Веб дизајн, ваши страни

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
vodkamixx напиша:
Ај ѕирнете го ова.... http://www.vodkamixx.mkprovider.com и што ќе кажете..... мој дизајн....
Дизајнот како дизајн не е лош.. кодирањето на друга страна - е :)
Во тој сивиот дел за текст што ти е, ако е добро исечен од ImageReady, треба да сместиш една табела со 3 столбови (columns), и после да ставаш што кај треба.

Вака како што ти е, менито доаѓа врз левиот текст, а датумот и теткицата таму негде упм лево.
Среди го малце кодот, и ќе имаш прилично добар сајт :wink:
 

vmx

Член од
25 април 2005
Мислења
5.633
Поени од реакции
201
P.Overdrive напиша:
Дизајнот како дизајн не е лош.. кодирањето на друга страна - е :)
Во тој сивиот дел за текст што ти е, ако е добро исечен од ImageReady, треба да сместиш една табела со 3 столбови (columns), и после да ставаш што кај треба.

Вака како што ти е, менито доаѓа врз левиот текст, а датумот и теткицата таму негде упм лево.
Среди го малце кодот, и ќе имаш прилично добар сајт :wink:
Епа сајтот е подесен да го глеаш на резолуција од 1024x768 pixeli, а иначе се си е подредено во табели и со колони и редици, само некои делови како текстот што е со scroll и теткицата и датумот се со layer-и па така да тие кога ќе ги гледаш на помала резолуција ќе забегуваат малце.... кај мене одлично се гледа и ништо не бега ни лево ни десно....
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
vodkamixx напиша:
Епа сајтот е подесен да го глеаш на резолуција од 1024x768 pixeli, а иначе се си е подредено во табели и со колони и редици, само некои делови како текстот што е со scroll и теткицата и датумот се со layer-и па така да тие кога ќе ги гледаш на помала резолуција ќе забегуваат малце.... кај мене одлично се гледа и ништо не бега ни лево ни десно....
Епа тоа и јас го кажав де, горе-доле. Добар/успешен сајт е оној кој работи на сите резолуции, за повеќе прелистувачи. Значи пак ќе ти го дадам истиот совет - 3 столбови за главниот дел:
1) мени, датум, теткица
2) прв текст
3) втор текст
Ни <div> ни ништо, чиста табела :)
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.198
Поени од реакции
34.431
vodkamixx напиша:
Епа сајтот е подесен да го глеаш на резолуција од 1024x768...
Еј, колку ме нервира кога ќе ја видам оваа реченица на некој сајт. Сајтот треба да биде подесен да се гледа на сите резолуции и да се отвара барем со Explorer, Firefox и Opera. :wink:

Иначе, добар дизајн.
 
Член од
6 јули 2005
Мислења
2.932
Поени од реакции
9
Orion2 напиша:
Aj i jas da se pofalam http://www.springcourse06.bestsofia.org/ samo uste e vo izrabotka. treba malku Java scripticki da se stavi takvi raboti .... ova e kako osnova. no imam vreme :) . momentalno rabotam na drugo nesto. po seriozno inaku jas zanimavam i so design i kod. PHP,HTML,SQL glavno. Flash ne bas mnogu ama se snaogjam i so nego. Samo ima maana mnogu vreme se ubiva na Flashot za da napravis web sajt.
Ми се бендисува само би препорачал горе кај копчињата да направиш некој ефект кога ќе отидеш со курсорот врз нив или пак нешто едноставно да се затемнуваат.
 
Член од
17 август 2005
Мислења
30
Поени од реакции
0
здраво! Ќе може ли некој да ми каже како да го качам сајтот што го имам направено сакам да завршува на .com Ќе ве замолам и за малко објаснување около качувањето
Ви благодарам однапред
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.198
Поени од реакции
34.431
makedonec напиша:
здраво! Ќе може ли некој да ми каже како да го качам сајтот што го имам направено сакам да завршува на .com Ќе ве замолам и за малко објаснување около качувањето
Ви благодарам однапред
Треба да закупиш простор каде што ќе биде поставена страната (hosting), а потоа и име (domain) кое ќе покажува кон твојата страна.

http://www.ibs-it.net/hosting.htm - тука имаш некои хостинг пакети и цени.
 

vmx

Член од
25 април 2005
Мислења
5.633
Поени од реакции
201
Инаку во подготовка е новиот дизајн на мојот веб сајт, што значи до вечер ќе може да го ѕирнете, за да не „штрајкувате” ви бегал текстот лево-десно сега ќе ви биде во центарот т.е. нигде нема да бега... оптиматизација за све резолуције :) :) :) Ај у курац грд збор бил тој „оптимизиран на таа и таа резолуција”....

Ај да одморам малце, од сабајле очи ми паднаа на дизајнов... :)
 

vmx

Член од
25 април 2005
Мислења
5.633
Поени од реакции
201
vodkamixx напиша:
Инаку во подготовка е новиот дизајн на мојот веб сајт, што значи до вечер ќе може да го ѕирнете, за да не „штрајкувате” ви бегал текстот лево-десно сега ќе ви биде во центарот т.е. нигде нема да бега... оптиматизација за све резолуције :) :) :) Ај у курац грд збор бил тој „оптимизиран на таа и таа резолуција”....

Ај да одморам малце, од сабајле очи ми паднаа на дизајнов... :)
Епа вака, сајтот е веќе upload-иран, и може да го ѕирнете овде: http://www.vodkamixx.mkprovider.com
Мислам дека ќе ви се допадне дизајнот. Досега се прикачени само 3 страници, а до вечер ќе биде комплетен.
Па бујрум.
 

Warrior

Born to laugh
Член од
15 декември 2005
Мислења
375
Поени од реакции
3
Ајде еден стручен коментар за сајтов!

Досега се прикачени само 3 страници, а до вечер ќе биде комплетен.
Кај мене сеуште неможат да се отворат music и downloads!
 
Член од
6 јули 2005
Мислења
2.932
Поени од реакции
9
Ве глеам сите ставате ваши страни па си викам дај јас да ставам еден index.htm па да биде вебстрана, а не само простор за закачување фајлови како до сеа.

www.freewebs.com/vardarce
 

Warrior

Born to laugh
Член од
15 декември 2005
Мислења
375
Поени од реакции
3
vardarce напиша:
Ве глеам сите ставате ваши страни па си викам дај јас да ставам еден index.htm па да биде вебстрана, а не само простор за закачување фајлови како до сеа.

www.freewebs.com/vardarce
И пак не ми кажа што мислиш за сајтот :icon_lol: .
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.198
Поени од реакции
34.431
vardarce напиша:
Ве глеам сите ставате ваши страни па си викам дај јас да ставам еден index.htm па да биде вебстрана, а не само простор за закачување фајлови како до сеа.

www.freewebs.com/vardarce
Добар банер човече! :)

Инаку Warrior, добро изгледа и едноставен за користење. :wink:
 

Warrior

Born to laugh
Член од
15 декември 2005
Мислења
375
Поени од реакции
3
Acid напиша:
Инаку Warrior, добро изгледа и едноставен за користење. :wink:
Фала!
Според тоа и беше направена странава, да биде едноставна но, сепак фукнционална!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom