Веб дизајн помош (совети, трикови, алатки итн.)

nozo.mk

Ultras Karpos Boys
Член од
6 септември 2007
Мислења
472
Поени од реакции
18
Едит:Еве го , го средив :vozbud: Работев дирекно со ф-јата iconv . Фала многу за помошта :smir:
 
Член од
9 април 2008
Мислења
29
Поени од реакции
0
KE MOZE LI NEKOJ DA MI KAZE KAKO SE STAVA LOGIN NA WEB STRANA

Imam veb strana no sakam da stavam da moze da se logiraat useri.
Ako ima nekoj sto znae neka pise i po moznost neka objasni ko za pocetnik

blagodaram odnapred
 
А

Ајсшутер

Гостин
Како прво нели можеше убаво да напишеш со мали букви како второ нели беше подобро кирилица
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Отвараш Visual Studio 2005, од toolbox-от одиш во картицата login и ја влечиш log in формата. Автоматски се поврзува со база и то. Ете ти кажав темава можи во канта!

А пошто си почетник ке ти кажам неколку работи. Прво сите големи букви во наслов изгледа глупо. Најди друга тема на форумов така напишана. Второ можеше да користиш кирилица (но немораш така да не е тоа толку лошо). Трето и најбитно ТРЕБАШЕ да наведиш во кој јазик работиш. Јава, ХТМЛ, Флегс, Вижуал студио... не е само ајде кажете ми. Не е некој десоец па да предвиди дека ти сакаш лог ин форма за јава.
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Dzish па и не е баш така, ако работиш со готовиот логин од VS ќе ти креира база своја што и не е баш најпотребно. Добро решение за почетници. Ај нека наведе повеќе детали
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
Вака, правам проект (веб страна) и ми треба помош за две работи, за кои се надевам дека решение може да се најде во Адобе колекцијата.
1. Како да се направи кога ке се отвори веб сајтот, исто како и на PowerPoint, како вид на тие ефектите да ’’влезат’’ од страна во главната страница, слики, менија и такви работи?
2. Како може кога ке ми е активен(кога ке поминам со маусот над него) некој button (копче) внатре во неговите димензии да се смени бојата нон-стоп(не роловр, туку да пулсира бојата), или да мрда нешто некоја стрелка итн?
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
Вака, правам проект (веб страна) и ми треба помош за две работи, за кои се надевам дека решение може да се најде во Адобе колекцијата.
1. Како да се направи кога ке се отвори веб сајтот, исто како и на PowerPoint, како вид на тие ефектите да ’’влезат’’ од страна во главната страница, слики, менија и такви работи?
2. Како може кога ке ми е активен(кога ке поминам со маусот над него) некој button (копче) внатре во неговите димензии да се смени бојата нон-стоп(не роловр, туку да пулсира бојата), или да мрда нешто некоја стрелка итн?
Edit:

3. Како може да ставам мали видеа, на кои ако одам над нив да почнат да емитуваат краток дел од содржината (слично на јупорн:lol: ), или видеото да мрда само коа ке одам над видеото со маусот меѓутоа коа ќе кликам да работи само како линк и да ме води на посаканата страница.

4. Дали и како може да ставам линија како мрда, не одма да се комплетира туку постепено како некоја патека?

Ајде бе некој нека каже !!!
 

nozo.mk

Ultras Karpos Boys
Член од
6 септември 2007
Мислења
472
Поени од реакции
18
Има ли некој искуство со кирилична поддршка во XML. Пробувам на овој начин со UTF-8 енкодинг, меѓутоа пак кирилицата ми ја дава во хироглифи.
Код:
<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
 

Giso`Yo

The Real YoYo
Член од
29 јануари 2007
Мислења
119
Поени од реакции
0
Има ли некој искуство со кирилична поддршка во XML. Пробувам на овој начин со UTF-8 енкодинг, меѓутоа пак кирилицата ми ја дава во хироглифи.
Код:
<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
А наместо "UTF-8" да пробаше "windows-1251" ?
 

Famous Last W

I LoV3 YoU..
Член од
24 август 2007
Мислења
1.515
Поени од реакции
5
Нешто да прашам ако може да ми кажете како се отвара под форум ..??
 
Член од
20 февруари 2008
Мислења
11
Поени од реакции
0
Local root folder

Кога го изработувам сајтот ме интересира дали сите други сајтови како:
Локација , Контакт ,Производи и другите сајтови кој се на англиска верзија треба да ги чувам во дефинираниот фолдер од Dreamweaver и дали сите нивни слики од сите сајтови треба да бидат сместени во фолдерот images.
Moжам ли да направам повеке фолдери во самиот Local root folder за полесна орентација поради тоа што вака имам 10 страни по 10 слики тоа се 100 слики пример.
Прашањево е малку глупо али сепак ми е прв сајт и сакам да си прашам.
 

nozo.mk

Ultras Karpos Boys
Член од
6 септември 2007
Мислења
472
Поени од реакции
18
Ај ако ви се наоѓа некоја скрипта за долетување на слика од долниот десен агол . Како на пример на http://www.hasdoneit.com/
 
Член од
1 јануари 2008
Мислења
35
Поени од реакции
1
како да направам мој сопствен форум?

ќе може ли некој да ми објасни како да направам мој сопствен форум.значи почетник сум и би сакал убаво да ми кажете ако може од почеток
 

Vetrence

...believe in yourself! :)
Член од
2 јули 2007
Мислења
7.469
Поени од реакции
676
имаш најразлични видови на форуми...freeforum...forummaker.. i tn
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Сакаш да направиш или да искористиш некој готов? Ах прашањево е од типот како да хакнам веб страна. Иди најди симни некоја готово фри скрипта и следиго упатството за инсталирање, или па иди на тие вебовите што нудат форуми
 

Kajgana Shop

На врв Bottom