Вакцини (општа дискусија)

Дискусија во форумот 'Здравје' започната од Ѓорѓески, 4 февруари 2012.

 1. AlternativeF

  AlternativeF госпожата од втори

  Член од:
  1 мај 2006
  Мислења:
  4.367
  Допаѓања:
  5.945
  [​IMG]
  Ти го крстиш, оно прди...
   
  На Dimitar171, Vlatko_Gjorce, Scirea и уште 4 други им се допаѓа ова.
 2. Bafra

  Bafra

  Член од:
  30 јануари 2011
  Мислења:
  3.429
  Допаѓања:
  2.668
  Па исти сте со црквата на времето, или баци крстот или на клада. :cuc:
  Те молам без религии, барем не овие официјалните. Не ми се крстени децата, а ни ја ради комунизмот.
  Замисли колку полесно ќе беше, вие од медицинската фела да предложевте вакцинација после 2 наполнети години и задолжителна крвна слика пред секоја вакцина. Плус тендерите да не беа со најниска цена. Сигурен сум дека повеќе од 90% ќе беа вакцинирани.
  Ама полесно е покорност пред авторитет.

  А ако те интересира некогаш што претставува крстот, пролистај астротеологија и ќе видиш од каде се произлезени религиозните приказни/ алегории/ симболики.

  П.С.
  Прдењето е знак дека цревата добро ти работат :P

  П.С.С благодарам што се откажа од заплашувањата и од либералниот став т.е. без цензури и закани :pipi:
   
 3. Ron Burgundy

  Ron Burgundy

  Член од:
  29 јуни 2014
  Мислења:
  8.332
  Допаѓања:
  8.577
  @Bafra кога го фатиле на тв

   
  На Bafra му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Емкаа

  Емкаа крофни од драго.

  Член од:
  14 мај 2008
  Мислења:
  3.531
  Допаѓања:
  5.583
  А што е контра аргументот, демек посекако децата биле болни од нешто ова само ги дотепало? Еве ти како најначитан од сите нас, пошто сите ние, вклучувајќи и медицински лица сме затуцани, кажи ми која е превентивата од морбили? Седи дома во стаклено ѕвоно? Баш ме интересира.
  Ти уште изгледа не можеш да ја сфатиш разликата на грипот и компликациите кои ги носи тој во споредба со оние на морбилите. Се надевам дека нема некој ден ја осетиш на твоја кожа, или недај Боже на твоите деца, па тогаш да кукаш. Само тогаш остани доследен на твоите верувања и не се врти на модерната медицина за помош, туку хухни им три пати и моли се дека ќе бидат добро.
   
  На Vlatko_Gjorce, Ailurophile и Ilumious им се допаѓа ова.
 5. Fikshe1989

  Fikshe1989

  Член од:
  22 ноември 2017
  Мислења:
  763
  Допаѓања:
  1.078
  Epa ja vakcinirav kerka mi denes. Nekij tuka praveshe muabet za frizideri ili ne znam shto, vo Ohrid vo obichno malo friziderce gi cuvaat, ne znam toa dali e bitno da se napomene.

  Inache, imam vo momentov mnogu nelagodno cuvstvo. Ne znam, imajki predvid kakva e sostojbata vo zdravstvoto i posle ovie deshavkive so vakcinive se si vikam da ne nedaj Boze i ja zgreshija vakcinata. A inache ke si ja vakciniram kerka mi so site vakcini, ednostavno jas cuvstvuvam deka toa e pravilno da go napravam.
   
 6. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  25.339
  Допаѓања:
  29.740
  На колку луѓе кај нас, до сега, си чул дека им ја згрешиле вакцината?
   
 7. Lurtz

  Lurtz

  Член од:
  28 март 2006
  Мислења:
  14.691
  Допаѓања:
  7.515
  Сосем нормален страв за свое дете. Шубе или страв, измешани чувства. Тоа нелагодност, страв, неизвесност со вакцините го постигнаа т.н. доктори со онлајн видеа за самолекување со фолии. За жал, конвенционалната медицина не е толку агресивна во кампањите за здравје.
   
  Последно уредено: 11 февруари 2019
 8. Bafra

  Bafra

  Член од:
  30 јануари 2011
  Мислења:
  3.429
  Допаѓања:
  2.668
  Емкеее иди си на ФБ и инстаграм троши времето, штом после толку напишани постови, не можеш да ја согледаш разликата и значењето меѓу причини и последици. А ако сакаш нешто повеќе да научиш, да се припремиш за мајчинство, кажи, па на ПП ќе ти споделам.

  Од грип повеќе лица умираат, значи би требало да е поопасен нели :confused:

  За медицинските лица не сум рекол дека се затуцани, па не ми вметнувај други зборови. Тие имале желба, вложиле огромен труд за да станат медицинари, за што човек може само да им се поклони :cuc: .
  Но егото кое го имаат, книгите од кои црпеле знаење и како повеќето станале медицинари си е друга работа. :D

  А тоа да не идам да барам помош од модерната медицина и да не ги замарам докторите, може, ама ако НЕ ме присилуваш да одвојувам здраствено осигурување од плата. :P
  Млада си, не си имала искуство со македонскиот здраствен систем, па оправдано ти е што трескаш зелени и бараш виновници надвор од системот. Но со тек на време ќе сфатиш.
   
 9. Lurtz

  Lurtz

  Член од:
  28 март 2006
  Мислења:
  14.691
  Допаѓања:
  7.515
 10. Fikshe1989

  Fikshe1989

  Член од:
  22 ноември 2017
  Мислења:
  763
  Допаѓања:
  1.078
  Kako shto kaza deckovo......

  Obichno mnogu stravovi se neracionalni, ama so momentalnava situacija vo zdravstvovo kaj nas, voopshto ne e neopravdan stravov.

  Na kolku lugje si slushnal nozici da im zaboravat posle operacija vo stomakot? Na kolku lugje si slushnal celo parche tkaenina da im zaboravat vo stomakot i da im skape vo stomakot pa sepsa da dobie pacientot? A si slushnal li na pacientka posle poragaj da i go soshijat anusot po greshka? A sredstvo za cistenje da mu stavat na pacient mesto infuzija?

  Epa za sevo ova nemav slushnato da e slucheno vo Makedonija, se dodeka ne slushnav prv pat i toa za se ova samo vo poslednive 7 godini.  Bash taka. Voopshto ne mi beshe lagodno cuvstvoto, potsvesta mi vrieshe so loshi misli iskreno.
   
 11. Емкаа

  Емкаа крофни од драго.

  Член од:
  14 мај 2008
  Мислења:
  3.531
  Допаѓања:
  5.583

  Еве, те цитирав и пред тоа. Кои се причините и последиците?
   
 12. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  25.339
  Допаѓања:
  29.740
  Така де, прв пат би било тоа.
  Ако е така, можам да ти набројам еден тон работи кои прв пат можат да се десат некому, а тоа да бидеш баш ти. Стравот би требало да ти е ист, бидејќи веројатноста е иста. На пример, да бидеш првиот од Македонија кого го згазнал слон или првиот кој го удрил метеор.

  Ти го разбирам стравот, пошто сум и ја родител, али да се плашиш дека можда и ја згрешиле вакцината, а притоа немаш никакви индиции, едноставно нема потреба. Има други стравувања околу вакцинирањето, а за кои гледам не се грижиш. Реални опасности и со научно докажан процент на веројатност.
   
  На Fikshe1989 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Bafra

  Bafra

  Член од:
  30 јануари 2011
  Мислења:
  3.429
  Допаѓања:
  2.668
  Што мене ... прашај ги медицинските лица, прашај ги тие што земаат плата и се одговорни, иди кај матичниот и прашај го, сепак зема плата од твоите придонеси, прашај ги зашто, кога и како, прашај ги тие што присилуваат да се вакцинираш, а за грип зашто не не присилуваат. :toe:

  Интернетот е многу добра алатка, во зависност од тоа како ќе го користиш и за што. Исто како и огнено оружје :D
   
 14. Scirea

  Scirea Старата Дама

  Член од:
  4 август 2010
  Мислења:
  17.883
  Допаѓања:
  39.765
  Имаше Југословенски филм за оваа дешавка, Џемаил Максут го глумеше заболениот аџија :)
   
  На Vlatko_Gjorce, Io Sono Interista и Lurtz им се допаѓа ова.
 15. Емкаа

  Емкаа крофни од драго.

  Член од:
  14 мај 2008
  Мислења:
  3.531
  Допаѓања:
  5.583
  Ама ти си тој кој упорно индицира дека ние сме немале појма, дека ДОКТОРИТЕ немале појма, дека учеле од погрешни книги, дека @AlternativeF во Норвешка би била чистачка со нејзината диплома за завршена медицина.
  Затоа по трет пат те прашувам која е основата врз која веруваш дека вакцините се лоши?
   

Сподели преку: