Вакцини (општа дискусија)

Член од
3 мај 2019
Мислења
17.511
Поени од реакции
9.411
И мене не ми е јасно кој е на кого поголема закана, дали вакцинираните или невакцираните деца:unsure:
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.665
Поени од реакции
12.061
...Иначе као мал растев у ногу добар комунизам и не памтам дека имаше казни и условувања како сега за вакцините. А тоа шо тогај луѓето не се бунеа беше оти немаше пристап на информации како денеска.
не е точно. Ем беше задолжителна ем имавме картони ем за секоја вакцина на домашна адреса доаѓаше картон со опомена согласно закон и за казна. Според податоци, над 95% од населението во просек било вакцинирано. Сега Македонија е под 90, Србија нешто над 50-60%. Затоа Србија е една од двете европски земји со најголем број болни.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
не е точно. Ем беше задолжителна ем имавме картони ем за секоја вакцина на домашна адреса доаѓаше картон со опомена согласно закон и за казна. Според податоци, над 95% од населението во просек било вакцинирано. Сега Македонија е под 90, Србија нешто над 50-60%. Затоа Србија е една од двете европски земји со најголем број болни.
Абре јебеш пуки статистики шо си ги прифанал здраво за готово. Се ви паѓа у вода коа немате одговор за wi-fi вакцината на министеро Филипче! Жена ти те фаќа на лице место со швалерката, а ти остануваш без зборови.
Не се ни трудеш да кажеш: "Чекај срце, не е така како шо изгледа на прв поглед"
Туку само главата у песок надевајки се дека ке се заборави.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Да, да сигурно мал паметиш дали имало казни или не.

Доаѓа покана и те носат на вакцина. По она што мајка ми ми го има кажувано и не доаѓаше до тоа некој да добие казна. Не вакцинираa и во школо, ни родител да дојде да го пали школото ни ништо како сега што се закануваат. :pos:

Тоа порано беа родители, а не овие денешните демек начитани мамички и глупи татковци кои само да се каже дека ги имаат и за ништо не одлучуваат.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
...Иначе као мал растев у ногу добар комунизам и не памтам дека имаше казни и условувања како сега за вакцините. А тоа шо тогај луѓето не се бунеа беше оти немаше пристап на информации како денеска.
... тогаш не те „опитваа“ ако сакаш ниту тебе како дете ниту твоите родителите, ниту пак си можел како дете да излезеш надвор од граница ако не си ги примил сите вакцини по календарот што немаше шанса некој да не биде вакциниран со сите вкацини што ги имаше во тој период и затоа не памтиш оти немало невакцинирани (освен со оправдани здравствени проблеми како еволутивни невролошки заболувања како неконтролирана епилепсија, енцефалопатија..итн)!
И пак ке поставам уште едно реторичко прашање пошо никој од вас немате одговор па го игнорирате.Зашо не нудат на сите луѓе wi-fi вакцина како шо ја даваше министеро на бебето!? Изгледа се ногу скапи! https://republika.mk/zivot/zdravje/gasete-svetlo-filipche-ja-vakcinira-vnukata-so-igla-so-kapache/
... внуката на министерот според фотката нема повеќе од 6 месеци, така да нема шанса да прима во моментот вакцината против мали сипаници (ниту пак е спомнато во текстот дека е „МРП вакцина“, туку само „вакцина“),



МРП вакцина против мали сипаници НЕ се убризгува во нога, туку во делтоидниот мускул на раката!



...додека деца помали од 6 месеци вакцините ги примаат во надворешниот дел на натколеницата, така да можно внуката на министерот да примила вакцина ама не МРП против сипаници, е сега може само се сликале а предходно било вкацинирано тоа сигурно!
И ај уште едно прашање. Чим вакцината е заштита зашо не ги пуштаат невакцинираните деца у школо меѓу вакцинираните, нели овие се веќе заштитени?! -Такоџер реторичко
...вакцинирано значи дека има антитела против таа болест, но не сите бебиња, деца, ја создаваат доволно антителата во првата примена доза, затоа постои повторно вакцинирање т.е. ревакцинација и има деца кои различно им делува имунитетот како реакција на внесената вакцина некој помалку па се посклони на повторна зараза од тие невакцинирани, но кај нив нема толку бурна манифестација со сите симптоми како тие што не примиле воопшто вакцина и немаат во себе никаква - НУЛА антитела и може да биде комплицирано па и фатално кога ослабнат организам на бебе без никаква антитела биде нападнато од вирусот!...не знам дали ме разбра! :toe:
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
.така да можно внуката на министерот да примила вакцина ама не МРП против сипаници, е сега може само се сликале а предходно било вкацинирано тоа сигурно!
Сега ке се правеме ретардирани. Можда!!!.....Не е така како шо изгледа, чекај ке ти објаснам!
Абе нојеви некои....
Погоре кажав дека у комунизмот немаше казни оти никој не се бунеше, ги прифаќавме сите сугестии здраво за готово....
...И ај да претпоставеме невозможното сценарио дека стварно вакцините се ефикасни. Кој курац некој ке ме силува мене да се вакцинирам? Тоа си е моја лична работа. А факто шо не силуваат со казни си има позадина, ама вие сте бетер и од ноеви, немате свое ЈАС, туку ви е формирано од образованието , програмирани сте и функционирате уставри као зомбии. И тоа е тоа...
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
Ама сте досадни вие антивакцери
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Хехе. Вие нојевите сте досадни бре. Како не ви досадно цело време со главата у песок?
А ти @Ilumious Од преска очекувам да ме поштедеш да не си го залудно трошам времето и арчам тастатурата, ама ти како да уживаш да се мачам! А ја па као да незнам да го најдам и кликнам "не ја надгледувај темата"
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Хехе. Вие нојевите сте досадни бре. Како не ви досадно цело време со главата у песок?
А ти @Ilumious Од преска очекувам да ме поштедеш да не си го залудно трошам времето и арчам тастатурата, ама ти како да уживаш да се мачам! А ја па као да незнам да го најдам и кликнам "не ја надгледувај темата"
Па не ме читај, никој не ти става пиштол врз глава. Не знам ни воопшто зошто ме пингаш уствари
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.286
не е точно. Ем беше задолжителна ем имавме картони ем за секоја вакцина на домашна адреса доаѓаше картон со опомена согласно закон и за казна. Според податоци, над 95% од населението во просек било вакцинирано. Сега Македонија е под 90, Србија нешто над 50-60%. Затоа Србија е една од двете европски земји со најголем број болни.
Од кај ги знаеш овие информации?
- Од медиуми.

А кој ги контролира медиумите?
А?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.286
Еее Смарт Сине, нешо ги сменивте улогите со другарот Beric на оваа тема. Златно си беше на месечината. Шо мајка бркаш нос кај шо не треба. Доволно нојеви има на темата. Нема потреба и од тебе.
Get back to the moon. :lut:
Аман, па не мора за све да се слагаме. Нели?
За месечината дека стигнале верувам,ама ова со вакциниве од авион се гледа дека е сумњиво. Исто и за теоријата за рамна земја.
Некој не лаже сите цело време и на тоа дебело заработува.:mad:
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Аман, па не мора за све да се слагаме. Нели?
За месечината дека стигнале верувам,ама ова со вакциниве од авион се гледа дека е сумњиво. Исто и за теоријата за рамна земја.
Некој не лаже сите цело време и на тоа дебело заработува.:mad:
Тачно. И у заедничко верување не се слагаме потпуно. За вакцините не од авијон, не од месечина, од андромеда се гледа, ама ако не си ној.
Поентата ми беше дека Botko на една тема те класифицира тебе како нешто ниско, а веке после 5 мин на друга тебе самио се покажува на ниско ниво. Знаеш, коа некој јаде гомна за друг самио се усмрдува, не другио :D
 
Член од
6 мај 2018
Мислења
1.140
Поени од реакции
2.734
Еее Смарт Сине, нешо ги сменивте улогите со другарот Beric на оваа тема. Златно си беше на месечината. Шо мајка бркаш нос кај шо не треба. Доволно нојеви има на темата. Нема потреба и од тебе.
Get back to the moon. :lut:
Говинда, пробај да го сфатиш ова.
Поради тебе умираат деца.

https://www.google.com/amp/s/www.thelocal.es/20150627/six-year-old-diptheria-boy-dies-in-barcelona/amp

Ова може да му се случи на твоето дете.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom