Веб дизајн помош (совети, трикови, алатки итн.)

Dr_ViRuS

DarkSide with green light
Член од
9 јануари 2006
Мислења
1.076
Поени од реакции
28
deXterche напиша:
Da be HTML ti e osnova i vo dreamweaver za front page neznam ama sigurno i tamu odi paralelno, ima eden tab za sorsot i eden tab za GUI-to (interfaceot na stranata). Ako gresam poprajteme :)
so sto i da pravis web so front page , dream, .net,php,asp so bilo sto treba da znaes html toa e moj zaklucok so moeto "siromasno iskustvo"
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Imat nekoj raboti so morat sam da gi pisis "argatski" da ne recam vo html , so nemoet da se napraet nito vo dreamweaver. Abe svati go HTML ko sekoe programiranje, ko so programiras vo C++ taka ke programiras i vo HTML. Dobro kodot ne e isiot.
 
Член од
27 август 2005
Мислења
783
Поени од реакции
7
Jane напиша:
Да но ако научам HTML и земам да правам страници во dreamweaver или frontpage колку ќе ми биде HTML-от потребен за тоа?
конкретно на прашањето одговорот е дека ХТМЛ познавање воопшто не ти е потребно за да направиш веб страна со Dreamweaver или со Frontpage. Али ако стварно сакаш да ги научиш основите на веб дизајнот или да станеш добар веб дизајнер тогаш мора многу добро да знаеш ХТМЛ.
 
Член од
6 јули 2005
Мислења
2.932
Поени од реакции
9
Според мене не е тешко да се научи HMTL кодот затоа што не е многу сложен, тебе ако те бива во дизајнирање (имаш талент и идеи за такви работи) слободно почни од тоа па после чекор по чекор ќе ги научиш и другите работи.
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
другарче напиша:
конкретно на прашањето одговорот е дека ХТМЛ познавање воопшто не ти е потребно за да направиш веб страна со Dreamweaver или со Frontpage. Али ако стварно сакаш да ги научиш основите на веб дизајнот или да станеш добар веб дизајнер тогаш мора многу добро да знаеш ХТМЛ.
Да, ама за каква веб страна прајш муабет, само слика и текст? Ако сакас барем просечен веб сајт треба да се фатиш убо за работа и да замешаш прст во ХТМЛ
 
Член од
27 август 2005
Мислења
783
Поени од реакции
7
deXterche напиша:
Да, ама за каква веб страна прајш муабет, само слика и текст? Ако сакас барем просечен веб сајт треба да се фатиш убо за работа и да замешаш прст во ХТМЛ
декстерче спомна дека уште не си учел веб дизајн на факс затоа не рипај како петле :) Dreamweaver е толку моќен програм, така да ако знаеш што правиш, ХТМЛ кодот нема потреба ни еднаш да го погледнеш.
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Aj taka neka e, samo so ne e taka. Nevikam deka e slab dreamweaver-ot samo imam slusano mislenja od luge so se zanimavaat so web dizajn, i vikaat deka bez poznavanje na HTML nisto ne prajs. Nemojs edna .php da naprajs pa da se otepas od rabota po alatkine. Ama aj da ne navlegvam podlaboko zs i jas nemam kojznae kolkavi poznavanja vo web dizajn
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Веб дизајнер или веб дивелопер?

Има голема разлика! :)
 

Dr_ViRuS

DarkSide with green light
Член од
9 јануари 2006
Мислења
1.076
Поени од реакции
28
ako praves saite na nekoja mala firma za prezentacija nema potreba od nisto drugo osven photo shop i flash ili (dream) , a za pogolem proekt ima vreme mislam prasanjetop bese kako da pocne . sigurno nema da pocne so portal
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Апдејт:

- веб дизајнер
- веб програмер
- веб девелопер

Последното му доаѓа нешто како нескафе 2 во 1! :)
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Abe sam tesko deka ke naucit, poubo neka si pojt na kurs, barem ke steknit uba osnova. Vaka samo mu se matit pojke umot. Za web sajt mojs i vo Notepad da naprajs... to ti doaga ko refus kafe:)
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Abe da zimas casovi znam deka e najubavo ali se javiv vo oglasnik da prasam kolku se casovi za web dizajn i mi rekoa eden cas kosta 500den. Pa za deset casa bi platil 5000den no sto bi naucil za tie deset casa. Da se uci nesto epten aj pa i da gi dades, ali so tie deset casa ke steknes nekoe osnovno nivo koe ako se pomacis moze i so besplatni tutoriali da go postignes.
 
V

Vlad II Draculea

Гостин
Jane напиша:
Abe da zimas casovi znam deka e najubavo ali se javiv vo oglasnik da prasam kolku se casovi za web dizajn i mi rekoa eden cas kosta 500den. Pa za deset casa bi platil 5000den no sto bi naucil za tie deset casa. Da se uci nesto epten aj pa i da gi dades, ali so tie deset casa ke steknes nekoe osnovno nivo koe ako se pomacis moze i so besplatni tutoriali da go postignes.
ај вака.. симни си книга.. основна за хтмл шо е во 6 часа за почетници направи една нооб страна... после направи уште една во дримвивер цело време прапувај по форуми... и недавај пари за куроздравје.. не е до часојте колку си ги зел туку колку че потрошиш за да научиш
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
A ako ides na nekoj kurs kako sto e semos za web dizajn ke platis 100 evra i nema da postignes ni osnovno nivo. Ke naucis so koi programi se prai i sto e web dizajn. Na tie kursevi sum bil za Visual Basic i nauciv samo da gi crtam kopcinjata i da stavam text box. Programskiot del go pocnavme na krajot no ne idese posto vo grupata ima deca od 8-16 godini i normalno radi tie najmalite sto neznaat ni angliski ni nisto nie sto sakame i sto sme platile da naucime nema da naucime zosto profesorot mesto nas da ni objasnuva on celo vreme im kucase na malite koi na 8 godini (jas togas uste igrav na nintendo i sony) resile da naucat da programiraat.
Treba da pravat nekoi testiranja pred da ja oformat grupata. Zatoa na takov kurs ne bi odel.
 

IGI

Il Corvo
Член од
12 февруари 2006
Мислења
385
Поени од реакции
4
За почеток би ти препорачал да си симнеш Dreamweaver, и да си најдеш крак тоа нормално нема да платиш $800 или колку беше :). После иди ТУКА и малце подоле ке најдеш пишува Play the simulation: Setting Up a Site. Тоа ти е многу добар туториал направен во флеш што ти објаснува од почеток до крај што ти треба за да си направиш некоја аматерска страна за почеток. И верувам дека од ова ќе научиш многу повеке одколку 10 дена на курс. А после симнувај книги и читај.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom