Веб камера и Лаптоп

Член од
24 август 2021
Мислења
9
Поени од реакции
1
Сликата која ја примам на лаптопот е ротирана за 180 степени т.е. наопаку. Како да ја свртам во нормала?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.702
Поени од реакции
27.646
Држи ctrl + alt и кликај на стреклите долу десно на тастатурата.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.702
Поени од реакции
27.646
Цел прозорец го врти, дали има можност само сликата од камерата да се заврти?
Оф, не видов дека ти е за камера.

Ако има драјвер за таа камера инсталирај го и барај таму у опциите.
А ваљда и во опциите од програмите со кои ја користиш таа камера.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.373
Поени од реакции
5.137
Немаш драјвери за камерата. Користи некој генерички од самиот Windows. Даваат слика али е свртена наопаку.
Обично се дешава на ASUS лаптопи од 2014-2018 период
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.702
Поени од реакции
27.646
Немаш драјвери за камерата. Користи некој генерички од самиот Windows. Даваат слика али е свртена наопаку.
Обично се дешава на ASUS лаптопи од 2014-2018 период
И? Не може да не нашле решение за ова.
 
Член од
24 август 2021
Мислења
9
Поени од реакции
1
Немаш драјвери за камерата. Користи некој генерички од самиот Windows. Даваат слика али е свртена наопаку.
Обично се дешава на ASUS лаптопи од 2014-2018 период
Да за АСУС лаптоп се работи. Значи прекусетинзите за камерата да им пбарам драјвери сама да си најде и да ги инсталира ако може да се среди ако не при користење на виберот ќе го вртам цел прозорец, ама и соговорникот ќе има проблем тогаш со приемот ќе му биде наопаку,
Автоматски споено мислење:

Оф, не видов дека ти е за камера.

Ако има драјвер за таа камера инсталирај го и барај таму у опциите.
А ваљда и во опциите од програмите со кои ја користиш таа камера.
Во опциите на виберот нема ништо за камерата
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.413
Поени од реакции
29.908
Сликата која ја примам на лаптопот е ротирана за 180 степени т.е. наопаку. Како да ја свртам во нормала?
Стара болка на Асус.
Пробај со апдејт на драјвер, ако не сака имаш три решенија (во зависност од твоите познавања).

1. Имав една интересна дешавка со другарче што невидено ме брзаше за да му го средам овој проблем, па немав време да читнам малку. Ја расклопив рамката на дисплејот и физички ја ротирав камерата (плочката) за 180 степени (наместо нов жлеб на пластиката -пуштив една капка течна пластика). Ова се вика сељачки решен проблем.

2. Чепни низ драјверите за камера и најди фајл snp2uvc.inf
Отвори го со notepad (како админ, за фул премисии), и едитирај го делот каде што вели Flip and Mirror, нулата (0) замени ја со еден (1) или обратно. Зависи како е во моментот. Зачувај го фајлот и тоа е тоа, го крпиш багот на драјверот.

3. Користи ManyCam или слично програмче кое има опција за да ја ротираш сликата.

ПС Ако ти е под гаранција, фрли им го во сервис нека поработат малку.
 
Член од
24 август 2021
Мислења
9
Поени од реакции
1
Стара болка на Асус.
Пробај со апдејт на драјвер, ако не сака имаш три решенија (во зависност од твоите познавања).

1. Имав една интересна дешавка со другарче што невидено ме брзаше за да му го средам овој проблем, па немав време да читнам малку. Ја расклопив рамката на дисплејот и физички ја ротирав камерата (плочката) за 180 степени (наместо нов жлеб на пластиката -пуштив една капка течна пластика). Ова се вика сељачки решен проблем.

2. Чепни низ драјверите за камера и најди фајл snp2uvc.inf
Отвори го со notepad (како админ, за фул премисии), и едитирај го делот каде што вели Flip and Mirror, нулата (0) замени ја со еден (1) или обратно. Зависи како е во моментот. Зачувај го фајлот и тоа е тоа, го крпиш багот на драјверот.

3. Користи ManyCam или слично програмче кое има опција за да ја ротираш сликата.

ПС Ако ти е под гаранција, фрли им го во сервис нека поработат малку.
Кога не оди не оди, и на десктопот камерата не дава тон (иако купив и нова) т.е. не работи микрофонот само слика. Ме тера да ги згазам и да видат што е МКД правда. морам да земам само микрофон изгледа барем десктопот да е ОК за на вибер. Сепак фала за идеата да го отворам и да ја завртам камерата, онака балканско решение.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom