Ватерполото во Македонија - македонска ватерполо лига

Najdobra vaterpolo ekipa vo mak liga


  • Вкупно гласачи
    30
Член од
29 јули 2005
Мислења
2.973
Поени од реакции
178
Mene me prasuva:Vaterpoloto vo amerika ti e prvenstvo pomegu srednite skoli, znaci jas kaj sto ziveam ima okolu 10tina skoli i sezonata trae od avgust do noemvri. Kvalitet taka taka zavisi od igracite dali trenirale vaterpolo porano, ali cat pat ima i dobri igraci. Golema zamerka imam za sudiite ako dopres nekoj odma svirat faul ili isklucuvanje, amateri nevideni se vo sporedba so toa sto sum videl vo MK. E klubovi nema mnogu kaj mene ima samo eden i raboti samo dekemvri i janurai, zatoa sto ovdeka site deca sportuvaat za skolite, toest sekoj sport trae po otrpilika 3 meseci...ovdeka prvite tri meseci(od septemvri do noemvri) imas izbor pomegju ragbi, vaterpolo, trcanje, pa sega od noemvri do fevruari imas fudbal, kosarka, borenje i od mart negde do juni plivanje, odbojka, golf, baseball itn.
 

The_Dzo

FIELD MARSHAL
Член од
3 февруари 2007
Мислења
256
Поени од реакции
2
Mene me prasuva:Vaterpoloto vo amerika ti e prvenstvo pomegu srednite skoli, znaci jas kaj sto ziveam ima okolu 10tina skoli i sezonata trae od avgust do noemvri. Kvalitet taka taka zavisi od igracite dali trenirale vaterpolo porano, ali cat pat ima i dobri igraci. Golema zamerka imam za sudiite ako dopres nekoj odma svirat faul ili isklucuvanje, amateri nevideni se vo sporedba so toa sto sum videl vo MK. E klubovi nema mnogu kaj mene ima samo eden i raboti samo dekemvri i janurai, zatoa sto ovdeka site deca sportuvaat za skolite, toest sekoj sport trae po otrpilika 3 meseci...ovdeka prvite tri meseci(od septemvri do noemvri) imas izbor pomegju ragbi, vaterpolo, trcanje, pa sega od noemvri do fevruari imas fudbal, kosarka, borenje i od mart negde do juni plivanje, odbojka, golf, baseball itn.

aj be i ovoj ili neznae sto zboruva ili ne e dovolno informiran, ali izgleda e prvoto.
 

The_Dzo

FIELD MARSHAL
Член од
3 февруари 2007
Мислења
256
Поени од реакции
2
pa ne ti cini odgovorot.
ima liga ko sto ima vo sekoja normalna drzava a ne samo ovaa so si ja razbral ti univerzitetskata. a i takvi ima segdei traat po 7-8 kola obicno na zima koga imaat pauza drugite ligi.A amerika ima vaterpolo liga slicna na NBA podelena vo divizii i konferencii samo ako ne se lazam ne bea 4 bea 3..................itn pobaraj po internetov i ke vidis i polna e se madzari poljaci cesi srbi samo onie vtororazredni i imase od nasive naturalizirani vaterpolisti nekoi mislam sto igrale vo tie ligite tamo, samo parite se golemi.
 

The_Dzo

FIELD MARSHAL
Член од
3 февруари 2007
Мислења
256
Поени од реакции
2
Mene me prasuva:Vaterpoloto vo amerika ti e prvenstvo pomegu srednite skoli, znaci jas kaj sto ziveam ima okolu 10tina skoli i sezonata trae od avgust do noemvri. Kvalitet taka taka zavisi od igracite dali trenirale vaterpolo porano, ali cat pat ima i dobri igraci. Golema zamerka imam za sudiite ako dopres nekoj odma svirat faul ili isklucuvanje, amateri nevideni se vo sporedba so toa sto sum videl vo MK. E klubovi nema mnogu kaj mene ima samo eden i raboti samo dekemvri i janurai, zatoa sto ovdeka site deca sportuvaat za skolite, toest sekoj sport trae po otrpilika 3 meseci...ovdeka prvite tri meseci(od septemvri do noemvri) imas izbor pomegju ragbi, vaterpolo, trcanje, pa sega od noemvri do fevruari imas fudbal, kosarka, borenje i od mart negde do juni plivanje, odbojka, golf, baseball itn.
aj razmisli malku kako moze edna tolkava zemja i svetska sila vo vaterpolo, sega pokazaa na olimpijada, da nema seniorska liga, nego da ima samo liga megu sredni skoli, pa da mu e*** majkata ,onie sto igraa na olimpijadata ne mi licea na srednoskolci.
 
Член од
29 јули 2005
Мислења
2.973
Поени од реакции
178
Abe bace pod taa recenica pisuva "znaci jas kaj sto ziveam..." i veruvaj edniot trener na skoloto (Salinas High School) e poranesen vaterpolista i ima igrano na olimpijadata a sega e trener na skoloto, ali od dekemvri do fevruari ima klub koj sto raboti samo ovie 2 meseca i on ke bide trener a jas ke treniram tamu(od fevruari-mart veke pocnuva sezonata za plivanje, a klubot raboti i preku celo leto)...inaku http://calbears.cstv.com/sports/m-wpolo/sched/cal-m-wpolo-sched.html na ovaa web strana mozes da vidis kakvi dobri vaterpolisti ima, ova e mnogu poznat univerzitet i imav prilika da go vidam ogromen e ama 30.000 dolari e godisno, osven ako ne si vrven vaterpolista pa nekoj popust ili stipendija da ti dadat. Sepak ovdeka se trenira ozbilno vaterpolo, mnogu poseriozno od high school.
 
Член од
7 јуни 2006
Мислења
92
Поени од реакции
0
eeee toa e razlikata sto vo site zemji se igra nekako vaterpoloto(se razbira nekade poveke nekade pomalku)ali vazno se igra.Kaj nas nema timovi da sostavime liga i nikoj nisto ne prevzema.Pa dobro ke objasni li nekoj nadlezen nekad za sto nie vaterpolistite se maltretirame na treninzi koga tie ne ni pomislile da sozdadat nekakva klima za reaktiviranje na makedonskata vaterpolo liga?
 
Член од
30 септември 2008
Мислења
131
Поени од реакции
0
Формирана македонска ватерполо лига



Ватерполо-клубовите Динамо, Локомотива, Бисер, 18 Август и Младост од денес па во текот на целото лето, на базенот „Бисер“ ќе бидат дел од новоформираната Македонска ватерполо-лига. Овие пет клуба самоиницијативно, независно од федерацијата, се решија да стартуваат со лигашки мечеви и да ја обновата лигата која како што велат е замрена во последните три години.

- Во последниве три години не е одигран ниеден официјален лигашки меч, па затоа решивме да се самоорганизираме и да го формираме ова натпреварување. Точно е дека имаме успеси на меѓународна сцена, репрезентацијата бележи одлични резултати, но срамота е на домашната сцена веќе три години да не се организираат првенствени натпревари. Пет клуба решија да организираат лига, која треба да трае цело лето. Пративме репрезентација на ЕП, па сега и на СП, а немаме домашна лига - вели долгогодишниот ватерполо-работник, Димитар Дуковски.

Лигата ќе стартува денеска попладне со дуелите Бисер - Младост и Динамо - Локомотива. Во првото коло слободна ќе биде екипата на 18 Август. Натпреварувањето ќе биде во принцип секој со секој по три пати, а првиот круг треба да биде заокружен на 28 овој месец. На крајот од првенството ќе биде доделен и пехар за најдобриот тим, а ќе биде прогласен и најдобар играч и најдобар голман.

Покрај лигашките мечеви се планираат да бидат организирани и неколку меморијални турнири, а летото да биде заокружено со еден меѓународен турнир на кој би требало да учествуваат повеќе екипи од странство.Преставниците на овие пет клуба се револтирани и незадоволни што челниците на Пливачката федерација на Македонија не успеа во последниве три години да организира првенство.

- Состојбата е алармантна. Ниту едно тело во Федерацијата не функционира. Претседателот е во оставка, сметката е блокирана, првенство нема, а се таложат и уште еден куп проблеми. Целата федерација ја водат еден до двајца луѓе. Ништо не функционира како што треба, па затоа самите решивме да направиме нешто што ќе наликува на лига. Покрај сениорското првенство веќе се почнати и лигите во младинските категории - вели Боро Стефановски.

Актуелен освојувач на последното првенство е екипата на Бисер, која триумфираше на лигата во 2006 година. Претставникот на Бисер, Александар Маниќ, вели дека намерно во изминативе три години не било организирано првенството за да не се покаже вистинскиот квалитет на домашните играчи. Тој јавно упати покана за учество во лигата и на екипите на Работнички и Орки. Според Маниќ во Македонија има многу подобри играчи од тие кои настапуваат во Работнички и Орки и кои се дел од репрезентацијата, која се подготвува за Светското првенство во Рим.

- Во овие пет клуба кои ќе бидат дел од лигата, има многу подобри играчи. Проектот пласман на СП, за некои во федерацијата е всушност проект синот на СП. Ги каниме екипите на Работнички и Орки да бидат дел од оваа лига што ја формираме и да видиме како ќе бидат резултатите. Мораме вака јавно да ги поканиме, бидејќи владее општ хаос и не знаеме кај да ги најдеме да ги поканиме да учествуваат - вели Маниќ. Во меѓувреме репрезентацијата ги продолжува подготовките за пласман на СП во Рим. Тимот се врати од Црна Гора и сега тренинзите ќе продолжат на базенот во Велес.

http://dnevnik.com.mk/?ItemID=0E0759871AC48A4B9B094F6D74985777
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Имаше и порано лига, па згасна. Ова е нешто како воскреснување, не дека немаше.
 
Член од
30 септември 2008
Мислења
131
Поени од реакции
0
Да ама ипак е добро што повторно ќе се реактивира поштујем вакви ствари ;)
 

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
Без Работнички нишо не праат :toe:
 
А

Ајсшутер

Гостин
Треба повеќе ватерполо клубови да учествуваат во лигава и да се отвараат нови ватерполо клубови, би требало во Македонија да имаме таленти кои ќе се развијат понатаму, како што гледам сега репрезентацијава ни е повеќе од натурализирани македонци.. а знае некој како стои состојбата на младинската репрезентација ако постои ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom