Веб дизајн помош (совети, трикови, алатки итн.)

moTaro

Буљаш
Член од
17 ноември 2005
Мислења
1.476
Поени од реакции
11
http://www.devarticles.com/c/a/HTML/Building-a-WYSIWYG-HTML-Editor-Part-1

имаш 2 дела. Ќе ти треба да користиш и малку јава али во секој случај мислам дека ова објаснување ќе те изведе на правиот пат.

http://www.devarticles.com/c/a/HTML/Building-a-WYSIWYG-HTML-Editor-Part-2

во секој случај на овој сајт секогаш сум успевал да најдам солутион.

good luck.
 
Член од
27 ноември 2005
Мислења
636
Поени од реакции
11
moTaro ne e problem za pravenje na wysiwyg editor, gi ima gotovi eden kup, problemot e kako da se databind iframe-ot na editorot so nekoe pole od bazata na podatoci :)
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Ја отварам темава за да им помогне на сите почетници со web дизајнот, а и на мене. Сакам да научам да правам web страници и имам неколку прашања во врска со тоа.
Дали може да се најде бесплатен web простор и каде? Кои програми се потребни за програмирање и дизајнирање web страни. Несто имам слуснато дека постои online и offline програмирање. Сто е разликата? Во кои формати се прави страницата? Каде може да се најдат бесплатни tutorials на интернет кои убаво ги објаснуваат сите овие работи и тоа да е напишано на ниво како за почетници? Или ако може некој од вас (поискусните) нека даде некакво објаснување или вовед за ова.
 
Член од
18 јануари 2006
Мислења
195
Поени од реакции
0
Може и другите ке ти пишат друго па види си.Macromedia Dreamweaver 8 за почеток прави прави html http://www.50megs.com/ за почеток
 
Член од
6 февруари 2006
Мислења
94
Поени од реакции
1
Сум се регистрирал само за да ти објаснам еј! После нека каже некој дека ме мрзи да помагам ^_^

Вака, за бесплатен простор, може да се најде, али повеќето од нив ти ставаат реклами, некои бараат да имаш одреден број постови на нивните форум, некои бараат да посетуваш линкови кои ти ги даваат итн, така да ќе најдеш бесплатни, но под одредени услови. Тотално бесплатно хостирање тешко некој да ти даде.
За програмирање и на веб страна не ти треба ништо друго освен Notepad, али тоа е за напредни и ти треба доста знаење од HTML и некој програмски јазик, ако планираш да ја правиш страната динамична :). За почетник препорачувам WYSIWYG editor (What You See Is What You Get), како Dreamweaber и Front Page. За дизајнирање на страната имаш повеќе опции. Можеш да користиш Photoshop, GIMP, Fireworks или било кој друг програм за графичка обработка.
Страниците најчесто се во .html формат ако се статички, и .php, .asp и сл. (во зависност од програмскиот јазик во кој се пишувани) aко се динамични.
Туториали можеш да најдеш на http://www.w3schools.com/ и се наменети баш за почетници. Препорачувам најпрво таму да почнеш.
Ај со среќа.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Jane напиша:
Ја отварам темава за да им помогне на сите почетници со web дизајнот, а и на мене. Сакам да научам да правам web страници и имам неколку прашања во врска со тоа.
Дали може да се најде бесплатен web простор и каде? Кои програми се потребни за програмирање и дизајнирање web страни. Несто имам слуснато дека постои online и offline програмирање. Сто е разликата? Во кои формати се прави страницата? Каде може да се најдат бесплатни tutorials на интернет кои убаво ги објаснуваат сите овие работи и тоа да е напишано на ниво како за почетници? Или ако може некој од вас (поискусните) нека даде некакво објаснување или вовед за ова.
ЗОТЕ

За да научиш да правиш Веб страна мора да го познаваш ХТМЛ јазикот кое скратено значи Hyper Text Mark-up Language. Значи ВЕБ страната не е ништо друго туку еден фајл но ХТМЛ фајл. Значи треба само да пишуваш некои кратенки од типот
<HTML>
<HEAD>
</HEAD>
</HTML>

кои browser ги препознава и ги претвора во текст, колони големи букви, боја на позадината на страната итн.

Но да не ти прераскажувам се јас еве ти линк со бесплатен курс за почетници во 6 - лекции за правење на веб страна кој е напишан на на српски јазик. Среќно http://zoniweb.cjb.net/
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Што е разликата мегу статичка и динамичка страница????
Што значи 1GB Monthly Bandwidth (прочитав на www.1asphost.com)????
Koja e разликата ако страната ја направам со html или со macromedia dreamweaver 8?
 

cYb3rc0re

~ место за реклама
Член од
3 мај 2005
Мислења
914
Поени од реакции
170
Статичка страна е секоја страна која "не ја променува содржината" односно за да ја промениш содржината (пример некој текст или некоја слика) потребно е рачно да го направиш тоа (да го преуредиш ХТМЛ документот исто како преуредување на ворд или било кој документ).

Динамичка е ако има содржини кои ги чита или од база на податоци или од некој надворешен фајл. Најчесто се користат бази на податоци, каде преку администрациска конзола се внесуваат содржините, а потоа тие содржини (веќе влезени во базата) ги користи веб сајтот.
Кајгана (вклучувајќи го и форумов) е динамичка веб страна.

1 Gb Monthly Bandwidth е сообраќај дозволен (ограничен) за некоја веб страна хостирана на тој сервер. На ова треба да мислат момците од Кајгана ако поставуваат многу видео материјали со теткици :icon_lol: (кои корисниците ги даунлоадираат и им создаваат Bandwidth кој не е многу ефтин).

Ништо. (без разлика дали ја правиш во Ноутпад, Дримвивер, ФронтПејџ, ХТМЛ е тоа).
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Mnogu dobra tema na forumov :) Nekoi raboti mi stanaa i mene pojasni :D Bas ovoj semestar na fakultet ke pocnime da ucime web dizajn, da ne sum epten tapa :) A bas imam pisano nekoj prosti dokumenti (web sajt) vo html i e mn interesno a i mn polesno odkolku programiranje vo C i C++
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
cYb3rc0re напиша:
Статичка страна е секоја страна која "не ја променува содржината" односно за да ја промениш содржината (пример некој текст или некоја слика) потребно е рачно да го направиш тоа (да го преуредиш ХТМЛ документот исто како преуредување на ворд или било кој документ).

Динамичка е ако има содржини кои ги чита или од база на податоци или од некој надворешен фајл. Најчесто се користат бази на податоци, каде преку администрациска конзола се внесуваат содржините, а потоа тие содржини (веќе влезени во базата) ги користи веб сајтот.
Кајгана (вклучувајќи го и форумов) е динамичка веб страна.

1 Gb Monthly Bandwidth е сообраќај дозволен (ограничен) за некоја веб страна хостирана на тој сервер. На ова треба да мислат момците од Кајгана ако поставуваат многу видео материјали со теткици :icon_lol: (кои корисниците ги даунлоадираат и им создаваат Bandwidth кој не е многу ефтин).

Ништо. (без разлика дали ја правиш во Ноутпад, Дримвивер, ФронтПејџ, ХТМЛ е тоа).
Фала за одговорот. Како сто разбрав секој сто ќе ја посети страната и ќе ги разгледа работите на неа, тоа ги смалува тие 1024МБ. И што после? Ја гасат страната или... И дали јас кога ставам ствари на неа тоа го троши бендвитот?
А ако научам HTML ќе ми користи ли ако страните ги правам во FrontPage, ili Dreamweaver или ќе биде за џабе учењето на HTML.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.180
Поени од реакции
34.389
Jane напиша:
Фала за одговорот. Како сто разбрав секој сто ќе ја посети страната и ќе ги разгледа работите на неа, тоа ги смалува тие 1024МБ. И што после? Ја гасат страната или... И дали јас кога ставам ствари на неа тоа го троши бендвитот?
А ако научам HTML ќе ми користи ли ако страните ги правам во FrontPage, ili Dreamweaver или ќе биде за џабе учењето на HTML.
Што откако ќе го надминеш дозволениот трансфер? Зависи од хостинг провајдерот. Повеќето free хостинг компании едноставно ја прават недостапна страната до крајот на месецот (додека не се ресетира бројачот) со фина порака дека лимитот е надминат. Додека пак повеќето сериозни хостинг компании, кај што се купува хостинг, едноставно ти наплатуваат за додатни трошоци, односно за толку колку што си надминал. Ќе си погледнеш во ценовникот. Тоа може да бидат огромни суми доколку станува збор за доста посетен сајт (портал) како Кајгана од кого посетителите „сркаат” немилосрдно секој ден, но мислам дека ти немора да се грижиш за тоа. :wink:

Кога ставаш ствари на неа не се „троши”, туку кога посетителите ја повикуваат страната, отвараат текст, слики, клипчиња, даунлоадираат нешто.

HTML мора да научиш. Тоа е основата кога ќе ти биде потребна за понатаму.
 

Офчар

The Bite of The Mamba [81]
Член од
24 април 2005
Мислења
3.717
Поени од реакции
57
знам дека е аматерски, али шо викате за maknba.tk? многу мука виде..
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Acid напиша:
HTML мора да научиш. Тоа е основата кога ќе ти биде потребна за понатаму.
Да но ако научам HTML и земам да правам страници во dreamweaver или frontpage колку ќе ми биде HTML-от потребен за тоа?
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Da be HTML ti e osnova i vo dreamweaver za front page neznam ama sigurno i tamu odi paralelno, ima eden tab za sorsot i eden tab za GUI-to (interfaceot na stranata). Ako gresam poprajteme :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom