Веб дизајн помош (совети, трикови, алатки итн.)

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.861
Поени од реакции
4.805
Da ama imaat nadvoresen dns ke treba i da se smeni i tamu taka?
 
Член од
31 јули 2007
Мислења
1.580
Поени од реакции
39
Da ama imaat nadvoresen dns ke treba i da se smeni i tamu taka?
Бате ДНС се менуваат доколку сакаш доменот да го поставиш на нов сервер....а ти сигурно сакаш да промениш домен или ние не те сваќаме дај биди малце поилустративен во објаснувањето
 
Член од
21 март 2008
Мислења
4
Поени од реакции
0
Како точно со div тагови и CSS сајтот да го направам "full screen"
пример линк тука и тука
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Како точно со div тагови и CSS сајтот да го направам "full screen"
пример линк тука и тука
Па.. баш и не го зафаќаат целиот екран. Инаку, најпросто е да додадеш width="100%" (или ако имаш CSS класа - width:100%) на главниот <div> таг. Без да покажеш твој пример, толку може на памет да се каже..
 
Член од
21 март 2008
Мислења
4
Поени од реакции
0
Па тоа е и цел проблем, што не е од еден до друг крај на екранот.
Детален скриншат тука.
 
Член од
21 март 2008
Мислења
4
Поени од реакции
0
Нишо, се снајдов .. само додав
Код:
body {margin:0; padding:0;}
 
Член од
21 март 2008
Мислења
4
Поени од реакции
0
Автоматско препознавање на јазик

Пак јас ...
Сега сакам да знам како може да се направи ова ...
На пр. кога отварам Мозила дот ком , во зелениот лев банер за даунлоад ме препознава дека сум од МК и пишува 2.0.0.12 for Windows, Macedonian (5.7MB). Ваљда кога некој од друга земја го отвара сајтот, му пишуе да доунлоадира Фајрфокс со јазикот на неговата земја.
Се надевам нема да ме оставите пак сам да си го решам проблемот. :smir:
 
Член од
7 мај 2007
Мислења
168
Поени од реакции
118
Знам дека прашањево не е за тука ама дали знае некој да прави проекти во корел пошо ми треба нешо за у школо или пак има некој готов не е битно на која тема е и за што битно е да е имам проект.
 
Член од
31 јули 2007
Мислења
1.580
Поени од реакции
39
Знам дека прашањево не е за тука ама дали знае некој да прави проекти во корел пошо ми треба нешо за у школо или пак има некој готов не е битно на која тема е и за што битно е да е имам проект.
Во право си дека “прашањето“ не е за тука ама и какво прашање е ова :) јас појма немам но мож некој има ПРОЕКТ во корел.
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
каде би можел да најдам некоја страна на која што би можел да си отворам чет соба, со администраторски можности... и све остало...?
нешто како ова...
chatzy
ама да е пубо...
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
дали знае некој вакво нешто?
обично одам на измени ама целта ми е да направам рифреш на темава да излезе во нови мислења:smir:
 
Член од
31 јули 2007
Мислења
1.580
Поени од реакции
39
Бате јован ак сакаш чат сервер земи погуглај малце...има еден тон... а чичо гугл знае се:vozbud:
Едит: ако имаш фантастико на хотинг пакетот можиш за 2 сек да инсталираш :)
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
Бате јован ак сакаш чат сервер земи погуглај малце...има еден тон... а чичо гугл знае се:vozbud:
Едит: ако имаш фантастико на хотинг пакетот можиш за 2 сек да инсталираш :)
бате пере... гуглав и уште гуглав и уште малку гуглав...и единствено шо најдов е chatzy ама не е баш ко шо требит...
дека барав некоја страница шо би ми дала само моја соба и адреса за чат... а можда пубо е ти ко шо викаш со фантастико на фри хостинг...
мислам фри хостиа дека има али ај вечер ќе видам зш требит да одам нашколо :vozbud:
 
Член од
31 јули 2007
Мислења
1.580
Поени од реакции
39
бате пере... гуглав и уште гуглав и уште малку гуглав...и единствено шо најдов е chatzy ама не е баш ко шо требит...
дека барав некоја страница шо би ми дала само моја соба и адреса за чат... а можда пубо е ти ко шо викаш со фантастико на фри хостинг...
мислам фри хостиа дека има али ај вечер ќе видам зш требит да одам нашколо :vozbud:
Аман бе Јоване бре машко се на ФРИ сакате да го е..м е неоди то така :) ајде кажувај што ти требе* јас ќе ти дадам ФРИ хост па бркај работа со инсталирана скрипта ;)

*Мислев на простор, домен или поддомен шо сакаш да користиш...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom