 
Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.460
Поени од реакции
43
Mandrak напиша:
Ај да те послушам. Сомничавоста кај мене произлегува од една верзија на Free hand, мислам дека беше 8.0, катастрофа беше, бавна, робусна и малтретирачка за работа.-А за која верзија ти напиша овде?
11.0
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Dimitarc напиша:
www.photobucket.com

Луѓе зборам за транспарент браш не за ирејзер тул. Ај акј да ја најдам транспарент браш?
Димац, кажи ми каков ефект заправо сакаш да постигнеш со transparent brush? Ако сакаш на пример да боиш, не е проблем со airbrush или со обичната четка да го постигнеш тој ефект на некаква транспарентност, треба само да подесиш opacity. Ако сакаш на одредени делови од одреден layer само да добиш транспарентност, тогаш на истиот начин токму со eraser, со тоа што можеш да си одбереш како ке се понаша(четка, ербраш, молив, можеш и assorted brushes да му вчиташ)!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom