Вакцини (општа дискусија)

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Баш ме интересира дали би го вакцинирале вашето дете ако знаете дека ќе го имунизираат со бугарска вакцина?

https://mkd-news.com/bugarska-vaktsina-so-sporen-kvalitet-so-godini-gi-unishtuva-detsata-vo-makedonija-roditelite-so-tuzhba/

јас имам примено ммр и немам лежено сипаници, исто ко и еден куп деца кои подоцна фатија сипаници, е сега зошто фатија ваљда треба да се бара во линкот погоре.
Нормално дека не.
Останува отворено прашањето зошто не се артикулира овој отпор во некакво здружение кое ќе опне заедничка тужба за загрозување на живот, пред се' заради изложеност на зараза, а не онаа недокажана поврзаност со аутизмот.
Слично како со загадувањето - се сведува на јадење г***а на фејсбук.
Интернетот се претставува како голема човекова придобивка, а се користи само за ширење лажни информации и навредување, наместо да се организира колективно некаква здраворазумска свест и совест. Ко да имаш кола и да ја користиш за чување кокошки у нејзе...многу глуп народ сме...
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.931
Поени од реакции
12.429
Па истото и јас ти го напишав: и вакцинираното дете може да пројави појава на сипаници поради контакт со веќе контагиозно друго дете но, со една огромна разлика имунолошката реакција и манифестацијата на истата ќе биде многу блага дури и неприметлива во споредба со сите оние други опасни состојби кои се јавуваат кај невакцин....
Бафра ај, нема поента. И ти ги осудуваш моите избори и јас твоите, секој со неговото. Нема разбирачка. Јас да сум на твое место ќе тргнам се од фармацевтска индустрија, и антибиотици, лекови, вакцини, и природата нека си го работи своето. Остави го детето нека прележи се, и после ќе ти е мирна главата.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.973
Поени од реакции
3.691
Со вакцинацијата се победени низа смртоносни болести кои до пред 50-60 години правеле лом. Епидемии на чума и слични болести уништувале цели села и населби, во нив не останувале живи луѓе, немало кој да ги закопа мртвите... После многу години вакцинација стигнавме до степен да таквите болести ги искорениме и заборавиме од оваа тло. Низа генерации и генареции ги примаа вакцините и немаше проблем. Сега некои неписмени се најдоа да кажуваат како вакцините биле опасни по здравјето и животот и ги враќаме назад болестите и епидемиите кои се со децении искоренети од оваа тло. Можеш да бидеш глуп колку сакаш ама државата не смее да дозволи да го загрозиш животот и здравјето на детето со невакцинација. Сите луѓе се склони причината за некој проблем да ја насочат кон некого па така и кога кај некое детенце ке се дијагностицира аутизам, неговите родители сакаат за тоа да има кривец па секако вакцината е згодна работа да биде виновник. Разбирам тоа да некој се сомнева во квалитетот на вакцините и тука има и државата кривица. Читав дека некои вакцини се набавуваат од производители од индија и нормално е секој родител да се загрижи кога ке прочита производител индија или кина.... па тука државата треба да реагира и ако треба и по поскапа цена да ги набави вакцините од производители кои ги снабдуваат со вакцини германија, данска, финска, норвешка.... Но едно е да се сомневаш во квалитетот на вакцините а друго е да си против вакцинирањето независно од кој производител се. Ако се сомневаш во квалитетот на вакцините имаш опција да одредена вакцина ја купиш на пример во Грција, маде ин од кај сакаш, па вакцинирај го детето со вакцина од тој производител, не го оставај незаштитено. И да, неможе вакцинацијата во никој случај да биде избор на родителот, мора да биде задолжителна и мора да се пропишат многу поригорозни казни, дури и затворски.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.795
Поени од реакции
21.217
@Bafra ic ne mi se navleguva vo prepukuvanje treba ili ne vakcini no moram da priznam drugo mi go fati okoto. Ti vaka kako buntovnik i antiavtoritativna licnost sigurno ni pojas ne stavas koga vozis. Vo smisla onaka koj gi ebe, tie mene ke mi nalozuvaat sto smeam a sto ne i sto e dobro za moeto zdravje i blagosostojba. Namerno spomnav pojas pri vozenje posto realno gledano osven ako ne se manite bravski so nekoj i ti onaka letnis preku sofersajbnata i so glavata mu se zabies vo negovata glava ili bilo kade i go povredis , druga pricina za obavezno nosenje pojas nema osven sekako za tvoe dobro, pa sepak kaznivo e ako ne stavis. I sega nosis ili ne posto neli pisuvaat kazni i za toa. Ko ke te zastani soobrakjaec mu se kurcis vo smisla koj si ti da mi kazis sto e a sto ne e dobro za tebe ili ke si platis kako popce pa sledniot pat ke stavis. Ete bas me interesira.
 

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
899
Поени од реакции
1.445
zatoa 40 50 godisnici umiraat srede ulici, bas poradi toa shto nemalo problem od vakcinite. Prasajte vasi babi ili dedovci dali ja imalo ovaa epidemija na nenadejni predvremeni umiranja porano. Vakcinacijata e vovedena okolu 60tite i 70tite na vie prostori.
@lazar31
 
B

Bafra

Гостин
Бафра ај, нема поента. И ти ги осудуваш моите избори и јас твоите, секој со неговото. Нема разбирачка. Јас да сум на твое место ќе тргнам се од фармацевтска индустрија, и антибиотици, лекови, вакцини, и природата нека си го работи своето. Остави го детето нека прележи се, и после ќе ти е мирна главата.
Аман бе почна и да лажеш. Кај ги осудив твоите избори, кај ти реков не вакцинирај или неписмена што си одбрала вакцина .... Кој сум јас тебе да ти судам ... 100пати спомнав, твој избор, твои се последиците. Против сум твоите обвинувања, кажувања дека се неписмени, твојата намера/ избор да им се наметне нешто на сила на граѓаните, кои не прават ништо лошо на другите.

А за природата не се грижи, таа си го прави своето сакаш ти пиј антибиотик или ставај дупли дози вакцини. По други правила функционира таа, не е по мито и профит.

@Bafra ic ne mi se navleguva vo prepukuvanje treba ili ne vakcini no moram da priznam drugo mi go fati okoto. Ti vaka kako buntovnik i antiavtoritativna licnost sigurno ni pojas ne stavas koga vozis. Vo smisla onaka koj gi ebe, tie mene ke mi nalozuvaat sto smeam a sto ne i sto e dobro za moeto zdravje i blagosostojba. Namerno spomnav pojas pri vozenje posto realno gledano osven ako ne se manite bravski so nekoj i ti onaka letnis preku sofersajbnata i so glavata mu se zabies vo negovata glava ili bilo kade i go povredis , druga pricina za obavezno nosenje pojas nema osven sekako za tvoe dobro, pa sepak kaznivo e ako ne stavis. I sega nosis ili ne posto neli pisuvaat kazni i za toa. Ko ke te zastani soobrakjaec mu se kurcis vo smisla koj si ti da mi kazis sto e a sto ne e dobro za tebe ili ke si platis kako popce pa sledniot pat ke stavis. Ete bas me interesira.
Носам појас од што морам, пишти тоа сензорот. Доколку би возел со поголема брзина од 140км, тогаш би го извадил, сум читал дека поголема штета ќе си направиш со појас на таа брзина, ама над 140 не сум возел :D

Е не палам светла преку ден. Не ме застануваат, а и да ме застанат за таков страшен прекршок ќе се извадам некако. Досега во 90% од случаевите кога ме застанале сум бил апла виновен, пречекорување на брзина 20-40км повеќе од дозволена и тоа на места кај што човек еднаш годишно ќе видиш да помине патот. Битно тие сокриени позади грмушки мене ме фатиле, а на Партизанска секојдневно имаш сообраќајки.
Туку што ти е муабетот, овој пример што го спомна е типичен за нефункционирање на системот и покорност пред авторитет. Проблемот е што сите си земаме здраво за готово дека авторитетот ќе биде искористен за доброто на заедницата. Во реалност дали е така, секој нека си процени....
Кога последен пат си слушнал полицијата помогнала некому, спречила грабеж, спречила напад, воопшто нешто корисно да направи...

Имавме и бомби за да ни покажат како функционира системот/ авторитетот, ама ете за некои беа лепени, за другите лажна надеж "ЌЕ"

zatoa 40 50 godisnici umiraat srede ulici, bas poradi toa shto nemalo problem od vakcinite. Prasajte vasi babi ili dedovci dali ja imalo ovaa epidemija na nenadejni predvremeni umiranja porano. Vakcinacijata e vovedena okolu 60tite i 70tite na vie prostori.
@lazar31
Умирале и тоа доста помлади, а и пократок бил животниот век. Вакцините кај поголемиот % луѓе немаат смртни последици.
Финтата е зашто да присилувам одредена група на нешто што не ми смета. Нивни деца не вакцинираат, нивните деца се нивна одговорност.

Тоа со претходни болести и намалување е резултат на индустријализацијата и подигнување на нивото на хигиена. Чиста вода за пиење во секое време. Храна во секое време. Хигиена во голема мерка подобрена него ли пред 70год и сл.

Само @Bafra и Чак Норис не се вакцинираат, зошто сите бактерии бегаат од нив
Ти си доказ дека некои бактерии се неуништливи :D

Слабо и оваа година со обидите за хумор. Ако сакаш ќе ти препорачам неколку станд ап комедијанти, па бар да се насмеам на моја сметка.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.795
Поени од реакции
21.217
Носам појас од што морам, пишти тоа сензорот.
Abe golem kur pistel senzorot. Odi vo Jambo ili skoro sekade i za 50-60 denari resen problem, glas povekje nema da mu slusnes. Inaku nikade vo republikata ne e dozvoleno nad 120 km/h ( ili 130 da ne ja cepidlacime) taka da ni toa ne e problem. Problemot e kako sto rekov i prethodno, tvoeto nenosenje na pojas bukvalno nikogo ne go zasega osven sekako tebe pa ete kaznivo e po cel svet, razvien i ne tolku razvien. I sega ti mene me ubeduvas deka ne nosis pojas posto ti pistel senzorot a ne deka ke te opnat po djepot?
A da za poentata na muabetot sto mi bila. Pa toa e i poentata, zosto te teraat da nosi pojas koga toa e samo i samo za tvoe dobro i na nikogo drug ne mu nanesuvas stetat pa pak ke si platis kazna ako ne nosis. Sega ako donesat zakon( ili vekje ima) i Ti za nenosenje na pojas i tie za nevakcinirani deca ke si platite kazna. Jbg toa da ti bilo cenata sto treba da se plati ako sakate da ziveete vo zaednica so drugi ljuge. Sekako imate izbor, ima eden kup nenaseleni mesta , sela vukojebini po republikata pa tamu teraj svoj zivot onaka kako smetas. I ne ne e poentata toa deka dali bilo stetno, polezno ili neznam kakvo nosenjeto na pojas, vakciniranjeto ili neznam sto tuku problemite koi bi nastanale ako na sekoj mu tekne da pravi onaka kako smeta toj deka e ispravno. Taka rekle, donele zakon i kraj na muabetot. Ako ne vi cini, jbg demokratija, na slednite izbori dadete glas na onie koi vo izbornata programa ke imaat ukinuvanje na zadolzitelni vakcini, nenosenje pojasi i sto i da ti lezi na srce. Se dottogas ima da igras kako ke ti svirat ili ke si platis kazna :toe:
 
Последно уредено:
B

Bafra

Гостин
Abe golem kur pistel senzorot. Odi vo Jambo ili skoro sekade i za 50-60 denari resen problem, glas povekje nema da mu slusnes. Inaku nikade vo republikata ne e dozvoleno nad 120 km/h ( ili 130 da ne ja cepidlacime) taka da ni toa ne e problem. Problemot e kako sto rekov i prethodno, tvoeto nenosenje na pojas bukvalno nikogo ne go zasega osven sekako tebe pa ete kaznivo e po cel svet, razvien i ne tolku razvien. I sega ti mene me ubeduvas deka ne nosis pojas posto ti pistel senzorot a ne deka ke te opnat po djepot?
A da za poentata na muabetot sto mi bila. Pa toa e i poentata, zosto te teraat da nosi pojas koga toa e samo i samo za tvoe dobro i na nikogo drug ne mu nanesuvas stetat pa pak ke si platis kazna ako ne nosis. Sega ako donesat zakon( ili vekje ima) i Ti za nenosenje na pojas i tie za nevakcinirani deca ke si platite kazna. Jbg toa da ti bilo cenata sto treba da se plati ako sakate da ziveete vo zaednica so drugi ljuge. Sekako imate izbor, ima eden kup nenaseleni mesta , sela vukojebini po republikata pa tamu teraj svoj zivot onaka kako smetas. I ne ne e poentata toa deka dali bilo stetno, polezno ili neznam kakvo nosenjeto na pojas, vakciniranjeto ili neznam sto tuku problemite koi bi nastanale ako na sekoj mu tekne da pravi onaka kako smeta toj deka e ispravno. Taka rekle, donele zakon i kraj na muabetot. Ako ne vi cini, jbg demokratija, na slednite izbori dadete glas na onie koi vo izbornata programa ke imaat ukinuvanje na zadolzitelni vakcini, nenosenje pojasi i sto i da ti lezi na srce. Se dottogas ima da igras kako ke ti svirat ili ke si platis kazna :toe:
Па да ми било до казни ќе возам и со светла. Со појасот верувам дека уште помалку би можеле да ме казнат, 2 секунди работа да го наметнеш на себе.

Е сега за поентата. Многу вака лесно прифаќаш правила и закони. Сигурно тоа е болеста живејќи во комунистички систем. Јбг за тоа нема лек ни наредни 3 генерации.

Се треба да ти биде дозволено се додека не сметаш на другите. Е сега ти докажи дека невакцинираните се причина за сипаниците и дека ако не постојат тие, вакцинираните никогаш нема да фатат сипаници.

И ако не си знаел, си има закон каде е јасно наведено дека имаш право на избор дали ќе се вакцинираш или не.
Јас не противам, немам ни причина ни потреба, а за казни јбг секој си се снсоѓа како умее.
Е сега ти си познат како послушен граѓанин на ова општество и немаш проблеми со послушност и се си прифаќаш. За разлика од тебе мал дел од помладите генерации, пробуваме нешто да промениме во однос на таа интересна болест покорност пред авторитет. Зашто докажано е милион пати историски дека води кон пропаст. Ти и Лет3 сте живи примери, послушни бевте за време на СФРЈ, се распадна сама од себе. Послушне сте и после СФРЈ а Македонија тоне се подлабоко.
Затоа, твоите совети кои не се од техничка природа, за држава, власт, уредување итн не треба да се слушаат. Држи се до техниката, многу подобро ти иде.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.795
Поени од реакции
21.217
Па да ми било до казни ќе возам и со светла. Со појасот верувам дека уште помалку би можеле да ме казнат, 2 секунди работа да го наметнеш на себе.

Е сега за поентата. Многу вака лесно прифаќаш правила и закони. Сигурно тоа е болеста живејќи во комунистички систем. Јбг за тоа нема лек ни наредни 3 генерации.

Се треба да ти биде дозволено се додека не сметаш на другите. Е сега ти докажи дека невакцинираните се причина за сипаниците и дека ако не постојат тие, вакцинираните никогаш нема да фатат сипаници.

И ако не си знаел, си има закон каде е јасно наведено дека имаш право на избор дали ќе се вакцинираш или не.
Јас не противам, немам ни причина ни потреба, а за казни јбг секој си се снсоѓа како умее.
Е сега ти си познат како послушен граѓанин на ова општество и немаш проблеми со послушност и се си прифаќаш. За разлика од тебе мал дел од помладите генерации, пробуваме нешто да промениме во однос на таа интересна болест покорност пред авторитет. Зашто докажано е милион пати историски дека води кон пропаст. Ти и Лет3 сте живи примери, послушни бевте за време на СФРЈ, се распадна сама од себе. Послушне сте и после СФРЈ а Македонија тоне се подлабоко.
Затоа, твоите совети кои не се од техничка природа, за држава, власт, уредување итн не треба да се слушаат. Држи се до техниката, многу подобро ти иде.
Kilometar post napisa i pak nisto ne kaza. Uste na pocetokot ti naglasiv deka ne me zabole mene mnogu mnogu za vakcinite taka da nema jas sto tebe da ti dokazuvam okolu stetnosta ili poleznosta na vakcinite. I cudo edno promasvanje poenta. Ke go stavel pojasot, ke skinel kazna itn itn. Pa zemi falsifikuvaj potvrda za vakcinacija koj te sprecuva. Samo toa znaci ne deka se buntovas nesto ili mrazis avtoriteti tuku gi zaobikoluvas pravilata. Bidi maz i sprotvstavimuse na sistemot. Namerno izvadigo pojasot koga ke vidis policija i slucajno ako te zastanat potsetigo deka i pojas ne nosis i prasaj kolku treba da platis i deka toj mozi samo da ti go popusi posto ne ebis ziva sila, ni zakon ni red. A ne vaka kjutenkata brzo brzo a vide policija refleksno ke si se vrzis. Takvi buntovnici i revolucioneri so lopata ima da gi rinis. Jas barem ne se kurcam, ne se pram junak.
P. S ocigledno i ekonomijata podobro mi odi od tebe. Za drugo za so mislis deka te biva da te preslusam?
 
B

Bafra

Гостин
Kilometar post napisa i pak nisto ne kaza. Uste na pocetokot ti naglasiv deka ne me zabole mene mnogu mnogu za vakcinite taka da nema jas sto tebe da ti dokazuvam okolu stetnosta ili poleznosta na vakcinite. I cudo edno promasvanje poenta. Ke go stavel pojasot, ke skinel kazna itn itn. Pa zemi falsifikuvaj potvrda za vakcinacija koj te sprecuva. Samo toa znaci ne deka se buntovas nesto ili mrazis avtoriteti tuku gi zaobikoluvas pravilata. Bidi maz i sprotvstavimuse na sistemot. Namerno izvadigo pojasot koga ke vidis policija i slucajno ako te zastanat potsetigo deka i pojas ne nosis i prasaj kolku treba da platis i deka toj mozi samo da ti go popusi posto ne ebis ziva sila, ni zakon ni red. A ne vaka kjutenkata brzo brzo a vide policija refleksno ke si se vrzis. Takvi buntovnici i revolucioneri so lopata ima da gi rinis. Jas barem ne se kurcam, ne se pram junak.
P. S ocigledno i ekonomijata podobro mi odi od tebe. Za drugo za so mislis deka te biva da te preslusam?
Нема гајле бе Владе, дај боже се нека ти иде подобро од мене.(y) Јас немам никаков проблем со тоа, дури и сакам сите други подобри од мене да се, поимотни, попаметни, бар така ќе живеам во поефикасна заедница/ општество, за разлика од сегашново општество.

Да сум бил маж па да сум се бунтувал пред џандар :lolzz: , маж сум, ама не сум глуп :P . Доаѓаат времиња каде народот ќе почне да излегува на улица и поагресивен да е. Е тогаш би излегол. Нормално нема во Македонија такви работи, бидејќи ние сме со вроден чип, покорност пред авторитет и како послушни слуги се си прифаќаме од нашат грижлива власт.

Штом немаш што да ми докажуваш што ме замараш и што проповедаш... оти километарски ми бил постот, а и толку ти делеле па не сфаќаш, да повторам: нема потреба од фалсификување на потврди и плаќање казни. Во законот е дозволено да одбиеш вакцина и мора детето да ти биде примено во школо / градинка. :bance:

П.С. не ја загадувај темава со глупости и некои глупи размислувања.
Знаеме дека не се курчиш, затоа напишав, таква ви е дијагнозата и нема спас. СФРЈ ја снема, сега и МКД, битно ти биди послушен граѓанин и своите обврски навремено да ги подмируваш. Никако не барај одговорност од другата страна и ќе си живееш мирен живот. Или па, сепак не ти е мирен :sneaky:
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.795
Поени од реакции
21.217
Нема гајле бе Владе, дај боже се нека ти иде подобро од мене.(y) Јас немам никаков проблем со тоа, дури и сакам сите други подобри од мене да се, поимотни, попаметни, бар така ќе живеам во поефикасна заедница/ општество, за разлика од сегашново општество.

Да сум бил маж па да сум се бунтувал пред џандар :lolzz: , маж сум, ама не сум глуп :P . Доаѓаат времиња каде народот ќе почне да излегува на улица и поагресивен да е. Е тогаш би излегол. Нормално нема во Македонија такви работи, бидејќи ние сме со вроден чип, покорност пред авторитет и како послушни слуги се си прифаќаме од нашат грижлива власт.

Штом немаш што да ми докажуваш што ме замараш и што проповедаш... оти километарски ми бил постот, а и толку ти делеле па не сфаќаш, да повторам: нема потреба од фалсификување на потврди и плаќање казни. Во законот е дозволено да одбиеш вакцина и мора детето да ти биде примено во школо / градинка. :bance:

П.С. не ја загадувај темава со глупости и некои глупи размислувања.
Знаеме дека не се курчиш, затоа напишав, таква ви е дијагнозата и нема спас. СФРЈ ја снема, сега и МКД, битно ти биди послушен граѓанин и своите обврски навремено да ги подмируваш. Никако не барај одговорност од другата страна и ќе си живееш мирен живот. Или па, сепак не ти е мирен :sneaky:
Taka de, ne po vrat tuku po sija. Bi se buntoval ti ama prvo da pocni nekoj drug ili drugi o ti golem nepokoruvacu na avotoriteti.
I neznam sto se kreva tolku prasina za nesto sto ete bilo nezadolzitelno. Jas pojma nemam dali e ili ne e, vcera ili nekni vidov na vesti deka ke se kaznuvaat roditelite so kazna od 300 do 600 evra ako ne go vakciniraat deteto. I deka nema da gi primaat vo gradinka. Sega na so osnov ke gi kaznuvaat ili nema da gi primaat vo gradinka ako ne bilo zadolzitelno jas ete pojma nemam no mi mirisa na dobra moznost za tuzba i potencijalna zarabotka.
Tuku onaka opsto ti si protiv pravilata ili samo togas koga ne ti se po kef?
 
B

Bafra

Гостин
Taka de, ne po vrat tuku po sija. Bi se buntoval ti ama prvo da pocni nekoj drug ili drugi o ti golem nepokoruvacu na avotoriteti.
I neznam sto se kreva tolku prasina za nesto sto ete bilo nezadolzitelno. Jas pojma nemam dali e ili ne e, vcera ili nekni vidov na vesti deka ke se kaznuvaat roditelite so kazna od 300 do 600 evra ako ne go vakciniraat deteto. I deka nema da gi primaat vo gradinka. Sega na so osnov ke gi kaznuvaat ili nema da gi primaat vo gradinka ako ne bilo zadolzitelno jas ete pojma nemam no mi mirisa na dobra moznost za tuzba i potencijalna zarabotka.
Tuku onaka opsto ti si protiv pravilata ili samo togas koga ne ti se po kef?
https://vecer.press/дескоска-контра-филипче-барајте-си-др/

Добро прашање за следбениците на Велкова, кој К изиграваат некакви бунтовници, исти се ко оние што бараат права за педерите, а сите права им се на дланка. Исто и другите не знам што се плашат, кога вакцините им ги штитат децата и не дај боже да фатат, полесно ќе пребродат.
Но кај што милиони се вртат, мора да се крева прашина :cool:

Против сум селективна примена на правилата, против сум кога тој што е одговорен за владеење на правото, ја злоупотребува моќта и мојот допринос за нормално општество го користи за лично богатење. Против сум правила кои за џабе се донесени, т.е. никакво влијание немаат освен за богатење на одредена група.

Врска почнувањето за против злоупотреба на авторитетот, не е друг да почне, туку треба да процениш кога е времето за такво нешто. Не може да почнеш да правиш торта, а да немаш јајца. Времето е многу битен фактор, исто како за сипаници, така и за ова треба погодна почва. Инаку ќе бидеш искористен ко твојот и на Кано пациентот, т.е. ќе завршиш како искористен презерватив, плус и тепан. Затоа ти кажав не сум глуп и наивен :P

Штета што само еден ваков имате:
https://off.net.mk/lokalno/razno/bitola-poinaku

Уствари вие бар имате еден, во Скопје нема ни еден :tapp:
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.198
Поени од реакции
18.010
За сите што веруваат дека има врска меѓу аутизмот и вакцините, за што нема потврда во ниту едно истражување, еве едно истражување кое е релевантно за директна врска меѓу ЗАГАДЕНИОТ ВОЗДУХ и АУТИЗМОТ за време на бременост.

https://edition.cnn.com/2018/11/19/health/air-pollution-autism-vancouver-study/index.html?fbclid=IwAR3bQXXq40sBfH_QEz4vtxU2hnpKe77xd9WaEXHruvpEPjgoikzTh8fuPt4

Со оглед колку е Скопје загаден воздухот, мислам дека во Македонија треба да се направи повеќе годишно истражување со посебен осврт на мајките кои биле бремени во зима.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom