Вакцини (општа дискусија)

Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Аман бе почна и да лажеш. Кај ги осудив твоите избори, кај ти реков не вакцинирај или неписмена што си одбрала вакцина .... Кој сум јас тебе да ти судам ... 100пати спомнав, твој избор, твои се последиците. Против сум твоите обвинувања, кажувања дека се неписмени, твојата намера/ избор да им се наметне нешто на сила на граѓаните, кои не прават ништо лошо на другите.

А за природата не се грижи, таа си го прави своето сакаш ти пиј антибиотик или ставај дупли дози вакцини. По други правила функционира таа, не е по мито и профит.



Носам појас од што морам, пишти тоа сензорот. Доколку би возел со поголема брзина од 140км, тогаш би го извадил, сум читал дека поголема штета ќе си направиш со појас на таа брзина, ама над 140 не сум возел :D

Е не палам светла преку ден. Не ме застануваат, а и да ме застанат за таков страшен прекршок ќе се извадам некако. Досега во 90% од случаевите кога ме застанале сум бил апла виновен, пречекорување на брзина 20-40км повеќе од дозволена и тоа на места кај што човек еднаш годишно ќе видиш да помине патот. Битно тие сокриени позади грмушки мене ме фатиле, а на Партизанска секојдневно имаш сообраќајки.
Туку што ти е муабетот, овој пример што го спомна е типичен за нефункционирање на системот и покорност пред авторитет. Проблемот е што сите си земаме здраво за готово дека авторитетот ќе биде искористен за доброто на заедницата. Во реалност дали е така, секој нека си процени....
Кога последен пат си слушнал полицијата помогнала некому, спречила грабеж, спречила напад, воопшто нешто корисно да направи...

Имавме и бомби за да ни покажат како функционира системот/ авторитетот, ама ете за некои беа лепени, за другите лажна надеж "ЌЕ"



Умирале и тоа доста помлади, а и пократок бил животниот век. Вакцините кај поголемиот % луѓе немаат смртни последици.
Финтата е зашто да присилувам одредена група на нешто што не ми смета. Нивни деца не вакцинираат, нивните деца се нивна одговорност.

Тоа со претходни болести и намалување е резултат на индустријализацијата и подигнување на нивото на хигиена. Чиста вода за пиење во секое време. Храна во секое време. Хигиена во голема мерка подобрена него ли пред 70год и сл.



Ти си доказ дека некои бактерии се неуништливи :D

Слабо и оваа година со обидите за хумор. Ако сакаш ќе ти препорачам неколку станд ап комедијанти, па бар да се насмеам на моја сметка.
Може таквите Хипстери и Алексјоунси сите во Уганда и Бурунди у санаториум за маларија, жолта треска, Денга и Ебола на сафари. По кратка постапка бришење од ФЗОМ, одземање на родителското право и плаќање трошоци за свое дете ако фати нешто а ако тоа малото пренесе на друго па ако тоа се погоди да неможе да се вакцинира и нешто му стане...
Кај Катица на тужење, за предизвикување општа опасност, тешки дела против телесното здравје, намерно ширење на заразни болест и не дај боже свирепо убиство...без 30 години затвор нема поминување. :zloo: има избор вакцина или дебела глоба и потенцијален долгогодишен затвор.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
17.999
Абе тронка мозок немаат овие родители што не ги вакцинираа децава, еден куп болести можат да се добијаат од капење во базен или на плажа со многу луѓе, посебно најстрашно детска парализа.

Сега цел живот ќе треба да живеаат во страв.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Абе тронка мозок немаат овие родители што не ги вакцинираа децава, еден куп болести можат да се добијаат од капење во базен или на плажа со многу луѓе, посебно најстрашно детска парализа.

Сега цел живот ќе треба да живеаат во страв.
Само некои од можни компликации и состојби од вакцинопребентабилни болест.
Морбили- Сепса, Субакутен Склерозирачки Паненцефалитис.
Рубеола- Конгенитален Рубеола Синдром
Заушки- Глувост, Панкреатит, Стерилност
Дифтерија- кардиална слабост
Тетанус- генерализирана вкочанетост и брза смрт
Пертусис- Крварење во мозок
Хепатитис В- Цироза и откажување на црн дроб
Полио- Менингитис и трајна парализа на екстремитети
Хемофилус Инфлуенце- Пневмонија
Туберкулоза- Милијарна и Дисеминирана Туберкулоза буквално на секој орган.
Па ти бирај...право на глупост.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
17.999
Nova vlast u Italiji, koja nije korumpirana, smenila je celokupni savetodavni odbor, imenujući novi odbor koji je otkrio da dečje vakcine nemaju apsolutno ništa od antigena za prevenciju navedenih bolesti..

http://webtribune.rs/preokret-koji-je-sokirao-evropu-nova-vlada-italije-mmr-vakcinu-proglasila-stetnom-evo-sta-se-dogada/?fbclid=IwAR0wD9RXHGq6FJlHeFEifdW2n2Ze0EXYb5ICfxhTnxf8jH21IDSwv6_X8zM
Ај те молам дај линк до оваа истражување од Италија кое што потврдило дека наведените вакцини немаат никакви антигени, затоа што не можам да го најдам на интернет никаде
 
B

Bafra

Гостин
Абе тронка мозок немаат овие родители што не ги вакцинираа децава, еден куп болести можат да се добијаат од капење во базен или на плажа со многу луѓе, посебно најстрашно детска парализа.

Сега цел живот ќе треба да живеаат во страв.
Точно така, а во реалноста е обратно. Тие со вакцинирани апла исплашени, загрижени, иако заштитени им се децата, а овие другиве па мува не ги лази. Е ај сеа објасни зш е тоа така :toe:

Па ти бирај...право на глупост.
А ти има некоја вакцина што ја немаш примено можеш да споделиш ...
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.672
Поени од реакции
38.853
Точно така, а во реалноста е обратно. Тие со вакцинирани апла исплашени, загрижени, иако заштитени им се децата, а овие другиве па мува не ги лази. Е ај сеа објасни зш е тоа така :toe:


А ти има некоја вакцина што ја немаш примено можеш да споделиш ...
Бафра, ти не си исплашен некој болен со грип кога ти кашла у фаца? Не се тргаш настрана плашејќи се да не те префати?
 
B

Bafra

Гостин
Бафра, ти не си исплашен некој болен со грип кога ти кашла у фаца? Не се тргаш настрана плашејќи се да не те префати?
Не сум исплашен, зашто да се плашам, кога знам што треба да направам доколку почуствувам некаков сиптом. Плус ако си вакциниран против грип, како кукурек ќе бидеш. Двајца познаници, повозрасни, скоро секоја зима кажуваат биле болни, оваа година се вакцинирале против грип и сега за сега се тип топ. Другар пред 6-7 години отиде да прими Тамифлу или како и да се викаше тоа против свински/птичји грип, па месец дена после тоа маме му се расплаче.

Сум седел во играчница (15квадрати преку сила) со уште бар 12 луѓе, од кои повеќето кашлале и кивале, па пак не сум префатил од нив. Дали дека тогаш се пушело па димот ме заштитил :D
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
Корвелва со чудни "истражувања", како и ред други како печурки
https://www.skepticalraptor.com/skepticalraptorblog.php/vaccine-pseudoscience-corvelva-anti-vaccine-researchers/#Corvelva_anti-vaccine_research_laughably_bad
од двајца ликови со, според кажувања на италијанци, сомнителни дипломи.

За тоа време во Италија
Among those measles deaths in Europe, there have been at least twelve measles deaths in Italy (five in 2017 and seven in 2018, among just 7,697 cases), all either unvaccinated or partially vaccinated, including:
  • a 6-year-old boy with leukemia who caught measles from an intentionally unvaccinated sibling (2017)
  • an intentionally unvaccinated 9-year-old girl with chromosomopathy, which is not a contraindication to getting vaccinated (2017)
  • a 16-month-old girl with chronic medical problems who caught measles while hospitalized for persistent fever and a subsequent bleeding disorder (2017)
  • a 27-year-old woman (2017)
  • a young patient who died of measles encephalitis (December 2017)
  • a 25-year-old unvaccinated mother
  • a 10-month-old unvaccinated boy who likely caught measles when he had been hospitalized for an RSV infection
  • a 38-year-old
  • a 42-year-old unvaccinated man who was immunocompromised
  • a 51-year-old in Sicily
  • a 29-year-old in Sicily
  • a 23-year-old with leukemia in Trieste who had received one dose of the measles vaccine (October 2018)

Што значи не е ова к. ми е двор ми е како за други можности за слободен избор (хомосексуалност, брак и слично) каде со изборот не се штети врз други.
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
17.999
Точно така, а во реалноста е обратно. Тие со вакцинирани апла исплашени, загрижени, иако заштитени им се децата, а овие другиве па мува не ги лази. Е ај сеа објасни зш е тоа така :toe:
...
Абе да не бидам сега со теории на заговор, ама имам чувство дека оваа хајка против вакциниве намерно ја турка некој, со оглед колку има глупави и лековерни луѓе може и да му успее.

Јебига 7 милјарди луѓе има планетава некој сметаат дека тоа се премногу, што има подобро од тоа некоја милјарда да биде не вакцинирана па да се прошират болести кои се скоро истребени.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.195
Поени од реакции
21.347
И да не е задожително вакцинирањето во една држава треба да има санкции како забрана за одење на градинка, парични санкции и друго. НЕ живееме сами туку во општество и ако некои лични одлуки се штетни за општеството може и да се санксионираат од него (=закони и казни). Е сега ако не за друго барем родителите имаат одговорност за нивните деца и имаат обврска да ги штитат, на пример од опасни болести. Тоа може лесно да се прави со една вакцина и решен е проблемот. Тоа родителите им се должни на нивните деца.
 
B

Bafra

Гостин
И да не е задожително вакцинирањето во една држава треба да има санкции како забрана за одење на градинка, парични санкции и друго. НЕ живееме сами туку во општество и ако некои лични одлуки се штетни за општеството може и да се санксионираат од него (=закони и казни). Е сега ако не за друго барем родителите имаат одговорност за нивните деца и имаат обврска да ги штитат, на пример од опасни болести. Тоа може лесно да се прави со една вакцина и решен е проблемот. Тоа родителите им се должни на нивните деца.
Ај ти во Германија си па нормално е да се однесуваш како Хитлер. А што не бараш санкции за набавка на сомнителни вакцини и несоодветен транспорт, што не бараш забрана докторите да примаат подароци од приватни фирми, што не бараш парични казни од фирмите за кои производи се докажало после деценија користење дека се со смртоносни последици, а и тие што им дозволиле да ги продаваат исто и нив парична казна и забрана за работа....

Што значи не е ова к. ми е двор ми е како за други можности за слободен избор (хомосексуалност, брак и слично) каде со изборот не се штети врз други.
И како невакцинирано дете ќе му наштети на тебе или на твоето вакцинирано ...

Абе да не бидам сега со теории на заговор, ама имам чувство дека оваа хајка против вакциниве намерно ја турка некој, со оглед колку има глупави и лековерни луѓе може и да му успее.

Јебига 7 милјарди луѓе има планетава некој сметаат дека тоа се премногу, што има подобро од тоа некоја милјарда да биде не вакцинирана па да се прошират болести кои се скоро истребени.
Од економски аспект не ти држи вода. Секој крал, владетел, сака да има што повеќе работоспособни/продуктивни робови и слуги.
Што му смета на принцот Филип што има 7 милијарди на планетава...
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.195
Поени од реакции
21.347
Ај ти во Германија си па нормално е да се однесуваш како Хитлер. А што не бараш санкции за набавка на сомнителни вакцини и несоодветен транспорт, што не бараш забрана докторите да примаат подароци од приватни фирми, што не бараш парични казни од фирмите за кои производи се докажало после деценија користење дека се со смртоносни последици, а и тие што им дозволиле да ги продаваат исто и нив парична казна и забрана за работа....



И како невакцинирано дете ќе му наштети на тебе или на твоето вакцинирано ...



Од економски аспект не ти држи вода. Секој крал, владетел, сака да има што повеќе работоспособни/продуктивни робови и слуги.
Што му смета на принцот Филип што има 7 милијарди на планетава...
Кој е твој аргумент, дека сум во Германија? Ти си против вакцинирање или се противиш поради сомнителниот квалитет на вакцините? Тоа е клучно за да знаеме за што дискутираме. И овде има мала група противници на вакцини ама се толку малце и не поминува во изградено општество.

Ако е за квалитетот сум рекол, дека државата мора тука да биде транспарентна. Од каде се купени вакцините и кој е производителот. И да е поскапо здравјето на децата нема цена. Реков уште пред неколку дена во темава.

А иначе и ја сум за санкции за корупција, наместени тендери и штетни лекови. Тоа е јасно и мислам дека сите сме за тоа. Проблемот за тие работи лежи на друго место.
 
B

Bafra

Гостин
Кој е твој аргумент, дека сум во Германија? Ти си против вакцинирање или се противиш поради сомнителниот квалитет на вакцините? Тоа е клучно за да знаеме за што дискутираме. И овде има мала група противници на вакцини ама се толку малце и не поминува во изградено општество.

Ако е за квалитетот сум рекол, дека државата мора тука да биде транспарентна. Од каде се купени вакцините и кој е производителот. И да е поскапо здравјето на децата нема цена. Реков уште пред неколку дена во темава.

А иначе и ја сум за санкции за корупција, наместени тендери и штетни лекови. Тоа е јасно и мислам дека сите сме за тоа. Проблемот за тие работи лежи на друго место.
Па првин почни да бараш казни за тие што ти ги набројав, па после барај за другата страна. А не ко некоја пичкица, ќути против корумпираната власт, а пљукај по обичен народ.
Самиот имаш константирано дека системот е корумпиран, а тука бараш да му веруваме на тој систем и тоа баш за личното здравје. Добра логика нема што (y)

Во државава имаш ли регистар да видиш колку деца се вакцинирани ... би требало да се движи од 85%-90%, а тоа е доволно за тие што верглаат колективен имунитет.
Имаш ли регистар или некаква евиденција кај кои и колку деца има поизразени негативни реакции после примање на вакцина, па кои се процедурите и како да се избегнат тие проблеми кај идните дечиња !
Имаш ли испитувања пред да добиеш вакцина дали си здрав!
Зашто мора пред наполнети 2-3 години да се вакцинира!
Направи ги сите овие работи и бројката ќе биде над 92% вакцинирани, а во таков случај според официјалните лица не може да имаш епидемии и ширења на болести. Во реалност ќе видиме дали е така или не :cautious:

Да не беа тие 10% антиваксери, останатите немаше ни да знаеме дека се носат неквалитетни вакцини и несоодветно се транспортираат. Немаше ни да знаеме за петто и шестовалентни вакцини. Немаше да има притисок врз одговорните да бар да профитираат ама на поквалитетни, зашто нив К ги боли какви ќе донесат, кога од странство си купуваат за нивните фамилии.

Против сум за секое ограничување на изборот кај народот. Исто бев против законот за возење со светла преку ден. Никаква корист нема, ниту помалку сообраќајки, ниту помалку жртви.

Е сега бидејќи повикуваш на казни, затвори, уште малку кај и да е, како вештерки да ги палиш, што си исплашен од невакцинираните, кога си заштитен ти и твојата фамилија.....

Еве од твитер, не знам дал е вистина, ниту за која пратка ниту кога е сликана, плус мислам дека датумот не е ни битен за вакцините, ама ете ти причина дел од родителите да се сомнителни и да одбиваат:



Од Индија кога се транспортираат ти имаш информација на кој начин се донесени во МКД. На етикетата пишува од 2-8Ц да се чува :toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom